Jump to content


Photo
- - - - -

Regionalna Kavica za Ljude Dobre Volje


  • Please log in to reply
18402 replies to this topic

#18316 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 01 June 2018 - 00:34

"Ured RT-RK u Osijeku zapošljava 85 inženjera, od kojih je većina nekadašnjih studenata FERIT-a. To je dio Instituta RT-RK koji trenutno zapošljava više od 1 000 inženjera, sjedište tvrtke je u Novom Sadu, a urede imaju i u Beogradu, Banja Luci i Munchenu."

Info: http://www.osijek031...8#ixzz5H7okQvag
  • 1

#18317 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 June 2018 - 11:08

Probao danas odraditi plivacki trening u Dravi, uzvodno naravno, medjutim nakon 15ak minuta sam izletio sa smrznutim usima (i jajcima) vanka. Usi mogu zagrijati plivackom kapom, no ovo drugo bi moralo u odijelo za outdoor plivanje koje i nije bas jeftino. Zatvoreni bazeni su krcati, ranojutarnji termini vise ne postoje (do jeseni), otvoreni bazeni se (navodno) otvaraju 15.06., nezgodan period za plivanje u Os.

...

Kako u mom komsiluku, este vec krenuli s brckanjem u Dunavu i Savi?

 

Princeza. <_< ;)

 

Moj komsija Paul pliva jednom ili dva puta sedmicno u otvorenom bazenu na Parliament Hill-u preko cijele godine. To ukljucuje i zimski period kada je temperatura vode u bazenu malo iznad 0°C. Jedan dan ga sretoh u prolazu, snijeg i susnjezica neka, kaze bio na plivanju u Parliament Hill Lido, u vodi proveo "just 11 minutes".  Paul je inace penzioner, ima oko 70 +- i pliva samo u kupacim gacama.


  • 1

#18318 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 10 June 2018 - 12:00

2018%5C06%5C361882.jpg

 

 

VELIKA OBLJETNICA NA ANIMAFESTU
Obilježen 50. rođendan profesora Baltazara

 

Serijal "Profesor Baltazar" proteklih 50 godina promiče nenasilno rješavanje problema i pozitivne vrijednosti, zbog čega je i danas prepoznat diljem svijeta kao jedinstveni brend Zagreba i Hrvatske, rečeno je na proslavi okruglog rođendana mnogima omiljenog profesora u Muzeju za umjetnost i obrt (MUO).

 

- Hrvatska umjetnost ima odlične slike, skulpture, knjige, predstave, filmove, ali na žalost nema radove koji su promijenili povijest svjetske umjetnosti, osim u slučaju animiranih filmova - istaknuo je Vinko Brešan, direktor Zagreb filma, gdje je profesor Baltazar nastao 1968. Dodao je kako je nemoguće govoriti o Baltazaru, da se ne spomene Zagrebačka škola crtanog fima. - Svatko tko piše povijest animiranog filma ne može izostaviti školu, koja je sredinom pedesetih napravila kopernikanski obrat u svijetu animacije i nakon što je predstavljena u Cannesu više ništa više nije bilo isto - ustvrdio je. Po njegovim riječima, tajna tadašnjih autora bila je što su vizualno jednostavno predočili filozofski svjetonazor tog vremena, nakon čega su uslijedile stotine festivala i nagrada.

 

Kako je objasnio, fantastičnom slučajnošću u isto vrijeme u Zagrebu su se našli geniji koji su sve te uspjehe Zagrebačke škole crtanog filma pretočili u animirani projekt, koji je komunicirao sa širom publikom. - Napravili su serijal namijenjen djeci od četiri do devet godina, no on je svojim moćnim bojama, pozitivnom energijom, nerealistično oblikovanim likovima koji ne govore i pričom, privukao mnoge. Ono što nas je hipnotiziralo ispred televizijskih ekrana bile su priče o altruizmu, borbi protiv različitosti i zaigrano dijete u tijelu starca, koje rješava probleme uz pomoć mašte - rekao je. Renata Brkić iz nevladine udruge Profesor Baltazar i tvrtke Ultra link, koja ima prava na brend profesora Baltazara posljednjih deset godina, rekla je kako im je glavni cilj sačuvati profesora Baltazara kao kulturno nasljeđe Hrvatske. - Kada smo tek krenuli, pokazalo se da i četrdeset godina nakon pokretanja serijal funkcionira, a u Hrvatskoj i svijetu smo ga predstavljali kao prvi hrvatski društveno odgovoran brend - kazala je. Veliki interes za brend pokazala je znanstvena zajednica koja se identificirala s profesorom Baltazarom i htjela ga koristiti kao komunikatora za promociju znanosti, na znanstvenim piknicima, ali i u svijetu od Skandinavije, gdje jedan znanstveni centar nosi njegovo ime do Irana, gdje isto popularan. - Sve to potvrđuje da je Profesor Baltazar vrlo umjetnički serijal, ali ima i dodatnu dimenziju koja je toliko potrebna danas i bit će potrebna i za pedeset godina - zaključila je.

 

Daniel Šuljić, umjetnički ravnatelj Animafesta, rekao je da profesor Baltazar, iako ima već 50 godina i dio je tradicije Zagreba i Hrvatske, zapravo još vrlo mlad. - Zagreb je grad animacije i veliki brend grada proslavljen u svijetu animacije, a profesor Baltazar jedan od najpoznatijih građana i veleposlanika Zagreba - dodao je. Izaslanica zagrebačkog gradonačelnika Jelena Pavičić Vukičević zahvalila je svim autorima Baltazara, koji su ostavili veliki trag u hrvatskoj umjetnosti. - Profesor Baltazar još uvijek ima moralnu poruku koju tražimo u ljudima, u serijalu nema nasilja, ni pravih zločinaca, a on je gotovo uvijek veseo i spreman pomoći. Njegove su poruke univerzalne i bezvremenske - prijateljstvo, ljubav i altruizam - naglasila je. Proslava je organizirana u Muzeju za umjetnost i obrt, gdje je na aktualnoj izložbi "Šezdesete u Hrvatskoj – Mit i stvarnost" dio posvećen profesoru Baltazaru i zlatnom dobu Zagrebačke škole crtanog filma. Ravnatelj MUO-a Miroslav Gašparović, rekao je kako taj serijal predstavlja jednu od divnih utopijskih ideja o tome kako svijet može biti ljepši, a to je nešto što, napomenuo je, danas trebamo više nego kada je nastao. Od 1968. do 1977. snimljeno je ukupno 38 epizoda u trajanju po desetak minuta. Djelo koautorski potpisuju Zlatko Bourek, Zlatko Grgić, Boris Kolar, Tomica Simović i Ante Zaninović. Kada je projekt pokrenut malo tko je slutio da će se serijal o junaku koji se godinu dana ranije pojavio u animiranom filmu "Izumitelj cipela" Zlatka Grgića biti prodan i prikazivan u više od 30 zemalja svijeta. Na proslavi prikazan je i kratki film sa sjećanjima autora serije. U Muzeju za umjetnost i obrt još od 2. lipnja traje i radionica animiranog filma za djecu "Profesor Baltazar slavi rođendan", a na izložbi su, među ostalim i originalni celuloidi iz serijala.

 

Hina


  • 1

#18319 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 11 June 2018 - 10:49

Jedne letnje noći tople
Cile, Pičuka i ja
poneli smo nešto klope
da se nađe za dan, dva
pa smo krenuli u Brazil
il’ do južnih mora bar

 

Smišljali smo neki fazon
kovali smo dugo plan
džungla, zlato i Amazon
pa je došao taj dan
Dunavom do Crnog mora
sve je dalje prosta stvar

 

Ref.
Za sve je kriv Toma Sojer
takve knjige ne bi smele da postoje
to je bilo iskušenje
on je tako dobro terao po svom

 

Za sve je kriv i Misisipi
o kom smo sanjali
na našoj staroj lipi
gde smo gledali kroz krošnju
kako nebom sve do zvezda
plovi Tom, kriv je on

 

Birali smo dugo čamce
maznuli smo jedan žut
poneli smo čak i mamce
da bi pecali uz put
činilo se na početku
da će provod biti lep

 

Al’ nestade nam prvo hleba
mučila nas strašna glad
onda grom iz vedra neba
i oluja, kiša, grad
al’ na sreću neki čiča
tad nas primio na šlep

 

Vratili nas sutra kući
jao, što me bilo stid
pa sam hteo krišom ući
šunjao se uza zid
videla me prva mati
opa, vratio se sin

 

Na to otac reče samo
neka, nek’ je živ i zdrav
al’ sam ipak tu i tamo
posle bio čudno plav
pa su me u školi dugo
zvali Haklberi Fin

 

Đorđe Balašević

 

2018_06_09_put_Dunavom_do_Crnog_mora_490

 

2018_06_09_put_Dunavom_do_Crnog_mora_490

 

2018_06_09_put_Dunavom_do_Crnog_mora_490

 

Spoiler

 

Ostalo je još par mjesta na brodu, pa Ivan poziva zainteresirane da mu se jave. Možete se pridružiti na minimalno pet dana, tjedan dana ili više, a ako slučajno niste iz Osijeka, ekspediciji se možete pridružiti i u Novom Sadu, Beogradu, Vidinu ili već gdje želite duž rute.

 

Spoiler

 

2018_06_09_put_Dunavom_do_Crnog_mora_kar

 

(click za uvecanje)

 

...

 

http://dravari.com/


Edited by Vjekoslav, 11 June 2018 - 10:52.

  • 1

#18320 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 17 June 2018 - 11:32

IMG20180608183606.jpg-IMG20180608185059.jpg


  • 0

#18321 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 17 June 2018 - 11:34

IMG20180603185446.jpg-IMG20180603113220.jpg-IMG20180603121228.jpg


  • 3

#18322 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 17 June 2018 - 11:43

IMG201806102039403.jpg-IMG20180610203940.jpg

0.4, biseru, a ne 0.7

(zazor na platinama)

IMG20180610204023.jpg-IMG20180610204041.jpg

 

;)  :D 

 


  • 1

#18323 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 17 June 2018 - 19:21

Pa+ne+brini+Slavonac,za+koju+godinu+igraju+hrvatići+made+in+Brasil... :ajme: 

I muka mi je od ovog portala daj napravite, da se baš može pisati, jel to claro, comprende?!?

Vidimo se jednog dana kad me nađeš na Tvrđi, zamotanog u šatorsko krilo s zastavicom hajduka.  :kece: 


  • 0

#18324 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 17 June 2018 - 20:10

.....

0.4, biseru, a ne 0.7

(zazor na platinama)

;)  :D

 

Da se ne zezas s tim, mozes nabaviti elektronsko paljenje.

Imas vise izvora, jedan je ovdje: http://citroparts.co...ANE_MEHARI.html

 

A nije ni komplicirano:

 

 


  • 1

#18325 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 18 June 2018 - 11:25

Jel ovo Francuz s gedorom, vidio sam takve :D


  • 0

#18326 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 18 June 2018 - 22:00

Da se ne zezas s tim, mozes nabaviti elektronsko paljenje.
Imas vise izvora, jedan je ovdje: http://citroparts.co...ANE_MEHARI.html
 
A nije ni komplicirano:
 
 http://www.youtube.c...h?v=wBvt1SbEFes


Stavljeno je takvo paljenje vec sljedeci dan, ovo je bilo samo isprobavanje rada novog motora koji smo ubacili. Pustio sam decke da se malo igraju, ja sam uglavnom setao po selu i fotkao.


...


Nego, da ponovim pitanje, kupa li se neko od forumasha u Savi i Dunavu?
  • 0

#18327 mladenvzz

mladenvzz
  • Members
  • 1,397 posts

Posted 19 June 2018 - 09:59

...lijepi ti pozdrav Vjeko,ja sam dnevno uz Dravu.Volim otići na Dravu i lutati uz nju.

No današnja Drava nije Drava moje mladosti.Kakova je današnja Drava? Mogu 

samo govoriti na temelju osobnog dojma.Naime,ako gledaš onaj dio koji prilično 

dobro poznajem,a to je dio od slovenske granice do utoka Mure u Dravu.Na toj

relaciji imaš tri hidrocentrale,tri akumulaciona jezera,tri odvodna kanala.I to ima

svojih čari,neovisno o mojim razmišljanjima.Uređene su biciklističke staze,uz 

odvodne kanale imaš uređene staze pa se dali tjedno ili mjesečno organizira liga

maratonskih trčanja.

Neovisno o tome,ja i moj dlakavi prijatelj,lutamo uz Dravu,veselje za njega i za mene.

Još uvijek ima starih tokova,nekadašnjih tokova Drave.Više se ne kupam u Dravi,

danas bi mogao plivati uz tok a nekada je bilo moguće samo spuštati niz Dravu.

Moj četveronožni prijatelj i ja  smo obišli do Legrada skoro čitavu obalu Drave.

Na Ormoškom jezeru(HE Varaždin)su mi  domaći ljudi objašnjavali granicu između 

sLOVENIJE I hRVATSKE.Bilo je ono,gledaj,ono drvo,pa prema onom drvu itd.

ONO kod Legrada,neki nazivaju hrvatskom Amazonom,netaknuto,prekrasno.

E sad,Varaždin nikada nije bio grad na Dravi,bio je grad uz Dravu.Čehok

pokušava to promijeniti,tako je i izgrađena dvorana uz Dravu,obnavljaju se 

bazeni uz Dravu nakon desetak godina.

 


  • 1

#18328 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 20 June 2018 - 15:56

A cuj, i ta nekadasnja Drava bila je ukrocena hidrocentralama u Austriji i Sloveniji, tako da... 


  • 0

#18329 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 20 June 2018 - 16:04

nagradno vprašanje: 
 
MHEG.jpg

 

šta je (i gdje je) ovo?


  • 0

#18330 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 20 June 2018 - 16:15

Isto što i ovo:

MHE_Golubic_3.jpg


  • 1