Jump to content


Photo

STATUS,STATUS,STATUS...?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
65 replies to this topic

#1 Kajtimar

Kajtimar
  • Members
  • 831 posts

Posted 23 January 2005 - 17:49

Slovenije je nedavno preuzela privremeno vodstvo Organizacije za bezbednost i suradnju u Europi pa će skoro, zajedno sa ostalima morati "zagristi" i u problem statusa Kosmeta. Zanimaju me vaši predlozi, koje biste dali Dimitriju Ruplu kao predvodečem predstavniku Slovenije, kako da Slovenija u vreme vođenja sačuva čisto lice naspram sporenim stranama, a da uz to da i značajan doprinos rešavanju tog problema koji se vuće kroz decenije?

#2 Kajtimar

Kajtimar
  • Members
  • 831 posts

Posted 25 January 2005 - 08:59

Nadao sam se konstruktivnim predlozima ali primječujem, da tu ni sami ne vidite neki racionalan izlaz. Eeee Rupel ova će biti teška! dry.gif



Lep dan vsem skupaj... smile.gif

#3 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 25 January 2005 - 09:12

Ime ti je Kosovo, iliti, Kosova. Nije Kosmet.

#4 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 25 January 2005 - 09:16

QUOTE(Unbeliever @ 25 Jan 2005, 08:12)
Ime ti je Kosovo, iliti, Kosova. Nije Kosmet.

Kada je pocetkom 90ih bio organizovan sastanak koji je rezaultirao badinterovom komisijom skupljeni su predsednici ex SFRJ republika i nakon uvodnog izlaganja javi se Kiro za rec i kaze "Ja zahtevam da se i Makedonski uvrsti u zvanican jezik ovog skupa". Drzava se raspada, rat pocinje, oni se bave time koji ce jezik biti zvanican.

#5 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 25 January 2005 - 09:23

QUOTE(Eraserhead @ 25 Jan 2005, 09:16)
Kada je pocetkom 90ih bio organizovan sastanak koji je rezaultirao badinterovom komisijom skupljeni su predsednici ex SFRJ republika i nakon uvodnog izlaganja javi se Kiro za rec i kaze "Ja zahtevam da se i Makedonski uvrsti u zvanican jezik ovog skupa". Drzava se raspada, rat pocinje, oni se bave time koji ce jezik biti zvanican.

Pa moze i da bude, al' poenta je da vec u pocetku jedna strana je favorizana (ma koliko to zvucilo idiotski) a druga nije.

Ako hoces objektivnu diskusiju, i pocetak mora da bude jadnako objektivan. A ovaj, nije.

#6 Croqy

Croqy
  • Banned
  • 3,907 posts

Posted 25 January 2005 - 09:31

QUOTE(Eraserhead @ 25 Jan 2005, 09:16)
Kada je pocetkom 90ih bio organizovan sastanak koji je rezaultirao badinterovom komisijom skupljeni su predsednici ex SFRJ republika i nakon uvodnog izlaganja javi se Kiro za rec i kaze "Ja zahtevam da se i Makedonski uvrsti u zvanican jezik ovog skupa". Drzava se raspada, rat pocinje, oni se bave time koji ce jezik biti zvanican.

I tako je Kiro izvukao Makedoniju iz raspada YU bez kapi prolivene krvi...

#7 misko maric

misko maric
  • Members
  • 2,372 posts

Posted 25 January 2005 - 09:31

Eto, Kajtimare, video si odmah na početku "ozbiljnost" dveju strana u ovom problemu.

Jasno je da Kosovo nije niti će biti srpsko. Ako neko hoće da postigne iole prihvatljivo rešenje (koje će u budućnosti generisati što manje krize - jer sigurno nema onog koje potpuno zadovoljava sve) mora da ispuni sledeće: da Kosovo da Albancima (jer njim i vladaju i jer ništa drugo neće prihvatiti), ali i da zauzvrat nešto da Srbima. To nešto je, zavisi od ostvarljivosti u objektivnim političkim okolnostima, je ili deo teritorije (neka vrsta podele), ili visoku autonomiju (neku vrstu kantonizacije, ili posebne zaštite srpskih enklava).

Podrazumeva se visoka zaštita manjinskih prava u kasnijim kosovskim institucijama. Kao što je prilično logično da Srbija (a i Kosovo) očekuju i neku finansijsku injekciju (bolje investicije, nego donacije!) koja bi ih približila krugu pristojnih evropskih država.

Sve dok Srbi arlauču - Kosmet je srpski još od svetog cara Lazara - a Albancima odgovaraju poput ovog našeg "kolege" sa foruma - nije Kosmet, nego Kosovo - nema ozbiljne priče o konačnom rešenju. Na kraju će doći čika šumar (Holbruk ili neko sličan) i reći: ajd sad zdravo, dosta smo se šalili.

#8 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 25 January 2005 - 09:48

QUOTE(misko maric @ 25 Jan 2005, 09:31)
Sve dok Srbi arlauču - Kosmet je srpski još od svetog cara Lazara - a Albancima odgovaraju poput ovog našeg "kolege" sa foruma - nije Kosmet, nego Kosovo - nema ozbiljne priče o konačnom rešenju. Na kraju će doći čika šumar (Holbruk ili neko sličan) i reći: ajd sad zdravo, dosta smo se šalili.

Pa, 'kolego', ja samo kazem da ako zoves Kosovo Kosmetom u jednom topicu gde se pretenduje ozbiljna diskusija, nisi mnogo drugaciji od onih urlaca svetor cara Lazara, ili 'kolegi' koje, kako vidim, jako volis i uvazavas.

pozdrav.

#9 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 25 January 2005 - 09:57

QUOTE(Unbeliever @ 25 Jan 2005, 09:48)
Pa, 'kolego', ja samo kazem da ako zoves Kosovo Kosmetom u jednom topicu gde se pretenduje ozbiljna diskusija, nisi mnogo drugaciji od onih urlaca svetor cara Lazara, ili 'kolegi' koje, kako vidim, jako volis i uvazavas.

pozdrav.

Znaci, kad Amerikanac pregovara sa Nemcem mora Nemacku nazivati (svojim jezikom) Deutschland, a ne Germany?! Inace nije objektivan?

#10 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 25 January 2005 - 10:03

QUOTE(Rosbacher @ 25 Jan 2005, 09:57)
Znaci, kad Amerikanac pregovara sa Nemcem mora Nemacku nazivati (svojim jezikom) Deutschland, a ne Germany?! Inace nije objektivan?

Pa, Nemac nije uvredjen na naziv Germany. Albanac jeste na naziv Kosmet. Tu i jeste problem. To i jeste sustina moje primedbe.

A i na srpskom je Kosovo. Kosmet je izmisljena 'nazivka' i nije se koristila pre uspona Milosevica na vlasti.

#11 Croqy

Croqy
  • Banned
  • 3,907 posts

Posted 25 January 2005 - 10:06

QUOTE(misko maric @ 25 Jan 2005, 09:31)
...
ali i da zauzvrat nešto da Srbima.

Dimitriju Ruplu zelim puno opreznosti pameti i srece da prodje u svom mandatu uspesno ovaj problem pred njim...

Nego, to "nesto", ne postoji. Rat na Kosovu i oko Kosova su 3-ci i 4-ti uzastopni IZGUBLJENI rat Srbije sa ostatkom sveta. Srbija ne uslovljava, Srbija ne dobija, Srbiji se ne daje, u toj situaciji nema mesta za "ALI", za prkos, solidarnost ili inat. Sama desavanja danas oko Kosova su posledica izgubljenih ratova.

Svest o tome ne postoji u dovoljnoj meri kod nas, a ne vidim da se bilo ko od politicara trudi da ukaze na tu cinjenicu sa koje pozicije Srbija danas jedino moze da nastupa, nezavisno od toga ko se nalazi momentalno na vlasti u njoj.

Samo su Kosovski Srbi ti, koji ce VREMENOM moci i imati uslova za dalji svoj prosparitet na Kosovu. Znaci, nema vise pameti koja dolazi iz Beograda. To je bolje i za Kosovske Srbe, jer Beogradska pamet se pokazala kao kobna do sada.

#12 djvaske

djvaske
  • Members
  • 1,333 posts

Posted 25 January 2005 - 10:07

Kao doprinos ovoj "ozbiljnoj" diskusiji, mogu samo da dodam da je inače i dalje zvaničan naziv Kosovo i Metohija.

Rupel će da uradi isto što i bilo ko drugi. Razgovaraće sa onima koji žele da razgovaraju, a to klika iz Beograda sigurno nije.

#13 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 25 January 2005 - 10:07

QUOTE(Unbeliever @ 25 Jan 2005, 10:03)
Pa, Nemac nije uvredjen na naziv Germany. Albanac jeste na naziv Kosmet. Tu i jeste problem. To i jeste sustina moje primedbe.

A i na srpskom je Kosovo. Kosmet je izmisljena 'nazivka' i nije se koristila pre uspona Milosevica na vlasti.

A vredja li se Albanac kad Amer kaze Kosovo? rolleyes.gif

Btw, Kosmet je skracenica za KOSovo i METohija, i koristi se pitaj Boga otkad. Isto kao sto se cesto kaze Ju-Kej ili Ju-Es-Ej kao skracenice. Bas me zanima da li se Britanci i Ameri ljute kad neko tako kaze. wink.gif

#14 fancy

fancy
  • Members
  • 7,551 posts

Posted 25 January 2005 - 10:08

QUOTE(Unbeliever @ 25 Jan 2005, 10:03)
Pa, Nemac nije uvredjen na naziv Germany. Albanac jeste na naziv Kosmet. Tu i jeste problem. To i jeste sustina moje primedbe.

A i na srpskom je Kosovo. Kosmet je izmisljena 'nazivka' i nije se koristila pre uspona Milosevica na vlasti.

Potpuno tačno.

Vratimo se na stari naziv pre Miloševića - 'Kosovo i Metohija', i svi bi onda trebalo da budu srećni.

#15 Rooney

Rooney
  • Members
  • 1,420 posts

Posted 25 January 2005 - 10:12

Kao doprinos ovoj "ozbiljnoj" diskusiji, mogu samo da dodam da je inače i dalje zvaničan naziv Kosovo i Metohija.

Izvini DJ Vaske ali gresis. Zvanican je samo u Srbiji i eventualno u Rusiji inace niko Kosovo ne zove Kosmet.

Bez uvrede.