Jump to content


Photo

Oj, Ameriko, teška muko!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
6 replies to this topic

#1 Monoteizam

Monoteizam
  • Members
  • 740 posts

Posted 06 August 2004 - 19:46

Oj, Ameriko, teška muko!

Oj, Ameriko, teška muko,

na te sam se gadno nasuk'o!

Džemat.org Muhamed Pjetrović je jedan od rijetkih Bosanaca koji je puno prije rata, kao trinaestogodišnjak, emigrirao u Sjedinjene Američke Države. Muhamed, kome su danas 42 godine, je radio kao električar skoro 25 godina, a od 1986. je radio u strogom centru Njujorka. Islamu se, kaže, vratio 1993. godine, mada je prije toga sa rajom sa posla (gdje su ga zvali Miki) znao otići na pivu. Tamam otkako se Muhamed vratio islamu, kolege s posla su ga počele uznemiravati sa sitnim pakostima. Ubrzo nakon 11. septembra pakost je od sitne narasla u veliku i ružnu: Muhamed je izgubio posao jer je navodno postao 'opasan po sigurnost'!

Muhamed se vratio islamu nakon što je dobio strašne poruke od svojih rođaka iz Bosne. Dvojica najbližih rođaka koje su mu odveli Srbi se vode kao nestali. 'Želio sam vidjeti zašto nas ti ljudi progone. Bili smo kao oni, živjeli smo skupa, a onda su se žestoko okrenuli protiv nas,' rekao je Muhamed. Svidjelo mu se ono što je našao u islamu i vjerovao da je postao bolja osoba kao rezultat svojih novih vjerovanja.

Ali tada polahko kreće belaj na poslu: isprva su svi šokirani radi kapice (kufi) koju je počeo da nosi. Onda je uzimanje abdesta počelo da iritira neke njegove kolege s posla. Jedan ga je optužio da pere noge u lavabou gdje ljudi peru voće, a Muhamed je odgovorio, da pošto je samo malo viši od metar i po, nema teorije da ubaci stopala u lavabo. Neko mu je ukrao i serdžadu, a kada je pozvao druge muslimane da mu se priključe klanjanju u džematu u prostoriji za odmor, šef mu je rekao da posjetioci nisu dozvoljeni. Ima još: neko mu je poderao muslimanski kalendar sa njegovog ormarića, a on se osvetio tako sto je zderao golišave slike fotomodela Poline Porizkove!

A onda se desio 11. septembar. Muhamed je uspio doći na posao tek dva dana kasnije jer je njegova firma u neposrednoj blizini dva srušena nebodera. Na poslu se pričalo o napadu na Njujork i mnoge kolege su već krivile muslimane, a Muhamed je rekao da je prerano da se donese sud i podsjetio na bombaški napad u Oklahomi kad su mediji napali muslimane, a poslije se ispostavilo da oni nisu bili krivi. Muhamed je rekao da su to mogli učiniti i Rusi i CIA i Jevreji i Kinezi i da pravi muslimani to nisu mogli počiniti jer je samoubistvo protiv islama, a i zato što je djelo naudilo nevinima ili muslimanima. Konačno je Muhamed Buša nazvao kukavicom jer se nije vratio u Vašington isti dan. Razgovor je naljutio jednog njegovog kolegu koji je izišao, ali se kasnije vratio i rukovao sa Muhamedom. Što se Muhameda tiče, sve je bilo u granicama normale.

Međutim, onaj isti tip koji se žalio oko abdesta, je prijavio šefovima 'žučnu raspravu' i Muhamed je 5 dana kasnije ostao bez posla. Samo mu je rečeno da ga kompanija više ne želi i on otada ne može da nađe posao. Dok je čekao na svoju posljednju platu, Muhamed je razgovarao se čovjekom iz firme o napadu na Njujork. Taj ga je kasnije prijavio FBI-iju jer je navodno Pjetrović tada rekao da će biti još napada. FBI je odgovorio tom paničaru da to nije dovoljno specifična informacija. Međutim, Muhamed pojašnjava šta je tada rekao: 'Rekao sam da ovi zli ljudi koji su to počinili neće stati. Ti idoti će nastaviti.' Ovo isto i Buš priča već godinama, ali on nije optužen radi te priče.

Bilo je još nesretnih nesporazuma. Kada je Muhamed isprintao reklamu o puškama sa interneta i ostavio je na stolu među novinama sličnog sadržaja gdje i drugi radnici mogu da je vide, nije bilo nikakvih problema. Ali to je bilo nekoliko mjeseci prije 11. septembra. Nakon što je izgubio posao, ispostavilo se da je Pjetrović takodje optužen radi korištenja firminih kompjutera da bi snimio podatke o vojnim puškama.

Muhamed trenutno tuži svoju bivšu firmu radi diskriminacije protiv njega kao muslimana i zato jer su ga neosnovano optužili radi uznemiravanja radnog mjesta. Suđenje počinje u januaru.

Čini se da je jedna od lekcija za ostale muslimane u dijaspori: ZAČEPITE SVOJA USTA DA NE BISTE OSTALI BEZ POSLA. Druga bi mogla biti: SVE ŠTO KAŽETE BIĆE PROTUMAČENO NA NAJGORI (NE)MOGUĆI NAČIN. Ili: NAKON ŠTO ZIJANITE POSAO, NEMA ŠANSE DA GA OPET DOBIJETE.

Ukratko: MRŠ SA ZAPADA! (Goni psine preko atlantske vodurine.)

Izvor: Vilidž Vojs (Village Voice)

www.dzemat.org

Edited by Monoteizam, 06 August 2004 - 19:54.


#2 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 07 August 2004 - 10:19

a kada je pozvao druge muslimane da mu se priključe klanjanju u džematu u prostoriji za odmor, šef mu je rekao da posjetioci nisu dozvoljeni.

I šta je u ovom što sam citirao verska diskriminacija?

Ah, ti truli kapitalisti, neće da plaćaju nekog da dovodi ljude sa strane u firmu, i da gube radno vreme u molitvama... Sram ih bilo!

Znači, ja se zaposlim, i, pošto nisam religiozan, pozovem drugare da za vreme radnog vremena dodju kod mene u firmu i igramo Riziko, i ako mi šef to ne dozvoli, to je onda diskriminacija mene kao igrača Rizika?

#3 Monoteizam

Monoteizam
  • Members
  • 740 posts

Posted 07 August 2004 - 23:29

To nisu ljudi sa strane,nego radnici.I to je vreme pauze!

#4 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 08 August 2004 - 14:28

To nisu ljudi sa strane,nego radnici.I to je vreme pauze!

šef mu je rekao da posjetioci nisu dozvoljeni.


Ako su u pitanju posetioci onda je očigledno da je reč o ljudima kojima tu nije mesto, bez obzira u kojoj firmi rade.

#5 Monoteizam

Monoteizam
  • Members
  • 740 posts

Posted 11 August 2004 - 01:07

Vidis taj direktor ih je tako nazvao.To bi trebalo da stoji ovako"posjetioci"
to su radnici koji su radili u istoj firmi.Nije valjda isoa i trazio ljude izvan fabrike?!

#6 cosak od Avale

cosak od Avale
  • Members
  • 306 posts

Posted 11 August 2004 - 01:56

Daj link za Village Voice (mislim, imam ja link, ali daj za taj konkretni clanak) a ne za dzemat.org.

U medjuvremnu, procitaj ovo poucno stivo:

Istanbul Bombs Kill Two, Qaeda Group Claims Attacks

Tue Aug 10, 2:05 PM ET
By Daren Butler

ISTANBUL (Reuters) - Simultaneous bomb attacks rocked two hotels and a gas depot in Istanbul on Tuesday, killing a Turk and an Iranian and injuring 11 including foreign tourists at the height of the holiday season.

Two groups claimed responsibility for the early morning attacks. One said it had links to al Qaeda and warned of more to come. Another, an unknown Kurdish group, said the attack was retaliation for Turkish operations against Kurdish guerrillas.

One hotel was occupied mainly by Iranian traders, the other in an area frequented by foreign backpackers and just a stone's throw from some of Turkey's best known tourist sights.

Those injured included Dutch, Chinese, Ukrainian and Spanish citizens, as well as a Turk and a Turkmenistan national.

"The Mujahideen from the Abu Hafs (al-Masri) Brigades carried out the first in a series of operations which will be launched against European countries after they all rejected the truce offered by our sheikh (Osama bin Laden)," said a message posted on an Islamic Web site. (opet taj internet :lol:

The group has repeatedly claimed responsibility for attacks, including the Madrid train bombings, but has not been officially linked to any of them.

A group calling itself the Kurdistan Liberation Hawks also claimed responsibility in a statement posted on Mesopotamian News Agency, which often carries statements from the Kurdistan Workers Party (PKK).

"We carried out these acts in response to recent operations in Kurdistan and the execution of Kurdish guerrillas," the statement said.

Turkey's largest city and commercial capital has been targeted repeatedly in recent years by bombers as diverse as Kurdish militants, far-leftists and radical Islamists.

A Turkish group linked to al Qaeda said it carried out four suicide bomb attacks last November on Jewish and British targets in which more than 60 people were killed and hundreds injured.

PHONE TIP-OFF

Staff at the Pars Hotel in Laleli district, where the two men were killed, said they received a telephone warning 10 minutes before the explosion.

A tip-off was also received before two separate devices exploded at a storage complex for liquid petroleum gas in an outlying area of the city, causing damage but no casualties, state-run Anatolian news agency said.

Iranian trader Siamak Jihani, 54, said he was fast asleep at the Pars when the blast ripped through a room two floors below him at around 1.40 a.m. (2240 GMT).

"There was a really loud explosion and the room shook," he said, his foot bandaged after he cut it on broken glass. "The corridor was filled with smoke. It was a scary experience."

Anatolian named one of the dead as Haydar Baydar, 31, from Van in eastern Turkey and the other as Mahdi Pooliki from Iran.

The other explosion happened about three km (two miles) away at the Star Holiday Hotel in the historic hub of Sultanahmet, only a few hundred meters (yards) from Byzantine and Ottoman monuments such as Haghia Sofia basilica and the Blue Mosque.

Television pictures showed emergency services carrying casualties, mostly young foreigners, to ambulances outside. The blast ripped away external walls on two floors of the hotel.

Turkish financial markets shrugged off the blasts but the attacks raised fears of damage to Turkey's tourism industry, which the government and investors are banking on to help curb the country's burgeoning current-account deficit.

"The fact that terror incidents like this are constantly kept on the agenda will have a negative impact on our tourism sector and on the economy, which has been going well in recent days," Timur Bayindir, chairman of the Touristic Hoteliers, Operators and Investors' Union, said in a statement.

In June, four people were killed and 15 wounded in an explosion on a bus in Istanbul, shortly before President Bush arrived in the city for a NATO summit.

#7 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 August 2004 - 02:13

Oj, Ameriko, teška muko,
na te sam se gadno nasuk'o!

E i to me zabole (copywrite Henry).