Jump to content

Photo

IMAMO SITUACIJU

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
139 replies to this topic

#16 saurus

saurus
  • Members
  • 368 posts

Posted 07 January 2005 - 12:37

Još nešto o medijima da li znate vlasničku strukturu medija u Srbiji?

Skoro svi mediji se nalaze u rukama pet moćnika.

Ja ću samo da načnem

Karić - BK TV, Balkan, ima jak uticaj na Večernje novosti i Blic sve što štampa Jefimija press a to je duži spisak

Mišković - Evropa

Ž. Mitrović - Pink

R.Rodić - Kurir, Glas javnosti ....

#17 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 07 January 2005 - 12:59

undefined
Potpuno se slažem sa tobom, ali to je samo deo ozdravljenja Srbije.
Političari moraju da postave strategiju poznajući okolnosti u kojima se Srbija nalazi. [COLOR=red]

Nema toga politichara,( bio je jedan koji je ubijen) koji smije da vam saopshti istinu o stanju u kojem se trenutno nalazi vecina gradjana Srbije.
Vecina dezorijentisana, isfustrirana, sa traumama iz ratova i gadnim nasledjem iz komunistichkog vremena, gdje gradjani traze kolektivna reshenja, umjesto da preuzmu odgovornost za sebe i svoj zivot i svoju egzistenciju.
Nema te krave koja daje mlijeko bez sijena,
nema te drzave koja moze da servisira gradjane bez poreskih obaveznika.
Srbija je deset puta bogatija od Danske, da se naseli sa Dancima koji su vjekovima navikli na rad, na shtednju i na pojedince koji se takmiche na otvorenom trzishtu da budu jedan korak ispred konkurenta.

DakleM bogastvo drzave je u pojedincima, njihovim radnim navikama, osvojenom tehnoloshkom razvoju, i otvorenoshcu trzishta.

Rad lijechi traume i sve gore navedene muke gradjana Srbije,
kroz rad se chovjek lijechi i taj lijek i optimizam prenosi na okolinu.
Veliki broj sposobnih pojedinaca, je i veliki broj poreskih obaveznika, shto reshava problem politicharima za servisiranje gradjana i podizanja raspolozenja kod svih gradjana, sa tim se i mijenja raspolozenje za radikalna reshenja i demokratija pochinje od korijena trave.

Pogledajte zemlju Srbiju, njive , pashnjake, vocnjake, vodene potencijale, turistichke mogucnosti, i da vas ne zamaram,
ali se po toj nemarnosti i neiskorishcenosti potencijala, vidi da Srbiji nedostaje istinskih patriota, koji vole tu zemlju i svoje naslednike i brinu o svakom m2 zemlje Srbije, ovi verbalni patiJote, prave vishe shtete nego koristi.

#18 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 07 January 2005 - 13:46

Milovane,

Sve je to lepo sto ti pricas... Puno ideja i puno lepih misli i zelja...

Ali sve se vraca na ono sto ja kazem - ne valja narod.

Narod je potrebno promeniti. Za 180 stepeni.
Koja god vlast da bude, tom narodu ne valja...
Kakve god zakone da donesu - narod ne postuje.
Sve je to drustvo "lako cemo"
Sve im smeta, sve kritikuju, ne rade, lenji su, bezobrazni, saplicu uspesne, ne postuju zakon, red i organizaciju, ne primenjuju moderne stvari, plase se promena svega.
Dok se mentalitet srpskog naroda ne promeni za 180 stepeni - od svega ovoga sto se ovde prica nece biti nista.

#19 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 07 January 2005 - 14:21

Da svim gradjanima Srbije kupimo po jedno ogledalo,
da stane pred tim ogledalom i pita sebe,
shto si ti napravio za svoje i dobro drzave Srbije,
koliko je koshtalo shkolovanje lijechenje, jaslice i obadanishte, dugujem li ja neshto nekome, jesam li ja parazit ili chasni gradjanin, koji daje svoj doprinos za opshte i lichno dobro.

Jesam li ja toliko lijen, da sam bolesno ljubomoran na vrijedne i uspjeshne i sve njih svrstavam u kriminalce, da bi sebe olakshao svoj lichni neuspjeh.

Trazim li ja od drzave vishe nego shto sam zasluzio?

Bi li ja bio uspjeshniji Ministar, bilo kojeg resora , da sam naslijedio ovaj haos?

Koliko politichari imaju vlasti, a koliko birokrate, sindikati, poslodavci, vojska i policija?

Ko i kada i pod kojim uslovima, moze neshto radikalno da promijeni?

Ko misli da ulaskom u EU, mi reshavamo probleme, ili pravi problemi pochinju gubitkom dijela suvereniteta i diktatima iz Brisela?

Mogu li ja da izdrzim konkurenciju, sa drugim zemljama, koji od malih nogu vaspitavaju djecu na rad i red?

Zashto ja ne pochnem da zivim od ovog momenta, i ne trazim odgovorne za moju bijedu?

#20 Croqy

Croqy
  • Banned
  • 3,907 posts

Posted 07 January 2005 - 14:24

QUOTE(Recycle Bin @ 7 Jan 2005, 14:46)
Milovane,

Sve im smeta, sve kritikuju, ne rade, lenji su, bezobrazni, saplicu uspesne, ne postuju zakon, red i organizaciju, ne primenjuju moderne stvari, plase se promena svega.
Dok se mentalitet srpskog naroda ne promeni za 180 stepeni - od svega ovoga sto se ovde prica nece biti nista.

Mentalitet naroda se ne moze menjati sam od sebe. Tek tako...

Da bi se promenio mentalitet celog naroda, svako od nas mora da se promeni... Citaj moj potpis i sta kaze Z.DJ. na tu temu.

Onaj potencijal koji bi trebalo da menja mentalitet je u svakom od nas, koji smo inertni da sami sebe, do kraja promenimo. Ono sto je najbitnije je da svakog dana se trudimo, "mi", za pocetak, a onda i "oni" (kojima to teze ide) da se menjamo postojano. I onda Z.DJ> kaze: "Niko nije dovoljno dobar koliko bi mogao da bude. Ni vi, ni mi."

Osnovna je greska da se priklonis u bilo kom smislu tom mentalitetu, a suprotno od svih onih merila koje mozes procitati iz mog potpisa.

To je pocetak svega. Zato moramo da stalno sugerisemo intelektualnoj eliti, koja ima u sebi potencijal za menjanje, da to prvo uradi na sebi, pa sa gotovim modelom da, figurativno tako da kazem, usmeruje nekog Mileta the Qurcica.

Najlakse je dici ruke i reci, ja ovo ne mogu...

#21 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 07 January 2005 - 14:33

QUOTE(Croqy @ 7 Jan 2005, 05:24)
Milovane,

Da bi se promenio mentalitet celog naroda, svako od nas mora da se promeni... Citaj moj potpis i sta kaze Z.DJ. na tu temu.

Onaj potencijal koji bi trebalo da menja mentalitet je u svakom od nas, koji smo inertni da sami sebe, do kraja promenimo. Ono sto je najbitnije je da svakog dana se trudimo, "mi", za pocetak, a onda i "oni" (kojima to teze ide) da se menjamo postojano. I onda Z.DJ> kaze: "Niko nije dovoljno dobar koliko bi mogao da bude. Ni vi, ni mi."

Osnovna je greska da se priklonis u bilo kom smislu tom mentalitetu, a suprotno od svih onih merila koje mozes procitati iz mog potpisa.

To je pocetak svega. Zato moramo da stalno sugerisemo intelektualnoj eliti, koja ima u sebi potencijal za menjanje, da to prvo uradi na sebi, pa sa gotovim modelom da, figurativno tako da kazem, usmeruje nekog Mileta the Qurcica.

Jeste. Najlakse je dici ruke i pobeci odatle.
To sam ja uradio.
A koja je alternativa? Da trosis svoje vreme tamo u toj "drzavi" (karikatura od drzave) ?
Od kad sam se preselio (pre 6 godina) u Ameriku - svanulo mi je.
Ne mogu i ne zelim da ratujem sa svima tamo oko nacina zivota. Svako neka radi sta zeli i takav ce mu zivot biti.
Kakve odluke - takve konsekvence.

Dok sam bio mladji zanosio sam se idealima da se moze ista tamo promeniti. Ali sad sam shvatio da covek ima samo jedan zivot i da ga treba potrositi mnogo bolje nego ratovati sa svima tamo.
Pogotovo sto su tamo ljudi agresivni u branjenju svog shvatanja zivota i ne zele da se menjaju a pri tom zele i mene da drze u zabokrecini.

Ovo nije pesimisticno sto ja pricam. To je samo realno.

#22 Croqy

Croqy
  • Banned
  • 3,907 posts

Posted 07 January 2005 - 14:44

QUOTE(Recycle Bin @ 7 Jan 2005, 15:33)
QUOTE(Croqy @ 7 Jan 2005, 05:24)
Milovane,

Jeste. Najlakse je dici ruke i pobeci odatle.
To sam ja uradio.
A koja je alternativa? Da trosis svoje vreme tamo u toj "drzavi" (karikatura od drzave) ?
Od kad sam se preselio (pre 6 godina) u Ameriku - svanulo mi je.
Ne mogu i ne zelim da ratujem sa svima tamo oko nacina zivota. Svako neka radi sta zeli i takav ce mu zivot biti.
Kakve odluke - takve konsekvence.

Dok sam bio mladji zanosio sam se idealima da se moze ista tamo promeniti. Ali sad sam shvatio da covek ima samo jedan zivot i da ga treba potrositi mnogo bolje nego ratovati sa svima tamo.
Pogotovo sto su tamo ljudi agresivni u branjenju svog shvatanja zivota i ne zele da se menjaju a pri tom zele i mene da drze u zabokrecini.

Ovo nije pesimisticno sto ja pricam. To je samo realno.

Bez ikakve namere da ti prebacim nesto licno, svakim odlaskom kvalitetnog ljudskog bica nasa opsta pozicija sve vise slabi. Ja ne mogu da osudim tvoju odluku za odlaskom, jer ne znam zapravo kakve si sve razloge imao da to ucinis.

Na primer, Djindjic se dovijao, i ta mu je ideja bila tek na pomaku, da animira sav mladi i kvalitetan deo populacije koji se zadenuo negde po "trulom" Zapadu, da se vrate u svoju zemlju i nesto dobro ucine za nju. Najbolji primer je dao kroz svoj sopstveni povratak i svoj licni trud da ta zamisao na kraju i uspe. Nije morao. 100 puta bi mu bilo lakse i bolje da je svoju karijeru i zivot gradio "negde napolju". Ne, nije bio sebican, bio je sposoban, vredan, radan i pametan da pokrene ovu zemlju iz nistavila iz ljubavi prema njoj. I pokrenuo je. Nasa je dalje bila odgovornost da to prihvatimo i nastavimo. On je cak i svoj zivot dao za tu ideju. Mi nemamo prava da budemo u toj meri i na taj nacin sebicni.

Mogao sam i ja da odem, ali necu, jer imam jos uvek sta da volim u ovoj zemlji, odakle sam.

A ti, ako si vec tamo gde jesi, sto opet ponavljam, ne osudjujem, onda bi najispravnije bilo da makar motivises pozitivno barem neki pokusaj da u ovoj zemlji, barem nesto bude normalno i onako kako bi trebalo da bude.

#23 swordfish

swordfish
  • Members
  • 1,649 posts

Posted 07 January 2005 - 14:53

pa to je najmanje sto mozemo da uradimo, da kritikujemo, da ukazemo kako je to negde na neki bolji pozitivniji nacin reseno..

#24 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 07 January 2005 - 14:55

Ambijet ili promjena ambijenta,
primora ljude da se promijene, da vi vidite moje "lijene Crnogorce" kako prilijepe guzicu za sjedishte auta , dok mu taxametar otkucava eure,
dva ga vuku a troica tuku, da dodje doma kod zene i djece da ih vidi i da chupne neshto, da ne crkne od gole gladi u ovako poljoprivedom bogatoj zemlji, koja na 5 mil, Danaca proizvede25 mil, svinja, moj prvi komshija sa suprugom i jednim radnikom na svojoj farmi, proizvede 28 000 prasica do 25 kg.

A sjecam se prvih tri mjeseca, njih dvanajestoro kada su doshli u Danskoj uzeli metle i usisivache pa ceraj po hodnicima, nuznicima i kancelarijma, pretvore se u vampire, oce krv moju da popiju, traze borachku, socijalnu ili drugu pomoc ili da ja placam troshkove a oni da planduju, kad steknu pravo na sindikat pochinje balkanski mentalitet i zloupotreba socijalne mreze koju Danci prostru za svoje gradjane, dok se Danci ne prebroje i promijene zakon.

Teshke su te promjene od samoupravljacha do savjesnog i odgovornog chlana jedne zajednice, koji svaki dan radi na dokvalifikaciji i usavrshavanju da ga vrijeme ne pregazi, koliko mojih vrshnjaka od skoro 60 godina koristi internet u SiCGi.

Bolne su te promjene , ali nema odlaganja i chekanja,
svi na svoja radna mjesta ili knjigu u shake od zraka do mraka,
konkurencija iz Kine je jaka.

#25 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 07 January 2005 - 14:57

QUOTE(Croqy @ 7 Jan 2005, 05:44)
Bez ikakve namere da ti prebacim nesto licno, svakim odlaskom kvalitetnog ljudskog bica nasa opsta pozicija sve vise slabi. Ja ne mogu da osudim tvoju odluku za odlaskom, jer ne znam zapravo kakve si sve razloge imao da to ucinis.

Na primer, Djindjic se dovijao, i ta mu je ideja bila tek na pomaku, da animira sav mladi i kvalitetan deo populacije koji se zadenuo negde po "trulom" Zapadu, da se vrate u svoju zemlju i nesto dobro ucine za nju. Najbolji primer je dao kroz svoj sopstveni povratak i svoj licni trud da ta zamisao na kraju i uspe. Nije morao. 100 puta bi mu bilo lakse i bolje da je svoju karijeru i zivot gradio "negde napolju". Ne, nije bio sebican, bio je sposoban, vredan, radan i pametan da pokrene ovu zemlju iz nistavila iz ljubavi prema njoj. I pokrenuo je. Nasa je dalje bila odgovornost da to prihvatimo i nastavimo. On je cak i svoj zivot dao za tu ideju. Mi nemamo prava da budemo u toj meri i na taj nacin sebicni.

Mogao sam i ja da odem, ali necu, jer imam jos uvek sta da volim u ovoj zemlji, odakle sam.

A ti, ako si vec tamo gde jesi, sto opet ponavljam, ne osudjujem, onda bi najispravnije bilo da makar motivises pozitivno barem neki pokusaj da u ovoj zemlji, barem nesto bude normalno i onako kako bi trebalo da bude.

Gle, mislim da znam tacno kako se osecas i o cemu pricas...
Ali.... Uvek postoji "ali"

Kada bi' ja nekom preporucio da ostane u zemlji a da znam kako je napolju - bio bi' zao covek jer bi' zeleo nekom da pati.
Ovako, kad kazem da nema nade za ikoga koji ostaje tamo je nekako pravednije jer zelim dobro vama.
I ja sam tuzan kad citam vesti na netu o zemlji i kako se sve razvija tamo ali sa druge strane sam uzasno razocaran kako ide tamo. Cini mi se da ide sve pogresno i sporo.

Kada bi' nekom rekao da se vrati ... pa ja bi' mu zeleo zlo. A to ne zelim.

Moji razlozi za odlazak su sasvim normalni i mislim da bi svaki covek imao iste razloge. To je normalan zivot. Posao, novac, putovanja, mir, uzivanje u zivotu dok mozes.

Ne zelim da brinem svaki dan da li ce biti rata, da li ce da me jure u vojsku, da li ce na ulici policajac da me prebije zato sto mu se dig'o djoka a da pri tom ne mozes nista da mu uradis, da li ce da mi zabrane da radim nesto sto je u normalnim zemljama slobodno...
Ne zelim da gubim vreme.

Djindjiceva ideja je plemenita kad je pozvao da se vrate mladi ljudi. Ali je nerealna isto. Ja sam zaista osetio neke velike promene kad je on bio tu ali vise te energije nema. Onaj ko bi se vratio bi samo sebe unesrecio. Zasto bi neko svesno unesrecio sebe?

Tako da se na zalost ne slazem sa tobo da bi naispravnije bilo da motivisem pokusaj da bude normalno jer se samo gubi energija. Ta zemlja je crna rupa. Tamo SVE propada.

Koliko god neko motivisao promene - uvek ce vecina ljudi da se ne slaze sa tim i da koci... Vecina ljudi ne zeli da se menja. Vecina ljudi glasa za radikale i ostale stetocine i to je cinjenica. To je sta vecina zeli.
Ako zeli - tako ce biti. Ali onda ce pola ljudi pobeci odatle.

#26 semele

semele
  • Members
  • 2,102 posts

Posted 07 January 2005 - 15:03

QUOTE(milovan @ 7 Jan 2005, 05:39)
Dok chekate da promijenite Srbiju, narod, politichare,
pochnite da mijenjate sebe , svoju svijest i svoj doprinos za svoje lichno i opshte dobro.

Dignite lijene guzice, zasuchite rukave.
Ko je muzao 10 krava , od sjutra neka muze 20.
Ko ima ribnjak od 1000 m2, neka ga proshiri na 2000 m2.
Ko ima 100 koshnica, neka proshiri na 200.
Ko je efektivno radio 4 sata, neka efektivno radi 8 sati.
Ko ima neobradjeno imanje, neka ga proda ili obradi.
Ko preradjuje voce, neka proshiri proizvodnju i napravi nove ugovore.
Kome rijeka prolazi pored imanja, neka pochne sa proizvodnjom el-energije.
Ko ima izvor vode na imanju, neka pochne da flashira vodu.

Ovako bi mogao da nizem predloge tri dana bez prestanka,
ali znam da nemam kome, jer ste vi vezani socijalistichkim samoupravljachkim lancima, da chekate da vam jedna lasta donese prolece,jedna lichnost, jedna partija, jedna drzava, samo da vas lichno niko nishta ne trazi, jer ste vi dali sve od sebe i velike zrtve ovih nepravdi , kojih ima koliko hocete i na istoku i na zapadu, ali su nas na zapadu upregli ko magarce i moramo da teglimo, jer treba odplatiti auto, kucu, stan, namjeshtaj, mjesec dana pauze sve ojde u chetiri lijepe materine,
vi imate slobodu, vama se ne zuri, ima se moze se.

Kuckajte po tastaturi do mile volje,
i povremeno navratite pred ogledalo, i pogledajte sebe u ochi.

Dosta bre kuknjave, motike ili olovke u shake,
i sad svi na svoja radna mjesta.

Ovo je jedna lepa, ali neverovatno naivna sugestija.

Ono sto je odvaja Srbiju od zemalja EU, a i od Hrvatske, je da u Srbiji nista nije srtukturirano. Srbija, koliko znam, nema strategiju ni u jednoj oblasti niti sloj koji zemlju moze da vodi na drugi rok. U razvijenom svetu se planira za buducnost. U tim zemljama postoji 3-5% populacije koje planira, organizuje i vodi. Onda je lako danskom seljaku da muze vise krava da bi zaradio vise.

#27 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 07 January 2005 - 16:23

i vidi kako je zavrsio.
ubio ga frajer sa neolitskom fizionomijom ph34r.gif
a i meni je dojadilo da mi neko filozofira kako sam sebicna jer samo zelim normalan zivot. sorry. da osecam odgovornost da menjam zemlju, kandidovala bih se za predsednika. ovako, odgovorna sam za sebe i svoj zivot, tamo gde je to izvodljivo. a to ocigledno nije srbija.....

#28 subidu

subidu
  • Members
  • 315 posts

Posted 07 January 2005 - 16:48

Istina je da ogromna vecina ljudi prosto ne zeli da vidi gde je problem, a time i sprecava nalazenje resenja. S druge strane, propustaju se velike sanse da se uradi mnogo vise, a politika je dobila obrise aktivnosti koja postoji zbog sebe same, a ne zbog poboljsanja sveukupnog stanja u drustvu.

Paralela situacije u Srbiji je jedan drug addict koji unistava svoj zivot jer ne zeli da napravi prvi korak, a to je da prizna da ide ka samounistenju, i da treba da pocne da trazi resenja. Porodica ne moze da resi problem za njega, vec moze samo da pomogne od onog trenutka kada i sam addict shvati da ima problem...A Srbija je porodica u kojoj 50% clanova ubedjuje drug addict-a da je sa njim sve u redu....

#29 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 07 January 2005 - 16:57

Ovo je jedna lepa, ali neverovatno naivna sugestija.

Ono sto je odvaja Srbiju od zemalja EU, a i od Hrvatske, je da u Srbiji nista nije srtukturirano. Srbija, koliko znam, nema strategiju ni u jednoj oblasti niti sloj koji zemlju moze da vodi na drugi rok. U razvijenom svetu se planira za buducnost. U tim zemljama postoji 3-5% populacije koje planira, organizuje i vodi. Onda je lako danskom seljaku da muze vise krava da bi zaradio vise.

2 semele.

Nije mi poznato da birokratija diktira razvoj , industrije, elektronike, energetike, jeli to neka nova Staljinova petoletka.

Znam za subvencije poljoprivrednih proizvoda i zashtiti od niskih cijena za sirovinu i tekstilne proizvode.

Da ne ostanem naivan i budala, molim Vas da nam objasnite o kakvoj se to borokratskoj strategiji radi, i da nam odgovorite, na pitanje da li vi vjerujete u slobodno trzishte, gdje potraznja diktira ponudu i visoke cijene.

Samo povecanjem od 10 litara mlijeka po grlu,
sa nashih 20 lit.(u CGi) na 30 ,( nijesam siguran ali mislim da je u Danskoj prosjek 50 lit.) ima dovoljno novca i ushtede, za reshavanje nagomilanih problema u svim javnim servisima.

Planeri se bave pripremom kadrova i njihovim kvalifikacijama,
odvajanjem novca za razvoj tehnologije, sve drugo je posao direktora i privatnih vlasnika, normalno i ambijentom, poreskom politikom i zashtitom okolisha.

#30 Leia

Leia
  • Members
  • 3,733 posts

Posted 07 January 2005 - 17:02

Planeri se bave pripremom kadrova i njihovim kvalifikacijama,
odvajanjem novca za razvoj tehnologije, sve drugo je posao direktora i privatnih vlasnika, normalno i ambijentom, poreskom politikom i zashtitom okolisha.

pa to i jeste bedak, nemamo planere!
ph34r.gif