Jump to content


Photo

Ä‘avolji cvet


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#1 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 05 March 2005 - 18:54

kao klinac mnoge letnje raspuste sam proveo na mljetu. jos uvek cuvam dva mala predmeta koja sam odande doneo. nepravilnog su oblika, suplji su iznutra, tamno sivi ili crni, imaju oblik nalik na sidro i nisu veci od 4-5 cm. materijal je veoma cudan, lici na nekakvu stvrdnutu smolu. mestani su to tamo zvali đavoljim cvetovima i pricali kako su to cvetovi koji negde u africi padaju u vodu i noseni strujama prelaze sredozemlje. ne znam koliko ta prica uopste ima smisla [u to vreme su se stare zene na mljetu, kada se ukljuci tv, krstile i izlazile napolje. smile.gif ] jeste li nekada videli nesto slicno? znate li o cemu pricam?

#2 juliana

juliana
  • Members
  • 1,408 posts

Posted 05 March 2005 - 19:24

znam za djavolju kandzu - Artiglio del diavolo - jedan od sastojaka nodola kapsule koje sportisti piju kad imaju problema sa zglobovima
izgleda da nema veze jedno s drugim huh.gif

#3 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 05 March 2005 - 19:38

pogledao sam sad po netu. izgleda da to sto pominjes nema nikakve veze sa ovim cvetovima. jednom prilkom sam ih i slikao - okacicu fotku...

#4 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 06 March 2005 - 14:51

QUOTE(chandra @ 5 Mar 2005, 17:54)
mestani su to tamo zvali đavoljim cvetovima i pricali kako su to cvetovi koji negde u africi padaju u vodu i noseni strujama prelaze sredozemlje.

a, to su fosili marokanske gandze koja se prirodnim procesima, u drevne dane, pretvarala u [chuveni] hash Kazablanke..
nakon toga bi je africhki sveshtenici upotrebljavali u svojim sluzhbama.
sumnjam da je ovo cvet koji su africhki sveshtenici, pri nekoj varvarskoj najezdi, suocheni sa smrcu, bacili u Mediteran. cvet je tako plutao, blago noshen vetrovima, sve dok ga nezni jugo nije izbacio na mljetachke obale.
cool.gif

Edited by cybersrk, 06 March 2005 - 14:52.


#5 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 06 March 2005 - 18:11

QUOTE(cybersrk @ 6 Mar 2005, 14:51)
a, to su fosili marokanske gandze koja se prirodnim procesima, u drevne dane, pretvarala u [chuveni] hash Kazablanke..
nakon toga bi je africhki sveshtenici upotrebljavali u svojim sluzhbama.
sumnjam da je ovo cvet koji su africhki sveshtenici, pri nekoj varvarskoj najezdi, suocheni sa smrcu, bacili u Mediteran. cvet je tako plutao, blago noshen vetrovima, sve dok ga nezni jugo nije izbacio na mljetachke obale.
cool.gif

mmm.... ja prihvatam ovu teoriju bez obzira da li je istinita wink.gif cool.gif

#6 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 07 March 2005 - 12:22

2 c.srk. dobra je ova tvoja verzija. smile.gif smile.gif



ima li jos neko ideju? a evo kako izgledaju moji cvetovi...





#7 bup

bup
  • Members
  • 322 posts

Posted 07 March 2005 - 13:00

to je seme neke biljke.
vidjao sam to.
al nema sanse da se setim gde ni kako se zove.

#8 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 07 March 2005 - 13:06

da
jeste seme, i ja sam ga vidjala, chak mislim da sam davnih dana imala dosta tih primeraka u kuci.
provericu

#9 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 07 March 2005 - 13:06

ima ovih cvetova kod nas u Israelu, u muzejima arhajskih vremena...
bash cu da idem ovih dana na neku izlozbu ruske Avangarde,
pa cu ti overim kako se zovu ti slichni cvetovi.

gotovo da sam uveren da je to neka starinjska gandza:
gandza, kandza, to ti je to isto, misspellin samo smile.gif .

Edited by cybersrk, 07 March 2005 - 13:07.


#10 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 07 March 2005 - 14:29

dajte bre, nije cvet sigurno.
nijedan cvet ne moze da se odrzi jer sadrzi preveliku kolichinu vode koja mu i daje formu.
ovo je seme, i to neke golosemenice. izem ti topic, chandra, prelistala sam knjigu iz kormofita, i svesku sa vezbi, ne mogu da ga pronadjem. nishta, poslala sam sliku taxonomu pa ce ona valjda znati.

Edited by DUNADAN, 07 March 2005 - 14:30.


#11 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 07 March 2005 - 15:14

he, duno, hvala ti. cvet, gandza, golosemenica ili nesto drugo. u svakom slucaju, nadam se da ce taksonom znati... :-))

#12 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 07 March 2005 - 18:01

eh, setih se da je drugarica sa faxa jednom to donela kod asistenta iz kormofita, al je zaboravila sta je bio odgovor (great). elem, zajebah se, nije golosemenica, vec cvetnica, a ovo je semenjacha, unutra ima gomila semena.
inache raste i pored reka, ne samo na primorju.

Edited by DUNADAN, 07 March 2005 - 18:01.


#13 makaronee

makaronee
  • Members
  • 1,164 posts

Posted 07 March 2005 - 18:45

khm, zagonetni predmet?

da nije igla za gramafon iz kamenkokremenka?

#14 nparezanovic

nparezanovic
  • Members
  • 177 posts

Posted 07 March 2005 - 19:11

Vidjala sam i ja to u Ulcinju, tj. Adi Bojani samo ga tamo zovu Djavolak.

#15 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 08 March 2005 - 20:29

evo, chandro, direkt sa katedre za anatomiju und morfologiju biljaka i sistematiku i filogeniju kormofita:

u pitanju je
o. Myrtales
fam. Trapaceae, sadrzi 1 genus: Trapa, sa 3 ili 11 vrsta, rasprostranjenih u Evroaziji i severnoj Africi
ovo je Trapa natans. Na osnovu izgleda ploda mnogi autori su ovu vrstu razbili u nekoliko.
u knjizi ne pishe narodno ime, ali na engleskim sajtovima pishe water chestnut.

Trapaceae su jednogodisnje vodene biljke sa plivajucom lisnom rozetom, a listovi imaju naduvenu i vazduhom ispunjenu lisnu drsku.
Posted Image

Posted Image