Jump to content


Photo

Kosovo dobija nezavisnost sledeće godine


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
95 replies to this topic

#1 TAULANT

TAULANT
  • Members
  • 246 posts

Posted 30 September 2004 - 14:23

Utorak, 28. septembar

Kosovo dobija nezavisnost sledeće godine
Milica LUČIĆ-ČAVIĆ

Gost Press kluba je Goran Svilanović, predsednik Građanskog saveza Srbije, koji govori o Kosovu

RSE: Šta je vaša procena, nezavisno Kosovo ili protektorat na dugi rok?

SVILANOVIĆ: Ne radi se tu o proceni. Potpuno je jasno da je to nešto što će da se dogodi relativno brzo. Za razliku od očekivanja u našoj zemlji da će sve to da ide sporo i teško, mislim da će Kosovo relativno brzo biti nezavisno. Ali od velike važnosti je upravo to u kakvoj će poziciji biti svi koji na Kosovu žive, kako će biti uređena organizacija Kosova, da li će biti i do koje mere decentralizovano i ono što je za nas posebno važno – u kojoj će poziciji biti Srbi, bilo da se radi o Mitrovici, bilo da se radi o onima u enklavama.

RSE: Bez obzira na to što su i u Evropskoj uniji i uopšte na međunarodnom nivou govorili da nezavisno Kosovo znači ustvari i problem sa Sandžakom, problem sa Vojvodinom, da otvara niz problema u Makedoniji, otvara problem albanskog življa…

SVILANOVIĆ: Ovo što ja govorim prvo ne treba shvatiti kao bilo kakav stav Komisije o kojoj sam malopre govorio, niti taj stav postoji. Ja samo govorim o sopstvenom utisku na osnovu razgovora sa praktično ključnim ljudima, i Srbima i Albancima, na Kosovu i razgovora sa drugima. Pa hajde da vidimo šta će se događati. Ja sam rekao ono što mislim da će se dogoditi, a to što vi govorite da li će to da otvori neke druge probleme, to ne mislim. Naprotiv, mislim da je situacija u Srbiji takva da ključni političari nisu spremni da otvoreno saopšte građanima da će doći do tog novog statusa, i to vrlo brzo, niti su spremni da učine drugu stvar, a to je da dovrše saradnju sa Sudom u Hagu, to znači da uhapse i izruče generale i da uhapse sve druge koji se traže i time također otklone tu prepreku kada je u pitanju razvoj Srbije, da bi ustvari konačno počeli da se bave životima ljudi u Srbiji. Mislim da to nije dobro, zbog toga što se tako stvara jedna magla u kojoj izgleda kao da se Vlada, a i svi drugi državni funkcioneri, bave velikim nacionalnim temama, zbog kojih eto ne mogu da se pozabave mojim i vašim malim životom, a takvih života ima osam miliona. Ti ljudi hoće i da rade i da vide kad će to da bude bolje i koliko će da bude bolje i kad će da skoče plate, ali nekako nikako da im daju odogovore na ta pitanja, sve baveći se velikim temama. Zbog toga je moje lično mišljenje da dok god se ne dovrši ta drama oko izbegavanja da se ozbiljno razgovara o Kosovu i da se to jednom završi, dotle ćemo ustvari imati političare koji nisu spremni da daju odgovore na suštinska životna pitanja, a to je kako se i od čega se u ovoj zemlji živi. I zbog toga je dobro za Srbiju da se što pre dovrši i pitanje statusa Kosova i odnos Srbije i Crne Gore također i pitanje saradnje sa Sudom u Hagu, da bi se onda u jednom trenutku videlo da je „car go“ i da je jedino što je stvarno važno u ovoj zemlji to kako ljudi u Srbiji žive, a da sva ova druga pitanja služe da bi se prikrila nesposobnost da se odgovori na to pitanje.

RSE: Međutim, Zapad pojačava pritisak. Ove nedelje, recimo, oko izbora na Kosovu i učešća kosovskih Srba na tim izborima u Beograd dolaze Paten, Solana, Grosman, posle dolazi Karla del Ponte zbog Haga…

SVILANOVIĆ: To je sad jedna druga priča. Evo o čemu se radi. Kada su na Kosovu organizovani izbori pre četiri godine, onda su isti ti i neki drugi međunarodni zvaničnici dolazili u Beograd i tražili, molili da Beograd podrži kosovske Srbe da izađu na izbore. Ako se sećate, napravljeni su i spotovi, na spotovima je bio i patrijarh Pavle, bio je i Đinđić i Koštunica i drugi, pozivajući Srbe da učestvuju na ovim izborima. Tada je ustvari stvorena jedna situacija u kojoj nema samostalne političke odluke među Srbima na Kosovu, već se politička odluka o onome šta Srbi na Kosovu rade donosi u Beogradu i to je sada tako. I kad govorite o pojačavanju pritiska na Beograd, to je sada samo nastavak onoga što je bilo pre četiri godine, dakle i sada se traži da se u Beogradu odluči o tome hoće li kosovski Srbi učestvovati na izborima ili ne. Vlada okleva da pozove kosovske Srbe, razlog je zaista loše stanje bezbednosti. Ono što Vlada očekuje, to je da je u ovim pregovorima, ako nekako može, postigne ono što smo usvojili i u Parlamentu kao nekakav zajednički predlog za decentralizaciju Kosova, dakle da se i o tome povede računa, da se i taj papir pogleda. To je ono što u ovom trenutku Vlada zahteva da bi zauzvrat eventualno javno pozvala Srbe. A vreme curi, izbori će biti brzo. Moje je mišljenje, koje sam saopštio još pre više od mesec dana, da Srbi treba da učestvuju na ovim izborima. Naravno razumem da Vlada pokušava da nešto dobije u ovim pregovorima kada se razgovara o tome da li će ih pozvati ili ne, ali politički život će ići dalje bez obzira na to da li Srbi učestvuju ili ne učestvuju. Jedino se bojim da se ne dogodi da mi u jednom trenutku sami sebe ne isključimo iz tog procesa svojim izbegavanjem da donesemo odluke, oklevanjem i čekanjem da se nešto drugo dogodi. Konkretno govoreći, upravo se postavlja scena za odlučivanje o statusu Kosova. Evropska komisija je formirana i evropski komesari će ovih dana ući u svoje kancelarije, dakle nova evropska vlada. Kosovski izbori su tu, biće formirana nova kosovska Vlada. Američki izbori su tu, nova ili nova-stara administracija će od januara biti u kancelarijama. Mi ćemo, naravno, ovu Vladu održavati negde do frebruara ili marta, onda će biti parlamentarni izbori u Srbiji i doći će nova Vlada u Srbiji, čiji će suštinski zadatak biti da dovrši stvar oko Kosova i da definiše status Kosova. Dakle, mi ćemo negde u martu imati sve ključne aktere, sa novim, punim, četverogodišnjim mandatom, i na Kosovu i u Srbiji i u Americi i u Evropi. Dakle, aktere koji će moći u prvih godinu dana da donesu najteže odluke, da bi onda posle toga mogli da se bave životnim pitanjima građana. Dakle, evo, to je ono što se događa, u ovom trenutku se pravi scena i negde sa srpskim izborima, koje ja očekujem negde u martu naredne godine, imaćemo sve nove katere koji će odlučivati o statusu Kosova. Ali pošto se naša politička scena neće dramatično promeniti, ili ja bar ne očekujem, to će ipak biti ljudi iz Demokratske stranke, iz Demokratske stranke Srbije i možda još poneke stranke koji će o tome odlučivati, pa bi bilo dobro da budu zainteresovani već danas za ono o čemu će sami morati da donose odluku, u meri u kojoj mi uopšte tu odluku donosimo. Prosto, učestvovaće u jednom procesu. Taj proces će biti završen tako da će mapa Balkana biti drugačija nego što je danas. Pitanje je da li mi zaista imamo nekakvu nadležnost nad Kosovom. O čemu mi to odlučujemo? Mislim, ta odluka je doneta na izvestan način onog trenutka kad je Evropska unija izvukla iz jedinstvenog procesa pregovora o Sporazumu o pridruživanju kosovske pregovore i definisala ih kao posebne. I to je jasno svakome ko se u ovoj zemlji bavi politikom.


Isecak intervijua preuzet iz radio Slobodna Evropa

#2 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 30 September 2004 - 15:33

Biće krvi, opet... :lol:

#3 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 30 September 2004 - 16:02

Hoce, hoce. Samo malo morgen.

#4 swordfish

swordfish
  • Members
  • 1,649 posts

Posted 30 September 2004 - 16:04

super i neka budu nezavisni i da jedanput stavimo tacku na slovo I.

#5 djvaske

djvaske
  • Members
  • 1,333 posts

Posted 30 September 2004 - 16:06

Ni ne treba da budu sa nesposobnjakovićima.


Dajte više da se završi, pa da pošaljemo i vojvodinu u Evropu.

Edited by djvaske, 30 September 2004 - 16:06.


#6 zeos

zeos
  • Members
  • 727 posts

Posted 30 September 2004 - 16:07

To je neminovnost. Mora se desiti kad tad, a za nas je bolje da se resi sto pre. Naravno, uz zastitu nealbanskog stanovnistva.
Tek kada se resi to pitanje i kada se resi status drzavne zajednice, kao i Republike Srpske, mozemo da pocnemo da razmisljamo u pravcu nekog napretka.

#7 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 30 September 2004 - 17:14

Problem je naravno u tome što bi prosečan srpski glasač hteo da zadrži Kosovo, ali bez Albanaca u njemu.

A to dvoje idu u paketu, što iracionalni srpski mozak ne može da prihvati.

Kosovo u Srbiji znači minimum 50 albanskih poslanika u republičkoj skuštini, verovatno i ministarska mesta, zatim albanske gradonačelnike, albanske lokalne TV stanice, albanske časopise, udžbenike i profesore, albanske regrute (oko trećine) u vojsci, verovatno i oficire.

Od svega toga srpskom glasaču se diže kosa na glavi, ali i dalje "ne da" Kosovo.

E pa, jebiga.

#8 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 30 September 2004 - 17:18

...iliti sto bi Mile Zidar (iz mog sela) rek'o "...teo bi da se... a da mu ne udje".

#9 Stefan

Stefan
  • Banned
  • 1,022 posts

Posted 30 September 2004 - 17:30

Не знам зашто би се Србија помирила са губитком Косова. Зашто се Хрватска није помирила са губитком Крајине?
Елем, када је Бадинтерова комисија донела тумачење по коме се бивша СФРЈ распала по републичким границама, односно да су републичке (истина АВНОЈ-евске) границе постале међудржавне, сваком ко је имао и грам мозга морало је да буде јасно да се промене граница на Балкану неће десити. Зашто би закључци Бадинтерове комисије важили за све остале државе, сем за Србију. Ако се Косову и да право на референдум, како се исто право може оспорити Републици Српској?
Постоји само једна земља на свету која Косову може да да независност и то је Србија. Не знам како би изгледала Седница Савета безбедности којом би се супротно вољи чланице Уједињених Нација на њеној територији формирала независна држава. Наше одбијање би целој ситуацији дало формат опасног изузетка. Постоји пар варијанти: или ће свет дозволити ново прекомпоновање Балканског простора, или ће инсистирати на неком државном провизоријуму типа СРЈ којој ће придодати лабаво федерално Косово. Не знам зашто би се одрекли наше државне територије, да ли би било ко од нас добровољно отписао једну собу у стану? Једина опасност је да малоумно не потпишемо неку глупост која нас може скупо коштати.
Не верујем да би Албанци са Косова партиципирали у Скупштини Србије, много је вероватније да би имали посланике у Скупштини СРЈ. С тим што би можда север Косова имао посланике у скупштини Србије или нешто слично. Тако да ће да се створи ситуација ни тамо ни овамо. Сем тога ваљда ћемо сви да се цивилизујемо и ако ћемо једног лепог дана да седимо заједно у Скупштини Европе, зашто то не би могли да радимо и у Скупштини СРЈ.
И наравно много чега не би било да Слобе није било.

Edited by Stefan, 30 September 2004 - 17:31.


#10 vojvodjanski_vuk

vojvodjanski_vuk
  • Members
  • 969 posts

Posted 30 September 2004 - 17:51

Što je babi milo, to joj se i snilo. Svilanović je očigledno totalno puko. Ni Tadić ga više ne želi pa je prinuđen da skreće na sebe pažnju ovakvim izjavama. Žalosno.

#11 swordfish

swordfish
  • Members
  • 1,649 posts

Posted 30 September 2004 - 17:52

Stefane ajde mislim osim sto patis od paranoje da isti likovi razgovaraju sami sa sobom pod razlicitim nikovima, sto bre patis od teskog despotizma.
Cuj "sto se ne bi pomirili"....a sto ne bi prihvatili.
Dokle vise tog mucenja i nas i tog naseg preostalog sveta dole i Albanaca, zasto i u ime cega?
To ti je ko brak...ne ide, ne ide i ajde svako na svoju stranu. I svi srecni i veseli.
Porediti ovde Hrvatsku sa Krajinom u Hrvatskoj je zaista ...bljakaca.

#12 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 30 September 2004 - 18:52

Ma Steva to samo iz Amerike tudjim qrcem gloginje mlati, kao sto i dolikuje svakom pravom "patrioti" . Koga je briga.

#13 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 30 September 2004 - 19:12

Uz uvazavanje i podrsku izrecenog od strane gdina Svilanovica

Mislim, ta odluka je doneta na izvestan način onog trenutka kad je Evropska unija izvukla iz jedinstvenog procesa pregovora o Sporazumu o pridruživanju kosovske pregovore i definisala ih kao posebne. I to je jasno svakome ko se u ovoj zemlji bavi politikom.


interesantno je Stefanovo pitanje/razmisljanje

Елем, када је Бадинтерова комисија донела тумачење по коме се бивша СФРЈ распала по републичким границама, односно да су републичке (истина АВНОЈ-евске) границе постале међудржавне, сваком ко је имао и грам мозга морало је да буде јасно да се промене граница на Балкану неће десити. Зашто би закључци Бадинтерове комисије важили за све остале државе, сем за Србију.



Recimo nedavno desavanje oko slovensko - hrvatske granice samo su dokaz vaznosti tumacenja pomenute komisije!
U ostalom i hrvatski presjednik Mesic poziva se, naravno - na isto!

No ako ga zapitate o Srbiji i Kosovu, kao sto su ga novinari neki dan zapitali prilikom susreta s Tihicem [il' kako se zove taj bosnjacki clan predsjednistva], redovno dobijete pozitivan odgovor - u smislu promjene avnojevskih granica!

#14 Tadino

Tadino
  • Members
  • 2,196 posts

Posted 30 September 2004 - 19:15

Ajd mi Slavene, molim te, citiraj tu Mesićevu izjavu.

#15 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 September 2004 - 19:16

Svoje misljenje o kosovskim perspektivama napisao sam na topiku "Dal ste se pomirili..".
Medjutim, u varijanti nezavisnog Kosova sutra, krvi biti nece, osim mozda po neka razbijena glava u Mitrovici i Gracanici.
Naprotiv, nezavisno Kosovo znacilo bi ogromno olaksanje za Srbiju. Ekonomski tokovi izmedju Srbije i Kosova vec su uveliko uspostavljeni, a formalizacija kosovske nezavisnosti omogucila bi Srbiji normalno drzavno konstituisanje. Gubitnici bi bili jedino oni koji danas u kojekakvim Zubinim Potocima, Mitrovicama i slicnim vukojebinama dobro zive na iluziji "srpskog Kosova" i kafanske patriJote, Srbovi. Prvi ce se nekako vec snaci, a ovi drugi vec sebi pripremaju novu zabavu - da li Sandzak ili Vojvodinu, videcemo.

Edited by vladan, 30 September 2004 - 19:17.