Jump to content

Photo

IMAMO SITUACIJU

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
139 replies to this topic

#31 harper lee

harper lee
  • Banned
  • 10,556 posts

Posted 07 January 2005 - 17:28

Nas sigurani put u buducnost ima malo elemente sizofrenije. Veoma je jednostavno postaviti opste ciljeve, ali je jasno da je dostizanje tih ciljeva jako komplikovan i dugorocan posao. To je ono sto vecina ljudi nece da shvati, i u tom delu se ja slazem sa onom subidu-ovom paralelom sa drug addict-om. Vecina ljudi u Srbiji hoce normalan zivot sada i odmah, a to je posle svih ovih godina prosto nemoguce. Prirodno je sto ti ljudi zele da bolje zive smesta, jer dobar deo njih ne oseca da je kriv za situaciju u kojoj smo se nasli. Ali, to je, na zalost, potpuno nerealno, tako da oni koji ne mogu da aktivno cekaju ili ne zele da doprinesu necemu sto nece brzo doci, a i neizvesno je da li ce uopste doci, bolje da umesto toga pasivno cekaju u redu ispred ambasade neke zemlje u kojoj mogu da imaju taj normalan zivot, cim dobiju papire.

Nama ostalima ostaje da se opremimo za dugo putovanje licne promene i strpljivog napredovanja. Nema drugog nacina. Ja cak i ne mislim da ce to trajati onoliko dugo koliko sada izgleda (pod pretpostavkom da istrajemo u tom putovanju), s obzirom na to da sada u Evropi postoji institucija koja hoce da pomogne onome koji sam sebi zeli da pomogne.

Evo jednog primera zasto je ta promena neophodna. Poslednja istrazivanja govore o tome da trecina ispitanika u Srbiji smatra da optuzene u Hagu treba smesta izruciti. Da je taj procenat iznad polovine, da li zaista mislite da oni vec ne bi tamo bili zabravljeni. Ne verujem da Kostunica ili Tadic imaju neke narocite simpatije prema tim optuzenima. Kada bi racunali s tim da izrucenje podrzava vecina stanovnistva imali bi direktan politicki interes da zavrse s tom pricom. Rizik po njih bi bio manji a korist velika. Kad je vlast u pitanju politicari su uglavnom cinicni i ne obracaju puno paznje na sentimentalnost, moralnost, pravednost i slicne velike price. Mogu (i treba) oni i ovako da ih izruce, ali u ovoj situaciji bi morali da kalkulisu sa mnogo vecim politickim, pa i egzistencijalnim rizicima. A da se dignu dva prsta da bi se nekoliko trutova (u najmanju ruku, neki od njih zasluzuju mnogo gore kvalifikacije) skinulo sa grbace nase dece jos je i najlaksi deo posla.

#32 saurus

saurus
  • Members
  • 368 posts

Posted 07 January 2005 - 17:46

Evo jednog primera zasto je ta promena neophodna. Poslednja istrazivanja govore o tome da trecina ispitanika u Srbiji smatra da optuzene u Hagu treba smesta izruciti. Da je taj procenat iznad polovine, da li zaista mislite da oni vec ne bi tamo bili zabravljeni. Ne verujem da Kostunica ili Tadic imaju neke narocite simpatije prema tim optuzenima. Kada bi racunali s tim da izrucenje podrzava vecina stanovnistva imali bi direktan politicki interes da zavrse s tom pricom. Rizik po njih bi bio manji a korist velika. Kad je vlast u pitanju politicari su uglavnom cinicni i ne obracaju puno paznje na sentimentalnost, moralnost, pravednost i slicne velike price. Mogu (i treba) oni i ovako da ih izruce, ali u ovoj situaciji bi morali da kalkulisu sa mnogo vecim politickim, pa i egzistencijalnim rizicima. A da se dignu dva prsta da bi se nekoliko trutova (u najmanju ruku, neki od njih zasluzuju mnogo gore kvalifikacije) skinulo sa grbace nase dece jos je i najlaksi deo posla.

Još jednom da napomenem nešto, da je svakom pojedincu jasno predstavljeno kakve posledice zbog ne saradnje sa Hagom ima Srbija i kako to utiče na njega lično situacija bi bila drugačija.

Ponavljam POLITIČARI KOJI SE UVLAČE NARODU IGNORIŠUĆI OZBILJNOST SITUACIJE U KOJOJ SE SRBIJA NALAZI ZARAD TRENUTNE POPULARNOSTI ĆE SNOSITI OZBILJNU ODGOVORNOST U GODINAMA KOJE DOLAZE. Ako oni hoće tako to je njihov problem ali problem je što i na ovom forumu je većina onih koja veruje da Srbe možeš izmanipulisati stavljanjem odredjene maske, a posle raditi na promeni Srbije po nekim pravilima koja su prosečnim Srbima nejasna. Obaveza svakog političara je da ta pravila objasni ma kako to bilo nepopularno, jer mi smo društvo na ivici opstanka i ako potrošimo još jednu šansu mislim da sledeću nećemo dobiti.

Još nešto, ovo je odlična tema, a mi je opet pretvaramo u jadikovku nad srpskim mentalitetom, ajmo forumaši dajte konkretne predloge.

#33 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 07 January 2005 - 18:15

QUOTE(semele @ 7 Jan 2005, 15:03)
Ovo je jedna lepa, ali neverovatno naivna sugestija.

Ono sto je odvaja Srbiju od zemalja EU, a i od Hrvatske, je da u Srbiji nista nije srtukturirano. Srbija, koliko znam, nema strategiju ni u jednoj oblasti niti sloj koji zemlju moze da vodi na drugi rok. U razvijenom svetu se planira za buducnost. U tim zemljama postoji 3-5% populacije koje planira, organizuje i vodi. Onda je lako danskom seljaku da muze vise krava da bi zaradio vise.

A sto se ti zbog toga zalis Milovanu Pa zali se toj (klozetskoj) "eliti". Nije je Milovan stvorio, nego je pobegao od nje.

Inace oko konkretnih predloga, evo, u stilu velikog demokrate Koste Cavoskog, kad je mogao on mogu i ja. Sacekati priliku kada se sva (ili bar vecina) srpska elitna jaja sakupe u jednu korpu, pa onda resiti problem ove zemlje.

#34 harper lee

harper lee
  • Banned
  • 10,556 posts

Posted 07 January 2005 - 18:32

QUOTE(Henry Chinaski @ 7 Jan 2005, 19:15)

Ono sto je odvaja Srbiju od zemalja EU, a i od Hrvatske, je da u Srbiji nista nije srtukturirano. Srbija, koliko znam, nema strategiju ni u jednoj oblasti niti sloj koji zemlju moze da vodi na drugi rok. U razvijenom svetu se planira za buducnost. U tim zemljama postoji 3-5% populacije koje planira, organizuje i vodi. Onda je lako danskom seljaku da muze vise krava da bi zaradio vise.

A sto se ti zbog toga zalis Milovanu Pa zali se toj (klozetskoj) "eliti". Nije je Milovan stvorio, nego je pobegao od nje.

Inace oko konkretnih predloga, evo, u stilu velikog demokrate Koste Cavoskog, kad je mogao on mogu i ja. Sacekati priliku kada se sva (ili bar vecina) srpska elitna jaja sakupe u jednu korpu, pa onda resiti problem ove zemlje.

Gde da nadjemo toliku korpu.

#35 bob rock

bob rock
  • Members
  • 434 posts

Posted 07 January 2005 - 19:42

Krajnje jednostavno receno:
Srbija je sastavljena od pojedinaca.
Blagostanje društva ce biti postignuto kad svaki pojedinac maksimizira sopstveno blagostanje.
Odnosno ovom društvu ce biti bolje ako se svako potrudi da njemu bude bolje a da pritom ne ugrožava nekog drugog.

Naravno, zelim da pohvalim saurusa, croqy, milovana i drugie na konstruktivnosti. Ipak mislim da saurusovo polaziste nije dobro, jer polazi od drustva i sta drustvo treba da ucini. Na nivou drustva, vazno je da postoji solidarnost. Medjutim, drustvo je sacinjeno od pojedinaca, koji se o tezama koje je on postavio ne slazu. Uostalom na ta pitanja pojedinac ne moze da utice izuzev na izborim glasajuci za neku stranku. Zato, pomozite sebi, radeci vise, a tako cete i najvise pomoci Srbiji.

Uzaludno je cekati da drzava Srbija nadje posao. Kumunizam je propao.Sami ga nadjite ili jos bolje, osnujte sopstvenu (na pocetku malu) firmu.

Na Recycle-ove postove vec je odgovoreno, namam sta da dodam osim da ne znam zasto je toliko besan i negativan? Mislim ako mu je tako lepo, zato je frustriran? Srbija trenutno postize vrlo visoke stope rasta, u njoj ima sposobnih ljudi, a postoje i neke eksterne pogodnosti.

pozdrav i srecan bozic

Edited by bob rock, 07 January 2005 - 19:42.

#36 tera

tera
  • Members
  • 2,175 posts

Posted 07 January 2005 - 19:42

QUOTE(harper lee @ 7 Jan 2005, 18:32)
QUOTE(Henry Chinaski @ 7 Jan 2005, 19:15)

Gde da nadjemo toliku korpu.

Možemo li mi od nas samih da napravimo tu veliku korpu? Dovoljno nas ima. smile.gif
Živa korpa!

#37 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 07 January 2005 - 19:57

Uspeh jedne zemlje nije suma uspeha njenih gradjana; uspeh jedne zemlje je nesto mnogo vise, jedan sasvim drugi i novi kvalitet.

#38 tera

tera
  • Members
  • 2,175 posts

Posted 07 January 2005 - 21:01

QUOTE(vladan @ 7 Jan 2005, 19:57)
Uspeh jedne zemlje nije suma uspeha njenih gradjana; uspeh jedne zemlje je nesto mnogo vise, jedan sasvim drugi i novi kvalitet.

Naravno

#39 semele

semele
  • Members
  • 2,102 posts

Posted 07 January 2005 - 21:14

QUOTE(milovan @ 7 Jan 2005, 15:57)
2 semele.

Nije mi poznato da birokratija diktira razvoj , industrije, elektronike, energetike, jeli to neka nova Staljinova petoletka.

Znam za subvencije poljoprivrednih proizvoda i zashtiti od niskih cijena za sirovinu i tekstilne proizvode.

Da ne ostanem naivan i budala, molim Vas da nam objasnite o kakvoj se to borokratskoj strategiji radi, i da nam odgovorite, na pitanje da li vi vjerujete u slobodno trzishte, gdje potraznja diktira ponudu i visoke cijene.

Samo povecanjem od 10 litara  mlijeka po grlu,
sa nashih 20 lit.(u CGi) na 30 ,( nijesam siguran ali mislim da je u Danskoj prosjek 50 lit.) ima dovoljno novca i ushtede, za reshavanje nagomilanih problema u svim javnim servisima.

Planeri se bave pripremom kadrova i njihovim kvalifikacijama,
odvajanjem novca za razvoj tehnologije, sve drugo je posao direktora i  privatnih vlasnika, normalno i ambijentom, poreskom politikom i zashtitom okolisha.

I u zemljama najliberalnijeg kapitalizma postoje drzavne agencije koje se bave planiranjem i organizovanjem, samo sto se to sve radi na nacin mnogo suptilniji od sovjetskog.

I sam si naveo subvencionisanje poljoprivredne proizvodnje (koje ima i funkciju da se izbegne depopulizacija ruralnih krajeva).

Fiskalna politika je svojevrsna i verovatno najefikasnija metoda usmeravanja gradjana da donose svoje odluke na nacin koji odgovara nekim drzavnim planovima (napr. koliko dece ce imati prosecan gradjanin).

Takvi planovi se prave u obrazovanju, saobracaju, urbanizmu, celim privrednim granama.

U razvijenim zemljama drzava stvara okvir u kome korporacije i pojedinci mogu da napreduju i da rade ono sto predlazes gradjanima Srbije.

Zasto bi proizvodjac ribe u Srbiji investirao u prosirivanje svog ribnjaka, kao sto mu ti predlazes, kada on ne moze unapred da zna da li ce mu to doneti gubitak ili dobitak? U Srbiji stanovnici u proseku jedu ribu cetiri puta godisnje, i izgleda da nema nikoga (a to bi moglo da bude napr. Ministarstvo zdravlja ili udruzenje proizvodjaca) da im ponavlja na TV-u i oblepi gradove plakatima koji im kazu da je riba zdravija hrana od svinjetine.

Jedan dobar primer planiranja privrednog razvoja je Irska koja je podsticajnom poreskom politikom i nudjenjem drugih povoljnih uslova stranim korporacijama, zabelezila najevecu stopu privrednog rasta u Evropi tokom duzeg perioda.

Jedan primer dugorocnog planiranja je planiranje preuzimanja lukrativnog posla proizvodnje sampanjca od Sampanje u uslovima globalnog otopljenja. Po svim projekcijama u Sampanji za nekoliko decenija nece postojati uslovi za gajenje kiselog, ne sasvim zrelog grozdja od koga se pravi kiselo vino koje se dalje procesuje u sampanjac. Neki severniji evropski regioni koji ocekuju da ce kroz tri cetiri decenije imati klimu kakvu sada ima Sampanja vec rade studije izvodljivosti.

Neko negde u Srbiji treba da ima "bigger picture", jer inace svi pojedinacni napori seljaka da proizvedu vise mleka mogu da se zavrse kao sto smo vec vidjali u Srbiji kada se proizvodjacu vise isplatilo da mlekom hrani svinje nego da ga proda po nekim smesnim cenama, bilo da su to cene propisane od drzave (kao nekada) ili cene koje diktira trziste.

Edit: typo

Edited by semele, 07 January 2005 - 21:51.

#40 bob rock

bob rock
  • Members
  • 434 posts

Posted 07 January 2005 - 21:41

2 vladan & tera

Ja ne koristih rec uspeh nego blagostanje, ali nebitno je moze stajati i uspeh. Bas me interesuje koji je to novi kvalitet?
Mislim, ono sto sam ja izneo su ukratko teoreme ekonomike blagostanja, nesto sto je u ekonomiji prihvaceno u zadnjih 150 godina. Ako dokazete da je netacno dobicete nobelovu nagradu.

Drugi kvalitet? Ha,ha. Revolucija. Nema toga, moj Vladane. Komunizam je propao. Budjenje!!!!!

Edited by bob rock, 07 January 2005 - 21:42.

#41 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 08 January 2005 - 01:55

Neko negde u Srbiji treba da ima "bigger picture", jer inace svi pojedinacni napori seljaka da proizvedu vise mleka mogu da se zavrse kao sto smo vec vidjali u Srbiji kada se proizvodjacu vise isplatilo da mlekom hrani svinje nego da ga proda po nekim smesnim cenama, bilo da su to cene propisane od drzave (kao nekada) ili cene koje diktira trziste.

2 Semele,

Slazem se sa Vama, da drzava kao i zemlje u EU, moraju poljoprivrednicima garantovati minimalnu otkupnu cijenu, za jedan 1 kg, zita Danac dobije 1 DKR, a Poljak 0,25.
Svako mijeshanje politike u ekonomiju stvara nove nepravde.

Nijesam ja toliko naivan,
ne vjerujem ja u sebe da mogi neshto da rijeshim, sa mojim predlozima,
ali vjerujem, da je jedino pokojni Djindjic govorio narodu stvari koje su azbuka svakog napretka u Srbiji, a to je da se svi gradjani u skladu sa svojim mogucnostima aktiviraju i mobilishu na reshavanju lichnih i drushtvenih problema.

Ni jedan drugi politichar nema muda, da narodu saopshti sushtinu problema.

Samo sa sposobnim i poshtenim pojedincima, drzava moze napredovat,
ja ne vjerujem u birokratska reshenja,
slobodan pojedinac, motivisan da radi i zaradjuje, sa jasnim pravima i obavezama, prema radnicima i drzavi, je najbrzi put iz te bijede u kojoj se nalazimo.

Problem u Srbiji je taj, shto na svakog uspjeshnog chovjeka i mediji i gradjani, gledaju da na njega bache i drvlje i kamenje, treba odvojiti zito od kukolja, i to zdravo shjeme sposobnih i poshtenih pojedinaca , posijat po cijeloj Srbiji, i chuvati te ljude kao ochi u glavi, sa poreskim olakshicama i drugim darovima zahvalnosti, ne skidati te ljude sa prvih strana shtampanih medija i sa svih TV programa.

Jednom za vijeke vjekova , cijeniti sposobne i radne,
a ljenchuge i neradnike na teret drzave, zbrinuti socijalom.

Bez te podjele, ostace ovaj buckurish, gdje svi vichu DRSHTE LOPOVA.

#42 saurus

saurus
  • Members
  • 368 posts

Posted 08 January 2005 - 02:15

QUOTE(bob rock @ 7 Jan 2005, 19:42)
Krajnje jednostavno receno:
Srbija je sastavljena od pojedinaca.
Blagostanje društva ce biti postignuto kad svaki pojedinac maksimizira sopstveno blagostanje.
Odnosno ovom društvu ce biti bolje ako se svako potrudi da njemu bude bolje a da pritom ne ugrožava nekog drugog.

Naravno, zelim da pohvalim saurusa, croqy, milovana i drugie  na konstruktivnosti. Ipak mislim da saurusovo polaziste nije dobro, jer polazi od drustva i sta drustvo treba da ucini. Na nivou drustva, vazno je da postoji solidarnost. Medjutim, drustvo je sacinjeno od pojedinaca,  koji se  o tezama koje je on postavio  ne slazu. Uostalom na ta pitanja pojedinac ne moze da utice izuzev na izborim glasajuci za neku stranku. Zato, pomozite sebi, radeci vise, a tako cete i najvise pomoci Srbiji.

Uzaludno je cekati da drzava Srbija nadje posao. Kumunizam je propao.Sami ga nadjite ili jos bolje, osnujte sopstvenu (na pocetku malu)  firmu.

Na Recycle-ove postove vec je odgovoreno, namam sta da dodam osim da ne znam zasto je toliko besan i negativan? Mislim  ako mu je tako lepo, zato je frustriran?  Srbija trenutno postize  vrlo visoke  stope rasta, u njoj ima sposobnih ljudi, a postoje i neke eksterne pogodnosti.

pozdrav i srecan bozic

Mislim da je ovaj topic dobar i da se nakon malo trollovanja polako vraćamo na suštinu.

Dobro je da imamo različite stavove inače ne bi bilo diskusije.

2 bob rock

Ja sam inače zagovornik individualizma, i slažem se da će promena Srbije doći sa promenom u glavama pojedinaca, ali mora postojati jasan plan i strategija koja će pomoći individuama da nadju svoje mesto u Modernoj Srbiji. Sve što sam ja napisao je posao koji moraju političari i država da uradi da bi obezbedili Srbima kvalitetnu startnu poziciju. Na primer šta znači jednom poljoprivredniku da proizvede 100 vagona pšenice ako nema gde da ih plasira. Država mora da kaže poljoprivredna strategija Srbije će u sledećih deset godina biti ta da ćemo pojačati proizvidnju lana i soje jer za te proizvode će sledećih deset godina biti potražnja na svetskom tržištu i mi možemo da iz toga kao zemlja ostvarimo značajan prihod. Čak ne mora otkupljivati te proizvode već samo posredovati u njihovj daljoj prodaji. Država lakše plasira strateške proizvode od pojedinca, kao i što može biti garant kod banaka koje bi trebalo da daju kredite za osnovna ulaganja.

To je što se tiče poljoprivrede, ali ova zemlja ima problem i sa potpuno nejasnom slikom o administrativnoj celosti i efikasnosti, što Srbiju stavlja u red visoko rizičnih zemalja za ulaganje. Tu je problem statusa Kosova i statusa državne zajednice kao i problem stalne političke nestabilnosti izazvane stalnim sukobom oko (da se izrazim forumaški) trollovanja
sa stvarnih problema i njihovih realnih rešenja, na one "nebeske" sa strane onih kojima još ne odgovara da Srbija postavi jasan put i formira slobodno tržište za kapital i ideje, jer onda oni više neće biti monopolisti.

#43 harper lee

harper lee
  • Banned
  • 10,556 posts

Posted 08 January 2005 - 02:53

Jedna od vaznih poenti je u ovom poslednjem saurusovom pasusu. Mi, i pored svih zloslutnih predvidjanja ne stojimo ekonomski toliko lose posle dosadasnjeg rada ove vlade. Mislim, nije jos uvek ni blizu toga da bude dobro, ali nije ni katastrofa koju su svi najavili cim se vlada formirala. Onde gde je jako lose to je politicki deo. Vlada ne odradjuje onih najvaznijih par stvari koje mora da odradi i time ne samo da sece granu na kojoj mi sedimo, nego sece i granu na kojoj ona sama sedi. Odlaganje saradnje sa Hagom, i ponekad neoprezne a ponekad zabrinjavajuce izjave o Kosovu, Crnoj Gori i Republici Srpskoj nas kostaju vise nego sto bi smelo. To samo slepac i Kostunica ne vide.

1. Rekao sam "odlaganje" saradnje sa Hagom i mislim da je u tome sva sustina gluposti kojima nas vlada casti. Izrucenja moraju da se dese i u direktnom je interesu Srbije da se ona dese sto je pre moguce. Da ce Hag da nestane u nekoj gigantskoj poplavi, zemljotresu ili globalnim politickim promenama, pa 'ajde da covek razume tu logiku otezanja. Ali nece i to tu logiku potpuno izbacuje iz sedla.

2. Nasi politicari od "skoro nista se nece pitati oko Kosova" prete da izbrisu rec skoro. Posto valjda znaju da nece polagati racune biracima kad se bude to pitanje resavalo, oni se, umesto da zaradjuju kredibilitet na drugim mestima i to koriste da izvuku najvise sto mogu za taj nas deo naroda dole, utrkuju ko ce da da neodgovorniju i blesaviju izjavu i time cine sve sto mogu da se delegitimisu kao ozbiljan partner u vec vrlo izvesnim pregovorima o statusu Kosova. Na tom pitanju se najbolje vidi koliko je idotska ta sintagma o nacionalnom jedinstvu, jer smo mi to nacionalno jedinstvo podvukli pod najgoru, najkonzervativniju i po nas najopasniju retoriku.

Sto je najgore, oko ova dva pitanja uopste ne bi smelo da ima toliko kontraverzi. Jos je Djindjic dao dobru polaznu formulu za njihovo resavanje. Izrucenja sva i odmah, a ono sto Albanci dobiju od Srbije trazimo da Srbi dobiju od Kosova, pa ako je to nezavisnost, so be it. Tek onda ulaziti u detalje i razradu.

#44 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 08 January 2005 - 10:16

"Drugi kvalitet? Ha,ha. Revolucija. Nema toga, moj Vladane. Komunizam je propao. Budjenje!!!!!"
bob rock

Sta drugo da napisem, osim da me impresionira tvoja glupost - i nesposobnost da shvatis i razumes...
biggrin.gif laugh.gif biggrin.gif

#45 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 08 January 2005 - 11:14

QUOTE(vladan @ 7 Jan 2005, 19:57)

Исп. болдовано са Зид смрти, Живојина Павлоћа. Стално место код Видоја Бојичића Уче: "Социјализам је нешто друго!"