Jump to content


Photo

Pitka voda


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
67 replies to this topic

#1 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 07 March 2005 - 13:07

Kakvu vodu pijete?
Kloriranu, flasiranu, filtriranu, mineralnu, izvorsku, stolnu, tvrdu, mekanu, bljutavu, ukusnu, ispravnu, neispravnu, zdravu, nezdravu, skupu, jeftinu, itd.?
Kakva je situacija u Srbiji sto se kvalitete pitke vode tice, vlada li Bog Vodovod i Bozica Pipa ili trazite "kruha preko pogace"?


p.s. Sjetih se clanka u Glasu Slavonije pod naslovom "Trazimo li kruha preko pogace?", a vezano za koristenje izvorske vode umjesto one iz slavine.

#2 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 07 March 2005 - 13:45

iz cesme. smile.gif

ne gadi mi se. ne osecam posledice po zdravlje. vaerovatno stvar navike. u svakom slucaju kvalitet vode u beogradu je jednako dobar (los) kao i pre rata. jedino na poslu ne pijem vodu iz cesme jer ima uzasan ukus koji, verujem, potice od starih metalnih cevi. ponekad kupujem i flashiranu, a i onda biram one manje ukusne: voda vodu ili rosu.

najodvratnija voda ever: kasarna u subotici - cevi su postavljene u vreme marije terezije, zene cuvenog klitorisa i jos cuvenije monarhije.

najbolja voda ever: terskol, kavkaz. pravo iz glecera.

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 07 March 2005 - 14:40

nisam znala da je marija terezija imala cuven klitoris, al eto, uchish se dok si ziv smile.gif
da su bili savremenici kontam da bi se ona i Rasputin super provodili smile.gif

anyway, secam se pre nekoliko godina kod nas na faxu bili neki stranci, kontrola vode i tako to, i jedan je izjavio da u zivotu goru vodu nije video. u smislu hemijskog kvaliteta.
svi se brinu za bakterioloshku ispravnost vode (koliko vas je omirisalo hlor u sveze natochenoj chesmovachi?), a hemijska neispravnost je mnogo gora.
laik ce se umiriti sa tim: "voda je bakterioloshki ispravna"
great!
pogledajte samo sta se desava kad vode nestane na par sati, pa kad dodje, moras da izgurash mlaz od nekoliko litri pre nego shto se izgubi braon boja. cevi su katastrofichne, i to je zaista nemoguce ispraviti.
voda koja izlazi iz vodovoda jeste kvalitetna ali od vodovoda do potroshacha je dug put.
pitala drugara, chiji cale radi u vodovodu, da li piju chesmovachu. kaze: nikad.

#4 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 07 March 2005 - 15:07

Samo flasiranu, vise iz navike i ukusa nego zbog hemije i bakterija. E pa sad posel ovoga sto kaze Duna, znam barem da ne pucam $ za dz.

U Grckoj Lutraki, Avra, Zagori
Ovde: Vujic (mg x mnogo smile.gif) Prolom i Hebu meni najukusnija.
Rest: San Pellegrino ...

Sto bre flasirana voda ovoliko skupa ovde. Ranije je to bilo dzaba. Ovde je voda skuplja nego u Grckoj ??

#5 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 07 March 2005 - 22:49

Chesmovacu ali na Divljem zapadu (British Columbia (BC)). Smatraju je toliko cistom da je cak i ne hlorisu ili vrlo malo. Medjutim s' ovdasnjima nikad nisi nacisto ne rade li nesto zato sto stvarno ne treba ili da povecaju profit.

U firmi imademo neke napravice-cesmice, prikacene na vodovod preko nekih golemih filtera, pa volj ti vruca, 'ladna il' spricer. Vid'o od Kineza da piju mlaku (spricer) pa i ja. Nema dzabe nas i njih mili'ardu i tristadeset miliona. Ispijem na poslu, pa najmanje dva litra dnevno, te mlake i bas prija. Od kako to radim nema glavobolje (kazu ima neke veze, vijugama treba voda).

Inace domoroci i pored dobre cesmovace mnogo piju flasiranu. Vuku oni te flasice svuda sa sobom, po kolima, setnjama, dzogiranjima, golfiranjima (mada se tu upraznjava i pivo). Cuclaju oni tu vodu non-stop.

Na ponizenju tuce po'litarskih bocica 3 kanadjanina, a ima ih raznih sorti-etiketa-firmi. Kako da ih i nema kada je samo ova BC prepuna pijacih jezera i potoka a jos i uvoze ili multinacionalci pune vodje. Recimo ima voda Nestle, nesto ne verujem da je iz Boden zea.

Jos jedna napomena, ovdasnja voda je izuzetno meHka (ne mos' oprati-sprati sapun). Mozda je i to kvalitet. Te bi i zbog toga, onu nasu za pice bilo uputno prokuvavati, da se smanji kamenac. Uvek se setim jednog babinog lonca sa vodom koji je vazda stajao na sporetu (to joj je bio protocni bojler) i u kome je bilo bar s' prsta kamenca.

#6 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 07 March 2005 - 23:00

i ja pijem iz cesme, uglavnom... ali u autu ili torbici [ako idem negde dalje, u setnju recimo] obavezno imam pola-litra-flasicu neke mineralne ili izvorske vode... dok sam zivela u Srbiji, vodu sam u staklenim bocama donosila iz mog sela [pored kuce imamo sopstveni bunar], traje nekoliko dana, nije to nista, ali eto... mozda sam umislila ali ta voda mi je nekako najsladja, tj najpitkija/najukusnija

#7 Kobayashi

Kobayashi
  • Members
  • 252 posts

Posted 07 March 2005 - 23:08

pitala drugara, chiji cale radi u vodovodu, da li piju chesmovachu. kaze: nikad.

Pitaj nekog u mesari da li jede pastetu.
Pitaj nekog u gradjevinskoj firmi da li kupuje dtan koje njegova firma gradi.
Pitaj nekog u ... nastavi... :lol:

#8 Kobayashi

Kobayashi
  • Members
  • 252 posts

Posted 07 March 2005 - 23:09

pitala drugara, chiji cale radi u vodovodu, da li piju chesmovachu. kaze: nikad.

Pitaj nekog u mesari da li jede pastetu.
Pitaj nekog u gradjevinskoj firmi da li kupuje dtan koje njegova firma gradi.
Pitaj nekog u ... nastavi... :lol:

#9 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 07 March 2005 - 23:26

Podgorica ima vrlo ukusnu vodu, koja je u stvari izvorska (barem u vecem dijelu Podgorice). Naime, kaptaza je napravljena na samom izvoru rijeke Mareze u okolini Podgorice. Slicno je u Niksicu koji pije vodu sa izvora Zete (mnogi kvalitetom vode objasnjavaju kvalitet "Niksickog piva"). Problem vode jeste ponekad prekomjerno hlorisanje i veliki procenat krecnjaka - zbog krecnjacke podloge (neki kazu da je to razlog za pojavu kamena u bubregu?). Ljeti pijem vodu sa izvora na selu i to je ono pravo - merak.

Izvinjavam se Beogradjanima, ali tamosnju vodu ne mogu da pijem. Mada, to moze imati veze sa navikom. U zivotu najljepsu vodu pio sam na planini Cakor iznad Peci. A to isto moze imati veze sa odlicnim "Peckim pivom" :lol:

#10 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 08 March 2005 - 17:46

nisam znala da je marija terezija imala cuven klitoris, al eto, uchish se dok si ziv :lol:
da su bili savremenici kontam da bi se ona i Rasputin super provodili :huh:


jednom cu postovati o tome na literaturi... ili mozda bolje na prirodi. :huh: kraj trola

#11 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 08 March 2005 - 20:26

Slicno je u Niksicu koji pije vodu sa izvora Zete (mnogi kvalitetom vode objasnjavaju kvalitet "Niksickog piva").

Narocito se koristila kvalitetna voda reke Zete dok se isto proizvodilo striktno u Madjarskoj (ili Rumuniji, ne secam se tacno) :lol: :huh: ... Usput, razumem ja lokal patriotizam, al' ako je Niksicko pivo kvalitetno i dobro, onda nemam reci...

Inace, uglavnom pijem flasirane izvorske (slabo-mineralne ili ne-mineralne) vode jer pijem doticnu tekucinu 'kao vo' - bar 10l dnevno (najozbiljnije). Pored mene stoji uvek flasa od 1.5l vode i to u proseku potrosim za sat do dva vremena, onako gutalj po gutalj. Cesmusu 'drmnem' samo kad nema druge u kuci a mene ili mrzi da izadjem ili imam neke stvari da zavrsim. Svojevremeno sam pio Prolom vodu jer mi je nekako bila najboljeg ukusa. Posle sam presao na Rosu, a sad trenutno Voda vodu (mada mislim da ima malko previse kalcijuma, magnezijuma i natrijuma da bi se unosila u kolicinama u kojim je ja unosim te mislim da cu se vratiti na Rosu).

#12 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 08 March 2005 - 20:54

Narocito se koristila kvalitetna voda reke Zete dok se isto proizvodilo striktno u Madjarskoj (ili Rumuniji, ne secam se tacno)


To je bilo u jednom kratkom periodu kad je pivo bilo punjeno i Madjarskoj zbog "objektivnih okolnosti" - strajka u pivari. Naravno da se to osjetilo na ukusu i ta serija proizvedena tamo nije bila istog kvaliteta kao "lokalno". Naravno, bilo je onih kojima je to bilo svejedno, neki su tvrdili da je to pivo bolje od "lokalnog", kao i onih trecih kojima je ono "lokalno" ipak bilo "pravo". Ko ce narodu ugoditi?

Usput, razumem ja lokal patriotizam, al' ako je Niksicko pivo kvalitetno i dobro, onda nemam reci...


Stvar ukusa. Koliko sam pratio anketu na potforumu Zabava - "Domace pivo", "Niksicko pivo" se prilicno dobro kotira i medju onim kojima se ne bi mogla prigovoriti lokalno-patriotska pristrasnost.

Slucajno znam da su sadasnji vlasnici, belgijska kompanija "Interbrew" (inace jedna od vodecih svjetskih pivarskih kompanija), posebno inisistirali na pravima koriscenja vode sa izvora Zete u Vidrovanu. A to mozda i nije bilo slucajno :huh:

Po meni, jedino pivo koje je kod nas bilo bolje od "Niksickog" bilo je "Pecko". A to vjerujem ima vise veze sa kvalitetom vode nego lokal-patriotizmom :lol:

#13 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 08 March 2005 - 21:24

Ma ok, razni ljudi, razne cudi... Oko peckog cemo se sloziti, zaista verovatno najbolje pivo ikada pravljeno na ovim prostorima...

Naravno da ima veze kvalitet vode sa pivom (kakvo mislis da bi bilo Kragujevacko pivo? :lol: ), ali znam velike konzumente i obozavaoce istog koji nisu ni primetili razliku, i dok se pouzdano znalo da se Niksicko ne proizvodi 'dole', i dalje su tvrdili da je to zbog vode iz Zete... Zato sam malko burno reagovao jer sam taman zaboravio kako smo izmevali doticne ljubitelje Niksickog kad smo im objasnili da to Niksicko koje piju ima veze sa Niksicem samo po imenu :huh:

#14 Dr Kosh

Dr Kosh
  • Members
  • 460 posts

Posted 08 March 2005 - 22:00

najodvratnija voda ever: kasarna u subotici - cevi su postavljene u vreme marije terezije, zene cuvenog klitorisa i jos cuvenije monarhije.

nema to veze sa cevima, mada ne znam tacno sa cim ima veze.

cevi u mojoj kuci su nesto novije,ali je voda ipak bljutava, pisslike.....

narocito leti imam osecaj da se na neki konspirativan nacin u vodovod pusta voda direkt iz palickog jezera.

zato: aqua viva & rosa

prolom je uzasno slana, nemos se napit'.

#15 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 08 March 2005 - 22:12

Sto se najgore vode tice, pio sam je u Kikindi... Ono je imalo zaista pisslike i miris (sumpor) i boju... Da umirem od zedji, ne bih popio casu one njihove vode ponovo...