Jump to content


Photo

Eutanazija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
38 replies to this topic

#16 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 12 April 2001 - 15:27

potpuno se slazem sa Judge-om. najverovatnije zato sto sam i sama prosla kroz taj jeziv, neopisivo tezak osecaj bespomocnosti -nemogucnosti da pomognem nekome koga sam najvise volela. otac mi je nedavno preminio, nakon visegodisnje borbe sa dijabetisom i nekoliko operacija srca dobio je gangrenu koja je zahvatila sve unutrasnje organe i postepeno dovela do toga da njegov organizam potpuno otkaze. smrt nije nastupila trenutno nego se moj otac godinu dana borio izmedju zivota i smrti u stravicnim mukama i neopisivim bolovima a da niko od nas nije mogao da mu pomogne-ni lekari. u toku ove agonije od bolesti njegovi ekstremiteti su polako nestajali i muke kojima je bio izlozen ne daju se opisati. posto nije bolovao od raka dobijao je neke male kolicine morfijuma ali je veci deo te stravicne godine proveo u besvesnom stanju izmedju dva sveta, osecajuci bolove a u nemoci da bilo sta ucini da ih prekine. ne jednom je izrazio zelju da bi voleo da je mogao da ode dostojanstveno i po mom misljenju humano, ali niko od nas nije mogao da mu ispuni tu njegovu poslednju zelju, to njegovo pravo na izbor kojega je zbog zakona bio lisen. tek kad covek prodje kroz ovakvo iskustvo moze da shvati sta znaci imati slobodu izbora i koliko je bitno dozvoliti coveku da ode dostojanstveno ako vec medicina nema nacina da pomogne. produzavanje ovakve agonije bez sanse da mu se stvarno pomogne po mom misljenju bio je vecin zlocin od lekarske intervencije koja bi mu pomogla da se oslobodi i ode na miru i u spokoju prema Bogu.

[ Izmena poruke: branka n. na dan 2001-04-12 19:58 ]

#17 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 12 April 2001 - 18:04

Pa, ne opirem se ni ja JT-ju. Choice, naravno. Heavy je to, mislim smrt & the rest. O.K. je da bude taj zakon. O.K. je da budu svi zakoni koji ce omoguciti coveku da bude najmax free koliko je to moguce. Opet, tesko je da se naparavi skroz bas tako savrseno. Kod nas, recimo, ljudi nemaju taj prag svesti i opustenosti kao sto postoji u Olandiji. I totalno su komplex i ludi, i evo valjda je vec vek parlamentarizma u Srbiji, i non-stop natzi pobedjuju, i muskarci tuku svoje zene, i maltretiraju okolinu. Mozda bismo im svima trebali isprati mozgove nekim 'Clockwork Pomoranja' receptom. Ne znam kako drukce. A mozda treba kulirati, i uvoditi im sve te zakone kad se opuste i ne obracaju paznju vise, posto su totalno ludi i napravice nekakve izgrede. Zamisli ti jos da Srbendi bude zakonom zabranjeno da tuce zenu! Daleko smo mi jos od Nizozemske. Pre smo nadomak neke Renesanse, il' tako nesto /obratiti paznju na prvi JT-jev prilog/.
Mada sam u shvatanju ove situacije najblizi Zonelinom pogledu.
Luuv 2 All

#18 663KGM

663KGM
  • Members
  • 324 posts

Posted 12 April 2001 - 20:55

Problem eutanazije kod nas i u svetu se mora gledati u potpuno razlicitom kontekstu. Moram priznati da sam citajuci neke od vasih poruka, postao jos vise svestan ove razlike. I dok na zapadu postoje lekovi koji ce i najtezeg bolesnika `make comfortable' i prakticno ga lisiti gotovo svakog bola, kod nas vidimo da ljudi umiru u najvecim mukama.
Sa te strane vi koji se zalazete za eutanaziju mislim da imate potpuno pravo.
Sa druge strane, ako vec postoje lekovi koji ce bolesnika uciniti dobrim delom ili potpuno neosetljivim na bolove, koja je svrha eutanazije? Pa vec pogadjate, novac. Bolnicki dan kosta $500, a poznato je da terminalni bolesnici mogu da zive danima i mesecima. Postavlja se pitanje ko ce to da plati, i koja je svrha odrzavati nekoga u zivotu, ko nema nikakve sanse za ozdravljenje. Mislim da je u tome smislu eutanazija kompromisno resenje, mada je u isto vreme i nesumnjivo eticko pitanje. U Americi ona nije ozvanicena, ali `do not resucitate orders' nisu veoma razliciti od eutanazije, jer se bolesniku jasno uskracuje medicinska pomoc koja bi mu pomogla, makar i kratkotrajno, da ostane u zivotu.

#19 Lara

Lara
  • Members
  • 134 posts

Posted 12 April 2001 - 21:43

Pokusavam da dokucim zasto su svi na ovom forumu listom protiv smrtne kazne, a kad je u pitanju eutanazija, tu vec imamo podeljena misljenja. Ne zelim da moralisem, ali u oba slucaja rec je o oduzimanju zivota drugom ljudskom bicu. Zasto je, onda, meni mnogo lakse da prihvatim ideju o pomaganju bliskoj osobi da napusti ovaj svet (pod odredjenim okolnostima, naravno), nego sto bi mi bilo izvodjenje surovog ubice pred streljacki stroj? Da li to ustvari znaci da smrt i nije kazna, vec neka vrsta nagrade, takoreci dragocen poklon koji se ne moze dati svakome?

A ako mislite da je ovo moje razmisljanje uvrnuto, ne oklevajte sa dijagnozom...lecenje treba otpoceti na vreme. :wink:

#20 Guest_Judge Thread_*

Guest_Judge Thread_*
  • Guests

Posted 12 April 2001 - 23:17

Lara:
Da li to ustvari znaci da smrt i nije kazna, vec neka vrsta nagrade, takoreci dragocen poklon koji se ne moze dati svakome?


Lara, ne samo da ne mislim da ti je razmisljanje uvrnuto, vec je to u neku ruku nesto sto sam hteo da kazem. Dok je smrtna kazna nasilno oduzimanje zivota, bez ikakve mogucnosti izbora (gospodine Milosevicu, da li biste radije da vas malo obesimo ili da sedite do kraja zivota u zatvoru? ), protiv volje vlasnika zivota :wink: eutanazija je izbor tj. pomoc koja se pruza na zahtev osobe koja je u pitanju. Sto se mene tice, hell of a difference.

#21 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 12 April 2001 - 23:23

pa evo Lara, pokusacu da dam, po meni, najbitniju razliku izmedju eutanazije i smrtne presude. mislim da se u slucaju eutanazije radi o pravu na izbor coveka da svoj zivot okonca iz navedenih, vrlo jasnih razloga - dakle radi se o ubistvu (strasno, ali nema druge reci) iz milosrdja, dok se kod smrtne presude radi o uskracivanju prava na izbor i donosenju odluke o uskracivanju zivota nekome i u necije ime i preuzimanju takve odluke od pojedinca ili Boga u ruke drzave ili pravnog sistema sto po meni ne bi smelo da se desava. kao takva smrtna kazna predstavlja suprotnost osnovnim ljudskim pravima i negira pravo pojedinca da odlucuje o svom zivotu, dok sprovodjenje eutanazije vidim kao zakon koji pojedincu daje veca prava pred zakonom u odnosu na odlucivanje pojedinca o sopstvenom zivotu i predstavlja korak ka unapredjivanju ljudskih prava i licne slobode. dakle, motivacija i razloznost su u direktnoj opoziciji u ova dva slucaja.
drugim recima, ako svako od nas ima pravo da sam sebi oduzme zivot iz ko zna kojih razloga kroz samoubistvo, zasto ne bi dozvolili ljudima u mukama bez sanse za ozdravljenje-dakle iz, uslovno receno, humanih razloga, da se opredeli za brzu i bezbolnu smrt umesto produzenog zivota koji to ustvari, po meni, i nije jer su liseni bilo kakvog kvaliteta zivljenja i zele sami da svoj zivot okoncaju?
jedinu slicnost koju mogu da vidim izmedju ove dve pojave bila bi teoloske prirode, znaci ako verujes da Bog daje zivot, nijedan covek ne bi imao prava da oduzme neciji tudj zivot kao ni sopstveni jer ga on po ovom shvatanju nije ni stvorio pa bi oba slucaja bila potpuno neopravdana i neostvariva.

[ Izmena poruke: branka n. na dan 2001-04-13 00:30 ]

#22 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 13 April 2001 - 05:15

Branka i Judge su me preduhitrili pa bih dodala samo ovo..
eutanazija je dozvoljena ali ce se primenjivati pod strogim i odredjenim uslovima /dakle ne automatski i bez provere svih okolnosti, narocito da li je odluka doneta svesno a ne pod uticajem lekova/, i sigurno je nece zatraziti svako neizlecivo bolestan. Neko je spomenuo zasto eutanazija kada postoje lekovi protiv bolova, tacno ali treba imati u vidu da posle izvesnog vremena ni oni vise ne deluju i tada nastaju nepodnosljivi bolovi /mi ih ne mozemo ni zamisliti/ i zelja da se oni okoncaju. Sto se tice 'oslobadjanja bolnickih kreveta' primedba je vrlo neumesna, niti svi neizlecivi bolesnici ostaju u bolnici do smrti /najcesce odlaze i umiru kuci/, niti su lekari po bolnicama dr.Jackil i Dz. Trbosek u jednom, a zdravstveno osiguranje pokriva troskove lecenja ili pak cash, i zakon o eutanaziji svakako nema nikakve veze sa tim.

#23 pajapatak

pajapatak
  • Members
  • 822 posts

Posted 13 April 2001 - 09:30

da, ali ko je taj koji ce doneti te stroge i odredjene uslove? da se razumemo i ja sam za legalizaciju(u svajcarskoj je recimo siroiko primenjena, istina, ilegalno ali se tolerise).ali i pored toga postoje protiv argumenti o kojima se u najmanju ruku treba razmisliti.koliko je bolesnik, u takvom jednom ekstremnom stanju, uopste u "mogucnosti" izbora? i sta je sa onim da niko nema prava na oduzimanje zivota, osim svevisnjeg?
i upravo zbog toga, uporedjenje sa smrtnom kaznom nije u potpunosti pogresno. to je jedan od bitnih argumenata protivnika smrtne kazne: drzava(niko) nema pravo na oduzimanje zivota.
taj argument se pominje i kada se govori o suizid-u, i pored toga sto i u tom slucaju postoji izbor, kao i kod eutanazije.

#24 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 13 April 2001 - 11:05

Recimo da je Bog taj koji daje i oduzima zivot.
Da li neko ima predstavu na osnovu cega i kada On to radi ?

#25 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 13 April 2001 - 13:47

"Recimo da je Bog taj koji daje i oduzima zivot.
Da li neko ima predstavu na osnovu cega i kada On to radi ?"

Recimo da Mama i Tata daju zivot Dragane. Na osnovu cega - znamo, a kada, stvar je njihove odluke.

Lun

#26 Casus Beli

Casus Beli
  • Members
  • 51 posts

Posted 13 April 2001 - 19:51

Uz pomoc prijatelja (lepa stara pesma)...

U Aziji, kada neko hoce da se ubije, duznost prijatelja je da mu pomogne.U Japanu, kada pojedinac hoce da zavrsi sa sobom, da napravi sepeku (harakiri), dobar prijatelj je tu da mu asistoira. Stavi mu jastuce pod guzu da bude nagnut unapred da slucajno ne padne unazad sto je sramota. Uz to, kada nozem napravi krug po trbuhu, prijatelj je tu da mu nanese "coup de grace" i skrati mu muke, odnosno da hitro pridje i jednim udarcem odsece mu glavu....

Pitanje: ima li u SPS-u Japanaca?....

#27 Casus Beli

Casus Beli
  • Members
  • 51 posts

Posted 13 April 2001 - 20:32

Da budem ozbiljniji nego u prethodnom postu, postavio bih pitanje: da li je neko od ucesnika u forumu citao nesto o Lapotu, nekoj vrsti pretece eutanazije u nasim krajevima, kada deca "ispracaju" onemocale roditelje. Ja o tome malo znam. Ima li nekoga ko je to u literaturi bolje proucio, vise zna, odnosno moze ovde nesto da napise?

#28 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 14 April 2001 - 12:01

Lun,
hvala ti na tvom iscrpnom i dubokom odgovoru.
PS
Zasto onda Mama i Tata ne mogu da oduzmu zivot ? Znamo kako a kada je stvar njihove odluke.

[ Izmena poruke: Dragan na dan 2001-04-14 13:03 ]

#29 Guest_Judge Thread_*

Guest_Judge Thread_*
  • Guests

Posted 15 April 2001 - 00:58

Casus Beli:
da li je neko od ucesnika u forumu citao nesto o Lapotu, nekoj vrsti pretece eutanazije u nasim krajevima, kada deca "ispracaju" onemocale roditelje.


Pa sad, nije bas eutanazija - lapot je obicaj koji je u raznim varijacijama postojao u celom svetu. Primenjivao se (mada se negde mozda jos uvek primenjuje) kada starija osoba u domacinstvu (ili plemenu) ne moze da privredjuje, pa se onda "odstrani" da ne bi i dalje trosio hranu. Znaci, razlog je cisto ekonomski, a ne humanitaran.

#30 pajapatak

pajapatak
  • Members
  • 822 posts

Posted 15 April 2001 - 02:24

svakodnevno dobijam vesti od zdf-a(servis msn-a). u danasnjem mail-u mi je paznju privukao tekst koji se upravo bavi ovom temom. tekst je na nemackom, prilicno opsiran, ali mi se cini zanimljivim tako da cu ga u kracim crtama preneti:
sterbenhilfe(nemacki pojam za eutanaziju-sto bi otprilike znacilo;pomoc pri umiranju),za i protiv:
nemacka ministarka pravde, herta däubler-gmelin(spd-socijaldemokratska partija nemacke):mora se vise povesti racuna o tome da se pronadje nacin da bolesnik bez bolova i sa ponosom ode na drugi svet, nego da se opterecujemo eutanazijom.
lekarska organizacija hartmanbund, hans-jürgen thomas: 10. april 2001(tada je donet zakon u holandiji) je crni dan za humanitet. taj zakon vodi u eutanazi-i nadljudski(übermensch) mentalitet. zadatak doktora je da bolove smanji, zdravlje povrati i zivot sacuva. on treba da bude pratilac pri umiranju, a nikako pomocnik.
manfred kock, evangelisticka crkva: na neizlecivo bolesne se moze lako uticati, iz zelje da rodbini ne budu teret,mogu se odluciti za smrt. kako ce se definisati sta je njihova stvarna zelja?
i sve tako u tom tonu. a za nemacku je tesko reci da je jedna zaostala zemlja.
zatim postoje vrlo interesantne pravne definicije u nemackoj,po tom pitanju:
pasivna pomoc pri umiranju
aktivna pomoc pri umiranju
aktivno umorstvo
indirektna pomoc pri umiranju
pripomoc pri samoubistvu
ne pruzanje pomoci(svesno)
prekid vestacke ishrane
sve to je, pravno gledano, eutanazija.
ili; sta od toga je eutanazija?