Jump to content


Photo

Vuk Obradović, nevinašce


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
262 replies to this topic

#16 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 02 October 2001 - 12:59

Nije samo jedna žena optužila Obradovića. Naravno da osim njih niko ne može znati _tačne_ činjenice, ali to je slučaj u svakom slučaju ove prirode. Ovdašnji tretman zlostavljanih žena se u većini slučajeva svodi na sleganje ramenima i na maliciozne opaske. Štaviše, to je neka vrsta tradicije.

Zbog čega bi se više žena izlagalo takvom maltretiranju od strane javnosti? Da li bi toliko osoba odjednom uništavalo svoj privatni život i karijeru da bi diskreditovale Obradovića? Činjenice se, kao i za svaki drugi slučaj mogu pronaći u arhivama vesti raznih dnevnih novina i web sajtova.

#17 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 02 October 2001 - 13:15

Problem dela muske populacije ja sto bi ovakav problem najradje gurnuli pod tepih. Znaju da postoji, osudjuju ga, ali ipak ne bi da se mesaju. Postoji i psiholoski termin "male bounding", koji opisuje musku privrzenost sopstvenom rodu.
Sudija u ovom slucaju, takodje muskarac, u startu je bio na strani V. O., sto pokazuje njegova izjava ("pogresno interpretiran":wink:! )da nema elemenata za krivicnu prijavu.
Ovaj slucaj je nezgodan, jer je ispolitizovan, a, verovatno, i nema mnogo materijalnih dokaza, medjutim nase sudstvo (drzava) slicno se ponasa i u "obicnim" slucajevima.
Srbija ce biti mnogo bolje mesto za zivot kada nasilnici koji maltretiraju slabije budu adekvatno kaznjeni.

[ Izmena poruke: Led na dan 2001-10-02 14:16 ]

#18 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 02 October 2001 - 13:19

Indy, moram bar jos jednom probati. Ti kazes:

" Elle, ti si me razočarala! Da ti meni deliš lekcije o tome kako je ženama teško! Kao, ja to ne znam!"

Indy, nisam rekla da ne znas, a drago mi je ako znas, jer to je jako tesko objasniti nekom ko ima stav drugaciji od tvog ili ko bas hoce da stavi glavu u pesak. Ali mnogi ne znaju, takva ja iskustva iz razgovora imam.
Onda pises:

" Znaš li ti kako je biti mobilisan i poslat da ubijaš svoju braću?! Pa, jel' ti ja delim lekcije?! "

Ne znam, Indy, imam bracu koja su bila mobilisana i nisam sigurna da su jos dosli sebi. Citam o tome, slusam, interesuje me, zato jeste vazno razgovarati i diskutovati. Nekada je dovoljno i slusati. Ali, tacno je, ne znam iz svog licnog iskustva, jer, meni, licno , se to nije desilo. Ja bih tebe saslusala.

Onda nastavljas:

" Mnogo ste vi pametne, drugarice, gospođe i dame. Mnogo pametne. Svojom feminacističkom pameću
oteraćete od sebe one jedine saveznike koje možete da imate među muškarcima, a koji nemaju
nameru da prestanu da budu muškarci, da bi se vama udovoljilo. "


Indy, bas zato da bismo mogli da se sasvim razumemo, zato je potrebno pricati, pa, sta ti bi, pobogu? Ko tera muske od sebe? Naprotiv, zajedno cemo bolje razumeti taj fenomen (ja mislim da to jeste u domenu fenomena, al vazda otvorena za diskusiju).
Ako je moguce malo pomoci da se isto ne desava i nasoj deci, zasto ne probati?

Ovog je puta bila pocetna tema o ignorisanju teme VO i njegovo oslobadjanje odgovornosti. To sam shvatila kao povod za diskusiju, niti mislim da je on pravno kriv, ni prav, bio je povod da se prica u sirem kontekstu.
Zasto se to tolerise i zasto se, uopste desava i kako izaci sa tim na kraj. Kazem, ovoga puta i na ovom mestu, radilo se o napadu na zene....
Prostora za pricu o ugrozenosti bilo koje grupe ima. Homoseksualci, druge nacije, ugrozenost regruta i nasilno odvodjenje na front, opsti rasizam (gde ga i kad ima...). Mozemo o svemu, ali ovde se pocelo o tome o cemu se pocelo.

pozdrav i poziv na diskusiju svima
elle

#19 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 02 October 2001 - 13:22

Sister: "Zbog čega bi se više žena izlagalo takvom maltretiranju od strane javnosti? Da li bi toliko osoba odjednom uništavalo svoj privatni život i karijeru da bi diskreditovale Obradovića? "
----------
Sister, u sridu si pogodila! Ovo je upravo bio i moj argument kad sam u neverici slusala, prilikom moje poslednje posete domovini, skolovane zene, intelektualke (kao, sio mi ga Djura) koje su negirale da je V. Obradovic kriv sa takvim zarom, kao da ga u najmanju ruku licno poznaju! To je bilo bas kada su prve optuzbe isplivale na povrsinu i postale dostupne u javnosti. Upravo to pitanje sam im i postavila: zasto bi 9 zena (cini mi se da ga je toliko zena prijavilo za slucajeve fizickog maltretiranja-?) stavljalo svoj privatni zivot, svoju drustvenu i profesionalnu reputaciju i celu karijeru na kocku, da to sto tvrde nije osnovano? Kako neko moze mirne savesti da negira u startu da postoje zakonski prekrsaji pocinjeni od strane jedne osobe (ma kako uticajne) za koje ga optuzuje 9 osoba?

#20 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 02 October 2001 - 14:02

I ja sam primetio da je tema otisla u zivi pesak ali se zbog slicnih razloga koje je Vladan naveo nisam javljao.

Ono sto mene interesuje je :
zbog cega se vi zene ne udruzite, sta je to sto vas sprecava da se solidarisete i da napravite svoj loby ? Da li su to samo nevaljali muskarci ? Sta je sa feminizmom ? Imam utisak da je nacisto out. Ako je to istina zbog cega je to tako ?
Ovde u Svajcarskoj postoji kanton u kome su zene tek skoro dobile pravo glasa ali ipak ima 2 zene u Predsednistvu (od 7 clanova - pajo pomagaj) a u parlamentu znaju da se udruze bez obzira na partijsku pripadnost kad se radi o interesima zena.
I opet po cenu da postanem dosadan i neshvacen :
vas uticaj u drustvu ce porasti tek onda kada se oslobodite seksualne vezanosti za muskarca !

#21 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 02 October 2001 - 14:08

Dragane, shvatam, vecinom, sta hoces da kazes. Napisacu ti odgovor kasnije. Samo ovo pojasni:

Vas uticaj u drustvu ce porasti tek onda kada se oslobodite seksualne vezanosti za muskarca !

Ono o ekonomskoj nezavisnosti je puno jednostavnije. I pomaze.
Ovo tvoje o seksualnoj vezanosti, koje se trebamo osloboditi - ajde, ne bilo ti tesko. Uzmi u obzir slucaj heteroseksualnosti.

#22 Alias

Alias
  • Members
  • 1,297 posts

Posted 02 October 2001 - 14:28

Imam licno dojam da dobar deo srpske,muske populacije,sa lakim osmehom gleda na celu stvar.Dosta macho,dosta patrijarhalnog je
prisutno u njihovoj svesti.Moje dame,trebati
ce jos mnogo vremene i protesta do promene
ovog nacina misljenja.Ne sustajte a podrska
"onih koji drugacije misle"vam je sigurna.

#23 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 02 October 2001 - 14:31

Elle, da se ne bih ponavljao moje misljenje o temi mozes naci na petoj strani "slobodni ljudi, slobodni mediji" pod temom feminizam.

Naravno da je ekonomsko, kulturno i politicko izjednacavanje zena sa muskarcima veoma bitno.
Ono sto ja zelim da naglasim je da mnoge zene cak i ovde na zapadu iako ekonomski... nezavisne dozvoljavaju da budu unizene upravo zbog seksualne potcinjenosti (sto se protesze na citavu psiholosku i dusevnu ravan). Jednim delom ta potcinjenost proizilazi iz istorijskih, ekonomskih i ostalih okolnosti ali to nisu jedini razlozi. U svakom slucaju ja tvrdim - onoga trenutka kada bude dovoljno samosvesnih i seksualno oslobodenih (nezavisnih) zena problem vaseg drustvenog statusa blizice se svom razresenju.

#24 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 02 October 2001 - 14:59

Dragan:



Ono sto mene interesuje je :

zbog cega se vi zene ne udruzite, sta je to sto vas sprecava da se
solidarisete i da napravite svoj loby ?


Ovo je interesantna teza. Da, ako se udruzimo i imamo svoj loby,
mozemo, menjanjem zakona i radom na prevenciji, edukaciji nesto
promeniti. To je, sigurno tacno. Zapravo se udruzivanjem vec dosta
i popravilo, na primer u zapadnim zemljama (ne mislim samo
geografski zapadnim) se dosta promenilo u pogledu pravosudja. Pa je
zato i ovaj slucaj Obradovic mogao da dospe na dnevni (pravosudni)
red, jer su prava ugrozenih zena prepoznata i kod nas, mozda prvi
put. I to je puno, za pocetak.
Moj point je u sledecem: bilo bi brze, efikasnije i prirodnije, da,
posto nas se svih tice, muskarci i zene, zajedno nesto ucine. Jer,
ako znamo o cemu se radi i razumemo, to jest prepoznamo problem onda je
pitanje egzekutivnog a ne kulturoloskog karaktera. Znaci, sve je
izdiskutovano, oko osnovnog se slazemo, recimo svi smo protiv terora
nad zenama To su vase drugarice, zene, koleginice, cerke,
komsinice, ljubavnice, prolaznice, sve zene.
Zasto samo zene da se udruze, kad je to zajednicki problem. A ako
nije, kako to da nije?




Da li su to samo nevaljali muskarci ? Sta je sa feminizmom ? Imam utisak
da je nacisto out. Ako je to

istina zbog cega je to tako ?



Feminizam je neka vrsta proslosti. Nisam bas nikakav ekspert u tome.
Ja sam u bivsoj YU gotovo sva prava za koje su se zapadne
feministkinje borile (cesto preterujuci, ali dok klatno ne ode na
suprotnu stranu....) imala garantovano (valjda ustavom). Pravo na
skolovanje, na glasanje, pravo na zaposlenje, na planiranje
porodice, na kontracepciju, na istu platu za isti posao. Nisam
imala pravo da se na miru vracam kuci posle koncerta i da u
svakodnevnom zivotu ponasam prirodno, vec odbrambeno, to jest
anticipirajuci sve moguce seksulne aluzije, napade, maltretman. To
je bilo u ex YU, onda sam ziveci na zapadu naucila da cenim sve sto
sam imala a one ovde nisu... Ali ponasanje na javnim mestima je
ogromnom raskoraku, ili bar, u raskoraku sa tzv opustenim, jer se
mora pripremiti gard. a ni on nekad ne pomogne. To je, znaci
zajednicko za zemaljke i vanzemaljke. Sa i bez feminizma, tu smo gde smo.



Ovde u Svajcarskoj postoji kanton u kome su zene tek skoro dobile pravo
glasa ali ipak ima 2 zene u

Predsednistvu (od 7 clanova - pajo pomagaj) a u parlamentu znaju da se
udruze bez obzira na

partijsku pripadnost kad se radi o interesima zena.



U Francuskoj su zene i aktivne i zastupljene u politickom zivotu. I
imaju ta "ista" prava kao i njihovi sugradjani, muskog roda.
Pre dve godine, kada su istovremeno i ministarstvo za prosvetu i za
pravdu tj sudstvo pripale zenama ministarkama, u tri nedelje su
expresno promenile zakone o zastiti dece.i I tako smo culi da je do
tada u prosveti svako ko je bio osumnjicen ili osudjen za pedofiliju,
jednostavno premestan iz skole u skolu... Od tog momenta, a fatalna
cinjenica je da su obe reagovale "pod hitno" i da su majke, zene, bla
bla... nastavno i nenastavno osoblje koje se bavi na bilo koji nacin
decom ( skole, kantine, letnji kampovi, sportski centri...) a
osudjeno je jednom ili vise puta (avaj) za pedofiliju, udaljeno sa
zabranom rada i prilaska decijim institucijama.
Pa se ja pitam i pitam sve vas, u cemu je razlika izmedju oceva i
majki, zena i muskaraca, kad su deca u pitanju, meni je to totalno
nerazumljivo. Zasto je taj zakon cekao ovu fatalnu podudarnost - dve
zene na mestima ministara, a zakon vezan za osnovnu zastitu
deteta.
Mislis li da je ovo razlog za udruzivanje? Da se zene udruze da bi
zastitile sebe, a to u prevodu znaci vase zene, mame,
cerke....Ocigledno da jeste, ali ja i dalje mislim da moramo zajedno,
a ne sektaski, po lobijima i u dosluhu funkcionisati.

Isto kao sto verujem da je svrsishodnije da ja govorim o srpskoj krivici
( jer jesam srpkinja po roditeljima), tako istom logikom mislim da o
udelu muske kulture imate mnogo vise vi da kazete nego ja. Ja se
cudim da ja ista treba da objasnjavam. I, naivno, dakako, ocekujem
da ce moj muz, moj sin, otac, ili moj drug i kolega, bolje
odbraniti bilo koju napadnutu zenu, nego ja. Jer, ja tu dodjem, kao
"neobjektivni saucesnik". Ja ne propustam priliku, to je sigurno,
ali se cudim da moje kolege propuste. Sada cu stati. Ni ja ne volim
predugacke postove.

pozdrav svima, hej! zajedno smo jaci

#25 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 02 October 2001 - 15:05

Predugacko, vidim i sama.

Alias, dobar ti post. Hvala, onako, u ime zena. A da pomognes malo?
----------------------

zaboravih:

Dragane, secam se svake reci iz tvog posta. Ali, ne bilo ti na zapoved, da ga preneses ovde. Bas mu je mesto.

[ Izmena poruke: elle na dan 2001-10-02 16:08 ]

#26 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 02 October 2001 - 18:06

Evo, i ja se osecam prozvanim. Sto stvarno nije lepo ni posteno. Naime, blazeno sam spavao dok su se duhovi rasplamsavali na ovoj temi. Imam da kazem samo sledece (t.j. pre nego sto pomno proucim ezotericno-seksualnu dimenziju slucaja, aka Draganche):

Prica o Vuku Obradovicu Vukojebini prestavlja prvo otvaranje teme sexual harrasment-a u jednoj brdovitoj zemlji seljaka. Beogradska gej-parada koja se zavrsila onako kako se zavrsila - ipak predstavlja otvaranje teme prava homoseksualaca. Tada nisam ni znao, ali sam u medjuvremenu saznao: pre osamnaest godina se u Torontu odigrala ista stvar, samo mnogoljudnija i mnogo krvavija (t.j. vise i pedera i silosa), kada su homoseksualci pokusali da odrze svoju prvu gay parade. A danas se uredno predsednik Konzervativne partije (ej, konzervativne!) sa sve zenom i cerkom uparadi na celo kolone masovnog peder-bala u Kalgariju (ej, Kalgariju!). Hocu da kazem: borba je tek zapocela, a pocetak je nuzno tezak.

Put ipak nije toliko dugacak koliko vama sada izgleda.

#27 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 02 October 2001 - 18:20

Divno, sada je jos sudski potvrdjeno da u zemlji Srbiji ne da nema seksualnog uznemiravanja nego je jos dato za pravo svima koji bi da ocinski (a kako drugacije) pipkaju i stipkaju na poslu, u gradskom saobracaju, na zurkama, ulici. U patrijarhalnim sredinama sto se muskaraca tice ako se to desi njihovim zenama ili cerkama sledi obracun, ali vise onako plemenski, zagazio mi je u teritoriju (svako neka gleda svoja posla), nista od zelje da se problem zakonski sankcionise. Po izjavama psihologa problem u takvim sredinama su i zene velikim delom koje ne pokazuju solidarnost prema drugim zenama u takvim situacijama jer su i same patrijarhalno vaspitane. Komentari tipa 'treba voditi racuna da se to ne desi' ili 'ne moze nju niko naterati ako ona nece' bla bla su besmisleni jer nema te zene kojoj se nije desilo vise puta u zivotu da bude na taj (i ne samo taj) nacin maltretirana. Postoji izraz u psihologiji koji se zove 'intimna zona' ( 1 metar rastojanja izmedu dve osobe) u koju nije preporucljivo zalaziti, koliko ste puta nesvesno uzmaknuli kada vam se neko priblizio ili napravio/la gest, pa cak i poznanici i prijatelji, smanjujuci to rastojanje.
O slucaju Obradovic sam informisana iz stampe i logika mi nalaze da se nijedna zena ne bi izlagala onakvom tretmanu pocevsi od stranke u kojoj je radila pa do suda i javnosti a da za to nije imala dobar razlog. A sigurno su i veoma svesne u kakvom drustvu zive i kakav ce tretman, na zalost i na sudu, imati da bi se iz ne znam kakve obesti valjda zamajavale nekim Vukom Obradovicem. Sramota i odvratno mi je kakve sam komentare u domovini cula prvenstveno od zena o tom slucaju! A muskarci, i to oni koji sebe smatraju liberalnim, prave posalice o sexual harrasment zakonu u Kanadi npr. kukaju kako ne smeju vise ni kompliment da naprave zenama da ne bi zavrsili na sudu, kako ce sad oni jadni.. ni sala se ne racuna, nepravda, feministicki odurni zakon jedan.

#28 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 02 October 2001 - 18:46

Jeste, svi smo delom u pravu - osim Aliasa koji je 100% u pravu. Jedino mi Draganče nije baš jasan sa seksualnom potčinjenošću, pa se nadam da će nam pojasniti svoje viđenje problema.

Nekako mi se čini da nam celo vreme izmiče "bigger picture" ali to je verovatno samo moj lični doživljaj. Verovatno zbog toga što je generalno odnos prema ženama u Srbiji takav da stalno moramo da držimo podignut gard.

Ili slučajno ima veze sa tim da kada se povede razgovor o mudrom napisu iz "Politike" ili o "bijenju pedera" to ode na trideset strana, a ovde se prisutni javljaju isključivo zato što se osećaju prozvani. Kao što elle reče - ovo je ljudi zajednički problem, a ne samo ženski. Jer skidati sa sebe odgovornost u stilu "pa što se VI ne organizujete, ženske" malo je trulo. I to baš od tebe, čono?
_________________
"Whatever women do they must do twice as well as men to be thought of half so good... luckily, it’s not difficult."

[ Izmena poruke: Sister na dan 2001-10-02 19:53 ]

#29 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 02 October 2001 - 18:56

'Ajde i ja da se oglasim, posto sam nekako i ja prozvan. Priznajem da sam na samom pocetku slucaja govorio da nije bilo potrebno talasati toliko (branka zna jer sam to rekao i njoj) ali iz cisto politickih razloga, delovalo je kao da stvarno neko smesta gosn generalu, a i znao sam ga kao "onoga koji je odrzao rec" pa mi bilo malo neverovatno. E sad, posto se u medjuvremenu pojavilo jos osam maltretiranih, i ja ne verujem da bi takva grupa bila organizovana. Mislim da je condorova prica najpoucnija, jer eto, i u Torontu se zbilo isto sto i u BG oko "pedera" , a ovo jos je prva tuzba zbog sex. harassment-a u Serbiji zemlji, pa jos protiv lidera jedne od clanica DOS-a. Kako se boriti protiv ovoga, i to jos u Srbiji, ne bih znao. Toga ima svuda, pa eto i ovde, a isto kao svuda, gura se pod tepih. Sta mislim o celom slucaju? Pa eto, proslo je godinu dana a pravosudje jos ne funkcionise kako treba, eto to mislim. A ti sto se smeskaju i gurkaju...beda bili beda i ostali. Verovatno su najgrlatiji kad treba da se u firmi loce 8 marta. Tim istima je "zao ljudi, ali ako, zaigrala mecka i pred njihovim vratima". Zna se cijim.

_________________
Jedine dve beskonacne stvari su svemir i ljudska glupost, s' tim da za ovo prvo i nisam bas tako siguran - Albert Ajnstajn

[ Izmena poruke: Henry Chinaski na dan 2001-10-02 19:57 ]

#30 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 02 October 2001 - 18:57

Jeste veliko dostignuce da je uopste doslo do suda i do sudjenja Vukojebini (e, hvala jos jednom condore).

Jeste da treba vremena, a to , valjda znaci svesti i vaspitanja.

Jeste da zene imaju ulogu u svemu ovome, pa one su mame svih tih tipova. Vaspitanje zakazalo. Dal sto su ih tukle, pa se ovi svete, da li sto ih muz nije postovao, pa ne naucise da je zena postovanja vredna, kolko i muskarac, ni vise, al ni manje. Ko zna zasto sve, mozda sve zajedno , pa jos ponesto cega se ne mogu ni kao predloga setiti.

Jeste mnogo toga.

Nije, medjutim jasno zasto TO nije zajednicki problem. Niste vi, muski, sa foruma na optuzenickoj klupi, a mi, zene sa foruma tuziteljke. Razgovaramo.
Misli li jos neko da TO jeste zajednicki problem? I nas sviju i nase dece.

[ Izmena poruke: elle na dan 2001-10-02 20:01 ]