Jump to content


Photo

ADSL internet


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
570 replies to this topic

#16 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 07 December 2004 - 04:24

QUOTE(Kobayashi @ 7 Dec 2004, 04:19)
Vidi, znam "nesto" o wireless-u standardima i DSL, internetu i sl.
Ne moras mi pricati kao Crnogorac koji je dao oglas " Kuca na moru, stan u Podogricu, vikendica na Durmitoru , Mercedes, Dzip, Jahta,.. Ne prodajem nego se hvalim "
Mogao bij i ja za 3 evra dobijem duplo brzu vezu, samo pitanje sta ce mi : da procitam koji forum, koje novine, skinem privatni mail. Za sve to mi je dosta 1000 Kbit-a tj download cca 120 KB/s. A ona 3E potrosim na


A sto ti koristis 100 MBbit, je isto kao moj komsija koji vozi Porsche Cheyenne od 450 Konja iskljucivo po gradu.A ta se pojava u nasem narodu zove k*******.

Kako li bi tu pojavu zvao da svi moraju da voze Porshee?
To ti pricam, provajderi ti ne daju da bude sporije, nemas izbora nego da cekas - da postane jos brze.

#17 Kobayashi

Kobayashi
  • Members
  • 252 posts

Posted 07 December 2004 - 04:33

QUOTE(yoyogi @ 7 Dec 2004, 03:24)
Kako li bi tu pojavu zvao da svi moraju da voze Porshee?

Monopol

#18 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 07 December 2004 - 04:42

QUOTE(Kobayashi @ 7 Dec 2004, 04:33)
Monopol

E, tu je znaci zec.

Monopol je u mojim knjigama ekskluzivno pravo da se neki proizvod plasira na nekom trzistu.

Monopol nije kada 20 provajdera jedan drugome lome vrat da budu brzi, jeftiniji, pouzdaniji.Na ulici ne mozes da zivis od delilaca letaka za razne ADSL provajdere.

Najsporije veze omogucava NTT (kao Telekom) ali si online za 1 dan pa im se moze. Pokrivaju mozda 10% trzista i to im je sve.

#19 Kobayashi

Kobayashi
  • Members
  • 252 posts

Posted 07 December 2004 - 05:01

Ja zaista ne znam ko drzi ADSL mrezu u Japanu , ali sumljam da ima 20 providera za ADSL ( mislim na fizicku vezu) U nemackoj T-com ( deutsche telekom) drzi skoro mnonopol. a imas takodje 10-tine providera koji ti nude pristup internetu ali preko T-com.
Sto znaci da T-Com odredjuje cene prikljucaka i protoka, e sad ko se od providera bolje pogodi sa T-com-om i manje zaradi to je druga stvar.

U srbiji bi bilo ekvivalentno kada bi Telkom dao Sezamnetu, veratu, Eunetu ..da dalje za njih prodaju DSL ali pod uslovima koje propise Telekom.

#20 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 07 December 2004 - 05:26

QUOTE(Kobayashi @ 7 Dec 2004, 05:01)
Ja zaista ne znam ko drzi ADSL mrezu u Japanu , ali sumljam da ima 20 providera za ADSL ( mislim na fizicku vezu) U nemackoj T-com ( deutsche telekom) drzi skoro mnonopol. a imas takodje 10-tine providera koji ti nude pristup internetu ali preko T-com.
Sto znaci da T-Com odredjuje cene prikljucaka i protoka, e sad ko se od providera bolje pogodi sa T-com-om i manje zaradi to je druga stvar.

U srbiji bi bilo ekvivalentno kada bi Telkom dao Sezamnetu, veratu, Eunetu ..da dalje za njih prodaju DSL ali pod uslovima koje propise Telekom.

To je isti princip kao u Japanu i Australiji.

Telstra (Oz) i NTT (JP) su drzavne firme i drzava je vlasnik mreze.
Takodje, drzava je duzna da svima omoguci ravnopravan pristup infrastrukturi i jednostavno je naredila svom preduzecu da izracuna koliko sta kosta i da toliko naplacuje zainteresovanima. Tako ima toliko firmi za ADSL jer prakticno sve imaju isti tretman.
Ako drzavna firma hoce da otvori svoj ADSL provajder i da se takmici ima da plati troskove kao i svi ostali.
kao sto Federal Reserve Bank daje svim bankama novac po istoj ceni a one se onda snalaze kako da iz toga zarade sto vise.

Moze li drzava Srbija da naredi Telekomu tako nesto, ne znam. Sta bi rekli oni Grci i Italijani sto su ga kupovali?

#21 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 07 December 2004 - 09:57

QUOTE(yoyogi @ 7 Dec 2004, 01:43)
Moja pretplata je na 55Mbps.

blink.gif

Jes da sam zelen ko Marsovac od ljubomore, ali $140 mesečno je bRezobrazluk. Blago vama s takvom zdravom konkurencijom, al opet mislim, šta će meni 55 Mbps. Jes "lepo imati", ali nije neophodno wink.gif

Čisto iz interesovanja, znaš li za neki paket gde su manje cene? $50-$60 mesečno recimo, šta bi mogao dobiti za to?

#22 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 07 December 2004 - 10:10

QUOTE(Marvin (Paranoid Android) @ 7 Dec 2004, 09:57)
blink.gif

Jes da sam zelen ko Marsovac od ljubomore, ali $140 mesečno je bRezobrazluk. Blago vama s takvom zdravom konkurencijom, al opet mislim, šta će meni 55 Mbps. Jes "lepo imati", ali nije neophodno wink.gif

Čisto iz interesovanja, znaš li za neki paket gde su manje cene? $50-$60 mesečno recimo, šta bi mogao dobiti za to?

Pa i nije tako mnogo kad uporedis sa Oz.
Tamo je mnogo sporiji slican (unlimited) servis nekih 75US$ mesecno.

http://www.bigpond.c...dsl/default.asp

Ne znam gde si, pre nego sto se ukljucis oni provere u kojoj ti je centrali telefon i da li tamo postoji ADSL.
Jos ti i kazu koja ce ti maksimalna brzina biti. Ako si daleko od centrale velika nominalna brzina se drasticno smanjuje.

Tu vidis sta znaci ono "sta ce mi tolika brzina" - ako si 5km od centrale 55Mbps ce ti izaci 20-30% toga.

Onaj ADSL od 256Kbps na toj daljini od centrale nije nista brzi od dial-up, jedino sto nema pozivanja telefonskog broja za ukljucivanje.

#23 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 07 December 2004 - 11:08

QUOTE(yoyogi @ 7 Dec 2004, 05:24)
To ti pricam, provajderi ti ne daju da bude sporije, nemas izbora nego da cekas - da postane jos brze.

Zlikovci rolleyes.gif Daj bre Yoyogi, pocinjem da balim. Ja se kod kuce kacim na fantasticnih 9.6kbps. Ponekad dostigne sumanutih 14.2kbps. Ej zivote, lutalico.

#24 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 07 December 2004 - 12:16

Ajde i ja malo kao yoyogi da se hvalim. Ovde (fr) se ADSL fino razvija, trenutno je najpovoljnija ponuda 15Mb+telefon (IP, besplatan neogranicen telefon za fiksne brojeve u celoj zemlji) za 29.99 eura mesecno.

Za voju i - radi se o ADSL2+

#25 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 07 December 2004 - 12:27

QUOTE(Grunf @ 7 Dec 2004, 20:08)
Zlikovci rolleyes.gif Daj bre Yoyogi, pocinjem da balim. Ja se kod kuce kacim na fantasticnih 9.6kbps. Ponekad dostigne sumanutih 14.2kbps. Ej zivote, lutalico.

I ja da se hvalim malo, evo citavih 50.6 Kbps (stagod to bilo tongue.gif)... nekih 15 evrica mesecno, unlimited. Za forum - dovoljno cool.gif

#26 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 07 December 2004 - 12:35

QUOTE(Braca @ 7 Dec 2004, 12:16)
Ajde i ja malo kao yoyogi da se hvalim. Ovde (fr) se ADSL fino razvija, trenutno je najpovoljnija ponuda 15Mb+telefon (IP, besplatan neogranicen telefon za fiksne brojeve u celoj zemlji) za 29.99 eura mesecno.

Ću se samoubijem!

#27 Kobayashi

Kobayashi
  • Members
  • 252 posts

Posted 07 December 2004 - 14:06

QUOTE(Braca @ 7 Dec 2004, 11:16)
Ajde i ja malo kao yoyogi da se hvalim. Ovde (fr) se ADSL fino razvija, trenutno je najpovoljnija ponuda 15Mb+telefon (IP, besplatan neogranicen telefon za fiksne brojeve u celoj zemlji) za 29.99 eura mesecno.

Za voju i - radi se o ADSL2+

Débit en zone dégroupée: 15 Mbit/s en réception / 1 Mbit/s en émission - TV numérique
Débit en zone non dégroupée: 2048 kbit/s en réception / 128 kbit/s en émission

Prevedi mi ovo?
Mismim da ti imas pristup internetu 2048 kbit/128 !?

#28 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 07 December 2004 - 14:31

Prevod : Istorijski operater France Telecom je morao da napusti monopol i dozvoli drugim operaterima pristup. Ta operacija se zove "degroupage" (degrupisanje?); tehnicki nisam bas upucen u detalje, uglavnom radi se o tome da drugi operateri imaju mogucnost da postavljaju svoju opremu u centrale, pa ko voli nek izvoli, zakon trzista. To je malo duzi proces, trenutno je "degrupisano" negde oko milion telefonskih linija.

Znaci, ponuda koju sam naveo vazi ovako 15Mb down/1Mb up za onog cija je linija "degrupisana"; 2048kb/128kb za onog cija nije, sve za istu tarifu od 29.99 mesecno.

Moja linija jeste "degrupisana", ali sam kod drugog provajdera, mrzi me da menjam. Trenutno sam na 2048/256, prelazim ovih dana (ponude su nove, od pre petnaestak dana) na 8Mb.

Edited by Braca, 07 December 2004 - 14:32.


#29 Kobayashi

Kobayashi
  • Members
  • 252 posts

Posted 07 December 2004 - 14:39

Merci

#30 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 07 December 2004 - 14:48

Braco, to je uradjeno i u Nemackoj i Izraelu, ne samo u Francuskoj... I oni imaju velikog monopolistu fiksnih linija, ali zbog konkurencije i zbog toga sto su isti ti gradjani jednom platili da se cela ta infrastruktura razvije, prinudjeni su da sa srodnim firmama posluju pod jednakim uslovima i tim firmama ne uzimaju vise nego sto su troskovi realizacija interkonekcija i ostalih stvari koje oni koriste...

Tako da tamo i tebe i same njih (mislim na lokalni gigantski telekom) potpuno isto kosta da uvedete neku uslugu or whatever (jer i njihov telekom i ti morate kupiti centralu koja isto kosta... a konekcije sa ostatkom mreze su besplatne i tebi i telekomu), pa ko voli nek' izvoli...

I posto svi imaju iste uslove, svako se probija do konacnih korisnika na koji nacin misli da treba, uspesniji opstaju, neuspesni propadaju... Milina...

Amerika je to odradila vec jako davno, i to je rezultovalo da Amerika postane raj fiksne telefonije na zemlji...