Jump to content


Photo

Koliko sna vam treba?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

Poll: Koliko vam je potrebno spavanja za normalno funkcionisanje? (95 member(s) have cast votes)

Koliko vam je potrebno spavanja za normalno funkcionisanje?

  1. do 2h (1 votes [1.05%])

    Percentage of vote: 1.05%

  2. 3h (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. 4h (2 votes [2.11%])

    Percentage of vote: 2.11%

  4. 5h (6 votes [6.32%])

    Percentage of vote: 6.32%

  5. 6h (12 votes [12.63%])

    Percentage of vote: 12.63%

  6. 7h (14 votes [14.74%])

    Percentage of vote: 14.74%

  7. 8h (27 votes [28.42%])

    Percentage of vote: 28.42%

  8. 9h (11 votes [11.58%])

    Percentage of vote: 11.58%

  9. vise od 9h (19 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  10. ja sam vampir (3 votes [3.16%])

    Percentage of vote: 3.16%

Vote Guests cannot vote

#31 Friend of Peachy Carnahan

Friend of Peachy Carnahan
  • Banned
  • 18,085 posts

Posted 07 January 2005 - 03:12

recimo desetak
moze i manje, ali onda nisam za medju ljude
a ako predje 11 ni 16 me ne zaustavi

#32 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 07 January 2005 - 03:31

5-6h funkcionisanje sa padanjem u nesvest oko 17h
7-8h ok
>8h spavanje na nogama

#33 banecare1

banecare1
  • Members
  • 677 posts

Posted 07 January 2005 - 12:05

Tokom radne nedelje spavam 5-6h (ustajem u 6:45). Vikendom 8-9h, a tokom ferija 8-9h + 3-4h (izlezavanje, kafica i sl.). Na letovanjima ne mogu dugo da spavam jer obozavam da pijem kafu rano ujutro dok je more mirno i nije vrucina.

#34 bokini

bokini
  • Members
  • 237 posts

Posted 07 January 2005 - 13:14

Fora kod mene je da kad jednom ustanem na vreme (oko 9:00), i posle toga ostanem nocu do 03:00-05:00 onda spavam 12-13 sati sad.gif Kada bih bio vise disciplinovan spavao bih od 7-8h. Naravno, kada treba negde da picim, na neko lepo mesto ujutru onda spavam i mnogo manje biggrin.gif

Ovi sto spavaju po 3-4h neznaju koliko su srecni. Vi imate 60 dana vise na raspolaganju godisnje od svih nas ostalih ! To nije mala stvar. Mnogi bogati ljudi spavaju 3-4h dnevno (neke ja poznajem), dakle iskoristite dobro tu mogucnost.

Inace glavna fora kod spavanja je da vam tada pod-svest radi bez ucesca svesti. Cesto kada ustanem ujutru, uspem da resim neki problem u programiranju bez ikakvih problema.

#35 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 07 January 2005 - 13:42

kingmaker
QUOTE
nas ucili na faksu neka istrazivanja i eksperimente,
i coveku je za normalno fizicko funkcionisanje dovoljno dva sata.


Veoma mi je tesko da povjerujem u ovo. Iako nisam velika spavalica, u vojsci sam jednom zaglavio smjenu straze od 12 dana, sto je trauma koja je u meni zauvijek rasplamsala ljubav prema cistoj postelji i najmanje sedam sati mirnog sna za normalno funkcionisanje tokom sljedeceg dana. Mogu da prezivim i sa manje, recimo, cetiri-pet, ali ne duze od dva dana za redom.

Za neupucene, kada si u vojsci na strazi, dnevni raspored ti je sljedeci: cetiri sata si slobodan (za prehranu, spavanje, slusanje vokmena, higijenu, sredjivanje oruzja i uniforme dry.gif), a dva sata ides na strazarsko mjesto - i tako cetiri puta dnevno sedam dana u nedjelji po PS-u, ili 12 u ovom mom slucaju. Prva dva dana jos i licis na starog sebe, na mislece ljudsko bice, poslije treceg lagano tones u nekakvo bunilo u kome ti se mijesaju boje, a zvuci dobijaju nekakav neprijatni eho, gubis osjecaj za doba dana ili noci, zelju da razgovaras sa drugim osobama, poslije petog hodas i dises kao zombi, samo kuda treba i koliko treba, oko desetog imas utisak da ti je zivot zauvijek stao u mjestu, ignorises kisu, hladnocu, glad usljed preskocene vecere zarad pola sata dodatnog sna, savrseno ti je svejedno da li je kako treba zakljucan magacin sa 12 tona nagaznih i protivtenkovskih mina i da li ces u pritvor ako te komanadir straze uhvati kako u gluvo doba noci drijemas ispod obliznjeg drveta, sa puskom nemarno odbacenom u mrak sa strane..

Dva sata sna dnevno da je dovoljno - nema sanse!

p.s.
ukinuti vojsku pod hitno.

#36 zaghy

zaghy
  • Members
  • 109 posts

Posted 07 January 2005 - 14:21

max 7 sati, sve preko toga mi upropasti dan. sad.gif ... i onda čekam sledeći, tako mi prođe vreme.

inače, izdržavam u kritično vreme spremanja ispita i sa po 3-4 sata ali to je posebna filozofija aktivnog spavanja. tongue.gif
možda zvuči kao proheravanje, ali ako se stvarno koncentrišem na opuštanje + spavanje + vreme kad treba da ustanem to funkcioniše fenomenalno. međutim, iznenađujuće je koliko to nije lako. uopšte!

#37 m

m
  • Members
  • 1,696 posts

Posted 07 January 2005 - 14:44

Pojma nemam, po potrebi... Uglavnom bude 6 - 6,5, nekad danima spavam po 3-4 sata pa odvalim 14 sati u komadu, kapiram da bi mi 8 bilo optimum, ali bih onda morala da se odreknem blejanja na netu ph34r.gif

#38 mokuci

mokuci
  • Members
  • 2,928 posts

Posted 08 January 2005 - 05:30

6/8 ali to je uglavnom samo san.


mnogo zavisi i od razmaka (broja sati) izmedju 2 spavanja.

#39 Croft

Croft
  • Members
  • 76 posts

Posted 08 January 2005 - 09:56

QUOTE(kingmaker @ 6 Jan 2005, 12:59)
i na kraju krajeva, cemu sluzi mucenje zatvorenika da im se ne da spavaju?

Imace problema sa pamcenjem i jos stosta... Bitno je da ih probude svaki put kad pocne REM faza, znaci nije bitno koliko spavamo nego koliko provedemo u REM fazi.
QUOTE(bokini @ 7 Jan 2005, 13:14)
Inace glavna fora kod spavanja je da vam tada pod-svest radi bez ucesca svesti. Cesto kada ustanem ujutru, uspem da resim neki problem u programiranju bez ikakvih problema.

Osim kod lucidnih snova, kad svestan toga da sanjas jos u snu resis taj problem u programiranju smile.gif.

edit: +-8h

Edited by Croft, 08 January 2005 - 09:58.


#40 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 08 January 2005 - 12:40

Sleep

sjajna prica o ovoj temi, a moze se naci u ovoj knjizi:



#41 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 09 January 2005 - 18:00

rekla sam da su nas ucili da je za normalno fizicko funkcionisanje potrbno dva sata, ne za optimalno funkcionisanje u celini.
ne da mi se sad da kuckam te eksperimente, ali malo cu da potrazim po netu, pa cu staviti linkove.

i da, bitno je da imamo REM faze, ali nisu sve REM faze iste, i ogranicenog su trajanja, tako da ih obavezno razdvaja neREM.

bila je prica da deprivacija sna u rem-u kao krajnji ishod moze da izazove psihozu. ne isprobavati na ukucanima:)
ali nije to istina.

#42 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 09 January 2005 - 20:53

QUOTE(kingmaker @ 9 Jan 2005, 18:00)
rekla sam da su nas ucili da je za normalno fizicko funkcionisanje potrbno dva sata, ne za optimalno funkcionisanje u celini.

ma jook, stacedu ti experimenti, evo ja: mene dete budi 3-10 puta za noc. to znachi da nisam sastavila 4 chista sata evo vec 2 godine i neshto. znachi - nekoliko puta po 2 sata (ubodem i po neki rem wink.gif ) i uspevam da normalno funkcionishem po nekoliko puta dnevno biggrin.gif

UBILA BI ZA 4 SATA!!! (neku nepoznatu osobu)

#43 paradox

paradox
  • Members
  • 53 posts

Posted 10 January 2005 - 09:14

QUOTE(thermal bug @ 9 Jan 2005, 21:53)
ma jook, stacedu ti experimenti, evo ja: mene dete budi 3-10 puta za noc. to znachi da nisam sastavila 4 chista sata evo vec 2 godine i neshto. znachi - nekoliko puta po 2 sata (ubodem i po neki rem wink.gif ) i uspevam da normalno funkcionishem po nekoliko puta dnevno biggrin.gif

UBILA BI ZA 4 SATA!!! (neku nepoznatu osobu)


Uh, potpuno isto.
Znači, žurke noću se nastavljaju i nakon što napune dve godine? Meni rekli da im se san stabilizuje oko druge godine, pa se sve nadam da ću izdržati još par meseci.

#44 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 10 January 2005 - 13:58

QUOTE(paradox @ 10 Jan 2005, 09:14)
Uh, potpuno isto.
Znači, žurke noću se nastavljaju i nakon što napune dve godine? Meni rekli da im se san stabilizuje oko druge godine, pa se sve nadam da ću izdržati još par meseci.

ja chekam trecu u nadi da ce da pochne da spava (kad sam vec dochekala drugu bez rezultata)... znam likove koji nisu spavali 6 godina ph34r.gif

#45 Doroti

Doroti
  • Members
  • 390 posts

Posted 10 January 2005 - 14:24

Drage mamice, ne gubite nadu.
Moj klinac koji sada ima cetiri i po godine, budio se par puta nocu do trece godine. Razlog- mleko.Nikad necu zaboraviti te dane. Mastala sam o nekoliko sati neprekidnog sna.Danju kada je malisa spavao, ja nisam mogla.
Sada me budi svako jutro u sest, kada ocekuje svoju porciju cokladnog mleka.
Kad se samo setim kako sam pre par godina sa nevericom slusala pricu koleginice, ciji je sincic "cak" do pete godine pio mleko iz bocice.