Jump to content


Photo

Duhovna inteligencija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#16 dzishn

dzishn
  • Members
  • 1,533 posts

Posted 11 August 2004 - 10:03

Odoh malo da radim a vi smislite neki kontraargument za promenu.

moracesh da razjasnish

kontraargument na shta?!

#17 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 11 August 2004 - 11:07


Odoh malo da radim a vi smislite neki kontraargument za promenu.

moracesh da razjasnish

kontraargument na shta?!

Pa recimo na tekst koji sam postavio.
A ako si bas dokon moze i na moju reakciju.

#18 dzishn

dzishn
  • Members
  • 1,533 posts

Posted 11 August 2004 - 11:31

Početkom XX veka, kada su psiholozi otkrili načine i sredstva za merenje inteligencije, Aristotelova definicija čoveka kao „racionalne životinje“ se razvila u opsednutost IQ-om. Sredinom 1990-ih godina, Danijel Goleman je popularizovao istraživanja iz oblasti emocionalne inteligencije, EQ, ističući da EQ predstavlja suštinski zahtev za prikladnu primenu IQ. Sa našim stupanjem u 2000-tu godinu, postoji već dovoljno zbirnih dokaza iz oblasti psihologije, neurologije, antropologije i kognitivne nauke koji nam pokazuju da postoji i treći „Q“, SQ, ili duhovna (spiritualna) inteligencija.
Za razliku od IQ, kojim raspolažu kompjuteri, i EQ, koji je prisutan kod viših sisara, SQ je jedinstvena ljudska inteligencija i najfundamentalnija od sve tri. Ona je povezana sa ljudskom potrebom za smisao i predstavlja jednu od glavnih umnih preokupacija na početku novog veka. SQ je ono što mi koristimo da bismo razvili svoju čežnju i sposobnost za smisao, vizije i vrednosti. On nam omogućava da snevamo i težimo. On leži u osnovi onoga u šta verujemo i uloge koju naša verovanja i vrednosti igraju u delatnostima koje preduzimamo i u obliku koji dajemo svojim životima.

1. tekst ne sadrzhi nikakav argument te na njega ne mozhe postojati kontraargument

mogu samo da ti ponudim komentar

2. tvoji komentari su nepostojeci, ovo je maltene prepisano sa zadnje korice knjige

3. sq sam po sebi ne postoji, on je ili chist eq ili kombinacija iq-a i eq-a

ovo shto je izlozheno kao sfera delovanja sq-a se u sushtini svodi na odabir aksiome, ili po popularnijem nazivu vere

neko dodje do onoga u shta ce verovati bez trazhenja dokaza manje neko vishe svesno - daklem nekad je to samo eq, a nekad samo eq+iq. u ovom drugom scenariju uloga iq-a je u onom delu u kom najpre razmontirash sve konstrukte, da bi na kraju shvatio da u neshto morash verovati. ima, naravno, i onih koji se vechno zavrtlozhe pokushavajuci da nadju sebi dokazljivu aksiomu, i oni nemaju tzv sq jer nemaju ni eq

nemam nishta protiv da se sq prihvati kao naziv za odmerenu kombinaciju iq-a i eq-a, ali nazivati to potpuno novom vrstom inteligencije je glupost

4. "dokon" nisam nikad, mada ochigledno ponekad jesam dokona...
ne znam shta je to, ti si drugi vecheras
valjda se mushki rod prosto pretpostavlja kad nema nekog ochiglednog pokazatelja...

#19 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 11 August 2004 - 13:21

1. tekst ne sadrzhi nikakav argument te na njega ne mozhe postojati kontraargument

mogu samo da ti ponudim komentar

2. tvoji komentari su nepostojeci, ovo je maltene prepisano sa zadnje korice knjige

3. sq sam po sebi ne postoji, on je ili chist eq ili kombinacija iq-a i eq-a

ovo shto je izlozheno kao sfera delovanja sq-a se u sushtini svodi na odabir aksiome, ili po popularnijem nazivu vere

neko dodje do onoga u shta ce verovati bez trazhenja dokaza manje neko vishe svesno - daklem nekad je to samo eq, a nekad samo eq+iq. u ovom drugom scenariju uloga iq-a je u onom delu u kom najpre razmontirash sve konstrukte, da bi na kraju shvatio da u neshto morash verovati. ima, naravno, i onih koji se vechno zavrtlozhe pokushavajuci da nadju sebi dokazljivu aksiomu, i oni nemaju tzv sq jer nemaju ni eq

nemam nishta protiv da se sq prihvati kao naziv za odmerenu kombinaciju iq-a i eq-a, ali nazivati to potpuno novom vrstom inteligencije je glupost

4. "dokon" nisam nikad, mada ochigledno ponekad jesam dokona...
ne znam shta je to, ti si drugi vecheras
valjda se mushki rod prosto pretpostavlja kad nema nekog ochiglednog pokazatelja...

1. Hvala na komentaru
2. U pravu si priznajem, svesno prihvatajuci rizik da ispadnem budala. Mislio sam da je postavljanje sazetka dobar nacin pocinjanja diskusije u kojoj bih mogao i nesto novo da saznam.
3. To ne znam jer nisam citao knjigu o EQ. A da li si ti citala nesto o SQ kad tvrdis da ne postoji? Inace ne vidim nikakav problem da se u istrazivanju krece od nekakve aksiome. I Njutn i Ajnstajn i Tesla su kretali od nekih ideja koje bi im sinule. Kasnije bi ih samo dokazivali. Ili mozda mislis NIHIL EST INTELECTUM?
Inace, u knizi su predstavljeni paralelni modeli od hinduizma/budizma, preko hriscanstva zvanicnog i gnostickog, arhetipova antickog panteona, savremene kvantne fizike, Jungove psihologije... Do sada nisam video takav nivo unificiranja koncepata.
Ja spadam u one koji kazu zovi me krcagom ali me ne razbijaj. Dakle, nemam nista protiv ni ako se to svodi na iq+eq, pod uslovom da tu postoji nekakva licna refleksija na smisao Unirverzuma ('atman' kod Indusa), nekakav dublji smisao svega, nesto sto se ne svodi na goli materijalizam.
4. U pravu si za muski rod, drago mi je da smo se "upoznali".
5. Eto vidis, moze i lepo da se razgovara.

#20 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 11 August 2004 - 14:43

ne znam ko ono rece da je krajnji domet razuma uvidjanje da razum ima granice...

verovatno je to ono tajnovito mesto na kojem prestaje jedan svet i drugi pocinje...


#21 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 11 August 2004 - 15:59

Grubo receno:SQ=IQ*EQ.

Vispren intelekt*egoizam daju ateizam.
Slab intelekt*kvalitetne emocije daju veru,ali neuku.

#22 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 11 August 2004 - 18:17

meni je oduvek bila ultra zanimljiva cinjenica da su ljudi jedina duhovna ziva bica na planeti zemljici... i da pitanje SQ nije pokrenuto mnogo ranije

#23 lahtalion

lahtalion
  • Members
  • 275 posts

Posted 11 August 2004 - 18:22

ovo je maltene prepisano sa zadnje korice knjige

jedne od onih "kako da date smisao svom zivotu za deset dana, pritom gubeci 20 kilograma i postajuci multimilioner i vrhunski ljubavnik"


Za razliku od IQ, kojim raspolažu kompjuteri,

i koji omogucuje da u dos promptu otkucas "if all zip are zams and all zams are zooms, are all zips zooms?" i kompjuter kaze "um, yeah i think so... so what do i get on this test of yours?"

ne brate, ne raspolazu kompjuteri IQom.


i EQ, koji je prisutan kod viših sisara, SQ je jedinstvena ljudska inteligencija i najfundamentalnija od sve tri. Ona je povezana sa ljudskom potrebom za smisao i predstavlja jednu od glavnih umnih preokupacija na početku novog veka.

???
da, ako kod kuce imash ormar pun isechaka iz "zone sumraka"


SQ je ono što mi koristimo da bismo razvili svoju čežnju i sposobnost za smisao, vizije i vrednosti. On nam omogućava da snevamo i težimo. On leži u osnovi onoga u šta verujemo i uloge koju naša verovanja i vrednosti igraju u delatnostima koje preduzimamo i u obliku koji dajemo svojim životima.

znachi uskoro cu moci da se testiram da vidim koliko dushe imam?
"130, gospodine djordjevicu"
"jel.. aha.. a.. shta to sad znachi?"
"pa vi ste jedna dusha od choveka"
"ozbiljno? komshije mi govore to vec deset godina i nisam im verovao al evo sad kad imam na papiru..."

ajde da se malo ispravim - jedna od onih knjiga koje je autor napisao sa motom: "ma sad cu da se namlatim para koristeci neinformisanost shire populacije, a nek me kolege ispljuju, ko ih shljivi siromashne"

kakav housewife's favourite

odoh ja da primenim svoj newfound SQ i radim neshto smisleno... sva sreca da ga nadjoshe, inache ko zna koliko bih prichao o njemu :lol:

#24 dzishn

dzishn
  • Members
  • 1,533 posts

Posted 11 August 2004 - 18:30

meni je oduvek bila ultra zanimljiva cinjenica da su ljudi jedina duhovna ziva bica na planeti zemljici...

nije mi bash jasno kako smo doshli do tog zakljuchka
"mi" - chovechanstvo

mislim prija mi, al mnogo bih volela da mi neko objasni po chemu smo mi to jedina duhovna bica
jel shto smo se doesitli boga i crkve?

#25 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 11 August 2004 - 18:37

ne, IMHO Bog i Crkva nemaju nikakve veze sa duhovnoscu... hocu da kazem i ateisti su takodje duhovni.... ljudi su oduvek duhovna bica, i pre no sto su kreirali razno-razne Bogove i podigli razno-razne Crkve

#26 dzishn

dzishn
  • Members
  • 1,533 posts

Posted 11 August 2004 - 18:39

dobro, al kako smo mi to duhovna bica?
mislim shta je to shto samo mi imamo/radimo i nazivamo duhovnoshcu?

#27 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 11 August 2004 - 18:47

mmm... otprilike, kreativni smo u najsirem smislu reci... onako, najkrace moguce receno

#28 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 11 August 2004 - 19:50

"mislim shta je to shto samo mi imamo/radimo i nazivamo duhovnoshcu? "

svest... mogucnost da posmatras sebe samog, da donosis odluke o svojem ponasanju i delovanju, sto bi rekao Kinik - da biras..
zivotinje su u tom smislu ogranicene na delovanje koje je instiktivno,
covek je jedini koji moze svesno da odlucuje da li ce ili nece da zivi kao rob svojih nagona - tj, da bude njima definisan i odredjen, ili
ce biti slobodan od njih, gospodar svojih recimo osecaja, misli, izrazaja
u krajnjoj instanci svesni stvaralac svoje zivotne putanje

i to je ono sto nas razlikuje, as far as i can see B)


#29 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 August 2004 - 00:53

Bogami, reg je nacisto zakazao. :lol:

#30 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 12 August 2004 - 06:37

dobro, al kako smo mi to duhovna bica?
mislim shta je to shto samo mi imamo/radimo i nazivamo duhovnoshcu?

Pa recimo da smo svesni da cemo umreti. No, mozda su i zivotinje svesne samo to ne znaju da iskazu.