Jump to content


Photo

Politicka "zrelost" Srpske Vlade


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
86 replies to this topic

#1 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 19 January 2005 - 13:13

Šef UNMIK-a razočaran
18. januar 2005. | 09:32 | Izvor: B92
Beograd, Priština -- Šef UNMIK-a razočaran što srpski lideri nisu razgovarali o drugim pitanjima, pored struje, koja su jednako važna za kosovske Srbe.

"To je nije dobro jer je učinjen napredak po mnogim pitanjima od direktnog interesa za kosovske Srbe, naročito u decentralizaciji. Mi smatramo da Beograd može da igra veoma važnu ulogu ako se konstruktivno uključi u rad na tim važnim pitanjima i zato mi je žao što oni to na ovom sastanku nisu mogli da urade. Ali moramo ići dalje i raditi na tome", navodi se u saopštenju Sorena Jesena-Petersena.

Šef UNMIK-a pozvao je zvanični Beograd da uputi signal kosovskim Srbima da se uključe u Radnu grupu za decentralizaciju vlasti na Kosovu i Metohiji i ocenio da u razgovorima sa zvaničnicima Srbije nije postignut značajan napredak. "Prvenstvenu ulogu u tim razgovorima moraju imati kosovski Srbi, a Beograd može dati savetnike tako da će kosovski Srbi biti na zadovoljavajućem nivou predstavljeni u dijalogu", rekao je Jesen-Petersen nakon razgovora sa zvaničnicima u Srbiji. Jesen-Petersen je dodao da je rok u kome bi kosovski Srbi trebalo da se uključe u dijalog već počeo i da je svaki dan gubitak za kosovske Srbe koji čekaju znak iz Beograda.

Država samo o struji

Sa druge strane, kada će struja biti vraćena kosovskim Srbima, koji u selima Lipljan i Batuse već mesec dana žive bez električne energije, ne zna se ni posle posete šefa UNMIK-a Beogradu. Soren Jesen-Petersen, posle sastanka sa predsednikom Tadićem i premijerom Koštunicom, rekao je da će njegovi savetnici ispitati situaciju u mestima koja su bez električne energije.

Iako je Petersen hteo da razgovara pre svega o decentralizaciji, predstavnici vlasti u Beogradu su insistirali da se razgovara o problemu koji imaju srpska naselja sa električnom energijom. Civilni administrator za Kosovo insistira na tome da, ako na Kosovu i postoji problem sa snabdevanjem strujom, onda je to problem koji imaju pojedinci, a ne etničke grupe: "Ovde postoji osećanje da ta politika stvara probleme za život kosovskih Srba. Rekao sam veoma jasno da je ta politika osmišljena da omogući snabdevanje strujom svim građanima Kosova i da sigurno nema politike čiji je cilj da oteža život bilo kojoj zajednici na Kosovu, pogotovo ne kosovskim Srbima". Jedino što je Petersen obećao zvaničnicima u Beogradu jeste da će stanovnicima Kosova koji nemaju novca da plaćaju račune za struju pomoći iz fondova UNMIK-a.

Predsednik Boris Tadić zahtevao je da kosovskim Srbima struja odmah bude vraćena, a da se o dugovima i odnosu EPS-a i Kosovske elektro-privrede razgovara naknadno. Predsednikov savetnik, Branko Radujko, kaže da Petersen nije pokazao interesovanje za tu temu: "Na tu našu argumentaciju da struja ljudima mora biti odmah vraćena, jer tu nema nikakvih kvarova, on je deset minuta pričao o nekim njegovim savetnicima, kao: ja imam nove savetnike, oni će otići na teren utvrdiće stanje. Međutim, ti ljudi nemaju struju već 29 dana nije vreme za savetnike i obilazak terena, vreme je da im se uključi struja. Zato sam rekao da on nije iskazao interesovanje za tu temu".

Savetnik premijera Koštunice, Vladeta Janković, rekao je za B92 da je cela srpska delegacija tokom susreta sa Petersenom insistirala na razgovorima o problemu sa strujom i iznosila argumente zašto je neophodno prvo rešiti taj problem: "Ono što je bitno jeste da se struja uključi, da ljudi prestanu da se smrzavaju. Mi sada treba da govorimo i spremni smo da odmah razgovaramo o nestalim osobama, ali da bismo počeli da razgovaramo o mrtvima, dajte najpre da razgovaramo o živima da oni ne bi postali mrtvi za nedelju ili dve. To je redosled, a onda će se ići dalje, na pitanje nestalih osoba, na decentralizaciju, na uključivanje elemenata Vlade Srbije u eventualno konačno, tj. kasnije rešenje".

Janković je rekao da veruje da će Vlada Srbije poslušati šefa UNMIK-a i pozvati Srbe da se uključe u razgovore o decentralizaciji, ali pod uslovom da se jasno utvrdi redosled prioriteta.
----------------------------------------------------------------------------------

Kakve standarde ima Vlada Srbije, i evropljani bi bili ljubomorni. Sta se vise moze reci unsure.gif unsure.gif

Edited by Prishtinasi, 19 January 2005 - 13:14.


#2 Belaj_

Belaj_
  • Members
  • 742 posts

Posted 19 January 2005 - 13:18

Prvo svoje dvoriste da pocistite, pa onda u tudje da gledate.

#3 Loren

Loren
  • Members
  • 459 posts

Posted 19 January 2005 - 13:23

Nije moguce da vlada i predsednik "drzave" nisu trazili da im se pusti struja u njihove stolice - fotelje!? Stvarno zaboravni ljudi, c, c, c !

#4 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 19 January 2005 - 13:24

QUOTE(Belaj_ @ 19 Jan 2005, 12:18)
Prvo svoje dvoriste da pocistite, pa onda u tudje da gledate.

Pa mi pokusavamo da to uradimo ali problem u tome je da vi kazete da nase dvoriste je jos vase.

#5 Belaj_

Belaj_
  • Members
  • 742 posts

Posted 19 January 2005 - 13:29

QUOTE(Prishtinasi @ 19 Jan 2005, 14:24)
Pa mi pokusavamo da to uradimo ali problem u tome je da vi kazete da nase dvoriste je jos vase.

I mi vam kost u grlu? Idi begaj...
A kad bi to dvoriste postalo samo vase, pocelo bi da tece med i mleko?

#6 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 19 January 2005 - 13:30

QUOTE(Loren)
Stvarno zaboravni ljudi, c, c, c !

off

da te potsetim nezaboravak:
imaš pitanje koje te čeka na drugom topiku. smile.gif

on

#7 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 19 January 2005 - 13:33

QUOTE(Belaj_ @ 19 Jan 2005, 12:29)
I mi vam kost u grlu? Idi begaj...
A kad bi to dvoriste postalo samo vase, pocelo bi da tece med i mleko?

Ne samo to nego bi tekla i struja wink.gif

#8 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 19 January 2005 - 15:55

Ajde ljudi sta ste se ucutkali, neka konkretna argumentacija!!!

#9 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 19 January 2005 - 16:02

Konkretna argumentacija - Prishtinasi == Harambasa u albanskoj verziji...

#10 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 19 January 2005 - 16:13

QUOTE(incognito @ 19 Jan 2005, 15:02)
Konkretna argumentacija - Prishtinasi == Harambasa u albanskoj verziji...

Ma nemoj, a onda reci mi pametnjakovicu kako si dosao to takve konkluzije????

#11 TAULANT

TAULANT
  • Members
  • 246 posts

Posted 19 January 2005 - 16:15

QUOTE(Belaj_ @ 19 Jan 2005, 13:29)
I mi vam kost u grlu? Idi begaj...
A kad bi to dvoriste postalo samo vase, pocelo bi da tece med i mleko?

Sad ce Bugarin da sredi situaciju! laugh.gif

#12 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 19 January 2005 - 16:23

QUOTE
neka konkretna argumentacija!!!


Prishtinasi evo ja bih pitao [al' ozbiljno] rolleyes.gif


"Radi se o događaju kada je kolona svatova prošla pored jednog kontrolnog punkta koji je u prvom momentu držala tadašnja Vojska Jugoslavije. Posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma vojska se povukla i pripadnici OVK oteli su 11 osoba, koje su sproveli u podrum hotela 'Paštrik'. Tamo su, prema našim saznanjima, izvršena brojna zlostavljanja i mučenja, što će se i videti kada optužnica bude objavljena", rekao je Vekarić.

Vekarić je rekao i da će ovo biti prvi slučaj suđenja jednom kosovskom Albancu pred Sudom za ratne zločine. Optuženi Anton Lekaj dostupan je Tužilaštvu jer je uhapšen u Crnoj Gori zbog krađe kola i sada se nalazi u Beogradu.



Jel' u redu da ovaj Lekaj nakon svega krade automobile?

Sto ti mislis? laugh.gif

#13 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 19 January 2005 - 16:25

Nije u redu, ali Slavene sta ima ovo veze sa temom koju sam otvorio???

#14 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 19 January 2005 - 16:27

QUOTE(Prishtinasi @ 19 Jan 2005, 14:24)
Pa mi pokusavamo da to uradimo ali problem u tome je da vi kazete da nase dvoriste je jos vase.

ma da, vecito je neko drugi kriv. klasicno palamudjenje i jedenje govana UNMIK administracije.

sada vam je kriva srpska vlada sto u Pristini nista ne funkcionise kako treba. kao sto vec rece Belaj: prvo svoje dvoriste da sredite!

#15 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 19 January 2005 - 16:32

QUOTE(Gandalf @ 19 Jan 2005, 15:27)
ma da, vecito je neko drugi kriv. klasicno palamudjenje i jedenje govana UNMIK administracije.

sada vam je kriva srpska vlada sto u Pristini nista ne funkcionise kako treba. kao sto vec rece Belaj: prvo svoje dvoriste da sredite!

Da bi se dvoriste ocistilo treba zajednicki rad za to kako za Albance tako za Srbe sa Kosova. A problem u tome sto Srbi Kosova su samo pijuni za Srpsku Vladu to je drugacija prica, a da ne pricamo da to Srbima Kosova ne smeta, kako vetar duva zar ne Gandalfe.