Jump to content

Photo
- - - - -

Srednjoškolsko obrazovanje

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
493 replies to this topic

#466 Feba

Feba
  • Members
  • 158 posts

Posted 03 February 2008 - 20:31

:)
Emotikon je dovoljan ali da ne budem nepristojna... moram nesto i da napisem.
Vec nekoliko ljudi me je pitalo da li ja stvarno radim u skoli u Beogradu. Izgleda da je nasa skola izuzetak po mnogo cemu i ljudi ne mogu da veruju.
Prosla sam dve godine rada na odredjeno, mentora sam imala sve vreme. (I nema veceg kriticara na kugli zemaljskoj :rolleyes: ). Za svaki program morala sam da predajem planove casova (ne mesecne i godisnje) na proveru. "Padobranci" na casovima (psiholog, direktor ili vec neko ko dobije takav zadatak) postali su mi normalna stvar.
Gotovo je sigurno da moje vidjenje cele price ima malo veze sa realnoscu u drugim skolama.
Ipak, Franziska, svaka cast na konstruktivnoj raspravi. Posle nekih suceljavanja na drugim topicima ovo je bas osvezenje. :huh:

#467 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 04 February 2008 - 17:01

Pa dobro... ne bih sad o detaljima, ali to mora da je neka privatna skola. :) Inace ne znam ko bi se podvrgnuo "testiranju" i tromesecnoj neizvesnosti kad u nekoj "obicnoj" skoli za isti novac moze da prodje i bez toga, i da ubrzo dobije posao za stalno.
Ni tzv. prosvetna elita nije satisfakcija: u pancevackoj gimnaziji rade sve sami "vrhovi nad vrhovima" (mada mislim da je "vrh" neko ko i manje nadarenu decu iz drugih, strucnih skola uspe da nauci priblizno istim stvarima; lako je raditi sa genijalcima), ali sta time dobijaju (plata je ista - drzavna)? "Pravo" da casovi traju 20-25 minuta, jer je kanda dovoljno da ih pogledas pa da ti "usade" znanje. ;) :huh: A djacima iz te skole uglavnom ne treba mnogo da savladaju "propisano" gradivo... :rolleyes:

Edited by FranziskaKafka, 04 February 2008 - 17:02.

#468 Feba

Feba
  • Members
  • 158 posts

Posted 04 February 2008 - 19:41

Nije. U pitanju je drzavna gimnazija. I radim (eh posto od danas ne radim vise - putujemo u inostranstvo) tj radila sam za drzavnu prosvetarsku platu od 450 evra u dinarima.
Franziska, sto si tako namcor kad je skola u pitanju? Negativnog iskustva na pretek jel? Ako te zanima mogu ti na pm poslati koja je skola u pitanju pa im ostavi cv.
Nisam bas razumela ono o casovima od 25 min i gledanju. Ajd razveseli se malo. :rolleyes:

#469 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 04 February 2008 - 21:07

Pa nisam namcor, samo IH posmatram.
Evo ta skola, ima primera da se na cas kasni i po 20-25 minuta, al' to je "dovoljno": kao da djaci samo treba da ugledaju profu da bi im sve bilo jasno (reci su suvisne, predavanje je suvisno). :huh: (Da ne pominjem one silne godine strajka kada su radili samo po 30 minuta...) I dalje je elitna, profe uglavnom "elita" koja nosom para nebo... I toliko je opusteno da za mandata jednog direktora nisu odrzavane ni sednice - nijedna godisnje. -_- (Nije da mislim da su sednice toliko bitne (obicno su "smor" i forme radi), ali da nema nijedne godisnje... smells like neodgovornost.) A bilo je i primera krsenja zakona, jer su nekog apsolventa (!) drzali godinama (kad kazem godinama, mislim na 4-5) i nisu raspisivali konkurs... a nije da nije bilo zainteresovanih (videti poslednju recenicu ovog posta), sto se i videlo kad je dao otkaz (svojevoljno!): javilo se mnogo profesora sa preko 20 godina iskustva... :rolleyes: )
O tome ti pricam. 0:)
I to uopste nisu losa iskustva, NAPROTIV! :) I sta ljude sprecava da rade bez PRITISKA (nadzor itd.), za istu platu, i to mnogo OPUSTENIJE? :D Cak i da zabusavaju... a jos da se tvrdi da su elita. (Kontam zasto se svi grabe da rade u njoj. ;) )

P.S. I u takvim skolama se pisu planovi, i globalni i mesecni (ponekad i pripreme za cas), i daju se na "proveru" (pa i na overu), al' to niko ne cita. 0:) Cak ni inspekcija. Da je drugacije, zar bi mogao da prodje plan rada za npr. strani jezik u nekoj strucnoj skoli, V godina ucenja, za udzbenik koji sluzi za ucenje tog jezika kao DRUGOG stranog jezika u gimnazijama (sve ispocetka, od nule)?? Srbijo.

Edited by FranziskaKafka, 04 February 2008 - 23:19.

#470 dulek

dulek
  • Members
  • 12 posts

Posted 06 February 2008 - 17:50

pozdrav za pančevačku gimnaziju, najbolje dane sam provela u tamošnjim klupama. :huh:

febo, ja nemam neki prosek na faksu (7.9), pa sam ipak odabrala prosvetu zato što sam to želela i zato što to umem da radim. koliko sam uspela da vidim za nekoliko meseci rada, đaci me nisu zamrzeli (mada su se žalili razrednoj kada ih ispremeštam dok rade kontrolni :rolleyes: ), ali smo uspeli da održimo radnu atmosferu i disciplinu na času. dok se radi, radi se, kad se zabavljamo, zabavljamo se.
neke koleginice sa mnogo većim prosekom ocena su na obaveznu praksu (hospitovanje) išle psujući tu divnu dečicu, nisu mogle jednu pripremu za čas da napišu (tj. da na papiru zapišu kako su osmislile čas), ili su čak pokazivale elementarno neznanje.
na nekim fakultetima se jednostavno dešava da ne označava baš svaka ocena stečeno znanje (mi imamo profesora kojeg mrzi da čita ceo pismeni, pa ocene daje "po dužini rada", nikad veću od 8) i zato smatram da svakom ipak treba dati šansu, pa makar iz uz tromesečni nadzor.
u prvoj školi u kojoj sam radila nisam imala mentora, niko mi ništa nije ni rekao ni pokazao, niti tražio niti pregledao pripreme, koje sam ja redovno pisala; čak je bilo otvorene netrpeljivosti i potcenjivanja jer sam još "zelena"; "nasledila" sam tri razreda kojih su se odrekle starije koleginice i već prvog dana doživela šok, čim sam pogledala njihove planove za rad - u toku jednog polugodišta ukupno 3 časa gramatike, a ostatak je književnost. ocene šarene, ali je bilo i dobrih (a radila sam u ubedljivo najgoroj školi u gradu), da bih ukapirala da se dobre ocene daju najnemirnijima, da bi se smirili, ili nekom meni i danas nepoznatom logikom. meni je dva meseca trebalo da ih naučim kako se piše datum, da nabroje padeže i vrste reči (u pitanju je srednja škola!) i osnovna pravila pravopisa. nije me sramota da kažem da sam sećna zbog toga.
slažem se da nam je prosveta spala na niske grane i da treba dosta stvari promeniti, počev od odnosa prema radu, kako u srednjim i osnovnim školama, ali i na fakultetima. kao uveli su nam obavezne seminare, a taj seminar se sastoji od dvočasovnog predavanja na fakultetu, za vreme kojeg možeš i Pod slušati, nikog to ne interesuje.
isto tako treba aktivno uključiti i roditelje, makar i silom (za šta nam služi centar za socijalni rad, ako ga izbegavamo?)...

to je jako kompleksno pitanje, na koje je nemoguće dati jedan odgovor.

#471 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 06 February 2008 - 19:35

Naidjoh skoro na jedan upitnik koji treba da popune kandidati za jedno radno mesto u Srbiji. Jedno od pitanja je i sa kojim prosekom si zavrsio srednju skolu (a radi se o poslu koji zahteva visoku strucnu spremu). Ne mogu prosto da verujem! Imas diplomu? Imas radno iskustvo? Strucan si? Sta ima veze kako si prosao u srednjoj skoli. Sta taj prosek kazuje o tome koliko je neki kandidat kompetentan za posao koji treba da obavlja?

Sto se skole tice ovde u Svedskoj te niko ne pita sa kakvim si prosekom zavrsio fakultet. Vazno je da (izmedju ostalog) imas i adekvatnu diplomu. Tako sam i ja pocela. Sest meseci probni rad + mentor. Ako si valjan onda probni rad prelazi u stalni radni odnos. Da imas znanje to se ocekuje per default. Ali, osim toga treba znati raditi sa djacima. Neko za to jeste a neko za to prosto nije ma kakav prosek imao.

#472 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 06 February 2008 - 20:16

Sto se skole tice ovde u Svedskoj te niko ne pita sa kakvim si prosekom zavrsio fakultet. Vazno je da (izmedju ostalog) imas i adekvatnu diplomu.

Upravo to. Izgleda da pomenuta skola zeli sebi da dize rejting... a dobija isto, mozda cak i manje, nego da nije postavila granicu kod proseka. Dobro zvuci kao reklama, iako sustinski ne znaci nista. A roditelji bi da upisu decu u sto bolju skolu... a skole se takmice koja ce upisati sto vise djaka (ne zaboravite da ima i onih koje u jedno odeljenje upisu 8-10 kandidata, a to nije dovoljno da se oformi odeljenje... pa onda sve propada, a samim tim i casovi nekim profesorima, pa plata itd.), i eto...
Ima i jedna seoska osnovna skola u kojoj se "intervju" sa kandidatima vodi tako sto im postavljaju SVA pitanja skinuta sa npr. Infostuda. :huh: A na kraju zaposle onoga koga su hteli. :rolleyes: (Kad uspem da nadjem zvucni zapis dela "intervjua" i ako budu voljni da ga ustupe, kacim ga.) Odn. sto vise "pravila i propisa" i drzanja zakona kao pijan plota - to vise mirisa (ili smrada) "dima" od nevidljive, ali prisutne, "vatre" i buke onoga sto se iza brega valja. I onoga ispod zita...

Edited by FranziskaKafka, 06 February 2008 - 20:19.

#473 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 06 February 2008 - 20:25

Upravo to. Izgleda da pomenuta skola zeli sebi da dize rejting... a dobija isto, mozda cak i manje, nego da nije postavila granicu kod proseka. Dobro zvuci kao reklama, iako sustinski ne znaci nista.

Ali time se fakticki uopste ne dize rejting. Rejting se dize kad skola ima dobre pedagoge. Kakve vajde od toga sto ces da zaposlis neku vezanu vrecu (a ima takvih) sa visokim prosekom? Nekog bez autoriteta, integriteta, sposobnosti da uspostavi kontakt sa ucenicima, neosmesljene didaktike i metodike, nekog ko ne zna ni sta ce sa sobom a ni sta ce sa djacima ... a sta tek reci o onima koji samo otaljavaju posao ...

Sto se reklame tice, ne reklamiraju valjda koliki im prosek imaju nastavnici? :rolleyes:

#474 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 06 February 2008 - 20:44

Pa ne znam. Ali pretpostavljam da kazu kako biraju najbolje od najboljih, pa ih jos super obuce itd. :) Sta roditelj zna, sta znaju djaci? Krenu u skolu sa takvim "referencama", a niko se ne seti ni da pita da li odredjeni predavac ima diplomu i cega... Reklama je cudo.

Znas kako to rade privatne skole (cak i one koje su clanice YALS-a)?

"Imamo vrhunske predavace koji se konstantno usavrsavaju", a zapravo je rec o studentima i apsolventima (i profesorima) jezika koji se ne uci u toj skoli ili predmeta koji nije jezik uopste, koji idu na "seminare" - prezentaciju stranih udzbenika koje drze sami inostrani autori). :huh: . I to prolazi. Inspekciji YALS-a se poture oni malobrojni "pravi" profesori pravog jezika (mada znam i za slucaj da je inspekciju prosao i visegodisnji apsolvent) i mirna Backa.
Vazno je da si clan YALS-a i da se time razmeces. :rolleyes:

Edited by FranziskaKafka, 06 February 2008 - 20:47.

#475 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 06 February 2008 - 21:05

Eh kad se samo setim svoje profesorke nemackog. Udje na cas, lati se prvo dnevnika da vidi ko je tu a ko nije. Onda na tablu. Ispise kako se padezi menjaju u muskom, zenskom i srednjem rodu. Mi to prepisemo. Stvar se na tome zavrsava. Da nam barem da neku recenicu da sastavimo, da malo provezbamo, da primenimo u praksi. Jok! To ima da se nauci napamet i tu diskuje nema. Onda procita novi text iz udzbenika pa mene uvek davi da prevedem naglas. Nakon toga ispise reci na tabli. To ima isto da se nauci napamet. Eto i tu nam ne da sansu da barem od tih novih reci sklepamo neku recenicu, da to "udje" nekako. Nix, sve je to jednosmerna delivery. Tu negde i zazvoni za kraj casa a nama ostaje da samo nabubamo to sto nam je na casu servirano na najneproduktivniji moguci nacin.

Od nekih poznanika koji imaju dete u istoj skoli i kojima ona predaje (jos uvek!) cujem da se nastava nemackog odvija i dan danas na potpuno identican nacin.

#476 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 06 February 2008 - 23:25

Bar ste nesto radili. Ima primera kad profesor udje i zada djacima da nesto procitaju/prepisu/whatever. I to traje citav cas. A on(a) za to vreme "cita novine". Sa manjom decom je jos lakse zabusavati: pomenuti "profesori" ceskog i japanskog mrvicama iz prvih razreda zadaju da na casu prepisuju lekciju (!) (engleski), a u PRVOM razredu 45' BOJE dve sliKice (svaka 5x5 cm)! A engleski ni da guknu, i tako citav cas (eh, da je samo taj)! :rolleyes:
Omiljena profesorka u jednoj srednjoj skoli dozvoljava djacima da na pismenom i kontrolnom gledaju u knjigu ili svesku (ako ih imaju!), a oni i pored toga dobijaju dvojke i trojke... I njoj i njima odgovara: ona ne gubi djake, tj. ne osipa joj se grupa (a time i radno vreme i plata), za djake je jasno... Plus ne mora da se gnjavi popravnim ispitima... A da blam bude veci - radi po pomenutim udzbenicima predvidjenim za I godinu ucenja (a njima je V). :huh: Pa i pored gledanja u knjigu/svesku, i pored pocetnickog gradiva dvojke i trojke?? Uzas. Mogu misliti sta rade na casovima kada nije kontrolni... (Ah, da, ima i onih koji ne drze nastavu... samo ispisu ocene na kraju polugodista... I ne moze im (navodno) niko nista; kako bas nijednom u godini da ih ne uhvati neka od silnih kamera kako brisu iz skole ili ne odu na cas? Mora da drze u saci one koji su "zaduzeni" za takve slucajeve, ali ih ne jure jer i sami imaju putera na glavi...)

I sad cu da zacutim, posto se samo nerviram kad vidim i cujem cega sve ima, i niko ne odgovara za to... :)

Edited by FranziskaKafka, 06 February 2008 - 23:36.

#477 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 07 February 2008 - 00:00

A svega toga će i biti dok neko ne ode u javnost sa konkretnim imenima, nazivom škole i ostalim relevantnim podacima. Ne mislim ovde konkretno ni na kog od forumaša, već prvenstveno na roditelje i nešto malo dece koja su svesna da im je to što uče potrebno. Povod za ovo o čemu pišem je sin nekih poznanika, koji je nedavno upisao ETF. Nedavno mi je pričao kako bi maltene zadavio one koji su mu predavali matematiku, pa se sad muči sa ispitima. Nesrećni student krivi i samog sebe što je na pismenim zadacima iz matematike prepisivao, koristio puškice i nije učio. Prijemni je jedva položio, ali mora da plaća školarinu. O satima provedenim nad knjigom kako bi nadoknadio propušteno gradivo neću ni da govorim. A kada sam čuo od kolege koji predaje na PMF-u predaje fiziku da ponekad mora da se vraća na gimnazijsko gradivo kako bi studenti mogli da shvate predavanje samo sam se naježio.

#478 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 07 February 2008 - 00:10

(Moram.)
Sa imenima i dokazima, naravno... al' to se obicno zataska, a deblji kraj izvuce, naravno, "dete ciji su roditelji nasli da ispravljaju krive Drine". :)
Al' kad mrvicica iz prvog razreda (zeljno znanja, ocigledno) dodje kuci i ljutito kaze mami da su citavog casa samo bojili te slicice... jasno je da je kucnuo poslednji cas. :rolleyes: Pa se posle cudite sto srednjoskolci nista ne znaju (o studentima da ne pricam). Odn. kako je neko ko npr. nemacko ß cita kao B (o ostalom da ne pricam) ili ko ne zna koliko decimetara ima u metru (i sve tako neki "odgovarajuci" primeri za svaki predmet, cisto da ilustruje opste neznanje doticnog) uopste moze da stigne do srednje skole?? :huh:

Edited by FranziskaKafka, 07 February 2008 - 00:13.

#479 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 February 2008 - 10:23

Bar ste nesto radili.

Formalno smo nesto radili. Ali ja takav nacin rada smatram pogresnim. Jednostrano ulivanje levkom.

I sad cu da zacutim, posto se samo nerviram kad vidim i cujem cega sve ima, i niko ne odgovara za to... :rolleyes:

Znam jednog profesora matematike koji se javno hvalio kako djacima da kontrolni koji skoro niko ne moze da resi pa onda on nema sta da gubi vreme i ispravlja. Zamisli tek to!

#480 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 08 February 2008 - 15:13

:rolleyes:
(Nisam nista rekla... Al' ima i djaka sa kojima se spremas za kontrolni 2-3 casa (!), hemija, fizika, jezik, matematika - isto je, pa uzasno urade (kontrolni, ne pismeni!), pa sledeceg casa vide gde su gresili, tj. urade sve to na tabli i u svesci, pa profa da im ucini ( :huh: ) - da im to ISTO na sledecem casu (dok je sveze!), a oni jos gore urade... :D (tj. umesto 20 jedinica na 35 djaka bude 27/35 (ostalo su dvojke))... :) Nisu ni djaci bas "glupi", samo su navikli na poklanjanje ocena... Kako drugacije objasniti cinjenicu da u nekim skolama nemaju ni knjige, ni sveske, na casu niti prate, niti zapisuju, niti uce - cak i kad je profesor entuzijasta... Cekaju da im razredni/razredna sredi kod profesora... ako je s njim dobar, ili da ponizava i ucenjuje mladje kolege (i osveti im se kada se odlucuje da li da ga prime za stalno ako je u Skolskom odboru, a ako ne uradi "po njihovom"), ili da "urgira" kod profesora koji predaju "nebitan predmet" (za strucne skole to je cak i srpski, geografija, istorija, strani jezik... ne samo muzicko, likovno... ;) 0:) Odoh sad da pisem o tome malo "ozbiljnije" i opsirnije.)

Edited by FranziskaKafka, 08 February 2008 - 15:14.