Jump to content


Photo

Istine ili zablude?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
43 replies to this topic

#1 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 March 2005 - 16:10

Bas se odavno pitam zasto se neke stvari smatraju tacnima i sta se od toga zaista moze smatrati objektivnom istinom, sta su zablude, a sta je stvar subjektivne prirode (upravo me na sve to podseti nekakva diskusija o promaji)

Npr:

- da li postoji promaja kao posebna prirodna pojava koja moze da izazove specijalne vrste prehlade?

Tu mi se cini da su misljenja zesce podeljena, a ja npr smatram da ne postoji vec da je to prosto strujanje vazduha kao i vetar, a i vetar moze da izazove prehladu samo sto ova strujanja u zatvorenom prostoru deluju na manju povrsinu pa zato i ostavljaju lokalne posledice umesto globalnih.

- da li se vise napije kad se pije alkohol na slamcicu?

Sto se mene tice apsolutno netacno, probala X puta i bas nikak'e razlike nema, bas me interesuje odakle uopste ta teorija.


Itd.

#2 mikkor

mikkor
  • Members
  • 2,524 posts

Posted 11 March 2005 - 16:20

zaboravila si da postavis pitanje znacaja astrologije na musko-zenske odnose : da li gledanje u soljicu jednoj strani moze da popravi ili pokvari vanbracnu zajednicu ? :huh:

:lol:

#3 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 11 March 2005 - 16:24

za promaju nempojma, ali za alc. :huh:

Cisto laicki, mozda, kad se unosi u manjim kolicinama i polako, organizam uspijeva da odrzi priblizan tempo apsorpcije, pa se tako opijas efikasnije. A kad se ulivas brzo i mnogokolicinski, ondak tijelo dobar dio propusti i izbaci, posto stalno dodajes jos i jos.

Znam i ja za tu legendu o slamcici, ali nisam probao. Nemam strpljenja. :lol:

Ali popijes li sedam piva na slamku ili na eks, cijenim da je svejedno.

Edited by autsajder, 11 March 2005 - 18:16.


#4 Prki

Prki
  • Members
  • 2,133 posts

Posted 11 March 2005 - 16:36

STRUJANJE VAZDUHA...promaja....
pre osam godina sam mora da nosim kragnu (ne onu shto nose u filomovima, nego tona vate (da utopli) i onda preko toga zavoj) jerbo mi se vrat ukocio. Spavao sam u svojoj sobi gde je prozor bio malo otshkirnut (a bila je i Zima) i ujutru sam vrishtao kad sam pokusaho da ustanem. isto mi se desilo godinu dana kasnije samo malo blaza varijanta... Stoga... moze promaja da te razvali samo tako. kakvo crno znojenje... bila mi mokra kosa :lol:

A u vezi slamcice... najveca glupost na svetu... a josh smeshnija prica je da cesh se napiti brze i efikasnije ako pijesh alkohol (pivo) uz pomoc kasike :huh:
bash sam pre par meseci pio neki koktel: valjda kajsijevaca ili tako neshto, upalish ga, i kad pocne da gori morash da ga brzo "usisah" uz pomoc slamcice.
e uradi par tih i ima da poverujesh u moc slamcice, sigurno.

Edited by Prki, 11 March 2005 - 16:41.


#5 m

m
  • Members
  • 1,696 posts

Posted 11 March 2005 - 18:13

Ma promaja nema veze sa zivotom, redovno sedim n promaji, uglavnom sa golim ledjima, i nikad mi se nista nije desilo, kakva crna ushinuca i slicno.. Ma to su babe izmislile jer ne vole ici lekaru.

Sto se alkohola tice, slamcica nema veze, tj apsolutno je svejedno da li pijes na slamcicu ili ne. Redovno pijem pivo iz flase na slamcicu (jednom sam okrnjila zub tako sto mi je konobar nabio laktom flasu u usta dok je nekom tamo otvarao pice..kukulele :lol: ).... Kapiram da ima veze sa brzinom ispijanja i kolicinom, iskljucivo...

Jel istina da ona voda iz kupusa ubija mamurluk (nije da ocu da probam) ?

#6 Dr Kosh

Dr Kosh
  • Members
  • 460 posts

Posted 11 March 2005 - 22:43

Jel istina da ona voda iz kupusa ubija mamurluk (nije da ocu da probam) ?

pa ovo je , bar mi se tako cini, opsteprihvacena cinjenica. :lol:

valjda zato sto je rasol slan, pa "izvuce" alkohol iz krvi.

i kuvani paradajz takodje.

#7 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 11 March 2005 - 22:57

a i odlicno se povraca od oboga

#8 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 11 March 2005 - 23:19

Da li ste skontali da se na trzistu pojavio neki sok za otreznjavanje - detox ili tako nekako.

Izgleda da ce konkurencija sada morati na trziste da izbaci rasol u stilizovanim bocicama.
Jos bolje ako su dobile nagrade za najlepse boce na svetu.

#9 purple rain

purple rain
  • Members
  • 742 posts

Posted 11 March 2005 - 23:22

Jel istina da ona voda iz kupusa ubija mamurluk (nije da ocu da probam) ?

Sto me podseti:
pre 3-4 godine (a verovatno i dan danas kad je sezona) u nekom bircuzu u Prizrenskoj (valjda se tako zove - od Brankovog mosta na Terazije) (a ne kroz tunel) pa kad se penjes sa leve strane, pisalo gigantskim slovima celu zimu:

DZABA RASO!


Pravi dragulj ! :lol:



Edit:
Promaje nema ko sto ja opisah mudrijashki na vocapu.

Edited by purple rain, 12 March 2005 - 00:00.


#10 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 12 March 2005 - 10:44

prava pitanja za MythBusters show B)

xixixixi, voleo bih da ih vidim kako testiraju rasol :lol:

#11 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 12 March 2005 - 12:56

pa ovo je , bar mi se tako cini, opsteprihvacena cinjenica. :lol:

valjda zato sto je rasol slan, pa "izvuce" alkohol iz krvi.

ma da
na alkohol dodati so. shto ne dehidrirati organizam jos malo.

inache, Asterix ima dobar recept protiv mamurluka:
neočišćeno pile
sapun
najkvirc
pekmez
biber
so
smokve
med
aleva paprika
jaja
roščići

#12 Billy Mahony

Billy Mahony
  • Members
  • 1,712 posts

Posted 12 March 2005 - 13:16

pa ovo je , bar mi se tako cini, opsteprihvacena cinjenica. :lol:

valjda zato sto je rasol slan, pa "izvuce" alkohol iz krvi.

ma da
na alkohol dodati so. shto ne dehidrirati organizam jos malo.

inache, Asterix ima dobar recept protiv mamurluka:
neočišćeno pile
sapun
najkvirc
pekmez
biber
so
smokve
med
aleva paprika
jaja
roščići

Rasol je ko morska voda tera te da piješ mnoooogo vode i da vratiš ono što je alkohol *izvukao* iz mozga. Teško da bi zbog glavobolje, dakle mamurluka pio vodu da te nešto ne tera. *Ko večera rakiju, doručkuje vodu*.
Inače , što kaže Duna, so na alkohol idi begaj, bolje onda da se ubiješ sa još nekoliko čaša žestokog, nećeš osećati glavobolju tj.nećeš osećati.

Samo voda za mamurluk, što više to bolje, jeste da ćeš ko kuče trčati od drveta do drveta, ali glava ne boli. :huh:

#13 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 12 March 2005 - 13:56

Bas se odavno pitam zasto se neke stvari smatraju tacnima i sta se od toga zaista moze smatrati objektivnom istinom, sta su zablude, a sta je stvar subjektivne prirode (upravo me na sve to podseti nekakva diskusija o promaji)

Npr:

- da li postoji promaja kao posebna prirodna pojava koja moze da izazove specijalne vrste prehlade?

Tu mi se cini da su misljenja zesce podeljena, a ja npr smatram da ne postoji vec da je to prosto strujanje vazduha kao i vetar, a i vetar moze da izazove prehladu samo sto ova strujanja u zatvorenom prostoru deluju na manju povrsinu pa zato i ostavljaju lokalne posledice umesto globalnih.

- da li se vise napije kad se pije alkohol na slamcicu?

Sto se mene tice apsolutno netacno, probala X puta i bas nikak'e razlike nema, bas me interesuje odakle uopste ta teorija.


Itd.

Svaka baba, tetka, strina (i uglavnom sva ostala zenska rodbina) ce ti na prvo pitanje odgovoriti pozitivno, a ako imas malo vremena i pazljivo slusas sta ti govore, mocices da napises i omanju enciklopediju (reda velicine male enciklopedije prosvete) o promaji i o tome kako je ona najveci neprijatelj srpskog naroda (kakav NATO, kakva opozicija, PROMAJA BATO...)

Sto se alkohola tice, iz nekog mog iskustva znam da pivo malo jace udara ako se pije na cevcicu, dok za ostalo nema neke razlike...

Sto se rasola tice, to je treca najbolja stvar ikad izmisljena (odmah iza kiselog kupusa i aleve paprike). Koliko leci mamurluk, to ne znam, ali znam da je najbolja stvar za lecenje mamurluka 2-3 litra vode pred spavanje posle pijanke...

#14 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 12 March 2005 - 14:55

ma da
ja se uvek potrudim da se nabokam vode pred spavanje. ujutru voda na prazan stomak :lol:

#15 mighty_orion

mighty_orion
  • Members
  • 231 posts

Posted 12 March 2005 - 14:59

za promaju i slamčicu nemam pojma :lol:

što se mamurluka tiče, probao sam sve oprobane metode
rasol, voda, još alkohola, spavanje, povraćanje..
ništa ne pomaže :P

ali sam uspeo da preduhitrim mamurluk
tj. da ga sprečim još u nastajanju..
tako što pre spavanja pojedem nešto veoma masno
(trenutno ima jedan poseban burek - šunka trapist)
i probudim se ujutru kao da ništa pio nisam :huh: :D B)

ovo ne mora obavezno da važi za sve..
kod mene funkcioniše :huh: