Jump to content


Photo

ZOMBIJI


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#1 Kajtimar

Kajtimar
  • Members
  • 831 posts

Posted 19 January 2005 - 13:46

Hrvatima se na prošlim izborima desili "zombiji" jer je u BiH glasao određen broj ljudi - po nacionalnosti Hrvata, koji su već neko vreme mrtvi. Time se bar malo ublažio izborni fiasko HDZ-a...no to je već prošlost.
Zanima me vaše mišljenje o glasanju takozvane "dijaspore" (čitaj emigracije ili stranih državljana, koji slučajno imaju iste korjene kao vi) te time njihovo uplitanje na vaš život u matičnoj zemlji...

#2 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 19 January 2005 - 13:48

QUOTE(Kajtimar @ 19 Jan 2005, 13:46)
Hrvatima se na prošlim izborima desili "zombiji" jer je u BiH glasao određen broj ljudi - po nacionalnosti Hrvata, koji su već neko vreme mrtvi. Time se bar malo ublažio izborni fiasko HDZ-a...no to je već prošlost.
Zanima me vaše mišljenje o glasanju takozvane "dijaspore" (čitaj emigracije ili stranih državljana, koji slučajno imaju iste korjene kao vi) te time njihovo uplitanje na vaš život u matičnoj zemlji...

Pandora's box is open....................................... ph34r.gif

#3 gospodar jovan

gospodar jovan
  • Members
  • 446 posts

Posted 19 January 2005 - 13:58

Mislim da samo oni koji žive u ovoj državi treba da imaju pravo da biraju one koji odlučuju o njihovoj sudbini. Svejedno da li se radi o predsedniku države ili mesne zajednice. Na dijasporu nemaju nikakvog efekta rezultati glasanja. Ili, bar ne onolikog koliki je na nas ovde.

#4 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 19 January 2005 - 14:14

QUOTE(Rosbacher @ 19 Jan 2005, 13:48)
QUOTE(Kajtimar @ 19 Jan 2005, 13:46)
Hrvatima se na prošlim izborima desili "zombiji" jer je u BiH glasao određen broj ljudi - po nacionalnosti Hrvata, koji su već neko vreme mrtvi. Time se bar malo ublažio izborni fiasko HDZ-a...no to je već prošlost.
Zanima me vaše mišljenje o glasanju takozvane "dijaspore" (čitaj emigracije ili stranih državljana, koji slučajno imaju iste korjene kao vi) te time njihovo uplitanje na vaš život u matičnoj zemlji...

Pandora's box is open....................................... ph34r.gif

To je pitanje bilo otvarano, bilo je borbe oko toga da li treba ili ne treba.

DSS je to uvela sa pogresnom pretpostavkom da ce dobiti ekstra glasova i udovoljiti "dijaspori".
Ne znam ko sme to da ukine, bice i ubuduce, malobrojno, traljavo ali ce biti. Nacoshi se nisu odazvali u pretpostavljenom (ili ikakvom pomena vrednom) broju i nista.

Ispostavilo se da je DS dobila vecinu od to malo glasanja.

Tehnicki problemi, razdaljina, troskovi...bilo je to "token" glasanje, koliko da se vidi da ga ima.

Minorna stvar, rekao bih.

#5 Kajtimar

Kajtimar
  • Members
  • 831 posts

Posted 19 January 2005 - 15:22

Lično mi se ćini sasvim neprihvatljivo, da jedan "Slovenac" iz drugog ili trećeg koljena, koji živi recimo u Argentini (i bilo mu početkom '90. "podareno" - ako je želeo, slovensko državljanstvo) ima pravo odlućivati o mom životu u Sloveniji, jer izbori davaju mogučnost takvog odlućivanja. mad.gif


Lep dan vsem skupaj... smile.gif

#6 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 19 January 2005 - 15:41

QUOTE(Kajtimar @ 19 Jan 2005, 15:22)
Lično mi se ćini sasvim neprihvatljivo, da jedan "Slovenac" iz drugog ili trećeg koljena, koji živi recimo u Argentini (i bilo mu početkom '90. "podareno" - ako je želeo, slovensko državljanstvo) ima pravo odlućivati o mom životu u Sloveniji, jer izbori davaju mogučnost takvog odlućivanja. mad.gif


Lep dan vsem skupaj... smile.gif

U principu se slazem.

Ono sto me brine je - ako Australija, Amerika i verovatno mnoge druge zemlje dozvoljavaju (nije obavezno) glasanje svojim drzavljanima koji su u inostranstvu, sto bi mi iz bivse Yu to zabranjivali?

Glasovi iz "dijaspore" su ravnopravni a malobrojni, u nekoj pat poziciji mogu da donesu prevagu. Ako je do toga dodje, ni oni u matici zemlji nisu znali sta da rade i na koju stranu da se priklone.

Dijaspora umesto zreba.

#7 urosmi

urosmi
  • Members
  • 542 posts

Posted 19 January 2005 - 16:10

QUOTE
Mislim da samo oni koji žive u ovoj državi treba da imaju pravo da biraju one koji odlučuju o njihovoj sudbini. Svejedno da li se radi o predsedniku države ili mesne zajednice. Na dijasporu nemaju nikakvog efekta rezultati glasanja. Ili, bar ne onolikog koliki je na nas ovde.


Ma nemoj, a na moju majku, mog oca, moju sestru, njeno dete, jel na njih nemaju efekta rezultati glasanja? Oni su svi dole a ja u inostranstvu i sta cemo sad?


QUOTE
Lično mi se ćini sasvim neprihvatljivo, da jedan "Slovenac" iz drugog ili trećeg koljena, koji živi recimo u Argentini (i bilo mu početkom '90. "podareno" - ako je želeo, slovensko državljanstvo) ima pravo odlućivati o mom životu u Sloveniji, jer izbori davaju mogučnost takvog odlućivanja. 


Lep dan vsem skupaj... 


Mozda bi trebalo napraviti distinkciju izmedju ljudi koji su 90-ih negde u Argentini dobili drzavljanstvo i koji nemaju nikoga i nista u Sloveniji i ljudi (a njih je mnogo) koji su otisli u poslednjih 10-15 godina, mozda misle da se vrate uskoro i imaju porodice u zemlji....

#8 Kajtimar

Kajtimar
  • Members
  • 831 posts

Posted 19 January 2005 - 17:10

Vidiš Uroše u vezi tog tvog predloga ne mogu se složiti s tobom. Razlog je sasvim jednostavan a zove se USTAV. Imamo državljane jedne države (nema veze kad su dobili državljanstvo - ali državljani su!) koje ne možemo sad po pravima deliti na državljane prvog i državljane drugod reda. Valjda ćeš suglasiti samnom oko toga.
Ja na stvar gledam drugačije... Ako se odlučiš za život u inostranstvu, ti sa tim do neke mere "prekidaš" svoje veze sa matičnom državom (ako drugo ne, tu je pitanje plačanja poreza...). Sad izbori... Ti su neke vrste aktivno političko učešće državljana u danom vremenu. Ako ti imaš želju po tom političkom učešću, valjda ćeš si naći vreme pa doći kući, da ga ostvariš, pošto su rokovi izbora ionako daleko unapred poznati. Ako ne želiš riskirati svoje dragoceno vreme, neznam zašto bi ti država izlazila u susret. Istaina je, da država postoji zbog državljana, da ostvara njihove želje i zahteve a ne kontra, ali ja pre svega smatram da to važi za ovde živeće, dok si se ti svesno odlućio za tuđinu... Mislim, da država tu nema nekih obaveza prema tebi u smislu uslužnosti pošto je danas izlazak na izbore samo pravo državljana (bar u Sloveniji) dok je nekad u SFRJ bilo pravo i obaveza (iako ne sankcionirana).


Lep večer vsem skupaj... smile.gif

#9 urosmi

urosmi
  • Members
  • 542 posts

Posted 19 January 2005 - 17:36

QUOTE
Vidiš Uroše u vezi tog tvog predloga ne mogu se složiti s tobom. Razlog je sasvim jednostavan a zove se USTAV. Imamo državljane jedne države (nema veze kad su dobili državljanstvo - ali državljani su!) koje ne možemo sad po pravima deliti na državljane prvog i državljane drugod reda.



Slazem se, zasto im onda uskratiti pravo na glasanje?????

QUOTE
Ja na stvar gledam drugačije... Ako se odlučiš za život u inostranstvu, ti sa tim do neke mere "prekidaš" svoje veze sa matičnom državom (ako drugo ne, tu je pitanje plačanja poreza...).


Prekidam u toj meri da ne radim u SCG, ali recimo da ja (a i mnogi koje poznajem) jos uvek imaju jake veze sa maticniom drzavom. Ako si procitao iznad, mogao si videti da mi je rodbina u SCG, gde ces jacu vezu? BTW jos uvek imam samo SCG drzavljanstvo te samim tim pravno nisam prekinuo odnose sa svojom maticnom drzavom, a takva je situacija i vecine ljudi u dijaspori.


QUOTE
Sad izbori... Ti su neke vrste aktivno političko učešće državljana u danom vremenu. Ako ti imaš želju po tom političkom učešću, valjda ćeš si naći vreme pa doći kući, da ga ostvariš, pošto su rokovi izbora ionako daleko unapred poznati.


Cekaj sada, zasto ne bih glasao u ambasadi ako je to izvodljivo? Zasto moram da putujem u SCG da bih glasao? Ne kapiram logiku? Sta ja to moram da platim da bih glasao, sta sam koj k*rac uopste odlazio iz zemlje, pa kad sam vec otisao ima da platim da glasam?!?! I don't get it?!

QUOTE
ko ne želiš riskirati svoje dragoceno vreme, neznam zašto bi ti država izlazila u susret


Zato sto je drzava servis gradjana i tu je da bi mi izasla u susret. Ja ne postojim da bi udovoljavao drzavi, vec drzava postoji da bi sluzila svojim gradjanima. Cudi me da covek iz Slovenije, EU razmislja tako, izgleda da je SFRJ ostavio neizbrisive tragove na ljudima...(mozda je ovo stvar generacije....ko bi ga znao)


QUOTE
Istaina je, da država postoji zbog državljana, da ostvara njihove želje i zahteve a ne kontra
,

Evo ovde potvrdjujes ovo sto sam gore napisao, i sam sebe demantujes....


QUOTE
ali ja pre svega smatram da to važi za ovde živeće, dok si se ti svesno odlućio za tuđinu...


Odlucio sam se za tudjinu da bih preziveo a ne iz hira....time se nisam odrekao svoje drzave...mada nekada pomislim da bolje da jesam....


QUOTE
Mislim, da država tu nema nekih obaveza prema tebi u smislu uslužnosti pošto je danas izlazak na izbore samo pravo državljana (bar u Sloveniji) dok je nekad u SFRJ bilo pravo i obaveza (iako ne sankcionirana).



Pa cekaj ti se bunis sto DRZAVLJANI neke zemlje koji zive u inostranstvu mogu da glasaju, a ovde kazes da je to pravo samo drzavljana....kad je to glasanje u SFRJ bilo pravo i obaveza???? Jel su to bili neki visestranacki izbori u SFRJ?

QUOTE
Lep večer vsem skupaj... 


Takodje.....

#10 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 19 January 2005 - 17:52

Na zalost, moram da se slozim sa Kajtimarom... Ne kapiram po kojoj to logici neko ko ne odrzava ovu drzavu (ne placa poreze) treba da odlucuje o istoj. Imam i ja rodbinu po Nemackoj, Engleskoj... je l' trebam ja da glasam kakva ce Nemacka biti zemlja u tom slucaju?

Ako odem, recimo, da zivim u US, trebam imati prava da glasam kakva ce to zemlja biti jer njoj placam poreze i ista postoji zbog mene. Onaj ko ostane ovde, glasace kako ce se ziveti ovde. Sta je tu nelogicno?

Ili sta, ja da odem sutra da zivim k'o Mile u Holandiju, pa da glasam odatle za Seselja, Kostunicu ili ne znam sta - sta me briga, na mene to nece uticati? U fazonu tudjim q.... gloginje mlatiti.

#11 urosmi

urosmi
  • Members
  • 542 posts

Posted 19 January 2005 - 18:01

QUOTE
Na zalost, moram da se slozim sa Kajtimarom... Ne kapiram po kojoj to logici neko ko ne odrzava ovu drzavu (ne placa poreze) treba da odlucuje o istoj. Imam i ja rodbinu po Nemackoj, Engleskoj... je l' trebam ja da glasam kakva ce Nemacka biti zemlja u tom slucaju?

Ako odem, recimo, da zivim u US, trebam imati prava da glasam kakva ce to zemlja biti jer njoj placam poreze i ista postoji zbog mene. Onaj ko ostane ovde, glasace kako ce se ziveti ovde. Sta je tu nelogicno?

Ili sta, ja da odem sutra da zivim k'o Mile u Holandiju, pa da glasam odatle za Seselja, Kostunicu ili ne znam sta - sta me briga, na mene to nece uticati? U fazonu tudjim q.... gloginje mlatiti.



Cekaj stani, ja zivim u NL, i glasam odavde, i to ne za Seselja i bratiju vec za drugu/druge opcije....

BTW, mislim da je veza sa rodbinom mnogo jaca od toga da li placas ili ne porez.
Zatim, ako zivis u inostranstvu a posedujes imovinu u SCG, opet placas porez na tu imovinu (+ recimo komunalije u slucaju da posedujes nekretnine).
Vrednost onoga sto mi je u SCG i poreza koje placam na to nadmasuje poreze koje mnogi koji su tamo placaju.
Stvarno ne vidim zasto su porezi relevantni za ovo pitanje, a i da jesu, opet bi mnogi u inostranstvu trebali da mogu da glasaju, jel i dalje placaju neke poreze....

#12 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 19 January 2005 - 19:47

QUOTE(Rosbacher @ 19 Jan 2005, 13:48)
QUOTE(Kajtimar @ 19 Jan 2005, 13:46)
Hrvatima se na prošlim izborima desili "zombiji" jer je u BiH glasao određen broj ljudi - po nacionalnosti Hrvata, koji su već neko vreme mrtvi. Time se bar malo ublažio izborni fiasko HDZ-a...no to je već prošlost.
Zanima me vaše mišljenje o glasanju takozvane "dijaspore" (čitaj emigracije ili stranih državljana, koji slučajno imaju iste korjene kao vi) te time njihovo uplitanje na vaš život u matičnoj zemlji...

Pandora's box is open....................................... ph34r.gif

Uh, jaka muda. To će stvarno iz temelja potresti zemljinu kuglu. laugh.gif

#13 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 20 January 2005 - 12:23

QUOTE(urosmi @ 19 Jan 2005, 18:01)
Cekaj stani, ja zivim u NL, i glasam odavde, i to ne za Seselja i bratiju vec za drugu/druge opcije....

U principu nije bitno za koga glasas. wink.gif

#14 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 20 January 2005 - 12:27

Treba dati pravo glasa samo dijasporcima koji obecaju da ce da glasaju za ispravnu stranu. tongue.gif

#15 Hajduk

Hajduk
  • Members
  • 44 posts

Posted 20 January 2005 - 12:47

Meni se cini da je to cista ljubomora na ljude koji su ostvarili nesto
u tudjini!

Pametan covjek zna da je dijaspora itekako vrijedna za svaku drzavu!
Ona je bitan faktor medjudrzavnih odnosa i ima ogromnu vrijednost
za vanjsku politiku!
Zato bi je trebalo cjenit i vezat za maticnu zemlju!
Za one koji neznaju: Zoran Djindjic je veci dio zivota proveo
u dijaspori.....