Jump to content

Photo

Srpski nacionalizam je nezreo i primitivan

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
66 replies to this topic

#46 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 27 January 2005 - 01:22

A tebe nesto zulja Mile - lepo sam naveo i iz koje je knjige citat, stoga tvoja kritika (iako jeste dobronamerna) ne stoji.

Share & Enjoy

#47 Milivoje

Milivoje
  • Members
  • 728 posts

Posted 27 January 2005 - 01:24

QUOTE(Gojko & Stojko @ 27 Jan 2005, 01:22)
A tebe nesto zulja Mile - lepo sam naveo i iz koje je knjige citat, stoga tvoja kritika (iako jeste dobronamerna) ne stoji.

Share & Enjoy

Ti si izdvojio dobar citat !
Eto ja sam shvatio da on akcent stavlja na reč "suviše" ! Kako si ti shvatio ?

#48 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 27 January 2005 - 01:25

Ма, у реду, али занима ме да ли у књизи подвлачиш оловком овакве пасусе?

#49 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 January 2005 - 01:29

QUOTE(Milivoje @ 27 Jan 2005, 00:21)
QUOTE(MAGRIPA65 @ 27 Jan 2005, 01:17)
QUOTE(Milivoje @ 26 Jan 2005, 23:58)
[Ti znaš na šta on misli kada kaže : "Ja, Francuz ...". A, šta i da misli samo na zemlju, a ne i na naciju. Ili pak da misli samo na naciju, jer, eto, on misli da je nacija starija. Ili pak ne misli na naciju, nego na narod.
Ti, u svakom slučaju, ne možeš da kažeš ništa slično, na šta god da mislio !

Ja Francuz ce reci i Crnac ili Arapin koji zivi u Francuskoj.Jesi li ikada bio u Parizu.Vecina ljudi po ulicama ocigledno nisu evropljani.

Jesam ! Bio sam 1989 na specijalizaciji u firmi NUM, subdivision firme Telemecanique --- kada si ti bio ?
Kakve to ima veze ?

97 I 2003. Pa ima veze.Ako si komunicirao sa ljudima videces da i oni poreklom iz Afrike sebe smatraju Francuzima.

#50 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 27 January 2005 - 01:33

A jel' mislis onom mastiljavom, Mile, a? Mislis da je prvo liznem, pa onda onako plavom sirokom linijom - pravo na pasus, pa ako je pasus vanredno dobar, mozda i crvenim delom ...

Share & Enjoy

#51 Milivoje

Milivoje
  • Members
  • 728 posts

Posted 27 January 2005 - 01:39

QUOTE(MAGRIPA65 @ 27 Jan 2005, 01:29)
QUOTE(Milivoje @ 27 Jan 2005, 00:21)
QUOTE(MAGRIPA65 @ 27 Jan 2005, 01:17)
QUOTE(Milivoje @ 26 Jan 2005, 23:58)
[Ti znaš na šta on misli kada kaže : "Ja, Francuz ...". A, šta i da misli samo na zemlju, a ne i na naciju. Ili pak da misli samo na naciju, jer, eto, on misli da je nacija starija. Ili pak ne misli na naciju, nego na narod.
Ti, u svakom slučaju, ne možeš da kažeš ništa slično, na šta god da mislio !

Ja Francuz ce reci i Crnac ili Arapin koji zivi u Francuskoj.Jesi li ikada bio u Parizu.Vecina ljudi po ulicama ocigledno nisu evropljani.

Jesam ! Bio sam 1989 na specijalizaciji u firmi NUM, subdivision firme Telemecanique --- kada si ti bio ?
Kakve to ima veze ?

97 I 2003. Pa ima veze.Ako si komunicirao sa ljudima videces da i oni poreklom iz Afrike sebe smatraju Francuzima.

Ne nisam --- pa s kim sam komunicirao, nego sa ljudima ! Sa drugim vrstama ne komuniciram !

#52 Milivoje

Milivoje
  • Members
  • 728 posts

Posted 27 January 2005 - 01:42

QUOTE(Gojko & Stojko @ 27 Jan 2005, 01:33)
A jel' mislis onom mastiljavom, Mile, a? Mislis da je prvo liznem, pa onda onako plavom sirokom linijom - pravo na pasus, pa ako je pasus vanredno dobar, mozda i crvenim delom ...

Share & Enjoy

Ja koristim dve drvene bojice --- narandžastu i plavu !

Andrić je, inače, preteča normalnog srpskog nacionaliste --- ponovi još jednom onaj citat da ga svi zapamte !

#53 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 January 2005 - 02:29

QUOTE(Milivoje @ 27 Jan 2005, 00:42)
QUOTE(Gojko & Stojko @ 27 Jan 2005, 01:33)

Share & Enjoy

Ja koristim dve drvene bojice --- narandžastu i plavu !

Andrić je, inače, preteča normalnog srpskog nacionaliste --- ponovi još jednom onaj citat da ga svi zapamte !

Svaka cast.Proglasi Hrvata srpskim nacionalistom. Ni Brana Crncevic ne bi mogao bolje.

#54 SheWolf

SheWolf
  • Members
  • 107 posts

Posted 27 January 2005 - 11:46

QUOTE(incognito @ 26 Jan 2005, 21:11)
Inace, ja nisam nacionalista, daleko bilo, stavise mrzim svrstavanje po pripadnosti bilo kakvoj grupi, pa bih to isto uradio i to iz prostog razloga:

1) Ne zelim da imam nikakve grbove nikakvih monarhija u kuci.
2) Toliko star parket je odavno prestao da bude upotrebljiv ma koliko dobro bio odrzavan (a znajuci navike naseg naroda to je malo verovatno)
3) Laminat je daleko bolji i laksi za odrzavanje, hteo to neko da prizna ili ne. Termoizolacija je identicna. Izgled savrseno docaran.

Doduse, ja isti ne bih bacio na ulicu, poklonio bih ga nekome ko vidi neku vrednost u tome, ja na zalost ne vidim.

Ako se uselis u kucu koja je zasticena zakonom, nesmes nista da menjas bez dozvole. A dozvolu da izvadis taj parket tesko da mozes da dobijes. Moja drugarica zivi u kuci koja je zasticena zakonom kada su hteli da renoviraju kucu, morali su da pokazu plan acno sta hoce da urade.

#55 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 27 January 2005 - 12:58

Pa tesko da bih se uselio u kucu koja je zasticena zakonom na prvom mestu. Ne zato sto ne cenim istorijske i kulturne vrednosti, vec zato sto volim da zivim u savremeno uredjenom prostoru. Relikte iz proslosti treba pretvoriti u muzeje, galerije i sl. a ne u stambeni prostor, jer ma koliko da zakon nesto stitio, i ma koliko novi stanari doticnog objekta budu pazljivi, stambeni prostor je nemoguce odrzati onakvim kakav je bio.

#56 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 27 January 2005 - 13:13

QUOTE(incognito @ 27 Jan 2005, 12:58)
Pa tesko da bih se uselio u kucu koja je zasticena zakonom na prvom mestu. Ne zato sto ne cenim istorijske i kulturne vrednosti, vec zato sto volim da zivim u savremeno uredjenom prostoru. Relikte iz proslosti treba pretvoriti u muzeje, galerije i sl. a ne u stambeni prostor, jer ma koliko da zakon nesto stitio, i ma koliko novi stanari doticnog objekta budu pazljivi, stambeni prostor je nemoguce odrzati onakvim kakav je bio.

Ако смем да питам, где ви живите, Ингогнито?
Мислим, с обзиром на овако прогресивна размишљања.

#57 Zivko

Zivko
  • Members
  • 338 posts

Posted 27 January 2005 - 13:48

QUOTE(Eraserhead @ 26 Jan 2005, 20:45)
A sta ako bi neko za promenu voleo sve narode, odnosno ljude. NE vidim razlog zasto bih vise voleo neke pripadnike "mog naroda" koje niakada nisam upoznao od bilo koga drugog koga nisam upoznao.
Mozes da poznajes kulturu indijskog naroda pa nisi indijski nacionalista. Poznavanje kulture i naciopnalizam nemaju nikakve veze.
Takodje i poznavanje istorije nema veze sa nacionalizmom, mada su nacionalisti optereceni istom, ali to je zbog naopake prirode nacionalizma kao takvog.

Himna opet nema veze sa nacijom vec sa drzavom.

Nacionalizam se ne moze odbraniti sa normalnih stanovista jer su iskljucivost i plemenska pripadnost u samoj njegovoj osnovi.

Interesantna su ovo razmisljanja ali ne bi se nikako moglo prihvatiti sledece:

"Nacionalizam se ne moze odbraniti sa normalnih stanovista jer su iskljucivost i plemenska pripadnost u samoj njegovoj osnovi."

Iskljucivost i plemenska pripadnost su u osnovi ali nakaznog nacionalizma, odnosno sovinizma.

Nacionalizam se uvek moze braniti sa normalnim stanovistima jer je nacionalizam sam po sebi normalan sve dok ne poprimi formu sovinizma, fasizma, nacizma...

Evo samo jednog primera: Mozes voleti sve ljude sveta, poznavti istoriju, kulturu... bilo kojeg naroda, govoriti vise jezika... ali svako od nas ima samo jedan maternji jezik. Znaci, maternji jezik kao jedan od najbitnijih elemenata nacije, pa prema tome i nacionalizma, se dobije znamo kad i kako i nikad se ne moze promeniti.

Nesreca je u tome sto sam termin "nacionalizam" danas ima totalno negativnu konotaciju a znamo kako je do toga doslo.

Edited by Zivko, 27 January 2005 - 13:50.

#58 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 27 January 2005 - 14:15

Па твој матерњи је српски.
Шта да закључимо.

Савле, ево погледај овај потпис код Шабана па ће ти бити ома јасно зашто је куловски подвлачити оловком пасусе у књигама.

#59 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 27 January 2005 - 14:27

Iskljucivost i plemenska pripadnost su u osnovi ali nakaznog nacionalizma, odnosno sovinizma.

Sad vec dolazimo do toga da nacionalizam ima svoju gradaciju. Pa onda ispada da je malo nacionalizma dobro, ali malo vise dovodi do mrznje, ubistava i klanja. Ja se ne slazem sa tim. Mislim da je nacionalizam u svakom slucaju put ka nezeljenim posledicama.

Plemenska pripadnost jeste u sustini nacionalizma jer je kao i udruzivanje u plemena i nacionalizam nastao zbog osecanja sigurnosti i pripadnosti grupi i bas kao i plemenska pripadnost nacionalizam se ne temelji na jasnim odrednicama vec on postoji sve dok ga clanovi grupe priznaju. Ne postoji "srpski gen" ili bilo koji drugi nacionalni gen.

Mozes voleti sve ljude sveta, poznavti istoriju, kulturu... bilo kojeg naroda, govoriti vise jezika... ali svako od nas ima samo jedan maternji jezik. Znaci, maternji jezik kao jedan od najbitnijih elemenata nacije, pa prema tome i nacionalizma, se dobije znamo kad i kako i nikad se ne moze promeniti.

Prema Benediktu Andersonu jezik i jeste u osnovi nacija. Da je razvojem kapitalizma i stampe bilo omoguceno da se lokalnim jezicima i dijalektima nametne primat nacionalnog jezika i dako stvori zajednicki identitet. To je samo jedna od faza globalizacije.

Medjutim mi ovde ne pricamo o nacijama, vec o nacionalizmu. Iako ih smatram nepotrebnim i prevazidjenim, nacije postoje i one su realnosti, kao jedan stupanj drustvenog razvoja ljudskog roda. danasnji svet "melje" nacije i stvara jedan novi identitet. To je dug proces i trajace decenijama, mozda i veklovima. Nacionalizam sa druge strane je nesto drugo i ti upravo tu dajes ovom razgovoru poentu.

Nesreca je u tome sto sam termin "nacionalizam" danas ima totalno negativnu konotaciju a znamo kako je do toga doslo.

E to je sustina. Nacionalizam je jedna od onih reci cije zanacenje definise upotreba, a u danasnjem svetu upotreba te reci je sa negativnom konotacijom i simbolizuje neko negativno osecanje. I u tom smislu treba je odbaciti i ne insistirati, onako tipicno srpski inadzijski, da je ona nesto drugo od onoga sto ceo svet misli da je, a da samo mi to znamo. Srbi imaju sukob sa svetom upravo zbog ovakvih razlika.

#60 xor

xor
  • Members
  • 88 posts

Posted 27 January 2005 - 15:57

Kao prvo pozdravljam sve na forumu B92, ovo je moj prvi post, nadam se da ce bar nekom biti koristan.

Meni kao Vojvodjanskom madjaru je uvek nacionalizam bio nesto sa cime sam se susretao veoma cesto, i u okviru porodice i u drustvu inace. Po mojim iskustvima madjari u Vojvodini su nacionalisti, ali nisu nacionalisti balkanskog tipa koji se olicava u partijama kao sto su SRS naprimer.

Nacionalizam ima svoje nivoe. Razlike izmedju nacionalizama poticu od istorijskih razlika, tojest u razlikama uslova pod kojima je taj nacionalizam nastao. Posto nisam upoznat sa svim detaljima nastanka srpske nacije posle oslobodjenja od turaka u 19. veku, necu pokusati da izvedem zakljucke, mnogi znaju o tim procesima mnogo vise od mene.

Madjarski nacionalizam poznajem kako tako i probacu da objasnim neke karakteristike.

Kao prvo najveci deo danasnjiha madjara, i njihovih predaka je oduvek ziveo u zajedenickoj drzavi pa je to jedno vidjenje da sadasnje stanje gde 1/3 sviha madjara zive van Madjarske republike jedno nenormalno stanje koje ceka na resenje. Najveci deo madjara je ipak svestan da se granice ne mogu promeniti, i pokusava da odrzi kulturnu zajednicu sa ostalim delovima nacije i da koliko je moguce spreci otudjivanje pojedinaca. Svatanje madjarske drzave nikad nije svatanje na principu jedna drzava-jedan narod, Madjarska je od osnivanja bila multietnicka, i posle je postala jos vise multi etnicka kako su se razni narodi naseljavali u razne regione, najvise bezeci od turaka. Prihavatili su nacin zivota ovde, i integrisali se u drustvo.

Nikad nisu ti pripadnici drugih naroda proterivani, niti ubijani na nacionalnoj osnovi. Srpska dijaspora je obnovila sprsku kulturu kad to nije bilo moguce u Srbiji pod turcima. Kada bi Madjarska dosla pod neku slicnu okupaciju, dali bi vojvodjanski madjari bili u prilici da odrzavaju i obnavljaju madj. kulturu? Ne verujem da bi mogli.

Uporedjivati nacionalizme sa Zapadnoevropskim nije bas podobno. Zapadnoevropske drzave nisu tako raskomadane kao sto je to ucinjeno ovde u srednjoj evropi. Na ovim prostorima se preklapaju nacionalne drzave i to u dosta velikim razmerama.

Neznam dali ce ikad madj. manjine u okolnim zemljama postati "patriote". One vec to jesu, ali prema svojoj blizoj okolini, svom gradu, selu.

Mozda je jedino madj. nacionalizam stisao u eri "bratstva i jedinstva" kada nisu svaki dan progalasavani izdajnicima drzave, ali kako je tom periodu dosao kraj tako se i nacionalizam pojacao kao reakcija na ultranacionalizam u Srbiji.

Pozdrav
sad.gif