Jump to content


Photo

Sest meseci kasnije - Srbija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
220 replies to this topic

#16 Epimetej

Epimetej
  • Members
  • 55 posts

Posted 18 April 2001 - 01:18

Jovana:
Ej, ima istine u tvom tekstu. Sa vecinom cu se sloziti. Ali brate moj ovo i jesmo mi. Ne mislis valjda da su se borili za narod. Borili su se za sebe, a tvoj problem je sto si razocaran.

Godine ce proci dok se ne unormalimo. A u medjuvremenu je sve moguce. Izbori na jesen su tu.

Stvarno u nekim trenucima pomislih da pise Sasa Tijanic.  


Ma, nisam toliko ni razocaran. Zapravo sam sredjuci arhivu, naisao na Tijanicev tekst od pre sest meseci nad kojim sam se zamislio (njegovo "proracanstvo" upravo u ovom periodu predvidja nove politicke nevolje). Uzeo sam, (iz neke druge ideje) da ga recikliram i parodiram, a zatim sam osetio potrebu da sa nekim razmenim misljenja o ucinku nove vlasti. Nisam znao kako da se ukljucim u raspravu i jednostavno sam tresno sve na forum.
Izvinjavam se ovom prilikom Tijanicu, ako bi smatrao da sam ga zloupotrebio. Nije mi to bila namera..

#17 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 18 April 2001 - 01:29

Talichniepimeteju, hajde probaj jos jednom ali u koloru!

#18 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 18 April 2001 - 01:30

:roll:

[ Izmena poruke: Aleksa na dan 2001-04-18 02:35 ]

#19 Epimetej

Epimetej
  • Members
  • 55 posts

Posted 18 April 2001 - 01:36

Aleksa:
Talichniepimeteju, hajde probaj jos jednom ali u koloru!  


Hajde ti dodaj boje. Mozda sam ovih dana preveliki pesimista. Kako tebi, dakle, izgledaju politicke prilike u Srbiji?

#20 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 18 April 2001 - 01:40

Hocu, kol'ko sutra jer je tema za vise od par recenica; sad moram na spavanje umorna sam!

#21 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 18 April 2001 - 07:38

Ja ne mislim da se condor sali i slazem sa svim "podrskama". Neka je i to deo nekog plana, neminovno je za totalno rusenje komunizma. Zasto se folirati i izigravati kao neki legalizam, kao da je ovo Svedska? Pomenuti direktori drzavnih firmi i zdravstvenih ustanova su svi postavljeni po partijskoj liniji. Direktori skola takodje, a narocito osnovnih gde su direktori uglavnom najnesposobniji i u velikom procentu iz redova sa najmanjim obrazovanjem potrebnim za predavaca. Sto se tice hapsenja, ima ih jos uvek koji nisu uhapseni, narocito po unutrasnjosti, a nadam se da ce uskoro. Zakonom o ekstra porezu nije obuhvaceno na hiljade mufljuza i lopova koji su se obogatili bez koriscenja bilo cega navedenog u zakonu. Ja ne kazem da im treba oduzeti imovinu, ali neka i oni plate porez. Kupovao si baco cigare od Marka ili koga vec, valjao ih i postao "bizmismen". Plati porez! Porez je na ekstra dohodak tj dobit i postoji u istom ili slicnom procentu svuda u normalnim zemljama a narocito u USA. Opet smo mi najpametniji, a? Stanovi koji se oduzimaju su pokradeni od drzave i placeni po par boksova cigareta. Naravno da to sve treba oduzeti i prodati po realnoj ceni, naplatiti porez od "bizmismena" i od tih para obezbediti sredstva za javne radove i pocetak oporavka drzave. U jednom mestu od dvadesetak hiljada stanovnika postoje takvi stanovi kupljeni od strane bivsih opstinskih funkcionera u realnoj vrednosti od DEM 100.000. Iz ovoga grubom racunicom ispada da u Srbiji ima takvih stanova za oko DEM 50.000.000. Evo pare za pocetak obnove + porez od "bizmismena". Ne moze mene niko ubediti da onaj koji se "snasao" ima prava na enormnu dobit i normalan zivot, a onaj ko se skolovao 15 godina ima pravo na pocepane cipele i sirotinju. To je onda divljastvo i zakon jaceg, hajde onda da skinemo rukavice i uvedemo instituciju dvoboja. Sumnjam da bi neko od "snalazljivaca" pristao na to, jer su sve to uglavnom (duhovne) kukavice i slabici opsednuti novcem kojim hoce da kupe ono sto se kupiti ne moze, odnosno da budu kao oni koje su za zudnjom i zaviscu gledali celog zivota i sa strahopostovanjem (iz potaje - ispod kamenja odakle su i izgmizali) negde do 1990, tj mi, i cije je stanje svesti uglavnom polumanicno, koji su se "snasli" jer im je drzava to omogucila i niko ih nije jurio. Sumnjam da bi 1% od njih smeo tj imao m*da da bude pravi "snalazljivac" u normalnoj drzavi. A i moze on imati para kao Bil Gejts, nikad nece biti kao mi (slobodno me napadajte zbog uvodjenja klasa na forum). Sto se tice RTS-a ja sam apsolutno ZA eutanaziju, tj razvlascivanje, jer se zna koliko je isti doprineo opstoj tragediji u poslednjih 13 godina, da se ne bi ponovilo. Skloni su Srbi svakome ko zabalavi o "visim ciljevima" pa kao preventiva. Narodna muzika? Koja narodna muzika? Da li se ovde misli na Cecu, Draganu Mirkovic, Baju malog Knindzu, Brzog, Dzeja, Jami, Karleusu Bracu Bajic("dodji Tudjmane na poselo u Borovo selo":wink:i slicne ljige? Ovo kao najgori otrov za um bih ja totalno zabranio (sa obrazlozenjem da zabranjujem zbog loseg uticaja na mentalno zdravlje nacije) ili uveo porez na sund u iznosu od 1.000% od vrednosti medija na kojem je, pa ko voli nek izvoli (ali da slusa u svojoj kuci, nikako na javnom mestu). A narodna muzika je vranjanski melos, tamburasi, ono na fazon cega je Sanja Ilic pravio disk (ne znam kako se to zove), neka budu i starogradske pesme itd. Ne vidim da neko to brani.

Sve ovo opravdavam iz istog razloga iz kojeg je i onaj covek u prvih pola sata "novog" RTS-a, petog oktobra uvece, na pitanje novinara da li ima nesto da izjavi, prvo pitao da li je vremenski ogranicen, pa kad su mu rekli da nije oko dva minuta (otprilike) vikao:

LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI!

#22 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 18 April 2001 - 07:58

Pa to ti kazem, Henry brate, kamo lepe srece kad bi Epimetej bio u pravu...

#23 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 18 April 2001 - 10:10

Henry,

slazem se sa tobom da mora da postoji pravda i da svi oni koji su krali trebaju da odgovaraju. Isto tako se slazem da su vecina direktora bili partijski ljudi, pa mi i jesmo 50 godina bili partijska drzava sa svim vrednostima koje ona nosi.

Meni smeta taj revolucionarni zanos, revolucionarna pravda jer kada pogledas jedni ljudi menjaju druge a sistem se menja jako sporo ili nikako. To me podseca na vreme kada je Sloba dolazio na vlast i pricao o borbi protiv birokratije. Tada je ispalo da je birokratija uzrok nasih problema a ne sistem. Dosta toga ima i danas.

Ja sam recimo simpatizer DOS-a, pazi nisam clan, ali da sam htela mogla sam uz preporuke (koje mogu da imam) da se uvalim na neko mesto na primer u oblasti kulture. A realno ne znam nista o tome, dobro ja sam u privatnom poslu pa me i ne interesuje. Ali mogla sam. I koji bi ja bila strucnjak. Nikakav. Dosta takvih se sada ubacilo i to je lose. Za svaki posao treba znanje i iskustvo.

A to da treba da se odgovara, ide u zatvor tu nema price. Samo i tu se bojim da ce sve te price o oduzimanju imovine i porezu da svedu na cenjkanje u smislu: moja obaveza je 10 miliona, ajde da se nadjemo na 5 od kojih 1 ide tebi a 4 drzavi. Uostalom videcemo.

#24 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 18 April 2001 - 10:20

"Ej, ima istine u tvom tekstu. Sa vecinom cu se sloziti".

Pobogu Jovana ! Pa to su cista naglabanja, proizvoljnosti i neistine. Sa cime ces se to lako sloziti, bas me zanima ?

A obaska sto me veoma zanima otkud tolika zelja da komentarises politicka zbivanja kad o tome nemas tri chuke.
Recimo ono, najblizi mi je gss a volim i dss. Koliko vidim ni sps ti nije stran. Lako ces se sloziti.

Lun

#25 Epimetej

Epimetej
  • Members
  • 55 posts

Posted 18 April 2001 - 11:37

Henry Chinaski:
Ja ne mislim da se condor sali i slazem sa svim "podrskama". Neka je i to deo nekog plana, neminovno je za totalno rusenje komunizma. Zasto se folirati i izigravati kao neki legalizam, kao da je ovo Svedska?

Kakvog komunizma bre? Srusen je pre deset godina i time je okoncana jedna epoha. A sto se tice unutrasnjeg dozivljaja, nasledja komunizma i drugih tereta autoritarnosti i sl., to je stvar koja se nece izleciti nikakvim drakonskim merama. Naprotiv, moze se samo pothraniti "revolucionarnom pravdom" i merama koje podsecaju na nacionalizaciju, ucutkvanje drugacijeg misljenja, itd..

Pomenuti direktori drzavnih firmi i zdravstvenih ustanova su svi postavljeni po partijskoj liniji. Direktori skola takodje, a narocito osnovnih gde su direktori uglavnom najnesposobniji i u velikom procentu iz redova sa najmanjim obrazovanjem potrebnim za predavaca.

Neki jesi, neki i nisu. Neki su jednostavno isli kud i svi Turci. Znam za mnoge dobre ljude i strucnjake, koji su u revolucionarno pogromaskoj atmosferi bili smenjeni i osramoceni bez ikakvog razloga, a od gorih od sebe. History repeating? '45 ili '48 su predaleko, ali secam se 1987. i Slobinog dolaska na vlast. Tada je potpuno nerazumno posmenjivano na hiljade ljudi sirom Srbije, cak i ne zbog toga sto nisu bili za Slobu (jer opozicija i opoziciono misljenje nisu bili utemeljeni), vec zbog toga sto su njihove kolege, konkurenti, komsije iskoristile strahovitu politicku tutnjavu i na nekakvim (reziranim) zborovima izvikale njihove smene e da bi sami dosli na isto mesto. Gotovo niko od svih njih nije imao pojma sta tadasnje promene znace za drzavu. Ali su itekako imali pojma, sta znaci ako postanu direktori vicuci da su za Slobu. Tako smo i poslednjih meseci imali situacije da cak okoreli i zloglasni gangsteri (klasicni razbojnici i reketasi)na sudjenju prizivaju Kostunicu i demokratiju, a provincijskom sudiji prete smrcu jer je toboze Slobin kadar. Da ne pominjem banalne primere iz privrede, prosvete, zdravstva, gde je svako dovoljno drzak mogao da istim metodom organizuje grupu bundzija i izbaci sefa ili direktora iz firme.
Fakat je da ce kadrovsko osvezavanje na mnogim mestima dobro doci, da je bilo nepostenih rukovodilaca, ali golo i nekontrolisno nasilje nikako ne moze doneti dobar rezultat.

Sto se tice hapsenja, ima ih jos uvek koji nisu uhapseni, narocito po unutrasnjosti, a nadam se da ce uskoro. Zakonom o ekstra porezu nije obuhvaceno na hiljade mufljuza i lopova koji su se obogatili bez koriscenja bilo cega navedenog u zakonu. Ja ne kazem da im treba oduzeti imovinu, ali neka i oni plate porez. Kupovao si baco cigare od Marka ili koga vec, valjao ih i postao "bizmismen". Plati porez! Porez je na ekstra dohodak tj dobit i postoji u istom ili slicnom procentu svuda u normalnim zemljama a narocito u USA. Opet smo mi najpametniji, a? Stanovi koji se oduzimaju su pokradeni od drzave i placeni po par boksova cigareta. Naravno da to sve treba oduzeti i prodati po realnoj ceni, naplatiti porez od "bizmismena" i od tih para obezbediti sredstva za javne radove i pocetak oporavka drzave. U jednom mestu od dvadesetak hiljada stanovnika postoje takvi stanovi kupljeni od strane bivsih opstinskih funkcionera u realnoj vrednosti od DEM 100.000. Iz ovoga grubom racunicom ispada da u Srbiji ima takvih stanova za oko DEM 50.000.000. Evo pare za pocetak obnove + porez od "bizmismena". Ne moze mene niko ubediti da onaj koji se "snasao" ima prava na enormnu dobit i normalan zivot, a onaj ko se skolovao 15 godina ima pravo na pocepane cipele i sirotinju. To je onda divljastvo i zakon jaceg, hajde onda da skinemo rukavice i uvedemo instituciju dvoboja. Sumnjam da bi neko od "snalazljivaca" pristao na to, jer su sve to uglavnom (duhovne) kukavice i slabici opsednuti novcem kojim hoce da kupe ono sto se kupiti ne moze, odnosno da budu kao oni koje su za zudnjom i zaviscu gledali celog zivota i sa strahopostovanjem (iz potaje - ispod kamenja odakle su i izgmizali) negde do 1990, tj mi, i cije je stanje svesti uglavnom polumanicno, koji su se "snasli" jer im je drzava to omogucila i niko ih nije jurio. Sumnjam da bi 1% od njih smeo tj imao m*da da bude pravi "snalazljivac" u normalnoj drzavi. A i moze on imati para kao Bil Gejts, nikad nece biti kao mi (slobodno me napadajte zbog uvodjenja klasa na forum).

Ovaj porez bi mogao biti jedna od pozitivnih revolucionarnih mera. Iako je protiv-trzisna, mogla bi pre svega doneti osecanje pravde, a i neku paru drzavi. Ipak, nije mi uopste jasno kako ce se to organizovati. Da li cemo videti bracu Karice kako opet sviraju u kafani? Sumnjam. A oni su sinonim za bogacenje uz saradnju sa drzavom. Da li ce se ovime izvrsiti obracun sa onima koji najvise bodu oci celom narodu - sitnijim i vecim mafiozama za koje svi znaju da nikad nisu imali posao, a voze auta od 200.000 maraka? Sumnjam. Zapravo, oni (iz mog vidokruga) koji su u ovom trenutku najvise zabrinuti, jesu "okretni" privatnici koji su do juce finansirali socijaliste, a sad su uveliko lojalni sponzori (ili clanovi) DOS-a. Sta cemo sa nekim novim ministrima i visokim funkcionerima nove vlasti? Nisam procitao sam zakon (vec njegove komentare), ali se takodje bojim da ce se doci na nemoguce klizav teren dokazivanja "koristenja privilegija". Ovi zabrinuti, koje sam malopre pomenuo, tvrde mi da su sve zaradili u skladu sa propisima, a da nisu ni na koji nacin bili privilegovani. Verovatno i jesu radili po zakonu. Kako prosuditi u kojoj meri ce se suspendovati raniji propisi, i gde povuci granicu ismedju stvarne snalazljivosti u teznji za zaradom (kamena temeljca kapitalizma) i nemoralnog bogacenja. Tesko, tesko.. Bojim se da ce se mnogi od ovih nesporazuma resavati na ministrovom (ili necijem) kabinetu u cetiri oka. Ako se, pak, zakon sprovede onako kako je najavljeno - svaka cast. Nemam razloga da zalim one koji budu pogodjeni njime..

Sto se tice RTS-a ja sam apsolutno ZA eutanaziju, tj razvlascivanje, jer se zna koliko je isti doprineo opstoj tragediji u poslednjih 13 godina, da se ne bi ponovilo.  Skloni su Srbi svakome ko zabalavi o "visim ciljevima" pa kao preventiva. Narodna muzika? Koja narodna muzika? Da li se ovde misli na Cecu, Draganu Mirkovic, Baju malog Knindzu, Brzog, Dzeja, Jami, Karleusu Bracu Bajic("dodji Tudjmane na poselo u Borovo selo":wink:i slicne ljige? Ovo kao najgori otrov za um bih ja totalno zabranio (sa obrazlozenjem da zabranjujem zbog loseg uticaja na mentalno zdravlje nacije) ili uveo porez na sund u iznosu od 1.000% od vrednosti medija na kojem je, pa ko voli nek izvoli (ali da slusa u svojoj kuci, nikako na javnom mestu). A narodna muzika je vranjanski melos, tamburasi, ono na fazon cega je Sanja Ilic pravio disk (ne znam kako se to zove), neka budu i starogradske pesme itd. Ne vidim da neko to brani.


Sure, man. Hvala bogu da turbo zvezde idu na
marginu..

Sve ovo opravdavam iz istog razloga iz kojeg je i onaj covek u prvih pola sata "novog" RTS-a, petog oktobra uvece, na pitanje novinara da li ima nesto da izjavi, prvo pitao da li je vremenski ogranicen, pa kad su mu rekli da nije oko dva minuta (otprilike) vikao:

LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI, LOPOVI,  

Svaciji ucinak merice se po rezultatima dela. Ako je tog datuma bilo razumljivo da se iz grla otme krik gneva i protesta, sada, posle sest meseci je mesto i vreme da se konkretno radi: dakle ko su lopovi imenom, prezimenom, delom, dokazima, itd.; sta je preduzeto u vezi sa time; ko su i kakve su nove sudije, imaju li uslove za rad, imaju li kvalitetnu podrsku policije, imaju li autoritet nad ostalim stubovima drustva (nova predsednica Okr. suda u Bgd se nedavno zalila da ima velike probleme zbog ministara i novina koji pricaju i pisu sta im padne na pamet,), itd. itd.. Osvetnicka sudjenja i nebuloze u skupstini i najvecim medijima tipa: onaj je, prica se, uzeo milijardu, za drugog se "puzdano" zna sest i sl. nece nigde dovesti sem do dubljeg nepoverenja u pravosudje i autoritet drzave...

#26 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 18 April 2001 - 14:44

Epimetej:Kakvog komunizma bre? Srusen je pre deset godina i time je okoncana jedna epoha.


gresis, mnogo gresis. komunizam ne da nije puko pre 13 godina nego je dobio nove ideologe u vidu S.milosevica i M. Markovic na kakvima su nam i Rusi u vreme Staljina mogli pozavideti i tako je trajalo punih 13 godina njihovog bezvlasca. nadam se da ti nisu potrebni primeri, ali recimo da kazemo da su partijski nepodobni placali glavom, dovoljno?
sto se tice tvojih poznanika koji se nisu obogatili kroz sponzorstvo prethodnom rezimu i postupali su u skladu sa zakonom, samo jedno pitanje-sa kojim to zakonom u potpunoj anarhiji i bezvlascu koji je vladao punih 13 godina?
to sto ovde neki zovu 'revolucionarnim zanosom' raskida sa prosloscu je, po meni, bilo neminovno i neizbezno. setite se svih istocno evropskih zemalja i njihove tranzicije iz komunizma, u istocnoj Nemackoj su bukvalno unistili centar za unutrasnju bezbednost - na sili je vecina njih dosla do svoje moci, silom su je zadrzavali -silom su morali i otici, sa takvima nema sanse da se civilizovano rastaje, dokazano toliko puta. misljenja sam da su te promene cak i nedovoljne u nekim slucajevima kod nas kao npr. promene u vrhu vojske i milicije nisu bile dovoljno dalekosezne (Pavkovic i bagra)i takvi ostaci prethodnog rezima predstavljaju i dalje najvecu opasnost demokratskom razvoju zemlje. ali, polako i sigurno ce se naci tamo gde im je mesto sa svim komunjarama: na smetlistu svetske istorije.
p.s. i tijanic vam je odlican primer prezivelog komuniste obucenog u novo ruho, ne cudi me uopste da je on dao potku za ovakvu analizu nove vlasti. sve bih ja njih poslala na drustveno korisni rad da se bar neka korist od njih izvuce, predlazem organizovanje novih RAC-a (radne akcije crvenih).

#27 TALICHNI

TALICHNI
  • Members
  • 447 posts

Posted 18 April 2001 - 16:06

branka n.:

Epimetej:Kakvog komunizma bre? Srusen je pre deset godina i time je okoncana jedna epoha.


gresis, mnogo gresis. komunizam ne da nije puko pre 13 godina nego je dobio nove ideologe u vidu S.milosevica i M. Markovic na kakvima su nam i Rusi u vreme Staljina mogli pozavideti i tako je trajalo punih 13 godina njihovog bezvlasca. nadam se da ti nisu potrebni primeri, ali recimo da kazemo da su partijski nepodobni placali glavom, dovoljno?

I za vreme te i takve diktature, mi smo kao tadašnja opozicija nastali, razvili se i eto danas " 'vala je Bogu", čuk, čuk...

#28 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 18 April 2001 - 16:18

da cuknes malo i svoju glavu cuo bi se alpski eho pretpostavljam, a na taj eho bi ti se odazvala i cobanica Heidi koja zadovoljno download-uje sve tvoje poruke..eh, gluposti ljudskoj nema granice, indeed.
p.s. opet pocinje da se siri taj smrad od trulih jaja? znam da ih volite, ali daj malo obzira i prema ostalima na forumu sa malo osetljivijim culima od vasih.

#29 TALICHNI

TALICHNI
  • Members
  • 447 posts

Posted 18 April 2001 - 16:32

Heidi?

Da li si Ti, u svojoj površnosti, plitkosti, brzopletosti, a na sve to dodatoj zlonamernosti, da li si Ti baš dobro razumela šta je Heidi rekla, i koliko Ti uopšte razumeš šta ja pišem ovde. Zapitaj se pre nego što ostaviš svoj sledeći post usmeren protiv mene.

#30 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 18 April 2001 - 16:41

sasvim dobro sam te procitala-zato ti i kazem sve bez ustezanja i dlake na jeziku. svi koji podrzavaju bivsi rezim i slobodana milosevica su zlocinci - bilo delom ili recima, a ti si u obe grupe jer ides i na sps skupove podrske SMRADU! ti si dakle neprijatelj Srbije, Srba i ne zelis dobro svom narodu-ni trunke postovanja kao takav ne zasluzujes i u tom cilju cu nastaviti da te diskreditujem i ja i vecina ostalih ucesnika na forumu!
p.s. koliko mi se cini Heidi je priznala da download-uje tvoje poruke, ako nije istina neka sama demantuje, a sad pitanje je i da li neko od vas dvoje uopste zna sta rec download znaci-to je jedino nejasno i nedoreceno!