Jump to content


Photo

Ryszard Kapuscinski


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 Edin

Edin
  • Members
  • 422 posts

Posted 22 June 2004 - 09:32

Takva masa ostavlja zaista snazan utisak: ima jedan cilj, jednu emociju, ali to nije grupa koja napada. U vreme iranske revolucije divio sam se njihovoj disciplini - u milionskim manifestacijama u Teheranu na trotoarima nije unistena nijedna travka, dok je gomila prolazila kraj bolnica, sledila je potpuna tisina. Tom masom ljudi niko nije upravljao! Podseticu na jos jednu cinjenicu: iako je Homeinijeva revolucija bila izrazito antiamericka, nikom od 55 000 Amerikanaca koji su ziveli u Iranu nije falila vlas sa glave.

(Minaret snjiata, z Ryszardem Kapuscinskim rozmanjiaja Njojciech Bononjicz i Lukasz Tischner, »Znak«, rok L, 1/1998 (512), str. 16_27.)

#2 Edin

Edin
  • Members
  • 422 posts

Posted 22 June 2004 - 09:35

http://www.yurope.co.../187/187_14.HTM

#3 Kosmarac

Kosmarac
  • Members
  • 3,055 posts

Posted 22 June 2004 - 09:39

A da li se slazem sa cenzurama predizbornim? Banovali su ljude sa izbornih lista,zato sto su reformisti. Koji je uopste smisao izbora tamo?

Mada naravno ne znam situaciju tamo,ipak imam utisak da je zemlja tolerantnija od ostalog islamskog sveta. Bar se ne spominje na listi teroristicki frekventnih. Cuo sam jednom prilikom da je i tamo MTV popularan kod mladje populacije,studenata,da imaju zelju za kontaktom sa svetom.

#4 Edin

Edin
  • Members
  • 422 posts

Posted 22 June 2004 - 09:59

A da li se slazem sa cenzurama predizbornim? Banovali su ljude sa izbornih lista,zato sto su reformisti. Koji je uopste smisao izbora tamo?

Khatami is the best! :lol: No, tesko ce se iskobeljati ako ga Amerika bude branila. I Amerika to zna, na zalost. :lol:

#5 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 22 June 2004 - 09:59

Cudno... Kakva divna revolucija...
A sta se desilo sa onim taocima u Americkoj ambasadi?
Oteti su na miran i revolucionaran nacin i drzani u zarobljenistvu nekoliko meseci...


Cime se ti Edine odusevljavas...
Zar je moguce da te vise privlace te azijske vrednosti nego evropske... zivis u sred Evrope pa opet te srce vuce u Aziju...
Bas bi' voleo da zivis malo u Iranu... nema interneta, nema satelitskih antena, ne smes da izlazis sa devojskom inace te uhapsi verska policija....
Ja sam imao srecu da upoznam nekoliko Iranaca i pricali su mi kako zive tamo.
Bas bi' voleo da malo prozivis njihov zivot... Posle par meseci bi' jurio u Evropu trcecim korakom... I jos bi presao u hriscanstvo... (Kao tvoji preci...)

#6 voodoo_popeye

voodoo_popeye
  • Members
  • 310 posts

Posted 22 June 2004 - 23:14

Bas bi' voleo da zivis malo u Iranu... nema interneta, nema satelitskih antena, ne smes da izlazis sa devojskom inace te uhapsi verska policija....
Ja sam imao srecu da upoznam nekoliko Iranaca i pricali su mi kako zive tamo.
Bas bi' voleo da malo prozivis njihov zivot... Posle par meseci bi' jurio u Evropu trcecim korakom... I jos bi presao u hriscanstvo... (Kao tvoji preci...)

Dogma je dogma,burazere...... islam,hriscanstvo,ovo,ono...
U cemu je razlika?

#7 Edin

Edin
  • Members
  • 422 posts

Posted 23 June 2004 - 09:13

Bučne iranske osude Zapada i Sjedinjenih Američkih Država od revolucije (1979.) je mnoge naljutilo. Međutim, uzajamno dejstvo između Irana i SAD koje se odvijalo tokom 150 godina rijetko je bilo predmet ovih debata.27 Godine 1872. Lorda Curzona je ispred Reuters Concessiona potpisao ugovor koji je svojevremeno opisan kao "najkompletnija i najizvanrednija predaja cijelih industrijskih resursa kraljevstva u strane (tj. britanske) ruke"28, a 1891. Tobacco Rebellion je razbjesnio Irance. Britanske i ruske intrige u Iranu su svojevremeno dovele do direktne vojne okupacije ove zemlje tokom Drugog svjetskog rata.

Smetnje u unutrašnjim poslovima Irana su se još više povećale tokom godina Mossadegha, koje su kulminirale 1953, kada je CIA postavila na vlast Muhammada Rezu Pahlavija. Ovo je praćeno 25-togodišnjom američkom podrškom režima kojeg je Amnesty International opisao kao jednog od "najgorih prekršitelja ljudskih prava" u svijetu.29 Emersonova tvrdnja da islamistička retorika protiv Zapada "nije povezana ni sa jednim naročitim aktom ili događajem", je u najboljem varljiva, a promišljena i maliciozna u najgorem slučaju. To bi bilo jednako objašnjenju da saveznička invazija Normandije tokom Drugog svjetskog rata nije imala veze sa nacističkom okupacijom Francuske.




27 Nikkie Keddie, Roots of Revolution: An Interpretive History of Modern Iran. New Haven: Yale University Press, 1981, 58-9.
28 Amnesty International, Annual Report for 1974-75.
29 Globe and Mail, 29 April 1995.


#8 ebu_davud

ebu_davud
  • Members
  • 252 posts

Posted 23 June 2004 - 10:11

Ono sto mene odusevljava u Iranskoj revoluciji je da su mase, i oni koji su vjernici i oni koji to nisu, i pismeni i nepismeni, i imucniji i siromasniji prihvatili islam kao sistem, kao izbavljenje od Pahlavije torture. Onima kojima islam kao vjera nije blizak nije smetalo da im islam dodje kao ekonomski, socijalni i politicki sistem. To je fenomen kojeg na zalost ne mogu da sretnem u arapskom svijetu.

#9 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 23 June 2004 - 10:21

Kako to mislis?

Niko nije PRIHVATIO islam nego je on nametnut od strane ajatolaha.
Niko se tu nije pitao nego je izvrsen drzavni udar i nasilno smenjen sah...

Kako mozes da kazes da onima kojima islam kao vera nije blizak nije smetalo da im islam dodje kao ekonomski, socijalni i politicki sistem.
I te kako ljudima smeta islam kao sistem !
Ne samo ne-muslimanima nego i muslimanima.
Ja sam upoznao nekoliko Iranaca koji su ziveli i pobegli iz Irana koji kazu da je uzas i nepodnosljivo za normalan zivot.

Sto ne pozoves Iran da ukine stege i da se otvori i da omoguci ljudima slobodu izobora pa ces da vidis da li ljudi zele takav sistem.
Na poslednjim "izborima" je bilo zabranjeno kandidatima da se cak kandiduju za clanove parlamenta zato sto je tamo neki ajatolah tako odlucio...

Dajte slobodu ljudima pa cete da vidite da li je to ono sto oni zele !

#10 ebu_davud

ebu_davud
  • Members
  • 252 posts

Posted 23 June 2004 - 10:32

Kako to mislis?

Niko nije PRIHVATIO islam nego je on nametnut od strane ajatolaha.
Niko se tu nije pitao nego je izvrsen drzavni udar i nasilno smenjen sah...

Diktaturu Saha potpomognutu Amerikom nije mogao nikakav Ajatollah da unisti vec je to uradio iranski narod vodjen Homeinijem. Vidi Edinov citat a takodje mozes se pozvati (mada sumnjam da ga sada mozes naci) i na jedno Politikino specijalno izdanje pod naslovom IRAN, autor je nekadasnji TANJUG-ov novinar mislim da se zvao Aleksandar Zec, nisam siguran, tip se kasnije bavio politikom, mislim da je bio i neki ministar. Krupan covjek, nadam se da se neko sa foruma sjeca njega.

#11 ebu_davud

ebu_davud
  • Members
  • 252 posts

Posted 23 June 2004 - 10:47

Ili se zvao Aleksandar Vucic. A mozda se i nije bavio politikom vec samo podrzavao vlast perom. Ne mogu da se sjetim. Ima dvadeset godina od toga.

Edited by ebu_davud, 23 June 2004 - 10:48.


#12 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 23 June 2004 - 10:53

Nemoj molim te sa tim floskulama "iranski narod" i slicno...
Nije ceo iranski narod izasao na ulice da smeni saha...

Znas i sam kako se smenjuju vlasti... drzavni udari i slicno...
Organizujes sve i osvojis glavne zgrade i potplatis generale itd...
Kakav narod... Pozoves na ulice par hiljada ljudi i zamazes im oci sa sweettalk-om... "Sloboda, islam, narod, veliki satana, muslimani, nasa nafta, razvoj, reforme, sah-lopov, itd" i narod se primi i ti si sad sef drzave.


Ponavljam.

DAJ SLOBODU LJUDIMA DA ODLUCE NA SLOBODNIM IZBORIMA PA CES DA VIDIS DA LI ZELE TAKAV SISTEM ILI NE !

#13 ebu_davud

ebu_davud
  • Members
  • 252 posts

Posted 23 June 2004 - 11:41

Nemoj molim te sa tim floskulama "iranski narod" i slicno...
Nije ceo iranski narod izasao na ulice da smeni saha...

Ma pusti mene. Uzmi lijepo pa malo procackaj izvjestaje koji govore o tome pa ces vidjeti sta je bilo.

#14 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 23 June 2004 - 11:48

Nemoj molim te sa tim floskulama "iranski narod" i slicno...
Nije ceo iranski narod izasao na ulice da smeni saha...

A i ti sto su ga smenili, veliki majstori. Pobili sve pilote skolovane napolju pa prvih par meseci nije bilo nikoga da im podigne F4 sa piste. :lol:
Biseri su pobili sve cuvare specijalnog zatvora gde su im robijali politicki istomisljenici, pa su morali da razvaljuju beton da im se sabroci ne uguse, posto nije ostalo zivih da im kazu sifre za otvaranje vrata na tom odeljenju. :lol:
Nista zabavnije od narodnih revolucija. :lol:

#15 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 25 June 2004 - 09:50

Nemoj molim te sa tim floskulama "iranski narod" i slicno...
Nije ceo iranski narod izasao na ulice da smeni saha...

Ma pusti mene. Uzmi lijepo pa malo procackaj izvjestaje koji govore o tome pa ces vidjeti sta je bilo.





Evo na stolu su mi svi relevantni izvestaji i svi pokazuju da sam 100% u pravu.