Jump to content


Photo

Vaspitanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
106 replies to this topic

Poll: kazne za dete? (52 member(s) have cast votes)

kazne za dete?

  1. batina je iz raja izasla (2 votes [3.85%])

    Percentage of vote: 3.85%

  2. ponekad ga premlatim da zna ko je jaci (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. strogo ali pravedno (16 votes [30.77%])

    Percentage of vote: 30.77%

  4. samo par puta u godini, po zasluzi (2 votes [3.85%])

    Percentage of vote: 3.85%

  5. skoro nikad (1 votes [1.92%])

    Percentage of vote: 1.92%

  6. ako zabrlja nema tv i igrice (5 votes [9.62%])

    Percentage of vote: 9.62%

  7. samo mu zapretim (1 votes [1.92%])

    Percentage of vote: 1.92%

  8. nikad ga ne bijem (2 votes [3.85%])

    Percentage of vote: 3.85%

  9. on bije mene (5 votes [9.62%])

    Percentage of vote: 9.62%

  10. nema nikakvih kazni samo razgovor (18 votes [34.62%])

    Percentage of vote: 34.62%

Vote Guests cannot vote

#1 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 31 January 2005 - 12:46

Uvodna napomena da se ne bi pixy naljutio - poll i topic imaju malo razlicitu temu.
Poll je o kaznama a topic o vaspitanju.

Teme topica je kako vaspitavate (ili ce te vaspitavati) svoje dete ?
- tradicionalno, sto znaci onako kako su vas vasi roditelji
- onako kakvi su obicaji u vasoj (evtl. novoj) sredini
- prepusticete veci deo vaspitavanja skoli
- intuitivno
- na sasvim drugaciji nacin od mojih roditelja
- da li pratite i primenjujete najnovija dostignuca u oblasti decje psihologije
- impulsivno

Koje teme u vaspitanju su vam bitne ?
- koji je najvazniji princip
- kako nalazite ravnotezu izmedju postovanja detetove licnosti (volje) i postavljanja granica do kojih sme da ide
- koji moto bi voleli da date detetu na zivotni put
- seksualna oblast
- religiozno pitanje
- odnos prema samom sebi
- odnos prema drugima
- ekonomska pitanja
- kako nalazite ravnotezu izmedju zahteva emotivnog, intelektualnog i voljnog dela vas i vaseg deteta
...

#2 queeria

queeria
  • Members
  • 1,429 posts

Posted 31 January 2005 - 13:54

QUOTE(Dragan @ 31 Jan 2005, 13:46)
Uvodna napomena da se ne bi pixy naljutio - poll i topic imaju malo razlicitu temu.
Poll je o kaznama a topic o vaspitanju.

Teme topica je kako vaspitavate (ili ce te vaspitavati) svoje dete ?
- tradicionalno, sto znaci onako kako su vas vasi roditelji
- onako kakvi su obicaji u vasoj (evtl. novoj) sredini
- prepusticete veci deo vaspitavanja skoli
- intuitivno
- na sasvim drugaciji nacin od mojih roditelja
- da li pratite i primenjujete najnovija dostignuca u oblasti decje psihologije
- impulsivno

Koje teme u vaspitanju su vam bitne ?
- koji je najvazniji princip
- kako nalazite ravnotezu izmedju postovanja detetove licnosti (volje) i postavljanja granica do kojih sme da ide
- koji moto bi voleli da date detetu na zivotni put
- seksualna oblast
- religiozno pitanje
- odnos prema samom sebi
- odnos prema drugima
- ekonomska pitanja
- kako nalazite ravnotezu izmedju zahteva emotivnog, intelektualnog i voljnog dela vas i vaseg deteta
...

Ja svoju decu vaspitavam kontracepcijom...

#3 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 31 January 2005 - 14:01

QUOTE(Dragan @ 31 Jan 2005, 22:46)
- da li pratite i primenjujete najnovija dostignuca u oblasti decje psihologije

Samo ne ovo

Edited by Indy, 31 January 2005 - 14:03.


#4 Mallorn Tree

Mallorn Tree
  • Members
  • 3,071 posts

Posted 31 January 2005 - 14:13

Samo razgovor - objasniti sve: zasto i kako.

Kod mene funkcionise, ne znam za druge. Verovatno zavisi i od genetike. Ko to zna ?

#5 bocko

bocko
  • Members
  • 555 posts

Posted 31 January 2005 - 14:45

QUOTE(Dragan @ 31 Jan 2005, 12:46)
Uvodna napomena da se ne bi pixy naljutio - poll i topic imaju malo razlicitu temu.
Poll je o kaznama a topic o vaspitanju.

Teme topica je kako vaspitavate (ili ce te vaspitavati) svoje dete ?
- tradicionalno, sto znaci onako kako su vas vasi roditelji
- onako kakvi su obicaji u vasoj (evtl. novoj) sredini
- prepusticete veci deo vaspitavanja skoli
- intuitivno
- na sasvim drugaciji nacin od mojih roditelja
- da li pratite i primenjujete najnovija dostignuca u oblasti decje psihologije
- impulsivno

Koje teme u vaspitanju su vam bitne ?
- koji je najvazniji princip
- kako nalazite ravnotezu izmedju postovanja detetove licnosti (volje) i postavljanja granica do kojih sme da ide
- koji moto bi voleli da date detetu na zivotni put
- seksualna oblast
- religiozno pitanje
- odnos prema samom sebi
- odnos prema drugima
- ekonomska pitanja
- kako nalazite ravnotezu izmedju zahteva emotivnog, intelektualnog i voljnog dela vas i vaseg deteta
...

Priznajem da mi je lakse da napisem nego da glasam.
Dakle, vaspitavam ih intuitivno, ali nazalost ponekad i impulsivno.
Mislim da razgovor sam po sebi ne znaci nista, ako obrasci ponasanja koje detetu na delu pokazujes ne odgovaraju onome sto mu u razgovoru predstavljas kao pozeljno.

#6 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 31 January 2005 - 14:48

QUOTE(bocko @ 31 Jan 2005, 14:45)
Mislim da razgovor sam po sebi ne znaci nista, ako obrasci ponasanja koje detetu na delu pokazujes ne odgovaraju onome sto mu u razgovoru predstavljas kao pozeljno.

ja sam "zrtva" intuitivnog vaspitanja + lichni primer.
volela bih da uspem to da ponovom cool.gif

#7 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 31 January 2005 - 17:36

QUOTE(Dragan @ 31 Jan 2005, 12:46)
Uvodna napomena da se ne bi pixy naljutio - poll i topic imaju malo razlicitu temu.
Poll je o kaznama a topic o vaspitanju.

xixixixixi

nisam se ni prošli put naljutio, samo me je interesovalo kako und zašto

#8 1939

1939
  • Banned
  • 1,201 posts

Posted 31 January 2005 - 17:46

Heh, batina je definitivno iz raja izasla... tongue.gif

Vaspitanje je nesto s cime se ne radja, vec nesto sto se stice. Zato je neophodno da deca u najranijoj mladosti dobiju prave smernice. Ne mislim na batinu, naravno.
Kao sto se dobra kuca gradi od jakih temelja, tako je i sa decom. Valja cu uspeti da svog klinca izvedem na pravi put, kada ga budem imao...

#9 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 31 January 2005 - 22:19

QUOTE(bocko @ 31 Jan 2005, 14:45)
Mislim da razgovor sam po sebi ne znaci nista, ako obrasci ponasanja koje detetu na delu pokazujes ne odgovaraju onome sto mu u razgovoru predstavljas kao pozeljno.

A sta je to sto je pozeljno ?
Da li treba da ga vaspitavam da bude posten ili je za njega bolje ako zna da se "snadje u zivotu" ? Da li je bolje da mu pokazem put dogovaranja i kompromisa ili da ga ucim da bude prodoran i beskompromisan ? Da li da mu kazem da su ljudi u sustini dobri ili da ga naucim da je "covek coveku vuk" ili pak da mora da proceni od slucaja do slucaja ? Koliko treba usmeriti dete (hteli mi to ili ne to se dogadja) u pravcu u kojemu to nama odgovara (za njegovo dobro naravno smile.gif) a koliko treba pustiti da dete zivi to sto je u njemu ? Da li da se postidim kada me vidi golog u kupatilu ili da budem opusten ? Da li da mu kazem da je Bog izmisljotina pokvarenih (ili bar glupih) ljudi ? Da li da ga ucim da bude stedljiv ili da trosi kao da mu je danasnji dan poslednji (sto ce jednog dana i biti) ? Kako da mu pokazem sta je najvaznije u zivotu ?

Naravno mnoga od ovih pitanja ostaju na detetu da samo pronadje odgovor. Pa ipak od naseg vaspitanja kada je dete malo u dobroj meri zavisi i kakve ce odgovore naci.
I pored toga sto verujem da svako od nas jos od rodjenja nosi sa sobom odredjena iskustva, teme i sklonosti uticaj vaspitanja i okoline moze biti presudan.

#10 bocko

bocko
  • Members
  • 555 posts

Posted 31 January 2005 - 23:39

QUOTE(Dragan @ 31 Jan 2005, 22:19)
QUOTE(bocko @ 31 Jan 2005, 14:45)

Mislim da razgovor sam po sebi ne znaci nista, ako obrasci ponasanja koje detetu na delu pokazujes ne odgovaraju onome sto mu u razgovoru predstavljas kao pozeljno.

A sta je to sto je pozeljno ?
Da li treba da ga vaspitavam da bude posten ili je za njega bolje ako zna da se "snadje u zivotu" ? Da li je bolje da mu pokazem put dogovaranja i kompromisa ili da ga ucim da bude prodoran i beskompromisan ? Da li da mu kazem da su ljudi u sustini dobri ili da ga naucim da je "covek coveku vuk" ili pak da mora da proceni od slucaja do slucaja ? Koliko treba usmeriti dete (hteli mi to ili ne to se dogadja) u pravcu u kojemu to nama odgovara (za njegovo dobro naravno smile.gif) a koliko treba pustiti da dete zivi to sto je u njemu ? Da li da se postidim kada me vidi golog u kupatilu ili da budem opusten ? Da li da mu kazem da je Bog izmisljotina pokvarenih (ili bar glupih) ljudi ? Da li da ga ucim da bude stedljiv ili da trosi kao da mu je danasnji dan poslednji (sto ce jednog dana i biti) ? Kako da mu pokazem sta je najvaznije u zivotu ?

Naravno mnoga od ovih pitanja ostaju na detetu da samo pronadje odgovor. Pa ipak od naseg vaspitanja kada je dete malo u dobroj meri zavisi i kakve ce odgovore naci.
I pored toga sto verujem da svako od nas jos od rodjenja nosi sa sobom odredjena iskustva, teme i sklonosti uticaj vaspitanja i okoline moze biti presudan.

Mislim da ne mozemo da donosimo takve odluke, to sam i hteo da kazem u delu posta koji si citirao. Niti zelim da svoju decu ucim necemu sto smatram moralno neprihvatljivim, niti verujem da bi to upalilo cak i da pokusam. Dzaba bih ja pricao da je covek coveku vuk, ako dete vidi da ne rezim i ne ujedam. Dakle, slazem se ja da je uticaj vaspitanja i te kako vazan, samo sto mislim da vise vaspitavamo svakodnevnim primerom u najbanalnijim situacijama, nego citanjem bukvica ili drzanjem predavanja.

edit: rec viska

Edited by bocko, 31 January 2005 - 23:39.


#11 Lancelot

Lancelot
  • Banned
  • 176 posts

Posted 01 February 2005 - 09:43

Razgovor i objasnjavanje uzrocno-posledicnih odnosa, ako zelite razumnu decu. Ako ste i sami frustrirani - sve ostalo, ali cete imati jos vece probleme. wink.gif

#12 m

m
  • Members
  • 1,696 posts

Posted 01 February 2005 - 11:17

Kapiram da tome treba prici intuitivno, pri tom voditi racuna da je svako dete drugacije i da tudji metodi uglavnom bivaju pogresni. U svakom slucaju, decu treba uciti primerom a ne recima, biti dosledan i strpljiv, davati im neke obaveze (u skladu sa uzrastom i sposobnostima), negovati njihovu kreativnost i radoznalost, i nikako ih ne stavljati pod stakleno zvono... i tako, ah, kao da cu aj ikad imati decu... dry.gif

#13 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 01 February 2005 - 11:22

QUOTE(Dragan @ 31 Jan 2005, 22:19)
Da li treba da ga vaspitavam da bude posten ili je za njega bolje ako zna da se "snadje u zivotu" ? Da li je bolje da mu pokazem put dogovaranja i kompromisa ili da ga ucim da bude prodoran i beskompromisan ? Da li da mu kazem da su ljudi u sustini dobri ili da ga naucim da je "covek coveku vuk" ili pak da mora da proceni od slucaja do slucaja ? Koliko treba usmeriti dete (hteli mi to ili ne to se dogadja) u pravcu u kojemu to nama odgovara (za njegovo dobro naravno smile.gif) a koliko treba pustiti da dete zivi to sto je u njemu ? Da li da se postidim kada me vidi golog u kupatilu ili da budem opusten ? Da li da mu kazem da je Bog izmisljotina pokvarenih (ili bar glupih) ljudi ? Da li da ga ucim da bude stedljiv ili da trosi kao da mu je danasnji dan poslednji (sto ce jednog dana i biti) ? Kako da mu pokazem sta je najvaznije u zivotu ?

ne znam ohmy.gif
verovatno mogu da probam (relativno uspeshno) da kopiram svoj model. u protivnom ga uchim neshto sto ni sama ne poznajem najbolje, osim kao spoljashnju manifestaciju onih iz drugog modela.

idem da vratim dete u front wink.gif


edit: dakle, intuitivno i dan po dan. ne znam drugachije.

Edited by thermal bug, 01 February 2005 - 11:22.


#14 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 01 February 2005 - 15:33

moj tata je bacio jaje sa 6. sprata i vodio me dole da ga vidim kad sam se naginjala preko terase smile.gif

volela bih da mi uspe da nikada ne udarim dete.
valjda je nemoc da uzvratis ono sto boli daleko vise od samog udarca.

Edited by kamichak, 01 February 2005 - 15:33.


#15 kazaki

kazaki
  • Members
  • 99 posts

Posted 01 February 2005 - 16:37

Ne slazem se sa batinama, ali ni pricom se ne postigne sve. Imam cerku 4 meseca, i za sada nemam pojma sta i kako. Osecam u nekim stvarnim cu sigurno biti kao i moji roditelji, ali to je verovatno genetski. Vreme ce pokazati svoje, naravno trudicu se da budem u svemu pun razumevanja, uostalom ako se ovo pitanje ponovi za nekih 15 godina, tada cu sigurno imati mnogo vise da kazem. Za sada neka sve ide svojim tokom......ne zurim nigde, znam da uzivam u njoj dok je beba, a kasnije????videcemo