Jump to content


Photo

Sveti Sava, skolska slava


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
123 replies to this topic

#1 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 11 August 2004 - 08:56

Zastitnik skolstva nam je osoba koja je zivot posvetila, kako neko skoro rece, borbi protiv razuma i inteligencije. Drugim recima, zaglupljivanju naroda.
Strasno.

#2 Seth

Seth
  • Members
  • 15 posts

Posted 12 August 2004 - 10:22

Koliko ja vidim jedino se ti (i tebi slicni) bave zaglupljivanjem naroda. Uopste ne razumem sta trazis na ovom forumu, posto vernik ocigledno nisi. Osim uvreda na racun pravoslavlja nista nisi napisao do sada. Nadam se da je i administratoru sinula ovakva ideja i da ce zabraniti ovakve likove. Ili iskljucuje samo one koji pravoslavlje brane!!!

Secam se bobt-a, ciji je nalog ugasen.

Ukoliko mislite da je sirenje trpeljivosti medju ljudima vas glavni cilj, pocnite vec jednom da radite nesto po tom pitanju.

Sto se tice tebe, za tvoju inteligenciju i razum tesko da bi se iko mogao izboriti. NI ti se ne trudis nesto narocito. Nego se ti lepo dohvati nekog drugog foruma gde su drugi slicni tebi i pljujte se do mile volje. Ovde bi neko trebao nesto da sazna ili nauci, a ne da slusa tvoje idiotluke.

A i istorija ti ocigledno nije jaca strana. Mozda bi odatle trebalo da izvuces nesto poucno.

#3 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 12 August 2004 - 11:38

Ako budes pazljivo citao i pratio razmune postove mozda naucis da koristis glavu umesto crkvenih knjiga. Ukoliko naravno imas inteligenciju da shvatish gde je problem u religiji.

#4 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 12 August 2004 - 16:16

A i istorija ti ocigledno nije jaca strana. Mozda bi odatle trebalo da izvuces nesto poucno.

Napisao jesi dosta, ali nista korisno nisi rekao. Kao na primer da mi pokazes zasto nisam u pravu...
Hajde ovako, reci ti meni sta je doticni Sava uradio u korist edukacije i nauke - to je valjda smisao skola, zar ne?

#5 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 August 2004 - 16:33

Bolno je evidentno da je srpski narod "preskocio" fazu prosvetiteljstva.

Religija koju promovisu Justinovi sledbenici je sva sastavljena od ksenofobicne i iskljucive misticnosti, do naroda se to sliva kao neki pseudopaganizam. A Dositejevo prosvetiteljstvo je prognano iz zvanicne religije.

To se jako lepo odslikava na ovom forumu, na kome prisutni koji se deklarisu kao religiozni uopste ne znaju sta da rade sa "razumom", gde da ga smeste i kako da polemisu sa onima koji se razumom rukovode.

Njima je, verovatno, potpuno strana koncepcija po kome je sam bog upravo razum, um, logos. To je naravno uvreda sa justinovske misticare, kako bi bog mogao biti nesto tako "jednostavno" kao tamo nekakav razum.

Neki pisu ovde, "kada se stigne do kranjih granica razuma, potrebno je nesto drugo".

Kako oni samo smelo pretpostavljaju da su, jel'te, oni stigli do krajnjih granica razuma!

Je li, seli su jedno po podne posle rucka, razmislili malo o smislu zivota, rekli sebi, "e hebi ga ovo je komplikovano", i nastavili i dalje da slusaju sta im "duhovnici" servisiraju... Stigli ljudi do krajnjih granica razuma! Pazi, molim te.

#6 dzishn

dzishn
  • Members
  • 1,533 posts

Posted 13 August 2004 - 01:30

Uopste ne razumem sta trazis na ovom forumu, posto vernik ocigledno nisi.

ovom prilikom se mole i oni koji nisu politichari da ne zalaze u politiku,oni koji nisu knjizhevnici da ne zalaze na literaturu i naravno oni koji nisu razni nek se drzhe podalje od "razno"...

:lol:

#7 Guest_Tutuola_*

Guest_Tutuola_*
  • Guests

Posted 13 August 2004 - 04:25

ovom prilikom se mole i oni koji nisu politichari da ne zalaze u politiku,oni koji nisu knjizhevnici da ne zalaze na literaturu i naravno oni koji nisu razni nek se drzhe podalje od "razno"...

:lol:

Odlucno se protivim predlogu. Smeh je lek. U stara dobra vremena aristokratija je cak izdrzavala pojedine maloumnike zarad sopstvene zabave.

#8 Seth

Seth
  • Members
  • 15 posts

Posted 13 August 2004 - 08:47

Mislim da sa vama ne vredi raspravljati. Dobro je receno u Svetom Pismu:
.... ne bacaj bisera pred svinje....

Uzivajte u svojoj kaljuzi.

P.S. Svaka cast administratoru, ovo je zadnji put da sam bio na ovom forumu, a i sajtu. Lepo se starate o jednakosti. Ali svima po zasluzi........ Samo tako nastavite, mozda ce vas neko od vasih sponzora i pohvaliti za sticenje svacijih prava osim srBskih.

#9 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 13 August 2004 - 09:24

Bolno je evidentno da je srpski narod "preskocio" fazu prosvetiteljstva.
Neki pisu ovde, "kada se stigne do kranjih granica razuma, potrebno je nesto drugo".
Kako oni samo smelo pretpostavljaju da su, jel'te, oni stigli do krajnjih granica razuma!

Mozda je i dobro sto su Srbi preskocili prosvetiteljstvo. Ionako savremena (postmoderan) nauka polako ali sigurno odustaje od determinizma.
Ja licno nikad nisam ni tezio krajnjim granicama razuma. Moj cilj su krajnje granice Zena (vidi pod Rambo Amadeus).
U vezi sv. Save - kod svake grupe ljudi (a tu spada i nacija svidjalo se nekima ili ne) postoje svetinje koje ne treba dirati. Primera radi na "4umu" B92 postoji svetinja koja se zove "ratni zlocini". Kada sam u rubrici Politika napisao tekst o tome da Srebrenica nije nista cudno u istoriji covecanstva, te da se mnogi drugi ne stide i vecih zlocina naisla je prava lavina osionih reakcija. A ja sam samo hladno, logicki i racionalno izveo neke zakljucke. U tom slislu, imam i ja prava da osiono reagujem (ili podrzim takvu reakciju) kada neko vredja sv. Savu jer on je svetac "samo" nekoliko stotina godina.

p.s. Uostalom pogledajmo kako su zavrsili oni koji su priredili skandaloznu pozorisnu predstavu sv. Sava. Sa nekim stvarima se ne treba igrati.

#10 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 13 August 2004 - 09:25

Mislim da sa vama ne vredi raspravljati. Dobro je receno u Svetom Pismu:
.... ne bacaj bisera pred svinje....

Iliti 'ne pokusavaj da ubedis pametnog coveka u te baljezgarije posto nemas ni jedan argument u svoju korist, i samo ces pokazati koliko si glup sto u njih verujes'.

P.S. Svaka cast administratoru, ovo je zadnji put da sam bio na ovom forumu, a i sajtu. Lepo se starate o jednakosti. Ali svima po zasluzi........ Samo tako nastavite, mozda ce vas neko od vasih sponzora i pohvaliti za sticenje  svacijih prava osim srBskih.

Pa pa.

#11 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 13 August 2004 - 09:32

U tom slislu, imam i ja prava da osiono reagujem (ili podrzim takvu reakciju) kada neko vredja sv. Savu jer on je svetac "samo" nekoliko stotina godina.

Naravno, kazete da vam je nesto sveto i to treba da znaci da je imuno na svaku kritiku. Ma nemoj.
Sta ako ja proglasim sve moje postove ovde svetim, tako da kritikom istih diras u moju veru? Vidis koliko to glupavo zvuci?

Dakle, dva vrlo jednostavna pitanja: koju sam to neistinu rekao o vasem svecu i sta je on uradio u korist nauke i skolstva?

#12 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 13 August 2004 - 09:37

Mislim da sa vama ne vredi raspravljati. Dobro je receno u Svetom Pismu:
.... ne bacaj bisera pred svinje....


Slazem se sa tobom - ovi divni postovi su za tebe biseri.

#13 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 13 August 2004 - 09:54

Primera radi na "4umu" B92 postoji svetinja koja se zove "ratni zlocini". Kada sam u rubrici Politika napisao tekst o tome da Srebrenica nije nista cudno u istoriji covecanstva, te da se mnogi drugi ne stide i vecih zlocina naisla je prava lavina osionih reakcija. A ja sam samo hladno, logicki i racionalno izveo neke zakljucke.

Vidim da veoma selektivno citas moje poruke. Zato moram da citiram samog sebe. Ti ubuduce vredjaj sv. Savu ako te to zanima, a ja cu vredjati one koji "stoje" da bi odali postu srebrenickim zrtvama.
Samo cisto za tvoju informaciju - u srpskom narodu ja sam u vecini.

#14 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 13 August 2004 - 10:26

Vidim da veoma selektivno citas moje poruke. Zato moram da citiram samog sebe. Ti ubuduce vredjaj sv. Savu ako te to zanima, a ja cu vredjati one koji "stoje" da bi odali postu srebrenickim zrtvama.
Samo cisto za tvoju informaciju - u srpskom narodu ja sam u vecini.

A ja moram da citiram sebe jer opet eskiviras odgovor:

koju sam to neistinu rekao o vasem svecu i sta je on uradio u korist nauke i skolstva?



#15 Tronožac

Tronožac
  • Members
  • 966 posts

Posted 13 August 2004 - 10:30

Naravno, kazete da vam je nesto sveto i to treba da znaci da je imuno na svaku kritiku. Ma nemoj.
Sta ako ja proglasim sve moje postove ovde svetim, tako da kritikom istih diras u moju veru? Vidis koliko to glupavo zvuci?

Ali ti si prvi počeo, antipatični čoveče.
Zašto to radiš?
Zašto diraš tuđe svetinje?