Jump to content


Photo

Sirite bolesti jer je to bozija volja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
81 replies to this topic

#1 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 11 August 2004 - 09:03

Питање:
Поштовани оче,
интересује ме какав став Црква заузима по питању коришћења кондома? Да ли се то сматра искључиво као средство које служи да спречи трудноћу, или и као заштита од полно преносивих болести? Унапред захвалан,


Стефан


--------------------------------------------------------------------------------
Одговор:
Драги Стефане,

кондом је средство за спречавање трудноће које је по својој природи жеља да се "контролишу" Божија воља и закони, што је наметање наше воље над вољом Божијом, и што је у својој суштини велики грех - супростављање. Сама Црква не познаје проблем "полно-преносних болести" јер га решава са благочешћем и побожношћу, и тражи испуњавање моралног закона да је чак и једну Свету тајну установила која штити своја чеда од ПРЕНОШЕЊА болести на такав начин. Ако се та болест "преноси", или "налази у ситуацији" са могућношћу да се пренесе онда она такве грешке санкционише и до 17 година одлучењем од св. причешћа (по св. Василију).
о. Љубо

http://www.svetosavl...ndex.asp?qa=142
----------------------------------------------------------------

Ovo vec prevazilazi svaku meru; svako ko pokupi neku bolest zbog verovanja u ove bljuvotine bi trebao da tuzi crkvu. Pa kad bi imali normalno pravosudje da ih sve potrpaju u zatvore zbog ugrozavanja opste bezbednosti.

#2 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 11 August 2004 - 09:11

Pa ti kad legnes sa deckom sledeceg puta ga pitaj da li je ateista. Ako nije ateista - korpa.

#3 dzishn

dzishn
  • Members
  • 1,533 posts

Posted 11 August 2004 - 09:48

Одговор:
Драги Стефане,

кондом је средство за спречавање трудноће које је по својој природи жеља да се "контролишу" Божија воља и закони, што је наметање наше воље над вољом Божијом, и што је у својој суштини велики грех - супростављање. Сама Црква не познаје проблем "полно-преносних болести" јер га решава са благочешћем и побожношћу, и тражи испуњавање моралног закона да је чак и једну Свету тајну установила која штити своја чеда од ПРЕНОШЕЊА болести на такав начин. Ако се та болест "преноси", или "налази у ситуацији" са могућношћу да се пренесе онда она такве грешке санкционише и до 17 година одлучењем од св. причешћа (по св. Василију).
о. Љубо

http://www.svetosavl...ndex.asp?qa=142
----------------------------------------------------------------

Ovo vec prevazilazi svaku meru; svako ko pokupi neku bolest zbog verovanja u ove bljuvotine bi trebao da tuzi crkvu. Pa kad bi imali normalno pravosudje da ih sve potrpaju u zatvore zbog ugrozavanja opste bezbednosti.

hm, dobro ovaj otac ljubo ochigledno nije od bistrijih, ali kad uzmesh u obzir da, prema crkvi, nema sexanja pre venchanja, onda onaj deo o kondomima kao sredstvu za kontrolisanje bozhje volje ne chudi

a i ako se jebavash samo kako crkva nalazhe, to jest ne pre braka a onda samo za muzhem/zhenom, polno prenosive bolesti nisu problem

a ovaj shta se nasro o nepriznavanju postojanja takvih bolesti, na to ne znam shta da rechem

#4 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 11 August 2004 - 09:49

Pa ti kad legnes sa deckom sledeceg puta ga pitaj da li je ateista. Ako nije ateista - korpa.

Heh, kada nemate odgovor omiljena taktika vam je da napadate protivnika (umesto njegovih argumenata). BTW, otkud ti to da volim decke? I ti izgleda razmisljas slepim crevom, a ne mozgom...

#5 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 11 August 2004 - 11:15

BTW, otkud ti to da volim decke? I ti izgleda razmisljas slepim crevom, a ne mozgom...

Ako se vec bojis da ces se zaraziti...
Znaci ako si musko i zelis da povalis devojku (ili decka) niko te ne moze spreciti da stavis kondom. A ako ta osoba nece sa kondomom, ko joj je kriv...
Ako si zensko i imas decka onda on mora da ga stavi ili da dozvoli da mu ti stavis. Slicno i ako si pasivan homoseksualac.
Ako si zensko i volis zensko onda tu svejedno nema penetracije.

Prosto ko pasulj i bez bilo kakve diskriminacije.

#6 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 11 August 2004 - 11:58

Ako se vec bojis da ces se zaraziti...

Ja se ne bojim, dovoljno sam obrazovan da znam kako da se zastitim. Na zalost, mnogi (vecina?) to ne znaju, dobrim delom zahvaljujuci i gorenavedenim stavovima crkvenih organizacija.
Da li i ides kod zubara koji ne stavlja rukavice? Sta ce biti ako tako pokupis neku bolest, bozija volja? Zasto peres ruke (ako ih peres)? Ti onda radis direktno protiv bozije volje...

#7 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 11 August 2004 - 12:13

nego da skratimo, crkvu (kao instituciju) treba zakonom zabraniti!
ko bi da veruje u boga i slicne gluposti - nek veruje u intimi i toplini doma svog.
za to mu crkva ne treba o ustedi para da ne govorim

#8 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 11 August 2004 - 12:34

Ja znam bar jednu osobu koja se zbog raznoraznih postova toliko osusila da ju je tuzno gledati. I svi joj pricaju da ne treba toliko da posti, ali ne vredi to je utuvilo u glavu da mora i ko zna kojih razloga (nece da kaze) da ja vise i ne znam kad posti a kad ne.
Pre neki dan me zapanjila, gledala je kesicu od sladoleda da li ima mleka, da ako bude postila se ne zajebe slucajno sto ce da unese malo mleka.
To ti bre udje u svaku poru - celiju tvog mozga pa se ti posle izvadi iz tog maloumnog lavirinta.

#9 iris w

iris w
  • Members
  • 83 posts

Posted 11 August 2004 - 15:39

Pre neki dan bila je emisija na BBC-u koja se bavila upravo ovim pitanjem
ali u katolickoj crkvi. Katolicka crkva ima slican pogled na stvar.

Objasnjenja su sledeca:
- apstinencija - kao jedini i pravi nacin da se ispravno zivi / umre.
- sanse da virus/HIV prodje kroz nevidljive pore kondoma
procenjene(po njima) na nekih 5 -10 -15% :lol:

Upravo ova druga konstatacija / teza je pokrenula i neke naucne komentare, koji su naravno u suprotnosti sa tom tvrdnjom. Cak je jedan naucnik rekao - sanse da se tako nesto dogodi su ravne su onima da se upravo bas vas avion srusi. Naravno, vi i dalje letite avionom.

Ono sto je meni bilo strasno, je kolike razmere sve ovo poprima u Juznoj Americi i delom u Africi. Mozda i kapiram u cemu je poenta, ali ne vidim da to moze biti opravdanje za ovaj uvrnut stav. I opravdanje za eventualne zrtve.
Ako je ovo zvanican stav katolicke crkve, sta reci o pravoslavnoj?

#10 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 11 August 2004 - 15:55

Veoma je opasno kad se ljudima namece da zive jedan zivot koji je u suprtonosti sa njihovom prirodom. Veoma je zalostan slucaj masovne pederastije po manastirima, zatvorima itd.

Apstinencija moze da deluje pogubno na mozak ljudi.

#11 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 August 2004 - 15:56

Ako je ovo zvanican stav katolicke crkve, sta reci o pravoslavnoj?

Nista. Razlike izmedju te dve crkve su daleko manje nego sto bi se po pisanju nekih na ovom forumu dalo zakljuciti. (Tu ubrajam i ekstremne orto-klerikalce, kao i ekstremne pravoslav-hejtere).

#12 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 11 August 2004 - 15:58

Zasto,Aleksa,ne i suprotno?Naime,ko bi da ne veruje u Boga i slicne gluposti - nek veruje u intimi i toplini doma svog.Misli,kad vec ovo prvo moze.

#13 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 August 2004 - 16:03

Kako to, "ko bi da ne veruje, neka veruje"???

AlefShin - ne postoji simetrija izmedju verovanja i neverovanja. Ko ne veruje, ne veruje, i kraj price.

#14 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 11 August 2004 - 16:30

Pa ti kad legnes sa deckom sledeceg puta ga pitaj da li je ateista. Ako nije ateista - korpa.


ne, sledeci put kad ja legnem sa dechkom, ako kaze da je vernik, onda korpa. jer, koliko vidim, ti idioti ne koriste kurtone.
:lol: :lol: :lol:

edit :lol:: ili ne jebu uopshte... ne legaju, osim u braku... uuuuuu. u.

Edited by zazie, 11 August 2004 - 17:32.


#15 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 11 August 2004 - 16:35

Prvo,Indy,dugujem ti jedno malo izvinjenje.Jednom sam reagovao eksplozivno,pogresno te procenivsi.
Sto se ovog gore tice,to je bila ironija i greska(mislim na nedostatak `ne`). Bilo kakva zabrana ovog ili onog ,narocito takve dugotrajne institucije kao sto je Crkva(u njenom sociloskom aspektu) je krajnje neozbiljna. Naravno da nema ni govora o nekoj zabrani ateizma ili slicno.
Nego,znam dosta ateista kojima ne pada na pamet nipodastavanje Crkve,tudjeg verovanja ili slicno.Neki sa ovog foruma su ,sto se ovog tice,zaista pravi fenomeni.Znaju sve,veru posmatraju totalno jednosmerno-kako njima odgovara,ukidali bi nesto,navodno...Cudo od ljudi.