Jump to content


Photo
- - - - -

Srednjoškolsko obrazovanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
493 replies to this topic

#421 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 22 November 2005 - 10:30

Aman, ljudi, pa skole nisu uopste toliko bitne. Ko je jos video vajde od skole.

<{POST_SNAPBACK}>


Profesori

#422 Cotra

Cotra
  • Members
  • 395 posts

Posted 22 November 2005 - 10:34

Sva deca mrze skolu, ako se ne radi o indoktriniranimi bolesnim ucenicima.

#423 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 06 March 2006 - 03:34

POLISH EDUCATION UNCOVERED
6.3.2006. 12:43:52

In Poland pose in the nude and you can end up in private school.

A 19-year-old woman was expelled from school for posing in the Polish edition of Playboy.

But the magazine has given the teenage model the last laugh.

She will now enrol in a private school of her choice - with Playboy paying her fees.



SOURCE: AAP

#424 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 06 March 2006 - 10:40

POLISH EDUCATION UNCOVERED
6.3.2006. 12:43:52

In Poland pose in the nude and you can end up in private school.

A 19-year-old woman was expelled from school for posing in the Polish edition of Playboy.

But the magazine has given the teenage model the last laugh.

She will now enrol in a private school of her choice - with Playboy paying her fees.
SOURCE: AAP

<{POST_SNAPBACK}>


Mene generalno fascinira potreba profesora i Škole kao institucije da se interesuje za ono što klinci ( čuj klinci - devojka ima 19 godina ) rade van škole.

A još je gore kada roditelji na to pristanu.

#425 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 07 March 2006 - 18:27

ako ima 19 godina, sta imaju roditelji...

#426 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 07 March 2006 - 18:41

QUOTE(Gonzo @ 7 Mar 2006, 18:27)
ako ima 19 godina, sta imaju roditelji...

Na žalost, imaju. Ako ništa drugo, roditelji i dalje pravdaju časove "deci" koja imaju 19 godina. ph34r.gif

#427 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 07 March 2006 - 18:47

htela bih da napomenem sta se dogodilo jednom od najboljih - a za neke na ovom forumu i najboljem - skolskom sistemu na svetu:

"ali ni američki srednjoškolci nisu u matematici dostigli prosek OECD-a, kao ni u ostalim kategorijama a ukupan skor im je bio dovoljan tek za 29 mesto!"

sasvim blizu nas. cool.gif

Edited by mango, 07 March 2006 - 18:47.


#428 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 18 November 2007 - 08:36

Pošto vidim da postoji stara tema o srednjoj školi, ajd ko velim da ne otvaram novu (ako mislite da postoji potreba za novom izmoderišite tako), a tema je:



Kako je po ovom novom obrazovno sistemu rešeno pitanje one dece koja su iz ovih ili onih razloga konkursom primljena u 1 razred srednje koji im po afinitetima ili objektivnim kapacitetima ne odgovara!?

Suočen sa 5 kečeva na tromesečju mlađe ćerke u gimnaziji, a prethodno nepripremljen, jer mi je starija u trećoj godini uvek odlična-vrlodobra, krenuh da se raspitam o mogućnosti upisa neke lakše škole ukoliko se u narednim mesecima ispostavi da jednog keca popravljamo, a dva nova dobijamo. :rolleyes:

Prvo rekoh sebi, neka proba da se potrudi, pa ako padne bože moj, nije strašno, konkurisaćemo sledeće godine ispočetka (polagati još jednom testove iz srpskog i matematike) i upisaćemo neku drugu lakšu i primereniju školu.



Međutim "Cvrc Milojka", kažu to ne može (pitao kod psihologa i u sekretarijatu). Možete kažu biti samo ponovac u školi u kojoj ste pali. :) Ili eventualno biti primljeni u neku drugu školu, ako se ista saglasi (saglasi=veza ili donacija). Presavijem ja tabak i napišem par mejlova Ministarstvu prosvete (odsek srednjoškolci), na koje naravno niko ne odgovara.

Počnem ja tu da se raspitujem i nađem prvo kolegu kome je ćera bila upisana na neko kompjutersko konstruisanje, za koje se posle ispostavilo da je klasična mašinska škola sa sve turpijanjem polufabrikata. "MUKA JEDNA!" kaže on. I on je krenuo prvo zvaničnim putem, išao u Ministarstvo, obijao pragove kojekakvih referenata da bi saznao da nikakva pravila u stvari ne postoje, već je prelazak iz škole u školu diskreciono pravo škole (čitaj direktora).

Kolega kaže da je obijao pragove nekoliko škola (bez odgovarajuće veze naravno) i da su mu direktori uglavnom govorili da su odeljenja puna sležući ramenima. I tako je to išlo sve dok se u celoj priči nije pomenula "čarobna reč" DONACIJA, koja mu do tada nije pala napamet.

Tu se onda situacija drastično promenila i direktori pojedinih škola su mudro klimali glavama spremni da pokažu kooperativnost, ipak naprave presedan i upišu dete u neko odeljenje. Kaže kolega, a raspitah se malo i šire okolo kod ljudi koji su imali slične probleme, spremi Dare 1000 evra, izaberi detetu školu, pa ponudi 500 na ime donacije... Pa vidi dokle stigneš... Mani se Ministarstva, pravila i propisa... Gledaj dete i ne filozofiraj...



Elem to je to. Mlađa ćerka je popravila jednog keca, ali ima još 4. Kaže učiće i popraviće, jer em nemamo para, em se navikla na društvo u gimnaziji, em gde god i šta god upisala i tamo će morati da uči manje ili više...


Ja sam samo iznenadjen i duboko razočaran sleganjem ramena odgovornih u školama i Ministarstvu što je ova tema praktično nerešena i ubeđen sam da se ništa ne čini jer ovako stanje svima odgovara. Ministarstvo nema nikakve veze sa problematikom, a škola probleme rešava donacijama. (Gorepomenuto dete kolege je sada 39 učenik u odeljenju jedne fine ženske stručne škole).

A dotle... Pred ovaj prvi septembar dvoje srednjoškolske dece ponovaca je izvršilo samoubistvo. Učenica beogradske gimnazije koja je dva puta pala godinu, a čiji su roditelji bili nezainteresovani da učine napor i promene joj školu (jer očigledno nema kapaciteta za polaganje iste), par dana pre početka ove školske godine izvršila je samoubistvo. Sigurno je da je tu priča mnogo psihološko porodično dublja, ali je isto tako sigurno da je ovakvo (ne)rešeno stanje u našem srednjem školstvu bilo OKIDAČ!

Odužio sam... Završam priču. Ukoliko bilo ko ima relevantnu adresu (ime) nekoga u Ministarstvu Prosvete molim da mi istu javi, jer će ovo moje mlađe dete ili popraviti kečeve, ili neće... I ja ću onda tu morati da se razjurim ne bi li problem nekako rešio... :huh:

Edited by dare..., 18 November 2007 - 08:40.


#429 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 18 November 2007 - 12:31

Napises obicnu molbu za prebacivanje u drugu skolu / drugi smer u okviru iste skole. Navedes dovoljno logicne razloge (ima i primera "nisam se nasao u ovom zanimanju i mislim da bi u ovoj skoli pronasao ono sto me interesuje"), sve se razmatra na nastavnickom vecu (dakle, pred svim profesorima), oni glasaju - i to je to. Sve sto se razlikuje od toga je nezakonito. Kakve donacije, kakvi bakraci.
Naravno, jak argument je i npr. nedostatak mesta kod nekih profila (zaista je nemoguce upisati jos nekog djaka u odeljenje koje vec ima 36 ucenika).
Ponekad se desi da na 5 od npr. 10 sednica u toku godine budu zahtevi za prebacivanje, pa cak i po desetak zahteva u toku jedne sednice...
Ministarstvo batali, ono ne odgovara ni kad mu pise grupa profesora koja trazi samo neke informacije. ;)

Sve u svemu, svi ti izmisljeni smerovi (a navodno osluskivanje potreba trzista itd.) su ordinarna glupost. Racunaj da se posao vise ne moze naci ni sa "klasicnim" zanimanjima IV stepena, a jos manje sa nekom srednjoskolskom diplomom npr. tehnologa zastite zivotne sredine i sl. :D

Ne znam gde zivis, ali cak i u vecim gradovima imas "klasicne" (i "trazenije") srednje skole u kojima skoro svako odeljenje ima desetak-petnaest djaka. -_- Naravno, oni ne odbijaju nove djake, ali isto tako rade protivzakonito (10 nije dovoljno da se formira odeljenje).

Treba zaobilaziti direktore (mnogo ih je alavih na "donacije"), treba pisati molbu nastavnickom vecu. Ako oni odgovore da nema mesta, onda je stvarno tako. To tvrdim jer znam da su neki primali nove djake onoliko koliko je bilo mesta u dnevniku (za upisivanje imena)! Razlog? Skola dobija izvesne "olaksice" od Ministarstva (da ne kazem to drugacije) ako ima mnogo djaka (naravno, do razumne granice). Jedno vreme je postojao predlog Ministarstva da i plate zaposlenih u skolama zavise od broja upisanih djaka (to bi tek napravilo farsu od prosvete). Tako da ne verujem da bi odbili novog djaka (osim ako nisi isao preko direktora 0:) ); pogledaj samo, na primer, djake izbacene iz neke skole: ako zeli da se upise u drugu skolu (uz polaganje razlike), skola je duzna da ga upise (ma kakav problem, delinkvent, manijak itd. bio). :) Makar ga izbacili posle mesec dana (a zanimljivo je da se NEKE skole trude da i njih zadrze... sta mislis zasto?). :rolleyes:

Mislim da konkretne informacije mozes da dobijes samo ako odes licno (zato odbaci Ministarstvo :huh:), najbolje u prosvetnoj inspekciji u svom mestu (ili najblizem vecem mestu), ili tzv. skolskoj upravi za tvoj "region" (adresu i telefon mozes dobiti i u inspekciji). (Mada iz licnog iskustva znam da ni jedni ni drugi ne mogu bas da se pohvale da su "obavesteni". 0:) Ali toliko valjda znaju, to je "vecni problem".)

Edited by FranziskaKafka, 18 November 2007 - 12:54.


#430 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 18 November 2007 - 12:52

Napises obicnu molbu za prebacivanje u drugu skolu / drugi smer u okviru iste skole. Navedes dovoljno logicne razloge (ima i primera "nisam se nasao u ovom zanimanju i mislim da bi u ovoj skoli pronasao ono sto me interesuje"), sve se razmatra na nastavnickom vecu (dakle, pred svim profesorima), oni glasaju - i to je to. Sve sto se razlikuje od toga je nezakonito. Kakve donacije, kakvi bakraci.
Naravno, jak argument je i npr. nedostatak mesta kod nekih profila (zaista je nemoguce upisati jos nekog djaka u odeljenje koje vec ima 36 ucenika).
Ponekad se desi da na 5 od npr. 10 sednica u toku godine budu zahtevi za prebacivanje, pa cak i po desetak zahteva u toku jedne sednice...
Ministarstvo batali, ono ne odgovara ni kad mu pise grupa profesora koja trazi samo neke informacije. :rolleyes:

Sve u svemu, svi ti izmisljeni smerovi (a navodno osluskivanje potreba trzista itd.) su ordinarna glupost. Racunaj da se posao vise ne moze naci ni sa "klasicnim" zanimanjima IV stepena, a jos manje sa nekom srednjoskolskom diplomom npr. tehnologa zastite zivotne sredine i sl. :huh:


Hvala! Drago mi je da ipak postoji neki uigrani sistem, jer je sigurno značajan broj dece koja žele da se prebace.

Ja sam se sad na tromesečju prvi put sudario sa ovim problemom, te su ove gore informacije, one koje sam sakupio od školskog psihologa i kolega koji su imali slične probleme.

Ako je to što si navela tačno,( a i deluješ kao neko ko radi u prosveti ;)), pretpostavljam da ne bih imao problema prilikom prebacivanja u neko drugu školu lakšeg smera reda veličine 50-60 bodova, jer je dete imalo 79 prilikom upisa. Naravno sve ovo u slučaju da i pored pritiska supruge, mene, starije sestre, razredne, psihologa i drugarica iz odeljenja ne izgura bar kakve takve dvojke-trojke na mesto ovih kečeva. :)

Hvala još jednom. Ja samo pokušavam da reagujem na vreme (kad već to nisam radio u petom razredu naučivši je kako se redovno uči/štreba), a katkad sam i sklon preterivanju... :D

#431 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 18 November 2007 - 13:01

Jedini problem bi mogao biti to sto je tek tromesecje, tj. ne znam za slucajeve da se neko prebacivao posle prvog tromesecja prvog razreda. ;) Posle neuspesne prve godine (opsti uspeh: nezadovoljavajuci; ili bar polugodista? - moracu da se raspitam) vec ima slucajeva, ali oni, naravno, ponovo upisuju taj razred... Sto i nije neka velika steta, kad se malo bolje razmisli, narocito ako se "pronadje" u tom novom zanimanju. Odn. najgore je "izguravati" neke dvojke na silu... :huh:

Mislim... kod "klinaca" je sve lutrija: neki put i drustvo iz skole utice na dobre (a narocito na lose) ocene... :rolleyes:

Raspitaj se u tzv. sluzbi za ucenicka pitanja (odn. kod referenta za to, ako ga ima, ili kod "obicnog" sekretara), a u molbi ne bi bilo lose navesti uspeh iz osnovne skole i broj bodova na prijemnom, cisto da se zna da nije rec o nekom "salabajzeru". :)

Edited by FranziskaKafka, 18 November 2007 - 13:05.


#432 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 18 November 2007 - 15:20

Samo da napomenem. Srednju sam upisao 1997.godine. Tada je sa nama u odeljenje krenula i devojka koja je u školi blizu naše ponovila prvi razred, tačnije - ispisala se da to ne bude formalno ponavljanje. Sledeće je godine mislim konkurisala kao i svi mi i našli smo se u istom razredu.

Naša škola joj je bila, to sam saznao iz direktnih razgovora sa njom, neuporedivo bolja sa te "školske strane". Mislim na profesore i njihove kriterijume. Dobila je nove prijatelje, a društvo je zadržala iz predhodne škole, što je nije ni na koji način sputavalo. Ovo pišem zato što se često misli da je neuspešnog učenika potrebno fizički odvojiti i od, tobože, lošeg društva zbog kojeg joj je navodno loše krenulo u školi.

Dakle, ovo pišem samo da ti skrenem pažnju, a i tvojoj ćerki, da promena škole, uz jednu izgubljenu godinu, ne mora da bude nikakav gubitak. Ljudi ionako danas upisuju fakultete i u 28.godini, završavaju neki sa 23 a neki sa 34, neki nikada. Ta godina dana može joj pomoći da se presabere, možda uoči sopstvene propuste, ipak su klinci ludi kada imaju 15 godina. Promena sredine može im pomoći da brže prođu kroz taj neizbežni period u životu kada je kontanje po principu uzrok-posledica na najnižem nivou, u odnosu na posledice koje takvo (ne)razmišljanje može prouzrokovati.

#433 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 18 November 2007 - 15:58

Predlažem svim učesnicima koji mogu pomoći Daretu da napišu koja škola je liberalna po pitanju prijema novih đaka, bilo javno, bilo preko privatne poruke.

Nadam se da će ovaj skromni apel uspeti i da će se problem što pre rešiti.

#434 Dollfuss

Dollfuss
  • Members
  • 89 posts

Posted 24 November 2007 - 13:43

htela bih da napomenem sta se dogodilo jednom od najboljih - a za neke na ovom forumu i najboljem - skolskom sistemu na svetu:

Evo malo prosecnih USA gradjana:
Americans are NOT stupid

Ako vas ne mrzi pogledajte i ovo:

TALKING TO AMERICANS - Pt 1 (Comedy-clueless Americans)
TALKING TO AMERICANS - Pt 2 (Comedy-clueless Americans)

Poslednja dva filma su malo duza, ali je covek radio intervjue i sa profesorima i studentima prestiznih americkih univerziteta. Tako da nema potrebe mnogo govoriti o skolskom sistemu. Gro ljudi je stoka (worldwide) i ne postoji sistem koji to moze da promeni

Edited by Dollfuss, 24 November 2007 - 13:44.


#435 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 24 November 2007 - 16:27

Gro ljudi je stoka (worldwide) i ne postoji sistem koji to moze da promeni

:rolleyes: nikad veće istine.