Jump to content


Photo

Eutanazija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
38 replies to this topic

#1 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 11 April 2001 - 13:00

Pitanje za sve forumase: Zasto bas u Holandiji ?
Da li ovo znaci da holandska Vlada cita poruke svojih drzavljana ? :wink:

Lun

#2 Guest_Judge Thread_*

Guest_Judge Thread_*
  • Guests

Posted 11 April 2001 - 13:21

Anyway, ziveli Holandjani - lako je njima, em su izasli iz srednjeg veka, em nemaju SPC :wink:

#3 The-Rebirth-Of-Cool Fight

The-Rebirth-Of-Cool Fight
  • Members
  • 144 posts

Posted 11 April 2001 - 13:27

A i legalisti su, u najlepsem smislu te reci:wink:

#4 The-Rebirth-Of-Cool Fight

The-Rebirth-Of-Cool Fight
  • Members
  • 144 posts

Posted 11 April 2001 - 13:29

Hm, sva trojica zavrsavamo postove istim smajlijima. Pomislice neko da smo kakva masonska bratija:wink:

#5 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 11 April 2001 - 13:51

Nismo se izgleda razumeli.
Odsustvo nekih diskutanata govori o tome da se Zakon o eutanaziji vec primenjuje. :wink:

Lun

#6 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 11 April 2001 - 14:11

po meni su holandjani i njihova vlada najnapredniji u evropi sto se tice medjuljudske tolerancije i uvazavanja ljudskih prava, jednakosti medju polovima, rasne i medjukulturalne tolerancije, liberalnosti, visok stepen organizovanosti drustvenih organizacija, radnickih organizacija, osluskivanja volje naroda i stvarnog zalaganja za interese tog naroda.
u tom smislu mislim da mogu da predstavljaju uzor svim drugim evropskim drzavama. zato me i ne cudi uvodjenje zakona o eutanaziji i uvazavanju braka medju homoseksualcima (nedavno) bas u holandiji, engleska se nalazi eonima iza njih u pogledu svih navedenih stvari.:wink:

[ Izmena poruke: branka n. na dan 2001-04-11 15:11 ]

#7 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 11 April 2001 - 14:39

Ne znam na koga si mislio, na meni jos nije primenjena..sto se tice eonske udaljenosti nece biti da je bas V.Britanija, valjda Balkan ne racunajuci Sloveniju /mittel Europa?/ koja se uspesno trudi da prihvati 'standarde' EU. Zakon o eutanaziji smatram jedinom mogucom varijantom priznavanja prava svakom coveku na izbor.

#8 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 11 April 2001 - 15:08

Naravno da nisam mislio na tebe, moja cyber draga.

Lun

#9 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 11 April 2001 - 15:18

:smile:

#10 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 11 April 2001 - 15:31

e vas dvoje ste mi bas simpa, cyber couple Aleksa & Lun :wink:

ok, nije eonska udaljenost britanije u odnosu na holandiju mada mi se tako nekad ucini Aleksa, mislila sam prvenstveno na zastarelost nekih engleskih zakona, vaznosti i pravima dinastije, loseg stanja u zdravstvu, prastarom zakonu o kupovini nekretnina, losim socijalnim servisima, katastrofalnom javnom transportu i sl.
slazem se sa tobom da je mitel evropa recimo eonima udaljena(iskreno receno oni mi nisu ni pali na pamet kad sam odvalila ovo!) od holandije dok je engleska ostala negde u poznom viktorijanskom dobu u odnosu na holandiju kad su u pitanju ove stvari sto navedoh.:wink:

#11 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 11 April 2001 - 19:17

Lun:
Nismo se izgleda razumeli.
Odsustvo nekih diskutanata govori o tome da se Zakon o eutanaziji vec primenjuje. :wink:

Lun

Nemoj tako, Loo. Stvarno, sta znaci to 'eutanazija'. Kao, umorstvo u humane svrhe. Ne znam, to su teske stvari. Mislim da zavisi od osobe. Recimo moj pocivsi otac se razboleo od raka u mesecu maju jedne godine, a otputovao je u oktobru iste te godine . U medjuvremenu, bolest ga je prepolovila, savladala - recju. Kazu da su to uzasni bolovi. A preminuo je sa osmejkom. Ima nesto u tome. Mislim da ne bismo, mi anthroposi, trebali preinacavati zakonitosti Prirode, sta god da je po sredi. Neki ljudi naprimer pronadju u patnji enlightenment, a neki drugi, opet, opravdanje za samoubistvo. Cudan Univerzum.
Zelim Vam da razvalite Zvezdu u Derbiju.
Srx
Force Europejskoj Serbii

p.s. By the way, naisao sam na jednu studiju u Biblioteci koja bi Dragana mogla zanimati. Naime, The Erotic Revolution, An Affirmative View of The New Morality, Lawrence Lipton, 1988., Sherbourne Press, Inc.,Los Angeles,CA
Ima izvrsno poglavlje o shvatanju udela orgazma u celoj toj prici. Pozdrav, Siesta
/lele boshke, koji kfri onaj lik Lucky/

_________________
Veliki Duh je svuda, on peva pesmu vetra,
hitar je kao puma i brzi je od svetla,
video sam ga na ulici, glava mu je sijala,
preskakao je autobuse i gledao u izloge...

[ Izmena poruke: cybersrk na dan 2001-04-12 00:53 ]

#12 Guest_Judge Thread_*

Guest_Judge Thread_*
  • Guests

Posted 11 April 2001 - 22:57

Well, valjda je poenta obezbediti pravo na izbor, biti pro-choice. Kao neko kome je 95% familije sa obe strane umrlo od raka (pa nekako i sebe vidim jednog dana u toj prici), smatram da je neophodno imati pravo na izbor.

#13 zonel

zonel
  • Members
  • 170 posts

Posted 11 April 2001 - 23:58

Pa ne znam, to u vezi eutanazije mi je tako tesko da prihvatim. Mislim da zivot i smrt treba da cirkulisu nekim svojim prirodnim tokom. Covek se strasno udaljio od prirode i nekako su mu cula totalno otupela a toliko smo bogati i mocni steta sto koristimo samo minimum svojih sposobnosti.
J. Thread nemoj ni u svojim najludjim snovima da pomisljas o tim stvarima i na koncu konca " and always look on the bright side of life" (Pajtonovci)uh, ovo je sad rusko-engleski miks.

[ Izmena poruke: zonel na dan 2001-04-12 00:59 ]

#14 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 12 April 2001 - 00:00

Judge,
Pretpostavimo da se nalazis u krajnjem stadijumu bolesti. Znaci, bolovi, halucidzen, i sve. Da li bi mogao da imas tu snagu /um, duh, nije bitno/ da doneses skroz clear odluku? Naprimer, da ne bude posledica samo toga sto uzasno patis? Ne znam, ja kapiram da treba odraditi do kraja, pa sta bude.
Ko ce znati, hm.

#15 Guest_Judge Thread_*

Guest_Judge Thread_*
  • Guests

Posted 12 April 2001 - 11:25

Uh, ovako - gledao sam osam clanova uske familije kako putuju tim "prirodnim tokom". Nikome ne bih pozeleo takvu patnju bez opcije da je covek dobrovoljno okonca. A bez obzira na sve lekove i raspamecivanje od bolesti i bolova, covek ostaje tu, ispod svega toga. I taj covek zasluzuje priliku da otputuje bas kao covek, a ne kao tezak ovisnik od morfijuma. Jer ako cemo bas po prirodi, onda bi trebalo ukinuti i te lekove jer morfijum pretvara coveka u neku sramotnu ljusturu (da ne krecem sada sa detaljima).

Od tih osam clanova (cijim odlascima sam prisustvovao) njih sest je nekoliko puta u vrlo svesnom stanju izrazavalo jasnu zelju da ode na dostojanstven nacin imajuci na umu upravo neki oblik eutanazije. Niko osim samrtnika ne bi smeo da ima monopol nad njegovom/njenom zeljom da izabere nacin na koji ce da ode. Zabrana prava na izbor je isto tako mesanje u prirodne tokove.

Zivotinja, kada je bolesna, povuce se iz copora da umre - nebitno je da li gledate "Opstanak" ili svoju macku kada joj dodje vreme. Oni imaju pravo izbora i rade to uglavnom prestajuci da uzimaju hranu. Nikada, ali nikada, copor nece pokusati da zadrzi takvu zivotinju sa obrazlozenjem "E, mojne da si blesav, ostani da se mucis do kraja jer je to prirodno".

Uh, odoh malo da radim, skroz sam prolupao...