Jump to content


Photo

Zagadjenost


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
34 replies to this topic

#1 Kakadu

Kakadu
  • Members
  • 93 posts

Posted 05 March 2005 - 01:18

Hm, kao sto sam rekao, temu pribliznoj ovom studiram pa me interesuje koliko marite i koliko uticete na zagadjenost tj. ocuvanje cistoce na ulici, u gradu, i najposle planeti?

Razmisljate li o tome kada bacate djubre u kantu ili pored nje, kada prospete ulje od motora u kanalizaciju,....

#2 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 05 March 2005 - 02:05

"..pa me interesuje koliko marite i koliko uticete na zagadjenost tj. ocuvanje cistoce na ulici, u gradu, i najposle planeti?"


Чистоћа је пола здравља.
Мислим да бркаш две ствари:
Улица пуна бачених папира и псећег измета је несумљиво прљава, али са еколошке тачке гледишта, није загађена. Поготово не на дужи времененски период, да не кажем трајно.
С друге стране, лепо послагани расходовани аутомобили на неком уредном аутоотпаду нису запрљали тај део терена али га јесу загадили. (за ово има сигурно бољи пример, али надам се да си схватио шта сам желео рећи)

#3 Kakadu

Kakadu
  • Members
  • 93 posts

Posted 05 March 2005 - 14:36

Pa gresis tongue.gif sto mislis da brkam neke stvari. tongue.gif

Nisam govorio pojedinacno tj detaljno. Vec sam govorio globalno da li ljudi mare za to uopste, da li ih pogadja. Ali ako smo vec kod tog papirica, mozemo i da udjemo u njegov sastav. Od cega je napravljen. Razlicito uticu na zagadjenost, jer ima vrsta papira kojima treba decenija da se sami u zemlji razgrade i vrate u obliku minerala i hem. elemenata.

Ali i bacanje papira (u Srbiji) utice na zagadjenost jer nista od toga ne ide na unistavanje vec na deponiju. Svajcarska ima manje od 18 deponija na celoj teritoriji dok Srbija samo prijavljenih deponija ima preko 200, dok divljih ima bar 3 puta vise!



Ali, interesuje me koliko je uopste formirana svest stanovnistva o tome, jer i to kada na ulici bacis papiric, pa i najmanji, mora neko da pokupi, a to kosta i moras coveka da platis ...... Javno komunalno preduzece Beograd ima zaposlenih preko 2000, dok isti takav grad recimo u Holandiji (proporcionalno) ima oko 70 ......

Edited by Kakadu, 05 March 2005 - 14:37.


#4 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 05 March 2005 - 17:43

QUOTE
Ali, interesuje me koliko je uopste formirana svest stanovnistva o tome

pre neki dan dok sam shetala kera vidim dva lika, prichaju, jedan zavrshava neki sendvich shta li je, i ono sto nije pojeo baci nasred ulice, a kanta prichvrshcena za banderu stoji na 5m od njega. doshlo mi da pridjem govnaru, oteram ga u pizdu materinu i jebem mu sve po spisku.
shto bih i uradila da sam setala rota umesto pekinezera.

kako se regulishe zagadjivanje u urbanim sredinama: ako udarish po dzepu dobices najbrze rezultate. svima se u stvari jebe za environment problems, ali ako papirna kesa koshta manje od plastichne i ako za bacanje otpadaka van kanti svako (uhvacen na delu) treba da pljune 1000 dinara, kontam da bi se i pomakli.

uostalom, otpaci u urbanim sredinama su minorne stvari kad je u pitanju zagadjivanje.
kad sam uchila zastitu zivotne sredine bila sam fascinirana kad sam chitala o autoprechishcavanju reka. fascinira me sposobnost ekosistema da se samoprechishcavaju, od prljave reke, prepune saprobnih organizama, niskog nivoa kiseonika, do chistih, sa vishim nivoom kiseonika, visokom kolichinom producenata i umerenom kolicinom reducenata.

lichno mi se futjka za urbane ekosisteme i njihove probleme, tim pre shto to jako teshko moze da se nazove ekosistemom. to su ekoloshke pustinje, sa plafon 20 vrsta.

QUOTE
Ali ako smo vec kod tog papirica, mozemo i da udjemo u njegov sastav. Od cega je napravljen. Razlicito uticu na zagadjenost, jer ima vrsta papira kojima treba decenija da se sami u zemlji razgrade i vrate u obliku minerala i hem. elemenata.


uvek su me nervirale papirne ambalaze obavijene slojem plastike. takve amlabaze bakterije uzasno sporo razgradjuju jer ne mogu da prodru kroz sloj plastike.
isto tako me nervira sakupljanje lishca u urbanim sredinama. promet materije i energije je prekinut; ono sto bi se prirodno razgradilo i vratilo u zemlju se uklanja veshtachkim putem, zemljishte se svake godine osiromashuje za znachajnu kolicinu elemenata, shto se npr. u shumama nikad ne deshava, opalo lishce zajedno sa biljnim i zivotinjskim ostacima daje sloj shumske stelje, gde zive saprofiti i sve se vrti u krug.

(odlutala ja od grada do shume)

#5 Rooney

Rooney
  • Members
  • 1,420 posts

Posted 07 March 2005 - 12:06

Bravo Duno!

#6 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 08 March 2005 - 00:08

Nekultura i primitivizam predstavljaju ozbiljan problem za ekologiju. Zaista je frustrirajuce vidjeti gomile smeca po Podgorici, na obalama Morace. Svjedok sam prizora da se kese sa smecem s prozora zgrade bacaju u pravcu kontejnera ("ako pogodi - pogodi. Ako ne pogodi, ada tu je kontejner"), bacanja olupina auta u korito Morace... Gradjani "ekoloske drzave" pokazuju da nijesu dostojni zaista lijepe prirode kojom su obdareni. Mislim da je neophodno ugraditi u sistem obrazovanja ideju brige o prirodi. Iako, najvaznije je ipak kucno vaspitanje. Svoju djecu treba odmalena uciti da se smece treba bacati u korpu za otpatke. Iako se taj osjecaj brige za prirodu moze razviti i kad je neko vec formirana licnost. Nekad davno sam se malo bavio planinarstvom. Jedna stvar koju sam tada naucio i to od planinara iz nekog beogradskog planinarskog drustva ("Zeljeznicar"?), da svaki komadic smeca koje se napravi ne treba ostaviti vec se pobrinuti za njega, presla mi je u naviku i bilo dje da idem, bio neko sa mnom ili bio sam, nikad necu ostaviti iza sebe smece. U torbu, ruksak...pa u grad - u kontejner. Licnim primjerom mozete uticati na druge.

#7 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 08 March 2005 - 00:37

Neverovatno koliko se ovde malo radi na ekoloskom prosvecenju. Neke primitivne navike kod individuam kao ona sa sendvicom koje je Duna opisala, se ipak daju odkloniti organizovanom kampanjom.

Recimo, plasticne kese niko se ne seti da ponese kesu od kuce. Hol. je to normalno zasto bi arcili tolike plasticne kese kojima treba xxxx g da se raspadnu.

Ali tu moze mnogo da se uradi i na nivou drzave, zakonima, Evo Grci piju samo flasiranu vodu. To je ogromna kolicina plastike koja se ne reciklira. Klasicno zatrpavaju buldozerima na deponijama. Sada zamislite Mikonos ,Tiru, Andros .... ili bilo koj raj od Grckih ostrva, kako ce da izgleda za 50g, ako ovako nastave.

Kod nas takodje, plasticna ambalaze se ne reciklira. Svaki put se stresem kada vidim dve platicne prazne flase + 1 od Coca Cole u kanti za djubre. Sta sa njom nego u kontejner.

U Hol. je Coca Cola u plasticnim flasama koje se kauciraju. (tvrdja plastika).... A da ne spominjem kontejnere za staklo, papir, baterije, alu cans ....

Ovde u centru BG je vazdusna zagadjenos, verovatno ne merljiva, jer je golim okom vidljiva :lol: :huh:. Prasina je masna i crna. Zvucna zagadjenos to tek. Svako jutro ok 5 neka budala startuje Yuga bez pola auspufa. Niko se ne buni.

Edited by Hefestus, 08 March 2005 - 00:38.


#8 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 08 March 2005 - 01:48

Neverovatno koliko se ovde malo radi na ekoloskom prosvecenju. Neke primitivne navike kod individuam kao ona sa sendvicom koje je Duna opisala, se ipak daju odkloniti organizovanom kampanjom.

Recimo, plasticne kese niko se ne seti da ponese kesu od kuce. Hol. je to normalno zasto bi arcili tolike plasticne kese kojima treba xxxx g da se raspadnu.

Ali tu moze mnogo da se uradi i na nivou drzave, zakonima, Evo Grci piju samo flasiranu vodu. To je ogromna kolicina plastike koja se ne reciklira. Klasicno zatrpavaju buldozerima na deponijama. Sada zamislite Mikonos ,Tiru, Andros .... ili bilo koj raj od Grckih ostrva, kako ce da izgleda za 50g, ako ovako nastave.

Kod nas takodje, plasticna ambalaze se ne reciklira. Svaki put se stresem kada vidim dve platicne prazne flase + 1 od Coca Cole u kanti za djubre. Sta sa njom nego u kontejner.

U Hol. je Coca Cola u plasticnim flasama koje se kauciraju. (tvrdja plastika).... A da ne spominjem kontejnere za staklo, papir, baterije, alu cans ....

Ovde u centru BG je vazdusna zagadjenos, verovatno ne merljiva, jer je golim okom vidljiva :lol: :huh:. Prasina je masna i crna. Zvucna zagadjenos to tek. Svako jutro ok 5 neka budala startuje Yuga bez pola auspufa. Niko se ne buni.

To skinuo Enri prigusivac sa Onde agregata. Kad su podigli cenu struje pola sirotinje je pocelo da se jopet greje na drva i lignit. Ki London kod Cice Dikensa ili je bio Cica Toma. Cika Glisa.

#9 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 08 March 2005 - 01:54

pre neki dan dok sam shetala kera vidim dva lika, prichaju, jedan zavrshava neki sendvich shta li je, i ono sto nije pojeo baci nasred ulice, a kanta prichvrshcena za banderu stoji na 5m od njega. doshlo mi da pridjem govnaru, oteram ga u pizdu materinu i jebem mu sve po spisku.
shto bih i uradila da sam setala rota umesto pekinezera.

kako se regulishe zagadjivanje u urbanim sredinama: ako udarish po dzepu dobices najbrze rezultate. svima se u stvari jebe za environment problems, ali ako papirna kesa koshta manje od plastichne i ako za bacanje otpadaka van kanti svako (uhvacen na delu) treba da pljune 1000 dinara, kontam da bi se i pomakli.

uostalom, otpaci u urbanim sredinama su minorne stvari kad je u pitanju zagadjivanje.
kad sam uchila zastitu zivotne sredine bila sam fascinirana kad sam chitala o autoprechishcavanju reka. fascinira me sposobnost ekosistema da se samoprechishcavaju, od prljave reke, prepune saprobnih organizama, niskog nivoa kiseonika, do chistih, sa vishim nivoom kiseonika, visokom kolichinom producenata i umerenom kolicinom reducenata.

lichno mi se futjka za urbane ekosisteme i njihove probleme, tim pre shto to jako teshko moze da se nazove ekosistemom. to su ekoloshke pustinje, sa plafon 20 vrsta.



uvek su me nervirale papirne ambalaze obavijene slojem plastike. takve amlabaze bakterije uzasno sporo razgradjuju jer ne mogu da prodru kroz sloj plastike.
isto tako me nervira sakupljanje lishca u urbanim sredinama. promet materije i energije je prekinut; ono sto bi se prirodno razgradilo i vratilo u zemlju se uklanja veshtachkim putem, zemljishte se svake godine osiromashuje za znachajnu kolicinu elemenata, shto se npr. u shumama nikad ne deshava, opalo lishce zajedno sa biljnim i zivotinjskim ostacima daje sloj shumske stelje, gde zive saprofiti i sve se vrti u krug.

(odlutala ja od grada do shume)

http://www.csmonitor...12s02-sten.html

jednog dana ce nauka da smisli nesto sto ce i duska dugouska da nadmudri.

Lusi van Pelt je uzela Snupija i sve sredila na igralistu, pricaj glasno i vodi psa sa sobom, ali pekinezer, ma mislim da bi se iskidali od smeha :lol:

To lisce u gradu prirodno sa onom masnom prasinom pravi blato pa se iskaljas na Terazijama kao da si u izlokani Novi Sad ili Jerkovica Bruders.

#10 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 08 March 2005 - 03:41

doshlo mi da pridjem govnaru, oteram ga u pizdu materinu i jebem mu sve po spisku.
shto bih i uradila da sam setala rota umesto pekinezera.

:lol: :huh: :huh:

Ehm, nikad nisam bacao otpatke po ulici (mozda kao bas klinac, ali tad nisam bio "svestan" B) ). U glavnom, volim ekologiju i prirodu... e sad, tempo zivota nam je sasvim dijametralno postavljen prema celoj koncepciji ekologije i nezagadjivanja. Odvojeni smo od prirode. Poprilicno. To sto sve bacam u kantu za djubre -> ne znaci da sam "ekologicar", bitna je tu i kolicina smeca koje svako od nas dnevno napravi. E, tu vec ne bih znao kako da se okarakterisem. Koristim dosta toga sto se "otvori, pojede i baci", kanta je gotovo uvek puna nekih tetra-pakovanja i sl. ali to sve spada u "sitne zagadjivace".

A sta cemo sa onim "velikim" zagadjivacima? (1) Proizvodnja energije - preduslov za razvoj i rad (2) Industrije (proizvodnje dobara) - mehanizam koji radi "non-stop" 24h gledano globalno (dobro, kod nas su u glavnom sve te fabrike pod stecajem, pa koliko-toliko imamo cistiji vazduh, iako smo "gladni") je paradoks tehnicko-tehnoloskog drustva u kojem zivimo... i koji ja sad necu ni pokusati "filosofski" da resim.

Ovo pitanje je interesantno - zbog nedavno potpisanog sporazuma o emisiji CO2 (osim USA, kao najveceg zagadjivaca planete - kontrast najrazvijenije zemlje na svetu) a sticajem okolnosti - prosle nedelje sam tek odgledao 'Day After Tomorrow" (koji shit od filma, ali to je sad nebitno) koji ubrzano upravo prikazuje efekat otapanja leda i poremecaj klime na globalnom nivou...


#11 modestyblaise

modestyblaise
  • Members
  • 398 posts

Posted 09 March 2005 - 12:34

Evo vec neko vreme razmisljam da okacim temu o izduvnim gasovima iz gomile automobila na beogradskim ulicama. Htela sam da postavim pitanje onima sto se voze ulicama i za sobom ostavljaju crni, plavi ili neke druge boje dim.

Da li je moguce da ne osecate ni malo grize savesti zbog toga sto zagadjujete grad?
Cesto pogledam facu u takvom autu. Uglavnom neki neandertalac, ali ima i onih koji izgledaju krajne kulturno. Bruka!Kako je moguce da se takve sklopocije mogu uopste registrovati???!!


Ja se kroz Beograd vozim u hermeticki zatvorenim kolima.
Da li mozemo govoriti o reciklazi plastike u Bg. Uff. Tesko. Imali smo jedan projekat u Skupstini grada. Traljavo, vrlo traljavo. Kontejneri za reciklazu stoje (doduse puni!! :lol: ) ali ih niko ne prazni. Ja se vozila sa tonom plasticnih flasa u autu mesec dana cekajuci da se isprazne ti kontejneri, i onda odustala i sve bacila u obican kontejner za djubre.

Uzasno me to sve nervira. Mozda zato sto sam zivela preko i videla kako to treba da izgleda. U Torontu u sred srede downtowna vazduh svez ko na Kopu. Jedino sto mozes osetiti u vazduhu je prirodni gas na koji voze taksisti ( a to ne zagadjuje okolinu).

#12 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 09 March 2005 - 13:15

Ovo pitanje je interesantno - zbog nedavno potpisanog sporazuma o emisiji CO2 (osim USA, kao najveceg zagadjivaca planete - kontrast najrazvijenije zemlje na svetu)

da, jebene pizde!
oni su odgovorni za 1/3 emisije CO2 a nece da potpishu dok ne udju Kina i Indija. kontam da bi odbili da potpishu sporazum iz Kjota i posle potpisivanja Kine i Indije jer Zair jos nije potpisao.

#13 C

C
  • Members
  • 340 posts

Posted 09 March 2005 - 14:57

Ban Dihydrogen Monoxide! The Invisible Killer

Dihydrogen monoxide is colorless, odorless, tasteless, and kills uncounted thousands of people every year. Most of these deaths are caused by accidental inhalation of DHMO, but the dangers of dihydrogen monoxide do not end there. Prolonged exposure to its solid form causes severe tissue damage. Symptoms of DHMO ingestion can include excessive sweating and urination, and possibly a bloated feeling, nausea, vomiting and body electrolyte imbalance. For those who have become dependent, DHMO withdrawal means certain death.

Dihydrogen monoxide:

* is also known as hydric acid, and is the major component of acid rain.
* contributes to the "greenhouse effect."
* may cause severe burns.
* contributes to the erosion of our natural landscape.
* accelerates corrosion and rusting of many metals.
* may cause electrical failures and decreased effectiveness of automobile brakes.
* has been found in excised tumors of terminal cancer patients.

CONTAMINATION IS REACHING EPIDEMIC PROPORTIONS!

Quantities of dihydrogen monoxide have been found in almost every stream, lake, and reservoir in America today. The pollution is global, and the contaminant has even been found in Antarctic ice. In the midwest alone DHMO has caused millions of dollars of property damage.

Despite the danger, dihydrogen monoxide is often used:

* as an industrial solvent and coolant.
* in nuclear power plants.
* in the production of styrofoam.
* as a fire retardant.
* in many forms of cruel animal research.
* in the distribution of pesticides. Even after washing, produce remains contaminated by this chemical.
* as an additive in certain "junk-foods" and other food products.

Companies dump waste DHMO into rivers and the ocean, and nothing can be done to stop them because this practice is still legal. The impact on wildlife is extreme, and we cannot afford to ignore it any longer!

THE HORROR MUST BE STOPPED!

The American government has refused to ban the production, distribution, or use of this damaging chemical due to its "importance to the economic health of this nation." In fact, the navy and other military organizations are conducting experiments with DHMO, and designing multi-billion dollar devices to control and utilize it during warfare situations. Hundreds of military research facilities receive tons of it through a highly sophisticated underground distribution network. Many store large quantities for later use.

IT'S NOT TOO LATE!

Act NOW to prevent further contamination. Find out more about this dangerous chemical. What you don't know can hurt you and others throughout the world.

#14 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 09 March 2005 - 20:41

Razmisljate li o tome kada bacate djubre u kantu ili pored nje,


evo, ja cu se recimo dati kremirati. em je ekoloski prihvatljivije, em necu povecavati populaciju crva

#15 modestyblaise

modestyblaise
  • Members
  • 398 posts

Posted 11 March 2005 - 09:32

Kakadu, evo ti odgovora na tvoje pitanje

da li ljudi mare za to uopste, da li ih pogadja.


Moze li topic da bude slabije posecen, kao uostalom i ceo forum priroda i ekologija ?

Nema nama spasa.Procenat ljudi koji mare je toliko zanemarljiv da je to uzasno. :lol: