Jump to content


Photo

OTPOR!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
79 replies to this topic

#1 alexwolf

alexwolf
  • Members
  • 77 posts

Posted 17 January 2005 - 09:49

Da li mislite da je politicka situacija u Srbiji zrela za neku novu organizaciju poput nekadasenjeg otpora? Sta bi ona radila i kako bi izgledala? ...

#2 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 17 January 2005 - 09:55

naravski.
uvek ima dece željne da ape koju kintu na konto unstable situacje... dry.gif

#3 Kajtimar

Kajtimar
  • Members
  • 831 posts

Posted 17 January 2005 - 10:18

Nije... biggrin.gif

Lep dan vsem skupaj... smile.gif

#4 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 17 January 2005 - 10:21

QUOTE(alexwolf @ 17 Jan 2005, 08:49)
Da li mislite da je politicka situacija u Srbiji zrela za neku novu organizaciju poput nekadasenjeg otpora? Sta bi ona radila i kako bi izgledala? ...

Ko će to da finasira?

#5 Djole 313

Djole 313
  • Members
  • 115 posts

Posted 17 January 2005 - 10:35

QUOTE(perkos @ 17 Jan 2005, 10:21)
Ko će to da finasira?

To čak i nije problem, kad ima ko CMP, imaće i ovo.

Problem je što nema neiživljenih karijerista i "ljudi iz senke" koji bi sve to pokrenuli - smestili su se u DS-u, ili drugojačije...

#6 Idioteque

Idioteque
  • Members
  • 1,602 posts

Posted 17 January 2005 - 12:36

QUOTE(Djole 313 @ 17 Jan 2005, 11:35)
Problem je što nema neiživljenih karijerista i "ljudi iz senke" koji bi sve to pokrenuli - smestili su se u DS-u, ili drugojačije...

A mozda ima normalnih ljudi koji iskreno zele da od ove nesrece naprave normalnu zemlju? Mozda ima nas koji ni od otpora nismo zeleli niti imali nikakvu drugu korist osim one zbog koje je isti osnovan - skidanje svinje sa vlasti? Mozda ima nas koji nemaju potrebu za finansierima - dovoljna je govnjava motka i nesto konopca. Mozda ima nas koji smo naucili lekciju kroz angazman u otporu - cilj je bio suvise ogranicen, trebalo je okititi bandere? Pa dakle, ima li nas?

#7 Rooney

Rooney
  • Members
  • 1,420 posts

Posted 17 January 2005 - 12:42

Ima ima,
naravno ako primate i druge nacionalnosti i obezbedite smestaj. Bas mi nedostaju demonstracije!

#8 zeos

zeos
  • Members
  • 727 posts

Posted 17 January 2005 - 12:46

Bilo bi lepo da se odnekuda iznedri takva organizacija. Ni u kom slucaju se ne bi zvala OTPOR niti bi imala veze s OTPORom jer bi vrlo brzo propala.
Nazalost, nejaka decica i njihova dobra volja nisu dovoljna da otkljucaju zakljucanu kucu. Mora da dodju velike chike sa jos vecim mishicima kojima strasno smeta sto je kuca zatvorena i iskoriste kalauz.

#9 Djole 313

Djole 313
  • Members
  • 115 posts

Posted 17 January 2005 - 12:49

Aha, revolucije i protesti se tako organizuju, spontano, sami od sebe. I da postoji kritična masa ljudi koje spominješ, Idioteque, a ne postoji, ne bi imao ko tu masu da usmeri, organizuje - ili još gore, imao bi, i opet bi je usmerio za ostvarivanje svojih ciljeva. Dok se raja u Otporu gušila u suzavcu, "glavešine" ga nisu ni osetile. Nope, oni su trljali ruke, jer su protesti zbog oduzimanja Studija B omogućili da se dobiju sredstva za kampanje "Gotov je!" i "Vreme je!"... i to kakva sredstva.

A šta je uopšte stvorilo Otpor kao politički važnu grupaciju? Onaj protest '99. u kojem su nas specijalci polomili u General Ždanovoj. Koliko nas je bilo tada? Trocifren broj. Jad i beda. I onda je neko preko telefona izdao naređenje da se ide u Ždanovu, iako se znalo da ćemo biti izmasakrirani, i od onda je Otpor od male artistički nastrojene grupacije butovnika krenuo da raste.

Ali svega toga ne bi bilo da neko nije imao petlju, pomirio se sa tim da će možda na duši nositi par studenata, i naredio da se u Ždanovu ide. I to debelo naplatio kasnije, naravno, sa naglaskom na debelo.

Ništa nije spontano, sve se planira, sve neko vodi.

Edited by Djole 313, 17 January 2005 - 12:51.


#10 minka

minka
  • Banned
  • 1,886 posts

Posted 17 January 2005 - 12:53

QUOTE(Djole 313 @ 17 Jan 2005, 12:49)
Aha, revolucije i protesti se tako organizuju, spontano, sami od sebe. I da postoji kritična masa ljudi koje spominješ, Idioteque, a ne postoji, ne bi imao ko tu masu da usmeri, organizuje - ili još gore, imao bi, i opet bi je usmerio za ostvarivanje svojih ciljeva. Dok se raja u Otporu gušila u suzavcu, "glavešine" ga nisu ni osetile. Nope, oni su trljali ruke, jer su protesti zbog oduzimanja Studija B omogućili da se dobiju sredstva za kampanje "Gotov je!" i "Vreme je!"... i to kakva sredstva.

A šta je uopšte stvorilo Otpor kao politički važnu grupaciju? Onaj protest '99. u kojem su nas specijalci polomili u General Ždanovoj. Koliko nas je bilo tada? Trocifren broj. Jad i beda. I onda je neko preko telefona izdao naređenje da se ide u Ždanovu, iako se znalo da ćemo biti izmasakrirani, i od onda je Otpor od male artistički nastrojene grupacije butovnika krenuo da raste.

Ali svega toga ne bi bilo da neko nije imao petlju, pomirio se sa tim da će možda na duši nositi par studenata, i naredio da se u Ždanovu ide. I to debelo naplatio kasnije, naravno, sa naglaskom na debelo.

Ništa nije spontano, sve se planira, sve neko vodi.

jel to onda kad su komunci apili studioB?

#11 Djole 313

Djole 313
  • Members
  • 115 posts

Posted 17 January 2005 - 13:20

QUOTE(minka @ 17 Jan 2005, 12:53)
jel to onda kad su komunci apili studioB?

Nije, Studio B je okupiran u maju 2000., beše 16. maj?

Ovo je bilo 9. novembra ili decembra 1999.

#12 Idioteque

Idioteque
  • Members
  • 1,602 posts

Posted 17 January 2005 - 13:21

Ne zelim da me pogresno razumete. Ja sam jos ogorceniji od vas na desavanja u Otporu, glede mlacenja para i najodvratnijeg lopovluka koji se tu desio. Ono sto hocu da kazem je da Otpor kao takav (pri tom mislim na nas koji smo gutali suzavac) dosta ucinio na rusenju svinje i da je misija ostvarena. Takodje sam dosta upucen u nastajanje same ideje Otpora i znam da je to tada delovalo isto toliko neizvodljivo kao i sada. Ipak, neko je resio nesto da preduzme, da pokusa pa sta bude. I sada kada sagledam sve sto se izdesavalo, i pored gnjida koje su u svemu videle finansijski interes, Otpor je ostvario svoju misiju. Tako i sada, ako se pokrene neki pokret/organizacija, sa ciljem definitivnog ciscenja Srbije od bagre, naravno da ce se naci karijeristi/lopurde koji ce u svemu prepoznati sopstveni interes. Ipak, ako taj pokret uspe da ostvari ono zbog cega je nastao - vredece. Sa izrodima se da razracunati kasnije, ako vec ne uspemo da ih iskontrolisemo u toku. Takodje sam ubedjen da bi sada trebalo mnoooogo manje novca nego sto je dato Otporu i da se isti moze naci.
Ipak, najvaznije pitanje je da li nama sadatreba jedan takav pokret (licno mislim daleko radikalniji od Otpora)? Mislim da treba.
Da li postoji barem ista kriticna masa koja je postojala kada je nastajao Otpor? Ubedjen sam da postoji.

Edited by Idioteque, 17 January 2005 - 13:22.


#13 Djole 313

Djole 313
  • Members
  • 115 posts

Posted 17 January 2005 - 13:37

Idioteque, nijedna organizacija se još nije očistila "u toku", naročito ako treba da bude masovni pokret, jer oni po definiciji ne smeju da budu previše probirljivi kada je članstvo u pitanju. A po ispunjenoj svrsi postojanja - čemu čišćenje? Sam fakat da će organizacija postojati i posle toga govori o tome da ne da se nije pročistila - prljava je van pameti.

Za ispunjavanje svrhe Otpora, da, skinuli smo Miloševića. Ali ne i njegov režim. Do promene sistema nije došlo, jer je Otpor, kao i svi ostali, pristao na kompromise. Kad je trebalo nastaviti, kontrolisati novu vlast, neko je poslao svog budućeg savetnika za ekologiju da razbije čitavu stvar, i to je bilo to. Ono što je ostalo nije više ličilo na organizaciju, već na interesnu grupu. Samim tim što pričamo o novom Otporu, nameće se da onaj stari nije ispunio svoju svrhu.

Što se tiče radikalnijeg Otpora, to bi onda moralo da se zove teroristička organizacija. A za to nema kritične mase. Inače bi DS/CMP/DHSS/whoever već svaki dan vodio demonstracije, da se ne lažemo.

#14 minka

minka
  • Banned
  • 1,886 posts

Posted 17 January 2005 - 13:40

QUOTE(Djole 313 @ 17 Jan 2005, 13:20)
Nije, Studio B je okupiran u maju 2000., beše 16. maj?

Ovo je bilo 9. novembra ili decembra 1999.

ne mereme da se setim povoda...

jel to onda kad su zandari dosli odozdo iz gZdanove i pajerima, pa smo ih zatrpali asFaltom i kockama a oni potegli topovske udare i suzavac, a potom i 'palice' (prvo se nesto kao povukli, pa kad su se povrnuli bilo kuku nama)...

ne znam da li pricamo o istom desavanju...

#15 Djole 313

Djole 313
  • Members
  • 115 posts

Posted 17 January 2005 - 13:59

minka, mislim da ne pričamo o istoj stvari. Povod je bio izglasavanje nečega, ali zbilja se ne sećam čega, u Skupštini Srbije. Enivej, ovo je teklo tako što su nas prašinari nekim kordončetom blokirali u Ždanovoj blizu Bulevara, onda je stiglo pojačanje, opet bez pune ratne opreme, a onda se to pojačanje iznenada rastvorilo i propustilo specijalce sa pendrecima, štitovima, vizirima i svim ostalim, i ubili su Boga u nama. Bio je i revanš kod savezne skupštine desetak minuta kasnije, gde su nas opet razbili (mada je i par pandura dobilo po glavi).

Odatle je ona čuvena scena sa prevrtanjem kontejnera, nije bilo suzavca.