Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Poslednji film koji ste gledali


  • Please log in to reply
16354 replies to this topic

#15331 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 12 May 2016 - 12:23

No! (2012)
http://www.imdb.com/title/tt2059255/
Филм о плебисциту у Чилеу 1990. године, којим је Пиноче био збачен са власти. Документаристички приступ и чврста везаност за фактографију, није оставила много простора за неке уметничке истине, тако да од овог филма не треба очекивати неку виртуозност и велики ауторски печат. Акценат се ставља на маркетишку кампању Пиночеових противника, који је због међународног притиска био принуђен да распише овај референдум. Кључног играча у том маркетишком тиму, Ренеа Саведру, игра сјајни Гарсија Бернал, који ми је остао у добром сећању још од Пасјег живота и Дневника мотоциклисте.. Он има своју визију кампање која је оријентисана, пре свега на оптимизам, срећу и наду, док се неки чланови тима залажу за негативну кампању у којој би се акценат стављао на Пиночеове злочине.

Са те стране, као једна студија о политичком мркетингу, филм је врло добар, а мене је навео и да се мало детаљније позабавим фашистичком хунтом на челу са Пиночеом и процесом његовог доласка на власт. Са чела државе је свргнут демократски изабрани Салвадор Аљенде. Наравно не треба бити доктор наука и претпоставити ко стоји иза овог пројекта. Касније, кад је одрадио шта је требало и када му је истекао рок трајања, пуштен је низ воду. Тако то функционише са банана државама и њеним проданим руководством , и зато је степен сличности са српском друштвено-политичком стварношћу фрапантно идентичан. Све исто, само презимена друга. На крају је уз малу асистенцију генерала, који му нису држали страну овај пут, Пиноче пао са власти и цркао у кућном притвору, природном смрћу, као неки баштован из предграђа Женеве. Ето ти правде...


Film zaiste jeste odlican i vredi ga pogledati.
Druga bitna stvar je da zaista dobro pises o filmovima i volim da procitam tvoje postove.
Kad bi mogao da se zadrzis na tome bilo bi super. Za politicke komentare postoji odgovarajuci PDF pa tamo slobodno pisi o politici i diskutuj sa drugim ljudima o tome. Ovde takvom pisanju stvarno nije mesto. Neko ce sigurno poceti da odgovara na tvoje politicke komentare i ovaj topik ce se pretvoriti u politiku i od diskusije o filmovima nema vise nista.
  • 0

#15332 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 May 2016 - 12:34

Film zaiste jeste odlican i vredi ga pogledati.
Druga bitna stvar je da zaista dobro pises o filmovima i volim da procitam tvoje postove.
Kad bi mogao da se zadrzis na tome bilo bi super. Za politicke komentare postoji odgovarajuci PDF pa tamo slobodno pisi o politici i diskutuj sa drugim ljudima o tome. Ovde takvom pisanju stvarno nije mesto. Neko ce sigurno poceti da odgovara na tvoje politicke komentare i ovaj topik ce se pretvoriti u politiku i od diskusije o filmovima nema vise nista.

 

Pajkićevi pioniri. U pravu si samo u delu da treba čitati njihove filmske review- e (a i to uzimati s rezervom jer fašizam ne beži od umetnosti) ali ništa više od toga.


Edited by melankolic, 12 May 2016 - 12:35.

  • 0

#15333 Svedok istine

Svedok istine
  • Members
  • 17 posts

Posted 12 May 2016 - 12:36

Kada pisem o filmu koji ima striktno politicku notu, nemoguce je ne dotaci se, i ne primetiti odredjene analogije.

Inace, ja film, generalno, izmedju ostalog gledam i kao izuzetno mocno sredstvo, koje nije samo umetnost, tako da mahom vrsim i drustveno-politicku analizu, jer bez nje, svaka recenzija je sterilna o nepotpuna. Ukoliko to bude smetalo, bez brige, povuci cu se.

Edited by Svedok istine, 12 May 2016 - 12:41.

  • 0

#15334 Ne sam Safete

Ne sam Safete
  • Members
  • 29,994 posts

Posted 12 May 2016 - 12:42

Nema razloga da se povlacis, ima razloga da se prilagodis pravilima koja postoje na forumu.

 

Inace, spominjani Gael Garsija i nespomenuti  :) Pablo Larain spremaju, ili je vec spreman, film o Pablu Nerudi.


  • 0

#15335 Friend of Peachy Carnahan

Friend of Peachy Carnahan
  • Banned
  • 18,085 posts

Posted 12 May 2016 - 12:43

Ukoliko to bude smetalo, bez brige, povuci cu se.

 

Nema potrebe za tim.

Onaj ko se bude hvatao za poredjenja i reference sa ovih prostora i od njih pravio drugu temu moze da se povuce odavde.

Ti si slobodan da iznosis svoj stav, koliko god se ja ili neko drugi s njim ne slagao.


  • 1

#15336 Svedok istine

Svedok istine
  • Members
  • 17 posts

Posted 12 May 2016 - 12:45

Safete, ja imam svoja pravila, koja, ako izneverim, onda bolje da nisam ni postojao:)

A, sto se tice foruma, samo se povuces i svi zadovoljni.
  • 0

#15337 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 May 2016 - 12:49

Safete, ja imam svoja pravila, koja, ako izneverim, onda bolje da nisam ni postojao:)

A, sto se tice foruma, samo se povuces i svi zadovoljni.

 

Slažem se. Nazi maskenbali su za neko drugo mesto.


  • 0

#15338 Ne sam Safete

Ne sam Safete
  • Members
  • 29,994 posts

Posted 12 May 2016 - 12:52

Safete, ja imam svoja pravila, koja, ako izneverim, onda bolje da nisam ni postojao:)

A, sto se tice foruma, samo se povuces i svi zadovoljni.

Jbm mu misa, nije problem staviti u spojler dio posta u kojem prepricavas radnju filma. Ako imas problema tehnicke prirode, slobodno upitas, siguran sam da ce neko pomoci.

Evo Turist npr, nekome si pokvario film. Srecom vec se vodila rasprava o njemu i cini mi se da ga je dosta forumasa odgledalo.

 

Ne znam za ostale i ja bih, kao i A sad, volio da preskocis politicke komentare.


  • 0

#15339 Svedok istine

Svedok istine
  • Members
  • 17 posts

Posted 12 May 2016 - 12:55

Melankolik, ti si, cini mi se ovde najpametniji.
Pusica za tebe.

Dobro lepis etikete. Ako hoces mogu ti sredim sljaku u Next.
  • 0

#15340 Svedok istine

Svedok istine
  • Members
  • 17 posts

Posted 12 May 2016 - 14:22

The Fighter
http://www.imdb.com/...ref_=fn_al_tt_1
Волим када неки филм који је подигао одређену прашину, одстоји пар година, па да га тек онда погледам. Тако избегавам предрасуде, од којих је саткана моја словенска душа. Овако, протеком времена, филму приступим хладне главе, без неких сувишних питања и предубеђења.

Иако се гнушам шатро мотивационих боксерских сага марке Роки, после којих су се напаљени средњошколци редовно обрачунавали са контејнерима, овом филму сам одлучио дати шансу због мог омиљеног становника свете холивудске земље, Кристијана Бејла, који ме је својим улогама у The Machinist, American Psycho, Harsh Times и The Prestige, купио за дужи временски период, па сам му опростио и неке кретенске улоге и филмове у којима се појављивао. Шта ће човек, тако свет функционише. Што дебилније, то боље и берићетније, нема ту много мудролије. Међутим у овом филму, Бејл је опет онај прави, онакав каквог сам га навикао гледати и уживати у тим његовим лудачким перформансима.

Филм је за основ узео реалне ликове, боксере Микија и Дикија, полубраћу која су имала запажене улоге у боксерским дешавањима 90их година, у велтер категорији. Старијег Дикија глуми Бејл, док млађег сасвим солидно, игра Марк Волберг. Дики је легенда једног малог америчког градића, својевремено је боксовао против Шугар Реја, и наводно га нокаутирао, међутим, одао се креку и налази се на ивици распада, како физичког, тако и менталног. И поред тога он је главни братовљев тренер и идол, човек који га је научио свему у боксу. Хауардова из Одељења за убиства, глуми њихову полупану, доминантну мајку која изиграва менаџера Микију. Испоставиће се да брат наркоман и полупана матер нису најбоља комбинација за боксера у успону, и ту ће, наравно доћи до неизбежних компликација. Е, пошто мајка, очигледно није била лења, има она ту још 7-8 кћери, које су у суштини небитне за радњу филма, али му дају неку црнохуморну, језиву ноту.smile1.gif

Филм као филм није ремек дело, има одређених празних ходова, али заиста се нисам покајао што сам га погледао. Бави се он и нечим више од обичних проблема једног тупастог боксера и брата наркомана. Углавном, Бејл је заиста велики глумац. Мислим да има убедљиво највећу способност за изразито карактерне улоге у данашњем Холивуду.


  • 1

#15341 dekifisher

dekifisher
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 13 May 2016 - 00:59

Odledah Mud ponovo... Neponovljiv dozivljaj koji mi ovaj put nije pokvario ni glupav kraj. Jeste izrazito muski film i poprilicna pljuvacina po zenskom rodu ali gluma svih aktera, kamera, rezija... sigurno u mojih top 10.


  • 3

#15342 Svedok istine

Svedok istine
  • Members
  • 17 posts

Posted 13 May 2016 - 13:55

Le feu follet (1963)
http://www.imdb.com/title/tt0057058/
Феноменално филмско искуство. Филм прати Алана, човека који се изгубио у овој цивилизацији и који не види смисао свог постојања. Један, слободно се може рећи, сартровски филм, у коме се мучнина постојања без смисла, сусреће са ништавилом у коме се проналази једини смисао.

Алан је некад био шмекер, шармер који је пленио својом појавом, и који је увек био окружен лепим женама и многобројним друштвом. Међутим, у једном моменту, негде је запело, дошло је до пуцања, и он се одао алкохолу. Тај алкохолизам, праћен је жестоким наступима депресије, па је уследило и лечење. Када се докторима учинило да је проблем алкохола решен и када су наступили услови за отпуштање, упознаћемо се са мрачном, аутодеструктивном, Алановом страном. Филм ће нас упознати са Алановом прошлошћу и људима са којима је проводио време, а режисер ће нам оставити да сами закључимо шта је то што је Алана довело тачке са које нема повратка. Да ли је у питању спознаја испразности живота који је водио? Можда непоседовање вештине да се коначно одрасте? Можда чисти кукавичлук? Размаженост? Лењост? Можда комбинација свега овог, уз додатак неуспешног односа са женама.

На моменте, филм делује као врхунска књига, а главни лик попут неких од најзначајнијих ликова светске књижевности. Мислим да би сваки филмофил, требао погледати овај филм..


  • 0

#15343 D. Cooper

D. Cooper
  • Members
  • 14,742 posts

Posted 13 May 2016 - 14:07

Odledah Mud ponovo... Neponovljiv dozivljaj koji mi ovaj put nije pokvario ni glupav kraj. Jeste izrazito muski film i poprilicna pljuvacina po zenskom rodu ali gluma svih aktera, kamera, rezija... sigurno u mojih top 10.

Odlican film, klinci presimpaticni.

 

Film koji je Mekonahiju okrenuo karijeru.


  • 1

#15344 Zetterberg

Zetterberg
  • Members
  • 4,173 posts

Posted 14 May 2016 - 08:17

Imao je godinu dana pre toga Lincoln Lawyer, od tog filma pocinje njegov uspon imo.


  • 0

#15345 pierre van hooijdonk

pierre van hooijdonk
  • Banned
  • 9,326 posts

Posted 14 May 2016 - 08:45

Odlican film, klinci presimpaticni.

 

Film koji je Mekonahiju okrenuo karijeru.

Mislim da je kljucna stvar u Mekonahijevoj karijeri bila to sto je batalio Sahara/Kako izgubiti momka za 10 dana uloge.

Inace, imao je on jednu dobru ozbiljnu ulogu pre ovih tinejdzersko/sapunjavih smaranja u Frailty iz 2001.

Killer Joe, Mud, Lincoln Lawyer - tu mi je bilo zacudjujuce kako je onaj australijski surfer sa napumpanim sisama i bronzanim tenom sa jednom ozbiljnom ulogom u karijeri preokrenuo istu...a onda Dallas buyers club i True Detective.

Slicno je bilo i sa Hit Ledzerom, samo sto se on dosta duze, poprilicno neuspeno borio da skine taj stereotip koji ga je pratio. Tek uloga dzokera kod Nolana, uz onu nesrecnu okolnost je dokazala da ipak moze mnogo vise od nasmejanog frajercica s' koledza. Iako je imao koju ozbiljniju ulogu vise nego Mekonahi.


  • 0