Jump to content


Photo

“Ne biti istovetan”...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#16 Edin

Edin
  • Members
  • 422 posts

Posted 31 August 2004 - 12:31

Zdravo Jelena,

konacno da ti odgovorim.

I koja je tu sad razlika u odnosu na truli Zapad?


To je istocnoevropska (nekad komunisticka, a danas ortodoksna) kovanica.

Nikako ne mislim da je Zapad truo. Ako nista, a ono bar ne u potpunosti. Dok s druge strane smatram da je muslimanski svijet hronicno zapao u odredjene poteskoce.

Rjesenje, gledano tvojim ocima, jeste u komplementranosti pozitivnih vrijednosti Istoka i Zapada, ako se to tako moze nazvati. Gledano mojim ocima, to je samo primjena izvornog Islama.

Razlika u odnosu na Zapad (dakle, ne truli) jeste u sistematskoj i sistemskoj zastiti primarnih vrijednosti.
Islam stiti porodicu i pojedinca - Zapad stiti ekonomiju.
I u jednom i u drugom slucaju je na pojedincu da nadje sebe u svemu tome. Onako kako mu najvise odgovara.


Ne bih smela da tu izjavu potpisem 
(mislim, pretpostavlja se, ali koliko to odgovara istini...lele...  )


I ja sam samo rekao da se pretpostavlja. :lol:


As wives assumed larger roles in their family's financial support, they felt justified in demanding that husbands perform more childcare and housework. Across the years, divorce rates doubled reaching a level where at least 1 out of 2 marriages was expected to end in divorce. 


Kah-kah...kako tumacis ove podatke?


Nazdravlje!

Pa, eto, shvati to na osnovu gornjeg objasnjenja.
To u islamu moze da se desi ali nikako ne moze biti pravilo.

#17 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 31 August 2004 - 13:56

У Мухамеданству, жена је робиња свог мужа... Одатле тумачите све даље. :lol:

#18 jelena_011

jelena_011
  • Members
  • 310 posts

Posted 31 August 2004 - 18:54

Zdravo Edine,

Prvo, preskocila sam da truli Zapad stavim pod navodnike, jerbo se oni nekako kod mene podrazumevaju...

Islam, muslimani i muslimanke...Kad se prica o razlici koju ti pokusavas da istaknes - da muskarac i zena nisu isti, ali da su njihova prava utemeljena na toj razlici i da mada nisu ista, u sustini jesu jednaka...pa sve je to divno i krasno, u slucaju da su u potpunosti i bez ikakve greske odredjeni pojmovi muskarac i zena (u sta spadaju osobine licnosti, zelje, potrebe itd.) kao i njihova medjusobna interakcija, i da se ama bas sve zene i svi muskarci uklapaju u tu sliku...a sto mislim da nije slucaj...

Zene koje protestuju u marsu za islam...ali one se ne zalazu da njihovi muzevi imaju pravo da ih maltretiraju, kaznjavaju i ubijaju ako su im `neposlusne`, ne zalazu se za to da su dve zene porebne da bi zamenile jednog muskarca kao svedoka (nekako mi se cini da tu negde stoji pretpostavka o intelektualnoj inferiornosti zene u odnosu na muskarca...) ili gresim? Pravo na veroispovest je jedno, i borbu za to pravo ne treba poistvetiti sa borbom za prihvatanje svake recenice koja se nalazi u verskim knjigama i sa njihovim tumacenjima...

Ovim ne pokusavam da napadam islam - talibana ima dosta i medju hriscanima, svuda ce zlo naci opravdanje za svoje ideje i postupke - medjutim, u islamu mi nekako smetaju recenice kao sto su (citat citata :lol: ) :

15. Kada neka od žena vaših blud pocini, zatražite da to protiv njih cetvorica od vas
posvjedoce, pa ako posvjedoce, držite ih u kucama sve dok ih smrt ne umori ili dok
im Allah ne nađe izlaz neki.
...
25. A onome među vama koji nije dovoljno imucan da se oženi slobodnom vjernicom -
eto mu one u vašem vlasništvu, robinje vaše, vjernice, - a Allah najbolje zna kakvo je
vjerovanje vaše -, ta jedne ste vjere. I ženite se njima, s dopuštenjem vlasnika njihovih, i
podajte im vjencane darove njihove, kako je uobicajeno, kada su cedne i kada javno
ne cine blud i kada tajno ne žive s ljubavnicima. -A kada one kao udate pocine blud,
neka se kazne polovinom kazne propisane za slobodne žene. -To je za onoga od vas
koji se boji bluda; - a bolje vam je da se uzdržite! Allah prašta i samilostan je.
...
34. Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i
zato što oni troše imetke svoje. Zbog toga su cestite žene poslušne i za vrijeme
muževljeva odsustva vode brigu o onome o cemu treba da brigu vode, jer i Allah njih
štiti. A onih cijih se neposlušnosti pribojavate, vi posavjetujte, pa ih i udarite; kad vam
postanu poslušne, onda im zulum ne cinite! -Allah je, zaista, uzvišen i velik!
...
A ako su oni braca i sestre, onda ce muškarcu pripasti dio jednak koliko dvjema ženskima


Kao i

I navedite
dva svjedoka, dva muškarca vaša, a ako nema dvojice muškaraca, onda jednog
muškarca i dvije žene, koje prihvatate kao svjedoke; ako jedna od njih
dvije zaboravi, neka je druga podsjeti!


Da li to znaci da se u prirodi mene kao zene nalazi opravdanje i razlog za to da me muskarac kaznjava ako se ne ponasam kako se ocekuje (i da on ima PRAVO da me kaznjava), da je moje pamcenje duplo losije od muskog itd?

Ne radzume...

Edited by jelena_011, 31 August 2004 - 18:56.


#19 Edin

Edin
  • Members
  • 422 posts

Posted 01 September 2004 - 11:47

Zdravo Jelena,

nastojacu da ti posebno, tematski, odgovorim na svako tvoje potpitanje.

Do tada, mozes procitati sljedeca uputstva muslimanu u nastojanju da bude sto bolji suprug svojoj izabranici:

1. Obuci se lijepo za svoju suprugu, budi čist i prijatno namirisan.

Kada smo zadnji put mi muškarci otišli da kupimo lijepo dizajniranu pidžamu?

Isto kako muž želi da mu žena lijepo izgleda za njega, ona također želi da se njen muž lijepo obuče za nju. Sjeti se da je Resulallah - salallahu `alejhi ve sellem - koristio misvak prije ulaska u svoj dom i da je uvijek volio najljepše mirise.

2. Upotrebljavaj najslađa imena za svoju suprugu. Resulallah - salallahu `alejhi ve sellem -je imao nadimke za svoje supruge, one koje su one voljele. Oslovljavaj svoju suprugu njoj najugodnijim nadimkom, i izbjegavaj nadimke koji mogu povrijediti njena osjećanja.

3. Ne tretiraj suprugu kao muhu

Mi nikada ne mislimo o muhi dok nas ne pođe uznemiravati. Slično tome, supruga će dobro činiti cijeli dan - i time neće privući pažnju svoga muža - sve dok ne učini nešto što će ga uznemiriti. Nemoj je tako tretirati;  prepoznaj i priznaj sve dobro što čini i neka ti to bude fokus.

4. Ako vidiš nešto pogrešno kod svoje supruge, probaj prećutiti bez prigovora!  To je jedan od puteva koje je  Resulullah - salallahu `alejhi ve sellem - običavao koristiti kada bi vidio nešto neprimjerno kod svojih supruga - radiallahu  'anhuma. To je ophođenje koje danas, nažalost, vrlo mali broj Muslimana posjeduje.

5. Smiješi se svojoj supruzi kada god je vidiš i često je zagrli. Osmijeh je Sadaka a tvoja supruga nije izuzeta van Muslimanskog Ummeta. Zamisli samo kakav ti bi ti bio život da se ona stalno na tebe smiješi. Sjeti se onih hadisa koji govore o tome da bi Resulullah - salallahu `alejhi ve sellem - poljubio svoju suprugu prije polaska na namaz, pa čak i kada je postio.

6. Zahvali joj se za sve što čini za tebe. Onda joj se opet zahvali! Uzmi naprimjer večeru kod svoje kuće. Ona napravi hranu, očisti kuću, i deset drugih stvari uradi tokom dana. I nekad jedino priznanje koje za to dobije je to da je trebala staviti više soli u supu. Nemoj dopustiti da to bude tako; zahvali joj se!

7. Zatraži od nje da ti napiše zadnjih deset stvari koje si učinio za nju a koje su je učinile sretnom. Onda pokušaj opet da to učiniš. Moguće je da ne možeš prepoznati šta čini tvoju suprugu sretnom. Ne moraš se upuštati u igru pogađanja, pitaj je i onda daj sve od sebe da to ponoviš opet. 

8. Nemoj omalovažavati njene želje. Tješi je. Nekada muževi mogu nipodaštavati ženine zahtjeve. Resulullah - salallahu `alejhi ve sellem - nam je dao primjer da slijedimo kada je njegova supruga Safijjah - radiallahu 'anha - plakala zato što ju je, kako je ona rekla, on stavio na sporu devu. On je obrisao njene suze, utješio je, i doveo joj drugu devu.

9. Budi šaldžija i zabavi je nekom igrom. Sjeti se kako je Resulullah - salallahu `alejhi ve sellem - trkao sa svojom suprugom Aišom - radiallahu 'anha - u pustinji. Kad je bilo zadnji puta kada smo mi nešto tako učinili sa svojom suprugom?

10. Neka su ti uvijek na pameti riječi Allahova Vjerovjesnika - salallahu `alejhi ve sellem: "Najbolji među vama je onaj koji je najbolji prema svojim suprugama. A ja sam najbolji prema svojim suprugama." Pokušavaj da budeš najbolji! 

U zaključku: Nikada ne zaboravi da se moliš Allahu -dželle šanuhu - da učini tvoj brak uspješnim.



#20 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 01 September 2004 - 12:39

Ovo me podseca na prirucnike o nezi kucnih ljubimaca.

#21 Edin

Edin
  • Members
  • 422 posts

Posted 01 September 2004 - 12:48

Ovo me podseca na prirucnike o nezi kucnih ljubimaca.

Pa ako ti je zena kucni ljubimac... Ma danas me vise nista ne moze iznenaditi.

#22 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 01 September 2004 - 13:15

Ovo je bilo glupo. Edine, nemoj da me razocaravas, do sada nisi davao glupe komentare.