Jump to content


Photo

SDU samostalno na gradske izbore u Beogradu!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
453 replies to this topic

Poll: Komentari? (125 member(s) have cast votes)

Komentari?

  1. Hrabar potez! (13 votes [10.40%])

    Percentage of vote: 10.40%

  2. Iznuen potez - DS ih je otkaila... (29 votes [23.20%])

    Percentage of vote: 23.20%

  3. Nikad uo/ula za njih (21 votes [16.80%])

    Percentage of vote: 16.80%

  4. Konano e otii na smetlite istorije (30 votes [24.00%])

    Percentage of vote: 24.00%

  5. Odlino, konano distanca od DS(S)-a (19 votes [15.20%])

    Percentage of vote: 15.20%

  6. Ne vidim nikakvu razliku izmeu njih i DS-a (6 votes [4.80%])

    Percentage of vote: 4.80%

  7. Neto sedmo (7 votes [5.60%])

    Percentage of vote: 5.60%

Vote Guests cannot vote

#451 vojvodjanski_vuk

vojvodjanski_vuk
  • Members
  • 969 posts

Posted 29 September 2004 - 17:12

Da zanemarimo Zarka i Nenada, mene interesuje kako mladi anarhisti vide resavanje problema viska zaposlenih u preduzecima i celokupnoj privredi?

Mozda vi imate neko magicno resenje koje ne ukljucuje otpustanje. Da vidimo.

Skraćenje radnog vremena? :lol:

Taj "visak zaposlenih" treba da umre od gladi?

"Visak zaposlenih" koji se pretvori u "visak radne snage" je, inace, kapitalisticka kategorija koja sistem cini uspesnim. Da bi kapitalisticki sistem mogao da funkcionise kako funkcionise, visak radne snage mora postojati. I za potvrdu toga uopste nije neophodno otici dalje od klasika liberalno-kapitalisticke ekonomije. (Eraserhad, ti bi kao ekonomista to trebalo da znas.)

Vi (liberali) poturate neliberalima pitanje "kako biste vi resili problem viska zaposlenih?" (iliti "viska radne snage"). A to je nesto ste vi sami proizveli (tacnije, vasa ideologija), pa se pravite pametni kako vi jedini imate resenje. A resenje je, razume se, u tome da uvek mora postojati visak radne snage, tj. nezaposleni.

Onda, naravno, svako ko je gladan hoce da dobije posao i sam obara cenu rada zaposlenih, sto omogucuje kapitalistima da drasticnije rabe radnike povecanjem "viska vrednosti".

I pitanje i za kraj: Cemu to? Ozbiljno me zanima vase (liberalsko) opravdanje za ovaj zlocinacki sistem koji je stvorila vasa ideologija.

Kome je ovo bilo upućeno, Eraserheadu ili meni? Nadam se da anarhisti prave razliku između pristalica socijaldemokratske opcije i liberalnih desničara.

#452 millosh

millosh
  • Members
  • 736 posts

Posted 29 September 2004 - 18:33

Kome je ovo bilo upućeno, Eraserheadu ili meni? Nadam se da anarhisti prave razliku između pristalica socijaldemokratske opcije i liberalnih desničara.

Nije bilo tebi upuceno. Eraserhead je (liberalno-kapitalisticki) ekonomista, pa me zanima njegovo objasnjenje glede smisla liberalno-kapitalisticke ekonomije. A sto se razlika tice, ne bih da ulazim u te sitne detalje :lol:

#453 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 29 September 2004 - 19:30

Zar je moguće da je ovaj topic još uvek živ? :lol:

Ja se izvinjavam onima koji su, eventualno, uputili meni neku poruku a da ja nisam odgovorio - nisam bio tu (o tome, na drugom topic-u :lol:) tako da ću se potruditi da isčitam sve što nisam stigao... :lol:

#454 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 30 September 2004 - 18:26

Nadam se da mislis na ukidanje otudjenog rada - borba koju su, izmedju ostalog, borili i situacionisti. A ne na primitivisticki kretenizam ukidanja svakog rada i tehnologije/civilizacije, te "povratak u drustvo lovaca/skupljaca plodova"...

Zdravlje, anarhija i kolektivizam

Rata

2 srdjann:

nesto sam te pitao pre xxx postova. ako nadjes taj post, i dalje me zanima odgovor...

2 rata:

mislim na ukidanje svakog prisilnog rada. drustva sakupljaca plodova su, iako nisam mislio na njih, svakako bila srecnija (? ah, sta je sreca?!?) ili bar zivlja (zivahnija, zivotnija?) od ovoga u cemu danas zivi najveci deo ljudske rase. istovremeno u to vreme su i sve druge zivotnjske vrste (osim mozda pacova i bubasvaba) bile znatno srecnije. o sumama da i ne govorimo. ali ajde da sad ne sirimo dalje raspravu u tom smeru. pride, rato, oladi sa tim svojim svadjalackim tonom uvek spremnim na vredjanje - ako nista drugo, nije nimalo u duhu drustva za koje se zalazes...