Jump to content


Photo

O svijetlu sunca i mirisu ruže


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#1 Edin

Edin
  • Members
  • 422 posts

Posted 12 July 2004 - 09:47

Nikada nisam vjerovao u zvaničnu istoriju. Kažu (i pravo govore), da takvu istoriju pišu pobjednici. A ni jedan pobjednik nikada nikoga nije tako pobijedio da ne bi u svojoj priči pobjedu prikazao još većom. Ali, kad bolje razmislim, ne vjerujem ni u istoriju koju pišu poraženi! I poraz je muka, i poraz rađa pristrasnost. Muka poraza uvijek je veća od radosti pobjede. Zato su i revizije istorije iz perspektive poraženog, sigurno radikalnije od izmjena koje u opis toka zbivanja unose pobjednici. I javne istorije, istorije pobjednika, i tajne istorije, istorije poraženih, legalne i subverzivne istorije, su sve od reda djela štimer-majstora. Naštimati instrument da svira onako kako naruči mušterija, eto znanja koje treba dobrom istoričaru.

Pisanje istorije, u jednom smislu, jeste osnova svake kozmetike, jer je izvedena iz umijeća šminkanja mrtvaca. Opet, nisu daleko od istine i oni koji tvrde da je upravo obrnuto i da je vještina šminkanja mrtvaca izvor svake istorije; jer je kozmetika šminkanje budućih mrtvaca!

Ja zapravo vjerujem u privatne istorije. Prije neki dan, poslije 34 godine, ponovo sam sreo svog prijatelja Đuru Šušnjića. Eto, na to mislim kad kažem, privatna istorija. Grumen čistog zlata! Tu nema ni pobjednika ni poraženih. Tu nema ni likovanja, ni čemera. Sama radost, slična svjetlu Sunca, nalik na miris ruže! Dakle, ozareni takvim svjetlom, uronjeni u dah tog mirisa, govorili smo zajedno na jednoj tribini! Dijalog i tolerancija među religijama! Očkivao sam sagovornika. Nađoh prijatelja!

Moram vam nešto priznati: prisutnima sam ostao veliki dužnik. Neću da vas tješim, tako sam im rekao. A sve vas volim. Ako prisutne dijelim prema temi, u sali je bilo mnogo muslimana i nešto pravoslavnih. Ne znam da li je bilo i katolika. Najprije sam naumio da prisutnima par narednih sati pretvorim u azil. U zaklon od nepovjerenja, u sklonište od trvenja, u skrovište do kog neće moći da stigne mržnja. I pomislih: strašno je napolju! Šta će biti kada ponovo izađu u svijet, meki kao dobro uštavljena rukavica!? Hoće li biti ozlojeđeni i na sebe i na mene, kada uvide da je katarza samo dio dramske igre, i da izvan pozorišta, nema mjesta za predah i smiraj duše!?

Onda sam htjeo da im ispiričam priču o tome kako je Bog, objavljujući Sebe kroz religije, zapravo ljudima poslao zlatnu ribicu, koja je mogla ispuniti tri želje. I da su svi bez izuzetka, odmah pojeli tu zlatnu ribicu. Jer im to bijaše prva želja!

Dijalog i religije, religije i tolerancija! Na šta, zapravo mislimo kada to kažemo, dame i gospodo!? Dijalog u kom ateisti govore sa vjernicima? Dijalog u kom ateisti govore o religiji? Dijalog između vjernika iste religije? Dijalog između vjernika dvije religije (ako je više od dvije, onda nije dijalog)?

Istorija religija jeste istorija ljubavi pretvorene u mržnju, istorija razumijevanja, promovisana u nesporazum. Pohvala života i odricanje smrti, prekrojeni u blagoslov ubijanja i slavljenje mrtvih! Ko treba biti ponosan na ovu alhemijsku paradu: vjernik ili ateist!?

Zlatna ribica tako temeljito je oglodana, da nije bilo vremena da se poželi čak ni dijalog i tolerancija za pripadnike sopstvene religije. Unutar jedne iste religije ostvareni su spektakularni uspjesi u širenju doktrinearne netrpeljivosti i istrebljivanju svake razlike, e da bi oni koji drugačije misle mogli biti išta no korov i pljeva! Zapadna Evropa prolila je više krvi u uzajamnim vjerskim ratovima, nego za bilo koji drugi ekonomski, ideološki ili vojnički razlog!

Kažete, tako je to bilo nekada!? A to što jedna pravoslavna crkva i danas ukida drugu, sestrinsku, i što trećoj ne da ni glavu da digne do sopstvenog dostojanstva (autokefalnosti)? Što rukopolaže i rasčinjuje ne prema principu milosti i ljubavi čak i prema neprijatelju, nego prema načelu strogosti i nemilosrdnosti prema bližnjemu svojemu!? I što na neka sveta mjesta ne može doći niko osim onih za koje su ta mjesta sveta? I što u nekim državama hrišćanske Evrope, ni danas ne smiju zvoniti zvona druge crkve, što ustav ne dozvoljava da iste te države vodi neko ko pripada drugoj osim oficijalne crkve? I što djevojke čak i u zemlji Slobode, Bratstva i Jednakosti, ne smiju nositi šamiju koja će im pokriti kosu, iako smiju nositi perike koje će im takođe pokrivati kosu!?

Osim toga, Bog ni jedne religije, nije sokratovac! Po definiciji, kao apsolutni autoritet, Bog govori imperativno. S Njim nema, niti može biti dijaloga. Zato religije, ukoliko ih zastupaju vjernici, imaju jasno limitiran dijapazon slobode dijaloga. Mogu govoriti samo o onom nebitnom, o zajedničkom. A zajedničke istine svih religija su opšta mjesta, ono što njih ne legitimiše. Identitet svake religije izvodi se iz odredbi u kojima su one jedinstvene, tamo gdje se od svih drugih religija razlikuju. I zato, takođe, ne može biti pravog ( dakle nikakvog) dijaloga među religijama.

Uistinu, postoje veliki majstori apsolutne, bezrezervne ljubavi! Pod pazuhom, uz lijevu sisu, kraj samog srca, svake velike religije, mogu se naći propovjednici ljubavi kakvoj malo ko umije i u snu da se primakne. To su mistici, čeda i čuda odnjegovana u glavnom korpusu sopstvene religije, uvijek neshvaćena, često progonjena od svoje sabraće. Nihove riječi tolerancije tako su bezuslovne, tako čiste, kao da nisu od ovoga svijeta! Sijaju jasno kao Sunce, mirišu kao jutarnja ruža! Ali, niti se sunce miješa u stvari ovoga svijeta, niti miris ruže nešto u njemu mijenja!

Šta sam lijepo mogao reći mojim slušateljima, mojim sestrama i braći mojoj one večeri, a da to ne bude zašećereni sentimentalizam!? I kakvu sam im istinu mogao saopštiti, a da im ona ne skuči vidike, da im ne bude tjeskobna? Da ne učvrsti stare predrasude, da ne pobudi nove izvore mržnje, da ne pojača kobne zablude?! Kad im je poslao religije, Bog je ljudima poslao zlatnu ribicu, kadar da nam ispuni tri želje. Najprije zaželismo da je pojedemo. I želja nam bi ispunjena. Hoće li nam se smilovati i poslati drugu zlatnu ribicu, hoćemo li je znati sami dozvati, i nećemo li opet najprije poželiti da je pojedemo!?

Barem da nam je zapela neka kost u grlu!

A Sunce i dalje blista istim sjajem, i ruže ne prestaju da mirišu!


Ferid MUHIĆ


#2 kokoshkov

kokoshkov
  • Banned
  • 114 posts

Posted 14 July 2004 - 12:10

Edine, reci mi da li si ti prozelitista? Mislis li da ovi u-pojam-ubijeni-Srbi nisu dobar materijal za prelazak na Islam? Ponekad mi ova ideja padne napamet, ne zato sto smatram da "the only solution is islamic revolution", vec zato sto smatram da bi islam bio ujedinjujuci faktor pre svega Srba i Bosnjaka u jednu mocnu naciju.

Ja sam pre svega nacionalista a religiju smatram u kontekstu nacionalne stvari. Smatram da je za srpski narod muslimanska vera bolja opcija od postojece pravoslavne koja je u neku ruku zakrzljala. Islam dublje zalazi u narod nego hriscanstvo koje kao da je istrosilo svoju istorijsku snagu.

Ujedinjenje Bosnjaka i Srba je po meni odlicna politicka ideja. Intimno smatram da su Bosnjaci deo srpskog naroda pa je stoga razumno tvrditi da su Srbi Allahov narod. To bi trebalo biti cilj Islamske deklaracije, islamizovati pravoslavne Srbe a ne ratovati protiv njih.

Jedva cekam da vidim pasdarane kako na Terazijama samaraju razgolicene Srpkinje zbog nepristojnog oblacenja i ponasanja. Mislim da bi islam blagotvorno delovao na natalitet srpskog naroda, sto i jeste sustina vere. Demografska oseka je oseka smisla. Islam bi Srbima ulio novi smisao...

#3 jelena_011

jelena_011
  • Members
  • 310 posts

Posted 14 July 2004 - 12:59

Jedva cekam da vidim pasdarane kako na Terazijama samaraju razgolicene Srpkinje zbog nepristojnog oblacenja i ponasanja. Mislim da bi islam blagotvorno delovao na natalitet srpskog naroda, sto i jeste sustina vere

A ja jedva cekam da na zemlji osvane dan kad ce svi ljudi imati barem toliko mozga da ne izjavljuju ovakve idiotizme...
:lol: :lol:

#4 kokoshkov

kokoshkov
  • Banned
  • 114 posts

Posted 15 July 2004 - 13:49

A ja jedva cekam da na zemlji osvane dan kad ce svi ljudi imati barem toliko mozga da ne izjavljuju ovakve idiotizme...
:lol:  :lol:

Bojim se da taj dan nikada nece svanuti. Ali ce zato svanuti dan kada nijednog ljudskog bica na Zemlji nece biti. :lol:

#5 jelena_011

jelena_011
  • Members
  • 310 posts

Posted 15 July 2004 - 15:36

Jedva cekam da vidim pasdarane kako na Terazijama samaraju razgolicene Srpkinje zbog nepristojnog oblacenja i ponasanja. Mislim da bi islam blagotvorno delovao na natalitet srpskog naroda, sto i jeste sustina vere


A ja jedva cekam da na zemlji osvane dan kad ce svi ljudi imati barem toliko mozga da ne izjavljuju ovakve idiotizme...


Bojim se da taj dan nikada nece svanuti.


:lol:

No, dobro je bar sto se plasis da taj dan nikada nece svanuti, a ne da se tome radujes...

I zaista ne razumem zasto tebe pogadja ponasanje i oblacenje Srpkinja na Terazijama? Zivi i pusti druge da zive...

#6 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 15 July 2004 - 16:17

zasto tebe pogadja ponasanje i oblacenje


Хтела си да кажеш - необлачење.

Библија нас учи да се Адам и Ева нису стидели своје голотиње све до пада у грех. То што се данашња омладина не стиди своје голотиње није знак да су "безгрешни", него да су толико ослепели на свој грех, да су на њега једноставно - заборавили. Реч је о декаденцији модерног друштва које се може поредити са декаденцијама старих цивилизација непосредно пред њихову пропаст. Да ли нам то говори да ће исто да се деси? Размислите. :lol:

#7 Predrag Pesic

Predrag Pesic
  • Members
  • 643 posts

Posted 15 July 2004 - 16:28

Ma mora da se nisu obukle bash bogougodno.

#8 jelena_011

jelena_011
  • Members
  • 310 posts

Posted 15 July 2004 - 16:29

Реч је о декаденцији модерног друштва које се може поредити са декаденцијама старих цивилизација непосредно пред њихову пропаст. Да ли нам то говори да ће исто да се деси? Размислите. 

:lol: + :lol:

#9 Predrag Pesic

Predrag Pesic
  • Members
  • 643 posts

Posted 15 July 2004 - 20:51

Lele boshke, sa ce mo svi da ispropadamo,
jer je neka devojka nosila mini suknju.

Nije fer, daj regulishi to.

#10 Predrag Pesic

Predrag Pesic
  • Members
  • 643 posts

Posted 15 July 2004 - 21:18

Edine, ja sam tek sad procitao sta si ovde napisao.
Izvinjenje sto sam pomislio da si pajser.Tek kada sam ti snimio
potpis, resio sam da iscitam sve po PS-u.Veliki ti je
tekst, tema je 'bogougodna' pa sam mislio da si ti lik u
fazonu Rebela i bratije mu.


Ti u stvari hoces da kazes da ti je zao sto su ljudi
jednu tako veliku ideju kao sto je ona o Bogu iskoristili
da zavade covecanstvo i omoguce verskim vodjama zestoku kontrolu
narodnih masa.

Ja mislim bash ovo, i kazem da je sramota sto zenama nije
dozvoljeno da udju u Hilandar.Oni se jos ponose time, a ovamo
traze pravoslavne zidare i molere.

#11 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 15 July 2004 - 21:57

Хтела си да кажеш - необлачење.

Библија нас учи да се Адам и Ева нису стидели своје голотиње све до пада у грех. То што се данашња омладина не стиди своје голотиње није знак да су "безгрешни", него да су толико ослепели на свој грех, да су на њега једноставно - заборавили. Реч је о декаденцији модерног друштва које се може поредити са декаденцијама старих цивилизација непосредно пред њихову пропаст. Да ли нам то говори да ће исто да се деси? Размислите.  :lol:

otkad je golotinja greh?

#12 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 15 July 2004 - 21:59

otkad je golotinja greh?

Ma mozda nije greh per se, ali navodi na isti i zato... :lol:
Kao i sve u zivotu, uostalom. :lol:

#13 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 15 July 2004 - 23:31

Interesantan je sa uopste fenomen covekovog stida od sopstvene golotinje.Onaj ko ga ne povezuje sa prvorodnim grehom iz Knjige Postanja,kako bi ga objasnio?Isto sto se razgolicenih beogradskih lepotica tice.Nije u pitanju samo neko puritanstvo,telo je Bozji dar,vec shvatanje odnosa prema Njemu.Mogu samo misliti kakav je taj odnos.
Nego,tekst je sasvim OK.Ipak ,Edine svestan si danasnje ekspanzije islama u modernom svetu.Afrika(prodor ka jugu),Evropa(pre svega Francuska),SAD(Luis Farakan)...Svestan sam da dzihad pre svega treba shvatiti kao borbu protiv licne nepoboznosti,ali kako vi,ovdasnji muslimani,gledate na ovaj srpski prostor koji je,ipak,dar al-harb,a sve to u okviru cele ove teme.

#14 Predrag Pesic

Predrag Pesic
  • Members
  • 643 posts

Posted 16 July 2004 - 11:13

Sto rece Djenka, da je greh biti go, ljudi bi
se radjali obuceni.

A to sto se neko dvoumi izmedju Alaha, Bude, Isusa
i slicno, mogu samo da kazem:"Ljudi nemojte da morite
mozak sa takvim sitnicama.Potpuno je nevazno u sta
verujes, vec kolika je snaga tvoje vere u to".

#15 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 16 July 2004 - 14:31

Treba izbatinati budalesine koje predlazu samaranje zena na Terazijama. Odmah. Snazno.

Edited by vasudeva418, 16 July 2004 - 14:33.