Jump to content


Photo

Sirite bolesti jer je to bozija volja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
81 replies to this topic

#31 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 16 August 2004 - 22:48

Da.Nisam se bavio tom temom,kao sto i napisah.Sto se toga tice,cini mi se da je Pravoslavna Crkva nasla najbolju meru izmedju neke prevelike okostalosti Rimokatolicke Crkve i liberalizma protestanata koji previse mirise na sektasenje radi sektasenja(ne zaboravimo da ima oko 2000 sekti).
Nego,cini mi se da dajes neke previse brzoplete kvalifikacije za osobu koja izgleda dosta produhovljeno.

#32 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 17 August 2004 - 15:21

Dakle po Alefu:

"mirise na sektasenje radi sektasenja(ne zaboravimo da ima oko 2000 sekti)."

Imamo protestante koji malo mirisu na sekte, srednje i mnogo. Da li onda i sa suprotne strane mozemo cuti slicna misljenja, kao i gde SPKC spada po njihovom ucenju?

#33 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 17 August 2004 - 16:57

Pravoslavna Crkva (kao i Rimokatolicka,ali je to posebna prica)odrzava 2000-godisnji kontinuitet i pored mnogih ,cesto velikih,prepreka ,sto je bitna cinjenica za bilo kakvo kriticko ili drugo misljenje o istoj.Ovo je sasvim dovoljno znati da bi se vrlo lako pobila decja teza kako su popovi izmislili Crkvu zarad sopstvenog dzepa,inace vrlo cesto promovisana u proteklom vremenu.
Protestanti ,sa druge strane,su nastali iz bunta prema RC,sa vise strana.Luter,Cvingli,Kalvin i ostali su smatrali RC za previse korumpiranu i okostalu, sto stoji,ali su postavili za temelj nove vere sopstveno tumacenje Biblije koju su jedino i priznavali.Tako su se vremenom od pocetnih nekoliko pravaca protestantizma odvajali novi,pa od ovih opet neki drugi.Danas postoje tradicionalni protestantizam-evangelizam,kalvinizam itd.,neki kasniji pravci- metodizam,baptizam...,kao i ekstremni protestanti koji cesto jedino sami sebe priznaju i njih niko ne priznaje-Jehovini svedoci,mormoni...

#34 EL-JAH

EL-JAH
  • Members
  • 36 posts

Posted 17 August 2004 - 17:06

Brate AlefShin jevrejska crkva imaju jos duzu tradiciju od pravoslavne crkve-jesu li oni u pravu?

#35 Dee

Dee
  • Members
  • 660 posts

Posted 17 August 2004 - 19:29

Da.Nisam se bavio tom temom,kao sto i napisah.Sto se toga tice,cini mi se da je Pravoslavna Crkva nasla najbolju meru izmedju neke prevelike okostalosti Rimokatolicke Crkve i liberalizma protestanata koji previse mirise na sektasenje radi sektasenja(ne zaboravimo da ima oko 2000 sekti).
Nego,cini mi se da dajes neke previse brzoplete kvalifikacije za osobu koja izgleda dosta produhovljeno.


pater AlefShin,
ne dajem ja brzoplete kvalifikacije, već ustanovljujem Vaš elementarni bezobrazluk kad je u pitanju Protestantizam, koji se usput rečeno piše velikim slovom - na isti način kao i Pravoslavlje. :lol:
Zbog čega me ne čudi što baš Vi - kao posvećeno lice - Protestantske crkve nazivate sektama? :lol:
Time pokazujete svoje iznimno poznavanje kršćanskih konfesija - ah da, mora da su Vas tako na Bogosloviji učili! :lol:

Iskreno Vam želim metanoju glede uvažavanja Kršćanstva u cjelini, a ne samo Pravoslavlja...a sve u duhu ekumenizma, za koji se, koliko mi je poznato zalažete - barem deklarativno. :lol:

Kako znam da su Vam svetopisamski citati ipak najmiliji, pozdravljam Vas sa:

"Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Čistite čašu i zdjelu izvana, a iznutra su pune grabeža i pohlepe. Farizeju slijepi! Očistite najprije nutrinu čaše da joj i vanjština bude čista." (Mt 23:25-26)

"Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Nalik ste na obijeljene grobove. Izvana izgledaju lijepi, a iznutra su puni mrtvačkih kostiju i svakojake nečistoće. Tako i vi izvana ljudima izgledate pravedni, a iznutra ste puni licemjerja i bezakonja." (Mt 23:27-28)

I...podsjetite se pojmova: :lol:
-sedakāh
-hêsêd
-halakh

#36 Dee

Dee
  • Members
  • 660 posts

Posted 17 August 2004 - 20:06

Pravoslavna Crkva (kao i Rimokatolicka,ali je to posebna prica)odrzava 2000-godisnji kontinuitet i pored mnogih ,cesto velikih,prepreka ,sto je bitna cinjenica za bilo kakvo kriticko ili drugo misljenje o istoj.Ovo je sasvim dovoljno znati da bi se vrlo lako pobila decja teza kako su popovi izmislili Crkvu zarad sopstvenog dzepa,inace vrlo cesto promovisana u proteklom vremenu.
Protestanti ,sa druge strane,su nastali iz bunta prema RC,sa vise strana.Luter,Cvingli,Kalvin i ostali su smatrali RC za previse korumpiranu i okostalu, sto stoji,ali su postavili za temelj nove vere sopstveno tumacenje Biblije koju su jedino i priznavali.Tako su se vremenom od pocetnih nekoliko pravaca protestantizma odvajali novi,pa od ovih opet neki drugi.Danas postoje tradicionalni protestantizam-evangelizam,kalvinizam itd.,neki kasniji pravci- metodizam,baptizam...,kao i ekstremni protestanti koji cesto jedino sami sebe priznaju i njih niko ne priznaje-Jehovini svedoci,mormoni...

pater AlefShin,
Vaš post pokazuje elementarno nepoznavanje kako crkvene, tako i svjetovne povijesti.
Protestantizam je nastao u želji za reformacijom Katoličke crkve, a ne iz bunta kako Vi to, iz svog neznanja ili podcjenjivanja, kažete. Taj "bunt" se inače u povijesti zove Reformacija, i označava cijelo jedno razdoblje evropske povijesti! :lol:
Nadalje, što se tiče "tumačenja na vlastitu ruku" to su notorne gluposti, jer upravo Reformacija donosi tumačenje Pisma na temelju egzegeze (ukoliko uopće znate što je to) :lol: ,budući su je upravo oni prvi počeli primjenjivati u svojim tumačenjima, i na koncu nema mjesta tvrdnji "priznavanja isključivo vlastitog tumačenja", budući da Protestanti itekako koriste spoznaje teologa drugih konfesija.

Pater AlefShin, da li Vam je uopće poznato tko je prvi počeo s kritičkim istraživanjem Pisma, a tko je dao najveći obol istome? Tko je postavio revolucionarne teorije ("četiriju dokumenata", "Sitz in Leben", "redakcije"...) od kojih danas polaze svi ozbiljni svjetski teolozi? Kad na ta pitanja iscrpno (imena, škole, srž teorija) odgovorite, nastavljamo razgovor. :lol:

Za kraj, Jehovini svjedoci i Mormoni uopće ne spadaju u Protestante!!!!!!

Biser do bisera :lol: - gdje li ste samo diplomirali, ukoliko uopće i jeste?

A kao pozdrav, Vama najmilije:

"Uzalud me štuju naučavajući nauke - uredbe ljudske." (Mt 15:8-9) -> pogledati (Iz 29:13)

Edited by Dee, 17 August 2004 - 20:15.


#37 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 17 August 2004 - 21:35

Pravoslavna Crkva (kao i Rimokatolicka,ali je to posebna prica)odrzava 2000-godisnji kontinuitet i pored mnogih ,cesto velikih,prepreka ,sto je bitna cinjenica za bilo kakvo kriticko ili drugo misljenje o istoj.Ovo je sasvim dovoljno znati da bi se vrlo lako pobila decja teza kako su popovi izmislili Crkvu zarad sopstvenog dzepa,inace vrlo cesto promovisana u proteklom vremenu.

Pravoslavnu Crkvu (kao i Rimokatolicku,ali je to posebna prica) su osnovali prevaranti (koji se sada nazivaju popovi) pre dve hiljade godina, zarad sopstvenog dzepa i moci nad neukim i uplasenih stanovnistvom.
I stvarno vam treba odati pocast na tome. Prevara koja traje 2000 godina u kontinuitetu.
Al' dok je ovaca bice i šišanja.

#38 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 17 August 2004 - 21:39

Umalo da zaboravim.
Alef, kako ono bese glasi sedma bozija zapovest?

#39 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 18 August 2004 - 12:35

Dee,
Prvo da naglasim da intelektualnu ucenu kao princip razgovora necu da ispostujem.Nemam nameru da pisem o J,E,S I D izvoru,Hermanu G....,samo da bi zadovoljio neciju vulgarnu potrebu za preispitivanjem.Da li zelis dalje da vodis dijalog sa mnom,to je stvar tvoje licne odluke.
Sto se tice bunta,potreba za reformacijom RKC iz 1517. god,iskrena,ispravna i ubedljiva je vrlo brzo presla posle 1518.g. i Lajpciske rasprave,kao i 4 traktata iz 1520.g. u otvoreni raskol sa Rimom,koji je rezultirao ekskomunikacijom od strane pape Lava X.Ono sto ovaj raskol cini eklisioloskom katastrofom je cinjenica da je on otvorio put novim odvajanjima i rascepkivanju Crkve koja je po svim simvolima vere prvih vekova jedna i sveta.A znas sta pise u Novom zavetu o tome:Ko rusi Crkvu,srusice njega Bog.
Vec u ono vreme se razdvajaju reformisane crkve od luteranstva.Od Anabaptizma se kasnije razdvajaju menoniti,od ovih Amisi.Anglikanska crkva se razvija svojim tokom,ali vremenom nastaju puritanci,baptisti,metodisti..Surogati protestantizma,kao sto su mormonstvo,Unifikaciona crkva,sajentolozi,Jehovini svedoci i ko zna koliko jos pravaca su potekli u protestanskim sredinama i inspirisani njima u mnogim aspektima svog ucenja.Zato i zasluzuju da se klasifikuju,ako ne kao protestanti,a ono bar kao surogati istog(gore sam napisao ekstremni protestantizam).
Sto se egzegeze tice,mnogo pre reformacije su sv.Oci vrlo nadahnuto tumacili Sveto pismo.Antiohijska,aleksandrijska skola ,kao i zapadni sveti Oci itekako vesto i,pre svega,bogonadahnuto tumace Sveto pismo,dakle skoro milenijum i po pre kritickog i naucnog pristupa svetim spisima.Za razliku od ovog pristupa tipicno sektaska metodologija danasnjih kvazitumaca dovodi do nastanka izopacenih i agresivnih verskih pokreta kao sto su mormoni,svedoci,unifikacionisti...Ovakvom pristupu su otvorili siroko vrata upravo Luter,Cvingli,Melanhton,Cvingli... ma koliko njima to nije bila namera.Sa druge strane misljenja sam da neke stvari kod izvornih protestanata treba postovati:veliko postovanje prema Bibliji i naucna egzegeza iste,nacin zivota koji propoveda,dobrotvorne organizacije itd.
Sto se tice nekog mog ekumenizma,radoznao sam za dijalog sa svakim hriscaninom,ali sam misljenja da oko jedne Crkve nema igranja,to je ona koja ima apostolsko prejemstvo u kontinuitetu od skoro 2 milenijuma,postuje 7 vaseljenskih sabora i nije se u tolikoj meri iskompromitovala kao RKC,bez obzira na eventualno protestansko opovrgavanje.

Povrsne osude inspirisane ko zna cime i citatologiju sa kraja postova,nemam nameru da komentarisem,to je uobicajeno oruzje koje moze svako da upotrebi u skoro svakoj prilici i time vesto diskvalifikuje sagovornika.

#40 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 18 August 2004 - 15:19

Biser do bisera :lol:  - gdje li ste samo diplomirali, ukoliko uopće i jeste?

Dee, već smo utvrdili da se AlefShin lažno predstavlja, da nije pop, i da je to još samo jedan od Pobunjenikovih nickova ... :lol:

#41 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 18 August 2004 - 18:00

Sgn,ako je tvoja genealogija hriscanstva tacna,tj. da su Crkvu osnovali prevaranti(kako ti nazivas popove)iz koristoljublja,zasto su onda skoro svi prvi `popovi` tj. apostoli(sv.Petar,sv.Pavle,sv.Andrija...) stradali za Hrista.To ne ide u prilog tvojoj naucnoj `teoriji`,kao ni to da su to uradili i mnogi drugi kasnije.O dugogodisnjem kontinuitetu hriscanstva da ne govorimo sada.
Sedma zapovest je `Ne cini preljube`.Zasto?Zelis da se ispovedas?

Gotivac,ono sto se ocigledno moze ustanoviti je da ti o religiji nemas pojma,pa zato ti ostaje jedino da pises neke nepovezane stvari koje sa njom nemaju nikakve veze.

#42 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 18 August 2004 - 18:22

Gotivac,ono sto se ocigledno moze ustanoviti je da ti o religiji nemas pojma,pa zato ti ostaje jedino da pises neke nepovezane stvari koje sa njom nemaju nikakve veze.

He he ... :lol:

#43 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 18 August 2004 - 18:46

Hoces reci da su apostoli osnovali hriscansku crkvu???

Onda ti, s' duznim postovanjem, nemas pojma o religiji i to tvojoj. Hriscani, u vreme 'apostola' (bar ovih poznatih), su mahom bile grupacije lenjivaca i (samim tim) siromaha koji su hteli na neki nacin da budu 'sultani umesto sultana', tj. hteli su da pokopaju jevrejstvo i svo jeduisticko 'clanstvo' nateraju u svoje tabore. I skoro da su uspeli, da ne bese zlocinackih, kukavickih, pod okriljem noci, Rimljana. Oni su tu gamad trebili na sve moguce nacine (Long live Nero!!! :lol:), nazalost iz pogresnih pobuda...

E, kad je i Rim zapao u probleme, pa se pretvorio u preveliku 'danasnju Srbiju' (pre svega mislim na klasni poredak... milioni ljudi na ivici bede na jednog ko ima sve sto pozeli), i kad su se milioni poceli buniti i predstavljati ozbiljnu pretnju drzavi, i kad je hriscanstvo kao religija jadnih i bednih pocelo da se probija, sto je bilo negde 300-tih godina, Rimljani su odbacili njihov politeizam i prihvatili Hriscanstvo (mali korak za rimsku vlast, tragedija za covecanstvo) iz ociglednog razloga: religijom se najlakse upravlja poslusnim hordama. I tako su opet raji dali hleba (duhovnog, je l' te) i igara (proterivanja ne-hriscana, odatle i datira tradicionalno licemerstvo hriscana - to mu dodje ko ovi ex-komunisti sa ovih prostora sto su sada zakleti neo-vernici), i svi srecni i zadovoljni...

Da se to nije desilo, za hriscanstvo, kao i za brdo drugih sekti tog vremena koje se nisu probile, ne bi danas ni znali...

Dakle, Rimljani su iz svoje koristi osnovali hriscansku crkvu kakva jeste danas. I to je samo jos jedan aparat za ugnjetavanje i siromasenje naroda koji omogucava 'doslednim' i 'bogougodnim' (ex)narkomanima i alkoholicarima, koje mi ovde nazivamo popovima, da zive zivot 'lezi lebu da te jedem', tj. na tudjoj grbaci...

No, kao sto je vec receno, dok je ovaca bice i sisanja...

#44 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 18 August 2004 - 19:23

Фасцинантно је како неки људи све схватају. Чак и највеће тајне нашег постојања. Знају сигурно и на чему небо стоји.
Тајна овог свезнања лежи у материјалистичком поимању света. Са таквим погледима све се отвара као књига: само треба пронаћи ко хоће да присвоји вредност проширене репродукције и систем је откривен.

#45 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 18 August 2004 - 19:50

Znam,znam,Incognito odavno sam citao te bajke koje si prepricao.Ovaj deo foruma je postao kao magnet za ljude koji se takmice u propagiranju sto vecih besmislica i uvreda,na zalost,a problem je sto se na to sve jos mora i odgovarati.

P.S. Ovu `teoriju` propagira Sgn,ne ja.


Brate EL-JAH ,znas i sam da je u Jevandjeljima opisano sve ono sto je bilo vekovima najavljivano u Starom zavetu.Pozdrav!