Jump to content

Photo

Koliko vredi reč ministra vojnog

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
11 replies to this topic

#1 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 19 January 2005 - 10:01

DANAS 19. januar 2005.

Koliko vredi reč ministra vojnog

Otputovao sam pun gorčine

Nikada nisam pisao za bilo kakve novine, a nadam se da više i neću imati razloga. Želeo bih da se razume da iskustvo o kome će biti reči jedino izražava upozorenje na oprez ljudima slične sudbine.
Mlad sam čovek, a moji su problemi počeli 1999. kada sam napunio 26 godina i magistrirao na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. U to vreme, za nas neizvesno, pokušao sam da odložim odsluženje vojnog roka do napunjenih 27 godina. Međutim, tada mi je ponuđena stipendija za doktorske studije u Kanadi. Rok za početak semestra podudarao se sa danima kad sam napunio 27 godina i ja sam otputovao na školovanje da ne bih izgubio stipendiju. Odmah po dolasku u Kanadu uputio sam našem konzulatu molbu da mi se, po zakonu, obaveza odloži. Odbili su me dva puta. Na ove odluke nevoljno sam započeo i upravni spor radi poništavanja prethodnih rešenja, ali na njega nikad nisam dobio odgovor. O svemu tome postoji dokumentacija.
Doktorirao sam posle manje od tri godine po dolasku u Kanadu i danas sam na Univerzitetu zaposlen u svojstvu naučnog istraživača na postdoktorskom usavršavanju. Ovo je sve neophodni uvod u ono što sleduje.
Iznenada je 28. novembra 2004. umro moj otac i ja sam, bez dvoumljenja, rešio da dođem u zemlju, da budem uz majku. Ohrabren izjavama ministra odbrane da će se problemi oko odsluženja vojne obaveze građana sa boravkom u inostranstvu rešiti bez neprijatnosti, nisam pretpostavljao ništa od onog što se dogodilo već na aerodromu.
Da skratim: dočekala me je policija, odvela u neku prostoriju gde sam bio zatavoren sa "pravim" kriminalcem, u iščekivanju vojne policije. Ovi su me, uz vrlo profesionalno ponašanje, preuzeli i odveli u neku kasarnu (?) gde sam proveo noć zatvoren u samici. Sutradan ujutru odveden sam u vojni sud, gde sam, u prisustvu advokata koga je na brzinu morao da pronađe moj rođak, saslušan kao okrivljeni za izbegavanje vojne obaveze. Oduzet mi je pasoš uz napomenu da ću ga dobiti kad položim kauciju od 2.000 evra kao jemstvo da neću izbegavati svoje obaveze prema sudu dok se postupak ne okonča. Tako sam i postupio nedelju dana kasnije. U lokalnom vojnom odseku, u koji sam bio upućen od strane suda, uručili su mi (posle dužeg oklevanja) poziv za odsluženje vojne obaveze za mart 2006. Da dodam i da mi niko nigde nije tražio nikakav dokaz o mom položaju u inostranstvu, na šta je upozoravao u svom nastupu ministar odbrane.
Moram da priznam da posle svega ovoga nisam shvatio na čemu sam.
Rođak koji je bio uz mene tog nesrećnog jutra odveo me je svojoj kući gde sam se oprao i obrijao, pa smo uz jurnjavu i sa zakašnjenjem stigli na očevu sahranu u grad udaljen 80 kilometara.
Recimo da je sve ovo bilo po zakonu koji je nalagao baš takvu proceduru. Ali zašto mi nisu poverovali da mi je otac umro, nego je rođak morao da putuje noću u moj grad po papir na kome se upravo to tvrdi, a koji niko u sudu nije ni pogledao?
Otputovao sam tužan i ispunjen gorčinom. Razmišljao sam o tome da nažalost nisam od vrste mladih koji danas nešto znače u mojoj zemlji.
Bilo kako bilo, zemlja iz koje sam krenuo danas u svetu nešto znači baš kroz nas koji smo ostali ponosni na svoj Beogradski univerzitet, na svoje profesore i moralne vrednosti koje smo poneli iz svojih porodica. Ime i adresa poznati Redakciji

Da li je potreban komentar?

#2 misko maric

misko maric
  • Members
  • 2,372 posts

Posted 19 January 2005 - 10:07

Ovakvog čoveka da uhapse, a ti se slobodno šetaš?

Katastrofa.

#3 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 19 January 2005 - 10:12

A jel to najbolje sto mozes da napises na ovu temu?

Nisam se ni nadao da mozes bolje...

#4 misko maric

misko maric
  • Members
  • 2,372 posts

Posted 19 January 2005 - 10:14

QUOTE(Recycle Bin @ 19 Jan 2005, 11:12)
A jel to najbolje sto mozes da napises na ovu temu?

Nisam se ni nadao da mozes bolje...

Mogu da dodam: čovek je jedino pogrešio u formulaciji "ja sam mlad čovek". Ima 30 i neku, znači ozbiljan čovek. Mlad si, pretpostavljam, ti i još par sličnih anarhista.

A šta reći o "slučaju": nažalost, jedan od mnogih. Katastrofa do katastrofe. Ponekad mi se smuči kad pogledam ovaj forum, jer ljudi izvuku sve same gluposti ove vlasti. Možda bi ih trebalo sabrati na jednom mestu, samo one najludje, najapsurdnije - čini mi se da bi se pokazalo kako se koštunjavi legalisti zaista približavaju oksimoronskoj miloševićevskoj vlasti, iako se činilo da je ona prethodna po ludilu zaista nedostižna.

#5 Loren

Loren
  • Members
  • 459 posts

Posted 19 January 2005 - 11:01

Cudi me da jedan doktor elektrotehnike moze posle tri godine provedene u civilizaciji zaboraviti odakle potice i sa kojom gamadi ima posla! sad.gif

#6 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 19 January 2005 - 11:08

QUOTE(misko maric @ 19 Jan 2005, 10:14)
Možda bi ih trebalo sabrati na jednom mestu, samo one najludje, najapsurdnije - čini mi se da bi se pokazalo kako se koštunjavi legalisti zaista približavaju oksimoronskoj miloševićevskoj vlasti, iako se činilo da je ona prethodna po ludilu zaista nedostižna.

Nemoj tako o legalistima. Propisi su propisi, nema tu. Eno Daca zna.

#7 misko maric

misko maric
  • Members
  • 2,372 posts

Posted 19 January 2005 - 12:33

QUOTE(Henry Chinaski @ 19 Jan 2005, 12:08)
Nemoj tako o legalistima. Propisi su propisi, nema tu. Eno Daca zna.

1. Glavnom Legijinom de-bejcu država plaća lečenje. Ali šta to čudi kad:

2. Legija izdaje knjigu. I to kao prvu u ediciji SAVREMENI SRPSKI PISCI. Znači, sad je i pisac.

3. Policija moli begunce da se predaju. Npr. ubice, ili secikese, ili dilere... A ovi neće (radi se o Hagu, ali svejedno).

4. Ukinuli Darvina i evoluciju, da deca ne dolaze u zabludu

5. Ne znaju kako da spreče Merkator da kupi C market, pa onda sudski zakočili prodaju istog. Ko u narodnoj poslovici: naljutio se pop na selo, pa odsekao sebi k...

6. Na TV direktno prenose Cecu, ali zato odbiju Bajagu. Jer je organizator Živković.

...

koliko li ovoga ima? Malo kvarenje topica: sećam se kad je krajem 80-ih neki kubanski funkcioner rekao da će radije biti gladni, nego da jedu prljavi američki BigMac. Mislili smo da je šala. Onda par godina kasnije Branko Kostić, član Predsedništva (kako mali ljudi na visokim funkcijama!) kaže da ćemo radije jesti korenje nego...

Što je apsurdnije, to je veća šansa da se dogodi. Bar u Srbiji.

#8 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 19 January 2005 - 12:38

QUOTE(misko maric @ 19 Jan 2005, 12:33)
6. Na TV direktno prenose Cecu, ali zato odbiju Bajagu. Jer je organizator Živković.

Mali offtopic povodom Cece, danas čitam Seljinu izjavu u novinama povodom giga, kao, da li je plaćen PDV. Selja ladno odgovara da je Ceca urlikala za dž. A ovi ga pitaju nešto u stilu "ma, ne, PDV, za troškove, binu, opremu". Selja ladno odgovara "ma ne, svi su dali opremu za dž".

Šta ti je solidarnost, samo kad prigusti, odma se zbiju redovi i solidariše se, da Srbi ne ostanu duhovno gladni za odskoronajvećisrpskipraznik.

#9 DaniloBg

DaniloBg
  • Members
  • 1,938 posts

Posted 19 January 2005 - 12:40

pamožda i jesu dali za dž.....ali kao reket...... cool.gif

#10 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 20 January 2005 - 11:11

Evo...
Objasnili su ...
sad je sve u redu !

ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif

DANAS
20 januar 2005

Amnestija oslobađa od gonjenja ali ne i od vojne obaveze

Beograd - Slučaj državljanina SCG koji živi u Kanadi, a koji je uhapšen prilikom dolaska na očevu sahranu, ponovo je otvorio pitanje regulisanja vojne obaveze naših državljana u inostranstvu. Čitalac Danasa je u otvorenom pismu, juče objavljenom u našem listu naveo da je 1999. sa 26 godina otišao na doktorske studije u Kanadu, a da prethodno nije regulisao vojnu obavezu. Prema njegovim rečima u našem konzulatu je pokušao dva puta da odloži vojnu obavezu, ali ga nisu udostojili odgovora zbog čega je poveo upravni spor. On navodi da je odlučio da dođe na očevu sahranu jer je ministar Davinić pozvao naše sugrađane koji žive u inostranstvu, a nisu regulisali vojnu obavezu, da slobodno dođu, i da neće biti uhapšeni. Naš čitalac je uhapšen na aerodromu i nije stigao na očevu sahranu. On ističe da mu prilikom boravka u zatvoru niko nije tražio da pokaže kakav je njegov položaj u inostranstvu, na šta je, kako navodi, ukazivao ministar odbrane.

========================================================
RADIĆ: Država bez čvrstog stava

Vojni analitičar Aleksandar Radić za Danas ističe da je slučaj našeg čitaoca prevashodno pravno pitanje, ali da je posledica situacije da država nema čvrst stav kako da reguliše to pitanje. Radić smatra da je najveći problem reći kada je dosta i da se povuku krivične prijave protiv ljudi koji se nisu odazivali na pozive za vojni rok ili mobilizaciju u prethodnom sistemu. On ukazuje da je sama odluka Ministarstva odbrane o olakšavanju regulisanja vojne obaveze naših državljana koji idu u inostranstvo pogrešna jer su oni samim tim povlašćeni u odnosu na regrute koji žive ovde. "Tek nekada se sete da su država i onda se sve to prelomi preko nekoga, kao što je ovaj slučaj u pitanju", kaže Radić, dodavši da sada skoro svako ko ima pare može da eskivira vojsku.

========================================================

U Ministarstvu odbrane SCG su nam istakli da ne znaju o kom se konkretno slučaju radi, ali da je verovatno reč o licu koje je imalo krivičnu prijavu zbog neodazivanja na vojni poziv i uputili nas na propis Obaveze i prava građana koji žive u inostranstvu. Novinaru Danasa rečeno je da se nedavna liberalizacija služenja vojnog roka ne odnosi na lica koja imaju krivične prijave i zato u Ministarstvu odbrane pretpostavljaju da je u ovom slučaju reč o takvom licu.
U Obavezama i pravima se navodi da vojni obveznici u inostranstvu imaju ista prava i obaveze kao da žive u zemlji, s tim da postupak za ostvarivanje prava i obaveza pokreću preko diplomatsko-konzularnih predstavništava SCG u inostranstvu. Vojni obveznici koji borave u inostranstvu podležu obavezi služenja vojnog roka do kraja kalendarske godine u kojoj navršavaju 35 godina života. Dužina odobravanja privremenog boravka, odnosno odlaganja vojnog roka, daje se obično na godinu dana. Regruti starije od 27 godina odlaganje služenja vojnog roka kroz institut privremenog boravka vrše preko DKP, uz pribavljenu saglasnost Ministarstva odbrane. Uz molbu treba priložiti potvrdu o zaposlenju, dugoročnom kreditu, o lečenju, potvrdu o školovanju, obuci ili specijalizaciji uz verifikovan dokument o trajanju tog angažmana.
U istom propisu navodi se da amnestija obuhvata oslobađanje od krivičnog gonjenja, od izvršenja kazne i brisanje osude za sve vojne obveznike koji su došli u takvu situaciju zbog neodazivanja pozivu za služenje vojnog roka, ali da kao takva ne znači i oslobađanje od vojne obaveze. Zakonom o amnestiji objavljenom u Službenom listu SRJ br. 9/2001 amnestirana su lica koja su do 07.10.2000. učinila, odnosno za koja postoji osnovana sumnja da su učinila takvo krivično delo. To znači da su svi vojni obveznici, pa i oni koji su amnestirani u smislu krivične odgovornosti, obavezni da poštuju proceduru za odlaganje služenja vojnog roka podnošenjem takvog zahteva najbližem DKP u zemlji u kojoj žive. U ovoj deklaraciji proklamovanoj uoči Nove godine navedeno je da su vojni obaveznici dužni da ponesu dokaz o opravdanosti boravka u inostranstvu, što, kako navodi naš čitalac, njemu niko nije tražio. M. Miloradović

#11 Mallorn Tree

Mallorn Tree
  • Members
  • 3,071 posts

Posted 20 January 2005 - 11:19

Smradovi neopevani ! ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif

#12 Alias

Alias
  • Members
  • 1,297 posts

Posted 20 January 2005 - 11:28

Ta privremena tvorevina na nekim teritorijama Srbije i Crne Gore zasluzuje,u najboljem slucaju,naziv Vintage-drzava pa joj je i ostalo,vlast,predstavnici,policija,sudovi kao i vojska posve primerno.