Jump to content

Photo

O Kosovu,sto nece biti na Dnevniku

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
80 replies to this topic

#1 Tihofil

Tihofil
  • Banned
  • 619 posts

Posted 18 January 2005 - 18:37

Epilog slučaja Sunčice - Svetlane Đorđević, autorice knjige ""Svedočanstvo o Kosovu", koja je pred terorom morala da napusti zemlju

Vera Rankovic-(O starim zrtvama i novim zlocincima)

Svedočanstvo o novim žrtvama i zločincima pod zaštitom

Milica Jovanović
Sunčica Đorđević, autorica knjige "Svedočanstvo o Kosovu" - objavljene, pod pseudonimom Svetlana, leta 2003. godine u ediciji "Dokumenta" Fonda za humanitarno pravo - krajem prošle sedmice napustila je Srbiju i kao politički azilant konačno izmakla teroru pod kojim je živela. Njena sudbina ogledalo je države koja u ime viših interesa štiti zločince, prikriva njihove zločine a potencijalne svedoke izlaže pretnjama i maltretiranju svojih službenika. Knjiga "Svedočanstvo o Kosovu" nastala je prema Svetlaninim dnevničkim beleškama iz perioda kada je, 1998. i 1999. godine kao jedina taksistkinja na Kosovu, prevozila građane albanske nacionalnosti. S obzirom na okolnosti pod kojima je pisano, "Svedočanstvo" je zapravo sećanje na teror koji su pripadnici policije i specijalnih jedinica sprovodili nad civilima, bez obzira da li su u pitanju bila deca, žene ili starci. Nasilje države nad sopstvenim građanima upotpunjeno je svedočanstvima o prećutnom odobravanju terora među pripadnicima "državotvornog" naroda, učešćem u denunciranju komšija Albanaca i pljačkom njihove imovine.

http://www.danas.co....erazije1.html#2

Ko je davao informacije o "Mačkatici"

Beograd, Vladičin Han - Fond za humanitarno pravo saopštio je da pripadnici Bezbednosno informativne agencije ispituju građane u Surdulici i Vladičinom Hanu koji bi navodno mogli da budu svedoci spaljivanja leševa kosovskih Albanaca u fabrici "Mačkatica". Sagovornicu Danasa Anita Nikolić koja radi kao carinik čuli smo dok je davala izjavu u policijskoj stanici u Vladičinom Hanu - razlog paljevina njenog automobila. Ona ističe da je možda reč o slučajnosti, ali je možda i reč o tome da BIA i policija nalaze vezu između činjenice da nju zastupa Fond za humanitarno i saopštenja ove nevladine organizacije. Nikolić, naime tuži Nebojšu Džonića, bivšeg komandira policijske stanice Strazimirovci za seksualno zlostavljanje, a zastupa je Fond za humanitarno pravo.

Zabrinuta za bezbednost

Anita Nikolić kaže da su tekstovi u novinama, saopštenja Fonda, izazvali pravu hajku protiv nje, s obzirom da potpisnik teksta direktorica FHP koji je zastupa.
- Pretili su mi ljudi koji su se našli prozvanima, govorili da svoje neprijatelje smeštaju dva metra ispod zemlje. Zabrinuta sam za svoju i bezbednost svoje porodice. Na kraju, došlo je i do paljevine automobila; možda su u to umešani prsti onih koji mi prete - kaže za Danas Anita Nikolić.

U razgovoru za Danas Anita Nikolić kaže da nema nikakvih saznanja o navodnom spaljivanju leševa u "Mačkatici", a Dragan Lalošević, advokat Fonda za humanitarno pravo koji zastupa Anitu Nikolić kaže da se " zbog seksualnog zlostavljanja još jedne policajke i vređanja na rasnoj osnovi policajca Nenada Tairovića, pred Opštinskim sudom u Surdulici vodi krivični postupak protiv Džonića".
- Reč je o spojenom postupku zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo bludne radnje, zlostava u službi i uvrede službenog lica u vezi sa vršenjem službene dužnosti - kaže advokat Lalošević.
Nakon pokretanja ovog postupka, kaže sagovornik Danasa, Anita Nikolić je imala neprijatnosti, "doživljavala je vređanje, govorili su joj da vređa službu i iznosi prljav veš".
- Ona je bez valjanog obrazloženja dobila u junu prošle godine premešta na carinski prelaz Ribarci koji je 90 kilometara udaljen od njene kuće. I na to rešenje uložili smo prigovor, ali, kako nije bilo odgovora, podneli smo tužbu Četvrtom opštinskom sudu u Beogradu - kaže za Danas Dragan Lalošević.

http://www.danas.co....hronika1.html#7
--------------
Ne znam stvarno sta se digla tolika graja oko ovoga, pa to postoji svugde u svetu,
gde se vrsi genocid.

Edited by Tihofil, 19 January 2005 - 02:36.

#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 18 January 2005 - 18:54

Mi jos uvek nismo spremni da se suocimo, kao narod, sa onim sto se desavalo na Kosovu, jos uvek smo jako podlozni negovanim mitovima i predrasudama i spremni ca celu sliku sagledamo samo iz jednog ugla.
Ovim ne zelim da kazem da ne postoji ogromna moralna, politicka, pa i krivicna odgovornost pojedinaca unutar albanskog nacionalnog korpusa, ali je odgovornost onoga sti su Srbi i srpska vlast radili ogromna.
Mozda je trebalo, kako su Amerikanci uradili kad je oslobodjen Dahau, naterati desetine ili stotine hiljada Srba samo da prodju pored leseva izvadjenih iz onih nesrecnih hladnjaca i otkopanih u Batajnici.

#3 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 18 January 2005 - 21:38

QUOTE(Tihofil @ 18 Jan 2005, 18:37)
Sunčica Đorđević, autorica knjige "Svedočanstvo o Kosovu" - objavljene, pod pseudonimom Svetlana, leta 2003. godine u ediciji "Dokumenta" Fonda za humanitarno pravo - krajem prošle sedmice napustila je Srbiju i kao politički azilant konačno izmakla teroru pod kojim je živela.

Pametno. Samo sto dalje od patriota svako ko moze. Valjda ce sad jos bolje ispoljavati svoj patriotizam.

#4 swordfish

swordfish
  • Members
  • 1,649 posts

Posted 18 January 2005 - 21:51

Ne znam stvarno sta se digla tolika graja oko ovoga, pa to postoji svugde u svetu,
gde se vrsi genocid.

pa sad ni ja ne znam sto si ovo postirao, posto to postoji svuda u svetu (kom???), i vrsi se genocid (bla bla)???

Zamolila bih te za podatke, (argumenti,), ....

#5 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 18 January 2005 - 22:02

QUOTE(Tihofil @ 18 Jan 2005, 19:37)
gde se vrsi genocid.

Ti nisi normalan,pa zena je progonjena od strane pripadnika Milosevicevog rezima! ph34r.gif

#6 swordfish

swordfish
  • Members
  • 1,649 posts

Posted 18 January 2005 - 22:17

i moram nesto da dodam...
na koji svet ciljas?
Venecuelu, i slicno..
svaka cast.

Tehofile ...
super je ako se digla galama..glavno da su tvoja jaja na mestu (u rupi koju samo ti cuvas wink.gif

Vidis, (ma nee, pogresan izraz, kad ti se uspravi, pa te zagolica, posto ti je to duzina, mislim na nos, posto ti djokica nikako ne dopire),

svuda u normalnim drzavama, genocid kao i pretnja ubistvom (novinar) kaznjava se dozivotnom robijom, to NIJE NISTA NORMALNO, IDIOTE.

#7 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 18 January 2005 - 22:46

Aman,

šta ste krenuli čoveku odmah da kopate oči, zar ne vidite da je ovo:

gde se vrsi genocid.

ironična rečenica?

bRe!

Edited by gotivac, 18 January 2005 - 22:46.

#8 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 18 January 2005 - 23:01

Пусти ти иронична. Знамо ми такве.
Шала, шала, а на крају ти утера.

#9 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 19 January 2005 - 01:09

QUOTE(mile curcic @ 19 Jan 2005, 00:01)
Пусти ти иронична. Знамо ми такве.
Шала, шала, а на крају ти утера.

Jel ti to polazis od sebe,D®oljac? tongue.gif

#10 Tihofil

Tihofil
  • Banned
  • 619 posts

Posted 19 January 2005 - 02:54

QUOTE(swordfish @ 18 Jan 2005, 21:17)
i moram nesto da dodam...
na koji svet ciljas?
Venecuelu, i slicno..
svaka cast.

Tehofile ...
super je ako se digla galama..glavno da su tvoja jaja na mestu (u rupi koju samo ti cuvas wink.gif

Vidis, (ma nee, pogresan izraz, kad ti se uspravi, pa te zagolica, posto ti je to duzina, mislim na nos, posto ti djokica nikako ne dopire),

svuda u normalnim drzavama, genocid kao i pretnja ubistvom (novinar) kaznjava se dozivotnom robijom, to NIJE NISTA NORMALNO, IDIOTE.

Uh, cemu tolika gorcina?
Evo malo sam osvezio post gore, stavio precizne linkove.

Opste uzev, krematorijumi su jedna istorijski vec poznata pojava.
Na to sam mislio.

Pozdrav Miletu!

#11 Tihofil

Tihofil
  • Banned
  • 619 posts

Posted 19 January 2005 - 03:04

Evo jos jedne price,jedne providne namestaljke, nesto kao Markale, koja je ocigledno lazna i samim tim kada je u pitanju ova drzava svedoci zapravo o njenoj(nasoj) humanosti.
----

"Specijalna vežba" milicionera s dugim cevima

Na osnovu izjave optuženog Ranisavljevića i drugih izvora utvrđen je je identitet osamnaest učesnika, a samo dvojica od njih sedamnaest su bili bez čina, a za trećeg se ne zna da li je imao čin, mada su ga oslovljavali sa "pukovnik" i imao je značajnu ulogu u Višegradskoj brigadi. On je učestvovao i u otmici u Sjeverinu a kasnije je poginuo u borbama kod fočanske Jabuke.
Voz je na stanici u Štrpcima zaustavio poručnik Boban Inđić, komandir Interventne čete, tako što je naredio šefu stanice da zaustavi voz, a Milan je rukovodio grupom koja je iz voza izvodila i izvela devetnaest putnika, od kojih su devetnaest identifikovani (osamnaest Bošnjaka i jedan Hrvat), a za dvadesetog se govori da je bio crnac ali se, po mojem saznanju, radi o špekulacijama koje je prvi lansirao Tanjug da bi, praktično, trasirao pravce zataškavanja zločina - da je otmica izvršena "izvan teritorije SR Jugoslavije" i "na teritoriji koja nije pod sigurnom kontrolom srpskih snaga", te da se "u otetoj grupi, pored Muslimana, nalazi i osam Srba, jedan Hrvat i jedan crnac."
Pri izvođenju putnika kidnaperima su pomagali druga dva milicionera koji su od Užica pratili voz (a ona druga dvojica su sišla još u Požegi, što je samo po sebi indikativno, ali njihov identitet nije utvrđen ni utvrđivan). Uz to, u vozu je bilo još najmanje osam milicionera naoružanih s dugim cijevima, koji su se, navodno, vraćali s neke "specijalne vežbe" ali niko od njih nije htio da kaže kakve vežbe iako je od tada bilo prošlo devet godina, jer se, otvoreno da kažem, radilo o dodatnom objezbeđenju da operacija otmice uspje. Takve sumnje podstaknute su, prvo, činjenicom da nijesu preduzeli ništa da se otmica spriječi a bili su obavezni bez obzira što "nijesu bili na dužnosti", i njihovo ponašanje na sudu u Bijelom Polju. Naime, oni su i na sudu pokazali zavidnu dozu patriotizma u čuvanju "državne tajne", pa su bezočno lagali, tvrdeći da "nijesu ništa vidjeli", neki zato što su bili u restoranu, neki da su spavali, a neki da su gledali na drugu stranu... Čudno je, međutim, kako da se od osam profesionalnih policajaca ni jedan ne zainteresuje zašto voz stoji 25 minuta na stanici na kojoj, po redu vožnje, ne staje, sa čim su oni bili upoznati jer su s tog područja. Zna se, međutim, da su kidnaperi bili u restoranu i u svim kupeima i da su se s njima pozdravljali, a poslije su se isčuđavali kako ih je Babačić Ismet prevario i s njima pio u restoranu jer se predstavio kao Srbin. Naravno, postavlja se pitanje kako kidnaperi utvrdiše da nije Srbin kad ni oni nijesu znali da nije. Nema druge, nego da se zaključi da je znao "kondukter".
Nakon toga kidnaperi su, sa žrtvama, opet, nesmetano prošli pored punktova jugoslavenske policije i vojske i Republike Srpske. Po dolasku u Višegrad, kidnapovane su odveli pravo u selo Prelovo, oko devet km nizvodno niz Drinu, u bivšu osnovnu školu, u kojoj je tada bila smještena Komanda Pozadinske čete Višegradske brigade. U fiskulturnoj sali su pretresli žrtev, oduzeli im novac i sve vrednije stvari, satove, zlatne lance i prstenje, pa čak i jakne i pantalone. (S jednom oduzetom burmom Ranisavljević će iste noći vjeriti svoju buduću ženu.) Poslije zlostavljanja, u kojem su učestvovali svi izvršioci, žrtve su povezali žicom i odveli ih u selo Mušiće, i u podrumu jedne spaljene kuće streljali, a jednog ili dvojicu i zaklali. Leševe će, kasnije, za novac, kuhar Pozadinske čete baciti u Drinu, tako da će žrtve opet stići do dželata u Beogradu.
Zna se, takođe, da je tog dana, negdje pred veče, što znači odmah nakon što mu je javljeno radio vezom da je otmica na železničkoj stanici Štrpci uspješno završena, pukovnik Luka Dragićević stupio u kontakt sa pukovnikom bh-a vojske, Ademom Crnovršaninom, s kojim je, prije rata, bio i prijatelj, i predložio mu razmjenu. Međutim, umjesto prijateljskog razgovora i dogovora o razmjeni, Crnovršanin je "osuo paljbu" na svog kolegu i prijatelja, nazivajući ga "četnikom", "zlikovcem", "ratnim zločincem", na šta mu je ovaj uzvratio epitetima "balijo", "separatisto" i svim što je on njemu rekao.
Indikativno je, a bilo je i smiješno, kako se predsjednik vijeća uznemirio i uspaničio, kada je punomoćnik rodbine otetih predložio da se izvede ovaj dokaz saslušanjem pukovnika Crnovršanina, bilo da se to uradi zamolnim putem ili na drugi način u skladu sa pružanjem međudržavne pravne pomoći. Skoro na isti način postupio je i predsjednik vijeća u Okružnom sudu u Beogradu kada sam predložio da se sasluša pukovnik Ferid Buljukbašić, na okolnost da je, u vezi otmice u Sjeverinu, s njim pregovarao o razmjeni, opet, nezaobilazni pukovnik Luka Dragićević.
Osim što su, na taj način zaštitili pukovnika Luku Dragićevića, oba suda su ga u toku postupka zaštitili i od drugih dokaza i to grubim manipulacijama, naravno, prikrivajući motive i ciljeve otmice, ali i sasvim konkretno, saslušavši ga prije nego što su pribavili dokumenta ŽTP "Beograd" i spise Okružnog suda iz Užica, mada sam u oba slučaja, na samom početku suđenja, predložio da se ta dokumenta pribave. Konačno, zaštitili su ga i samim tim što su šutke prešli preko dokaza iz spisa predmeta Okružnog suda iz Užica kao da ne postoje...

http://www.danas.co....feljton1.html#1

#12 Alias

Alias
  • Members
  • 1,297 posts

Posted 19 January 2005 - 10:00

Ma,kako mozes prenositi ovakve tekstove?Ceo copor gospode(dobrim delom iz groznih zapadnih zemalja) kao i slicnih dama,ovo vise ne moze da slusa a kamoli da cita,Mozda ti ni svaka zapeta nije na mestu,mozda si pri kucanju negde pogresio a da za tacne brojeve i postotke i ne pitam - oni ce to vec uraditi.
Dakle za profesionalne Srbove ovo je nepodnosivo.Da si bar ovo nazvao pravim imenom - incident - ili objavio koliko je srpskih heroja,kod te operacije izgubilo svoje nebeske zivote,moglo bi ti se oprostiti,ali ovako to danas nemoze.

#13 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 19 January 2005 - 16:36

Zar je moguce da se jos raspravlja o osobi kao sto je Djordjevicka?

Edited by perkos, 19 January 2005 - 16:37.

#14 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 19 January 2005 - 16:48

QUOTE(perkos @ 19 Jan 2005, 17:36)
Zar je moguce da se jos raspravlja o osobi kao sto je Djordjevicka?

A kakva je to osoba Djordjevićka? Prosvetli me malo, hteo bih da znam.

#15 direcway

direcway
  • Members
  • 89 posts

Posted 19 January 2005 - 17:14

ja sam tu knjigu procitao,i mogu da se kunem da je sve to istina ..sve sto je napisano nema njedne "ujdurme"...inace sam iz prizrena