Jump to content


Photo
- - - - -

Srednjoškolsko obrazovanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
493 replies to this topic

#31 wwww

wwww
  • Members
  • 17,238 posts

Posted 08 December 2004 - 13:11

QUOTE(Gunga Din @ 8 Dec 2004, 07:30)
neka se oni malo matoriji (oni kao ja, 35-45) samo sete koji su ljudi u nasim generacijama odlazili u pedagoske skole ili posle zavrsenih fakulteta odlazili da budu nastavnici-velikom vecinom samo najgori i oni koji nisu mogli da nadju nikakav drugi posao. a siguran sam da ni danas nije drugacije. ljudi iz moje osnovne i gimnazije koji su sada nastavnici, koliko ih se ja secam, ne da su bili tupi, nego mi nije jasno kako uopste mogu bilo kome ista da objasne kad upravo njima nista nikada nije bilo jasno. a jos kada o svom radu u prosveti mislis kao o poslednjem i ocajnickom resenju i bozjoj kazni, naravno da ce da te boli uvo da li ces te svoje djake bilo cemu da naucis. e pa sada ti i takvi uce nasu decu po skolama. i vidi se lepo kako ih uce.

a klima u drustvu i jeste bila takva, da je biti ucitelj ili nastavnik skoro sramota i zivotni poraz...

...jer ja i dalje mislim da nema vaznijeg i plemenitijeg poziva od uciteljskog-ja i dan danas, kad vidim nekog svog bivseg studenta kako radi kao specijalista, meni srce onako, kao balon poraste i sam sebi nekako izgledam vazniji i bolji. ali, koga uopste boli djoka sta gunga i slicni misle.

nema brige, bice jos i gore, jer da bi se takve greske i pogresne politike ispravile potrebne su generacije (i to pod uslovom da se stvari koliko sutra drasticno promene na bolje, a teska posla da ce se to skoro desiti).

Apsolutno se slazem.

#32 eneja

eneja
  • Members
  • 956 posts

Posted 08 December 2004 - 13:13

Dajte ljudi kakva zavera kakve gluposti.

Ovi rezultati samo pokazuju situaciju naseg skolstva u poslednjih 15 god.

A sto se tice plata profesora - one se krecu oko 20 000 dinara, barem kako mi kazu oni koji rade u prosveti. A od nove godine ocekuju povecanje za 30%. E sad kada se tome dodaju raspusti i maximalan broj casova nedelno koji profesor moze da ima ( oko 20) mislim da su profesori vise nego lepo placeni.

A da ako se tome doda i kvalitet nastave koji pruzaju onda mislim i da su debelo preplaceni

Edited by eneja, 08 December 2004 - 13:14.


#33 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 December 2004 - 13:16

QUOTE(eneja @ 8 Dec 2004, 23:13)
...mislim da su profesori vise nego lepo placeni.

Kako, kako? Boze ko se ovde sve javlja... pa nije broj casova nedeljno = radno vreme nastavnika wacko.gif

#34 djvaske

djvaske
  • Members
  • 1,333 posts

Posted 08 December 2004 - 13:17

QUOTE(Indy @ 8 Dec 2004, 14:16)
QUOTE(eneja @ 8 Dec 2004, 23:13)
...mislim da su profesori vise nego lepo placeni.

Kako, kako? Boze ko se ovde sve javlja... pa nije broj casova nedeljno = radno vreme nastavnika wacko.gif

Nažalost, u SCG - jeste.

#35 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 December 2004 - 13:20

QUOTE(djvaske @ 8 Dec 2004, 23:17)
Nažalost, u SCG - jeste.

ma daj

Kad pripremaju ispite/kontrolne/seminarske
Kad ih ocenjuju
Kad pripremaju predavanja (nije valjda da svi gledaju kroz prozor)
Ko se stara oko funkcionisanja skole

Kako ce, uostalom, ikad da se ista izmeni sa logikom - dosta im je to.

#36 wwww

wwww
  • Members
  • 17,238 posts

Posted 08 December 2004 - 13:25

QUOTE(Sioran @ 8 Dec 2004, 09:17)
>Mislim da su rezultati istraživanja OECD-a zabrinjavajući i da upravo tu leži odgovor zašto naša deca generalno mrze školu. Očigledno je da ih mi u školi ne učimo da misle, nego da bubaju. I zato mislim da bi ova zemlja ozbiljno trebalo da razmisli o ovome. Posle ovog istraživanja prvo moraju da se nateraju nastavnici da ukinu bubanje i ocenjivanje na račun bubanja i da nenametljivo prepuste sposobnijima da ožive školu, da razvijaju kritičko mišljenje i logičko zaključivanja, a posle toga se možemo pozabaviti nivoom znanja i činjenica-preporučuje Turajlićeva.

strasno sad.gif
ne znam da li mi je strasnija ova turajlicka (koja je btw kao profesor odbratni davez koji itekako zahteva bubanje) ili ovi koji njeno misljenje uzimaju ozbiljno. ja sam apsolutno impresionirana koliko su ljudi spremni da krenu da pricaju o strategijama ucenja, mrznji prema skoli i ostalom baloneyu a ne primecuju jednu ovako elementarnu stvar:

>Najbolji u pokazanom znanju bili su gimnazijalci, a lošiji su bili učenici medicinskih i umetničkih škola, dok su najgore prošli đaci iz trogodišnjih i četvorogodišnjih poljoprivrednih i tehničkih škola.

Sioran, zar ti ne bese negde na nekoj psihologiji-filozofiji? Kako onda znas kakav je profesor Turajlicka (ona je bila na ETF-u) i da li trazi bubanje?

Elem, zena je u pravu.
Ovih dana se u Nemackoj raspravlja takodje o rezultatima ove studije (pa su pomenute i iste stvari koje je prof. Turajlic pomenula), posto ni Nemci nisu bas sjajno prosli (a bar se za njih ne moze reci da ih je spopalo siromastvo). Poenta je bila da se treba menjati metod rada sa djacima, da je bitan odnos ucitelj-ucenik, kao i to koliko ucenika dodje na jednog ucitelja, koliko se vremena provodi u skoli, koliko se vremena posvecuje pojedinacno ucenicima. Cak su prikazali i jednu skolu u kojoj su primenjivali finske metode, a ciji su djaci pokazali drasticno bolje rezultate (uz vece zanimanje za sam proces ucenja i obrazovanja, vecu motivisanost). Elem, u Nemackoj je velika frka i ozbiljno se razmislja o ulaganjima u prosvetu i o reformama da bi se nekada cuveni uspesni nemacki obrazovni sistem oporavio.

"e sad - koliko ljudi ide u gimnazije a koliko na zanate i kako to izgleda u drugim zemljama? to mora da se razjasni pre svakog pokusaja da se prica o tome da program u gimnazijama (a o tome vi ovde stalno a i ona pricate iako u stvari mali broj ljudi ide u gimnazije) ne valja zato sto je kao suvise bubalacki. dzaba izvanredan program u gimnazijama (onaj sto podstice na "kreativno" misljenje, jel) ako su ti preko 50% uzorka ljudi ciji je glavni skolski predmet "mini-val 1"."

Ma da, u Finskoj su testirali samo gimnazijalce, a Finci su inace poznati po tome sto svi idu u gimnazije wink.gif I uopste, u svim tim zemljama koje su ispred nas niko ne ide u frizersku ili metalostrugarsku skolu. biggrin.gif Ma sve je to zavera protiv nas, kod nas samo testirali frizerke, a tamo gimnazijalce. biggrin.gif

#37 djvaske

djvaske
  • Members
  • 1,333 posts

Posted 08 December 2004 - 13:26

QUOTE(Indy @ 8 Dec 2004, 14:20)
QUOTE(djvaske @ 8 Dec 2004, 23:17)

Nažalost, u SCG - jeste.

ma daj

Kad pripremaju ispite/kontrolne/seminarske
Kad ih ocenjuju
Kad pripremaju predavanja (nije valjda da svi gledaju kroz prozor)
Ko se stara oko funkcionisanja skole

Kako ce, uostalom, ikad da se ista izmeni sa logikom - dosta im je to.

Ne radi se o tome da li je dosta ili nije. Problem je u društvu.
Zašto bi oni išta više radili od onoga što moraju, kad sigurno neće biti više plaćeni ?
Ovako, posle časova, trk na gajbu na privatne časove.
Predavanja se ne pripremaju, upravo da bi se držale tezge. Što deca manje čuju, to će im biti potrebniji profesor kod kuće.

Znam ja kako ovo zvuči, ali to je nažalost tako. Imao sam prilike da još u svoje vreme (pre 20-ak godina) vidim i doživim, a mogu da mislim kako je danas.

#38 ljiljana

ljiljana
  • Members
  • 7 posts

Posted 08 December 2004 - 13:27

Mnogo ljudi ide u skole jer nema sta drugo. A ustvari nisu za skolu, jer ih to ne interesuje, trebalo bi da pocnu da rade, ali ne mogu, nema posla ili makar ne onakvog kakvog oni zele dok profesori im u vecini gledaju kroz prste, jer moraju i oni necim da se bave, a i nece da talasaju, moze im se to obiti o glavu. Dakle, losa skola je produkt naseg drustva.
Naravno, u ovo ne ubrajam prepametne mlade ljude koji su na pravom mestu ali trpe zbog ovih prvih, trpe zbog svega, posle ne mogu da se zaposle, jer neko drugi ima bolju vezu, a to sto samo prolazio kroz skolu, nema veze, ima diplomu. Za to vreme prebogata zemlja place da se radi, sela vape za stanovnistvom i to nema ko da razmesti... Svi samo beze, gledaju da se snadju, a oni koji ne beze, prema njima se tako ponasaju da ih prosto teraju da pobegnu.... Necu da sirim vise temu.
Moj je zakljucak da skola i ucenika ima previse i da je zato smanjen kriterijum. Ocigledan primer su razredi od po 40 ucenika. Ne moze se raditi sa svima, pravi se larma, to sve obeshrabruje i nastavnika i onog ucenika koji bi zeleo da ucestvuje aktivno u nastavi.

#39 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 December 2004 - 13:29

QUOTE(wwww @ 8 Dec 2004, 23:25)
Ma da, u Finskoj su testirali samo gimnazijalce, a Finci su inace poznati po tome sto svi idu u gimnazije wink.gif  I uopste, u svim tim zemljama koje su ispred nas niko ne ide u frizersku ili metalostrugarsku skolu.  biggrin.gif  Ma sve je to zavera protiv nas, kod nas samo testirali frizerke, a tamo gimnazijalce.  biggrin.gif

wwww, Si je bila i na ETFu (ovo je public domain, nadam se da se nece ljutiti sto advokatisem)

U vezi citiranog, ne mogu da se slozim - ja u Australiji ne znam ni za sta sto bi bilo analogno nasim 'srednjim strucnim skolama', a mislim da toga nema i u mnogim drugim zapadnim zemljama (barem ovim anglo). Srednje skole (highschool) su u principu opste, a i ako nisu, onda su vrlo siroko usmerene (npr poljoprivredna, ali nikako nesto sto je u sustini samo jedna vestina, kao frizeraj).

Edited by Indy, 08 December 2004 - 13:31.


#40 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 December 2004 - 13:34

QUOTE(ljiljana @ 8 Dec 2004, 23:27)
Mnogo ljudi ide u skole jer nema sta drugo.

Ljiljana, nesto si pomesala - kako to mislis "ima previse ucenika"? Svuda u normalnom svetu je ocekivano (ili barem pozeljno) da sva deca zavrse minimum srednje obrazovanje.

Da ti ne mislis na univerzitetske studije (tu bih mogao da se slozim)

#41 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 December 2004 - 13:37

QUOTE(djvaske @ 8 Dec 2004, 23:26)
Ne radi se o tome da li je dosta ili nije.

Cuj koliko znam 300 evra nije dosta ni za goli zivot (ako se nema nesto extra), tako da tu pricu odmah zavrsimo.

Pod dva, sve je to prosto: sistem stapa i sargarepe - ali, treba oba - ne moze ni samo jedno ili samo drugo. Treba i solidna plata, ali i preslisavanje/ribanje/nagrdjivanje/otpustanje za kvalitet-nekvalitet rada. E znam da je to daleko od Srb.

#42 wwww

wwww
  • Members
  • 17,238 posts

Posted 08 December 2004 - 13:40

QUOTE(ljiljana @ 8 Dec 2004, 14:27)
Mnogo ljudi ide u skole jer nema sta drugo. A ustvari nisu za skolu, jer ih to ne interesuje, trebalo bi da pocnu da rade, ali ne mogu, nema posla ili makar ne onakvog kakvog oni zele dok profesori im u vecini gledaju kroz prste, jer moraju i oni necim da se bave, a i nece da talasaju, moze im se to obiti o glavu. Dakle, losa skola je produkt naseg drustva.
Naravno, u ovo ne ubrajam prepametne mlade ljude koji su na pravom mestu ali trpe zbog ovih prvih, trpe zbog svega, posle ne mogu da se zaposle, jer neko drugi ima bolju vezu, a to sto samo prolazio kroz skolu, nema veze, ima diplomu. Za to vreme prebogata zemlja place da se radi, sela vape za stanovnistvom i to nema ko da razmesti... Svi samo beze, gledaju da se snadju, a oni koji ne beze, prema njima se tako ponasaju da ih prosto teraju da pobegnu.... Necu da sirim vise temu.
Moj je zakljucak da skola i ucenika ima previse i da je zato smanjen kriterijum. Ocigledan primer su razredi od po 40 ucenika. Ne moze se raditi sa svima, pravi se larma, to sve obeshrabruje i nastavnika i onog ucenika koji bi zeleo da ucestvuje aktivno u nastavi.

Alo, zeno, sta pricas! Previse skola! Svi se skoluju pa to nesto lose! Ne prica se ovde o fakultetima nego o srednjim skolama, tj. kraju osnovne skole koja je obavezna. Prica se o tome da neko ne moze da ukapira tekst koji procita, da shvati o cemu je bilo reci. Ne ume da resi neke osnovne matematicke probleme.
Valjda je obrazovanje jedna od tekovina civilizacije cije uzivanje treba da se omoguci svima. Valjda je bolje da sto vise ljudi raspolaze sa sto vise znanja (i zna da ih primeni, da ukapira kako nesto funkcionise i zasto je nesto tako kako jeste) i vlada sa sto vise vestina jer ce time i celokupna zajednica biti naprednija i uspesnija.
ALO!
Gde izviru ovi likovi koji smatraju obrazovanje i skolovanje losom stvari koju samo odabrani mogu da upraznjavaju?

Sta fali nekom seljaku da nauci da radi sa racunarom, pa onda da vrslja internetom i pronadje nesto sto ce mu npr. pomoci da unapredi proizvodju, poboljsa neke stvari, da vidi sta je neko drugi pametno vec smislio pa da i sam primeni i lakse/efikasnije/vise... proizvede? Zasto taj seljak ne bi smeo da uvece kada se vrati sa posla malo uziva i opusti se uz npr. Mocartovu muzku (mislim, ako mu se bas svidja)? Ne mora da zna da svira ili komponuje, ali sto i on ne bi mogao da uziva u lepim "produkima" ljudske civilizacije? Sto mora da mu se zivot sastoji samo od rintanja, jedenja i spavanja?
Mislim, koje su ovo ideje! Ne trebaju svi da idu u skole, sta ce im to!

#43 ljiljana

ljiljana
  • Members
  • 7 posts

Posted 08 December 2004 - 13:41

Dalje, plate profesora su izmedju 15 i 18 hiljada u zavisnosti koliko staza imas i koje obaveze imas u skoli. Ko misli da je to mnogo neka stavi na papir sta sve pojede u toku meseca i koliko to kosta, a ako pri tom ima porodicu morace da gleda i te kako da se snalazi. Pri tom, ima primera da ljudi sa nizim obrazovanjima mnogo vise zaradjuju. Na primer, profesori su sada u rangu sa prodavcima i medicinskim sestrama. Casovi u skoli nisu jedina obaveza nastavnika, vec i priprema za cas kao i strucno usavrsavanje. Tesko je aktivno drzati vise od 5 casova dnevno. A tu su i sednice kao i dezurstva za vreme odmora, naravno i roditeljski sastanci. Nije nimalo naivno kako se to nekima cini.

#44 djvaske

djvaske
  • Members
  • 1,333 posts

Posted 08 December 2004 - 13:42

QUOTE(Indy @ 8 Dec 2004, 14:37)
Cuj koliko znam 300 evra nije dosta ni za goli zivot (ako se nema nesto extra), tako da tu pricu odmah zavrsimo.

Pod dva, sve je to prosto: sistem stapa i sargarepe - ali, treba oba - ne moze ni samo jedno ili samo drugo. Treba i solidna plata, ali i preslisavanje/ribanje/nagrdjivanje/otpustanje za kvalitet-nekvalitet rada. E znam da je to daleko od Srb.

Šta da ti kažem ? Sve znaš. thumbsup.gif

Sve su to samo posledice nakaradne situacije na ovim prostorima. Istu ovakvu tematiku možemo da pokrenemo, o bilo kojoj delatnosti u zemlji Srbiji.

#45 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 December 2004 - 13:47

QUOTE(wwww @ 8 Dec 2004, 23:40)
Mislim, koje su ovo ideje! Ne trebaju svi da idu u skole, sta ce im to!

Jos cekamo objasnjenje za ovo... ne mogu da verujem da to ona misli onako kako je ispalo. To nema nikakvog smisla (osim ako ne misli iskljucivo na 17-19 godina uzrast).