Jump to content


Photo
- - - - -

Regionalna Kavica za Ljude Dobre Volje


  • Please log in to reply
18402 replies to this topic

#18211 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 24 February 2018 - 13:54

attachicon.gif1 chervil.jpg attachicon.gif2 flowers.jpg attachicon.gif3 berry.jpg
 
attachicon.gif4 apple blossom.jpg attachicon.gif5 bluebell.jpg attachicon.gif6 purple flower.jpg
 
attachicon.gif7 snowdrops.jpg attachicon.gif8 iris.jpg

 
os_velj_18.jpg


temp24022018.jpg


  • 1

#18212 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 24 February 2018 - 14:14

Nama vec nekoliko dana prijete niskim temperaturama, kao najnizim u zadnjih 5 godina. Ja ne pamtim u ovih 23 ili 24 godine da je bilo nize od -1 ili -2 i to samo oko 4AM, a cim svane, zagrije na iznad 0. Jeste jednom bilo -5 ujutro, prije jedno 17 godina ali se i to nije dugo zadrzalo, par sati.

 

Danas je lijepo i svjeze ili 'crisp', sto bi rekle kolege iz ove poznate medijske institucije:

 

Attached File  Weather in Kilburn - London.jpg   91.07KB   1 downloads

 

Attached File  basca.jpg   342.94KB   1 downloads


  • 0

#18213 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 26 February 2018 - 00:39

IMG_20180220_130403.jpg

 

 

...

 

 

m1162.JPG

 

IMG_20180225_124006.jpg-IMG_20180225_124032.jpg

 

 

...

 

 

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

 

1a.jpg-2a.jpg
3a.jpg-4.jpg


  • 0

#18214 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 26 February 2018 - 01:01

Kao klinca, moj pokojni tata me vodio u Osijek da gledamo moto-trke - spidvej. Dobro pamtim zgode i stazu.
Postoji li jos staza, vozi li se stogod tamo?


IMG_20180225_124516.jpg-IMG_20180225_124521.jpg-IMG_20180225_124712.jpg 

IMG_20180225_124534.jpg-IMG_20180225_124112.jpg-IMG_20180225_124454.jpg

IMG_20180225_123902.jpg-IMG_20180225_124149.jpg-IMG_20180225_124313.jpg

IMG_20180225_124411.jpg-IMG_20180225_124426.jpg-IMG_20180225_124443.jpg
 
...
 


  • 1

#18215 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 26 February 2018 - 07:01

 

 

ti boga isusa kakve alpinisticke vrleti izmedju Vinkovaca i Broda!

"ne dirajte mi ravnicu!" :lol+:  

 

 

 

Umetnicka sloboda :P .

Gledala sam film, i to u bioskopu posle ko zna koliko vremena, dakle potpuni dozivljaj. Prvo me malo zacnula ta glupost s planinskim vrletima usred Slavonije, ali film je toliko dobro napravljan, da sam im na kraju ipak oprostila.


  • 1

#18216 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 26 February 2018 - 17:40

Ledara!

 

Attached File  28504633_10213513613426945_465999623_o.jpg   449.4KB   0 downloads

 

 


  • 2

#18217 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 February 2018 - 19:13

...

 

Btw, tebi svo drvece od necega 'bezi'!

 

Nesto mu se ne dopada sa leve strane.

 

Meni je tako dunja 'bezala' od smokve.

 

...


  • 0

#18218 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 27 February 2018 - 00:14

Mozda bih

 

uue.jpg

 

ode!  ;)

 

http://www.marinetra.../vessel:VUKOVAR

 

...

 

24_11.jpg

 

http://morski.hr/201...e-i-11-sekundi/

 

mada ovo i nije za rubriku "ronjenje", vise je za "spavanje"


  • 0

#18219 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 27 February 2018 - 00:55

Umetnicka sloboda  :P .

Gledala sam film, i to u bioskopu posle ko zna koliko vremena, dakle potpuni dozivljaj. Prvo me malo zacnula ta glupost s planinskim vrletima usred Slavonije, ali film je toliko dobro napravljan, da sam im na kraju ipak oprostila.

 

okej je umjetnicka sloboda, medjutim u Agathinom originalu je snowdrift, a ne avalanche. isto tako i u fimu iz 1974., a cini mi se i u onom sa Davidom Suchetom iz 2010. ova iz 2017. mi je najlosija ekranizacija, mada mi se iskreno niti jedna ne svidja koliko recimo Death on the Nile (1978) sa Peterom Ustinovom u ulozi Hercula Poirota. btw. stariji brat od mog dede je bio poznat u Vinkovcima kao zeljeznicar koji je zaustavio Orient Express, odnosno, nije mu dao da krene dok se kocnice na jednom vagonu nisu popravile. bio neki strog tip, sve kod njega moralo biti po propisima. e sad, to je bilo koncem dvadesetih / ranih tridesetih, kada je i Agatha Christie putovala Orient Expressom... ;) naravno (zavjera) engleska wikipedia nigdje ne spominje brata mog dide (kao, jelte, inspiraciju za novelu), vec lupeta o nekim "rekla kazala" glupostima. <_<  

 

"Another, less-remembered, real-life event also helped inspire the novel. Agatha Christie first travelled on the Orient Express in late 1928. Just a few months later, in February 1929, an Orient Express train was trapped by a blizzard near Cherkeskoy, Turkey, remaining marooned for six days. Christie herself was involved in a similar incident in December 1931 while returning from a visit to her husband's archaeological dig at Nineveh. The Orient Express train she was on was stuck for 24 hours due to rainfall, flooding, and sections of the track being washed away. Her authorised biography quotes in full a letter to her husband detailing the event. The letter includes descriptions of some passengers on the train, who influenced the plot and characters of the book, particularly an American lady, Mrs. Hilton, who was the inspiration for Mrs. Hubbard."

 

a i skroz naskroz je politicki nekorektno kompletnu fabulu podrediti navodnoj nesposobnosti jugoslavenske policije da rjesi taj slucaj.  -_-

 

 


 

1.jpg-2.jpg-3.jpg

 

4.jpg-5.jpg-6a.jpg

 

7.jpg-9.jpg-10.jpg


  • 1

#18220 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 27 February 2018 - 01:34

ja bih uistinu prosetao do luke i napravio nekoliko fotki. ali pravih fotki, s dobrim fotoaparatom.

.....

 

Tu sam pomalo osjetljiv... Vec dugo skoro nista ne slikam i nemam dobar fotic.

Kao omladinac, imao sam kompletnu opremu za tamnu komoru, razvijao svoje filmove i radio svoje crno-bijele fotke doma. Ostavio sam se komore kad sam presao na kolor, ali sam i dalje slikao. Izgubio sam volju kad je sve postalo digitalno.

 

Zato jer sam nekad imao osjecaj zadovoljstva dobrom fotkom, kad je trebalo "izmajstorisati" sve faze - a sad bilo tko moze uslikati bilo sto i manipulacijom na kompu dobiti dobru fotku, bolju od moje. Ja, priznajem, te kompjuterske manipulacije i taj famozni "photoshop" nisam nikad naucio.

Kupio sam mali digitalni fotic za istu cijenu (doslovno!) kao dvije-tri kutije cigareta - nek' se nadje ako mi bas padne na pamet da nesto uslikam. Ali da hodam u naokolo s aparatom i trazim motive i prilike za dobru fotku, kao nekad, vise mi ne pada na pamet.

 

Jos uvijek ima ljudi koji se bave analognom fotografijom, moze naci i oprema i materijal, ali to postalo meni preskupo. Pogledaj primjer od danas:

 

AE5eDfj.jpg

 

Za tu cijenu mozes kupiti tri fotica kakav sam kupio, sa neogranicenim brojem ekspozicija - ovo je samo film, bez razvijanja i fotografija...

 

Napredak tehnologije je dobra stvar za vecinu ljudi, rezultati su svima bolji. No ima i nas starih cudaka kojima je vece zadovoljstvo kad nesto ucinimo sami.

Zahvaljuci napretku, tehnologija je sve dostupnija i jeftinija a ljudski rad (relativno) sve skuplji. Tako danas nikome ne pada krpati unutrasnju gumu ili lanac na biciklu - previse posla za mikroskopsku ustedu. Ja sam te vjestine savladao kao klinac, pa mi ih je zao odbaciti.

 

A mozda je sve ovo samo izgovor za to sto mi se ne da uciti nove... :D


  • 1

#18221 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 February 2018 - 11:10

...

 

Sve ima svoje vreme i sve prolazi.
I ja sam neko vreme drljavio po fotografiji i imao svasta, sve do poslednjeg trenutka kad smo neki frend i ja prikupili neki 'Jobo procesor'. No, u nekom trenutku mi padnu na pamet druge stvari, a i pratio sam strane casopise - ucini mi se, vreme je da se rastanem od tog hobija. Frend otkupi moj deo u opremi, ja rasprodam ostatak, ostavim samo jedan olympus om2 sa monstruoznim 1.2 objektivom. To je bila neka 'razmena' - lik mi uvali aparat, objektiv i koznu braon torbicu za neku kolekciju starih ruskih aparata. Kada sam ga na kraju prodavao - objektiv + torbica su doneli pare, a telo sam poklonio. Rekoh novom vlasniku - sacuvaj ga za delove!
Treba videti - na 'je-baju' samo objektivi vrede, a aparati bez optike su smesno jeftini.
Cene filmova, papira i hemikalija - nimalo nisu smesne.

Nekako mi bilo dosta 'laboratorije', frke oko kupatila / 'zamracivanja', petljanja sa hemikalijama / papirom / posudama / montiranjem i demontiranjem Dursta 600 i sl. Pa sam bio presao samo na slajdove, a onda se odrekao i toga. Sad imam neko staro Canon cudo od 10mpx ili slicno, kartice, par rezervnih pakovanja akumulatora - i to je to. Stavim ga na maksimum, pa onda doteram fotke. Kad mi se da. Doduse, mostly radi nokia fontele sa 4mpx.

 

Attached File  Photo0380-m.jpg   67.34KB   0 downloads

Svom fotografskom drustvu sam rekao - dolaze vremena kad ce se foto-oprema i potrepstine prodavati u specijalizovanim prodavnicama, kao i umetnicki pribor. Zaista je tako.

Doduse, tu i tamo jos uvek citam neke 'puriste' koji govore o 'pravom filmu' ili 'ne vole photoshop', pa mi malo smesno.
Svaka obrada fotografije je bila, na neki nacin 'photoshop', ali primitivan. Sa 'maskiranjem', raznim vremenom osvetljavanja, mackanja delova fotke cetkicom sa koncentrisanim razvijacem, pa odmah cetkica & fiksir ... etc, etc. Ako si hteo nesto za izlozbe - min. 30x40cm, morao si imati gomilu opreme, a vece fotke 50x70 projektovati na zid (vece prostorije), pa onda metalna ploca i magnetni drzaci / strogo vertikalno / libele, 3 posude za razvijanje velicine pleha za novogodisnjeg odojka, posude za drzanje hemikalija - o koloru / slajdovima i 'cibachromu' da ne govorim. Kao ni o projektorima za slajdove, platnu i svim ostalim andramoljama, a pogotovo da ne spominjem probleme ljubitelja 'kino-kamere'.  :ajme:  Jednom recju velika hebada.

A onda su dosli digitalci.
I sa vremenom, usb, 'tanki monitori', plejeri, kamkoderi. Pa smo na kamkoderu gledali neki 'event', a moj Late_Father rece - pa ovo je citava zgrada televizije, sve sa raznim studijima / tehnikama - stala u ovu crnu kocku!
;)

Za ljubitelje 'purizma' sklone umetnicarenju, mogu skenirati par strana iz akademskog udzbenika - 'Slikarska tehologija' oko pripreme 'tutkala & preparature', kao i ulja i tehnologije natezanja platna. A mogu im dati i adrese prodavnica gde se to nabavlja u trenutku.
Ostaje samo da se donese kuci i pusti masti / talentu na volju - umesto da se prpa po tutkalu!
(ko to nije omirisao - ne zna sta je smrad!)

Tako da - zivela digitalizacija i 'photosop'.
Btw, za osnovne potrebe - uopste nije tesko nauciti.

Jedini problem sa digitalnim aparatima je beskrajno stancanje gomile (nepotrebnih fotki) - no, to je nasledjeno iz vremena kad su aparati imali 'motor-drive' a b/w filmovi bili jeftini.
:-1:

Kada sam vodio neke kurseve u foto-klubu, uvek sam bio za to da deca prvo kupe neku jeftinu 6x6 box-kameru i malo nauce da prpaju po trazilu i kadriraju. Pa smo kasnije u klupskoj laboratoriji pravili bolje fotke iz kadra 2x3 cm, nego neko strogo praceno 'tatino & mamino chedo' sa 'nikonom' QQLL.

No, evo nekih impresivnih zimskih fotki turskog foto-umetnika Nuri Bilge Ceylan-a.
(to je radjeno na Linhof Technorama 617 tj. format - 6 x 17cm.)

Attached File  curvedstreet.jpg   49.01KB   0 downloads

Attached File  dogcrossingroad.jpg   19.7KB   0 downloads

Attached File  returninghome.jpg   7.63KB   0 downloads

Attached File  winterinthecity.jpg   27.96KB   0 downloads

Attached File  roughsea.jpg   20.2KB   0 downloads

 

...


  • 4

#18222 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 28 February 2018 - 10:44

Attached File  1 snow.jpg   413.59KB   0 downloads

 

Attached File  2 snow.jpg   413.67KB   0 downloads

 

Attached File  3 snow.jpg   25.84KB   0 downloads

 

Attached File  4 snow.jpg   507.32KB   0 downloads

 

Attached File  5 snow.jpg   405.71KB   0 downloads

 

 


  • 4

#18223 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 28 February 2018 - 17:47

ti bokca, es vidio ti vraga! bili ipak u pravu meteorolozi. a i mi smo ga na ovom topicu coprali s "dolaskom proljeca".

 

..

 

stigle mi neke fotke (od Osjecana) iz snijegom zavejanog Dublina, pa ih okacim ovdje, uz jos mojih fotki (snijegom zavejanog) Osijeka, samo da uhvatim malkic vremena. totalno sam se smrzo danas, aj sad sam na toplom, al ne znam kako da zagrijem sledjeni nos i usi. :lol:  


  • 1

#18224 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 28 February 2018 - 21:02

Dok se ti odmrznes...

 

Attached File  1 snow.jpg   82.09KB   1 downloads Attached File  3 snow.jpg   53.3KB   1 downloads Attached File  4 snow.jpg   78.42KB   1 downloads

 

:)

 


  • 0

#18225 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 February 2018 - 22:47

...

 

Zaista mi nije jasno neko 4umasko cudjenje, i to dok traje zima, kad je cuvena 'baba Marta'.

;)

 

Ja, koliko se secam nekih zima u detinjstvu - pa to je sve prstalo od snega i veselja.

Nisu mogli sa ulice da te uteraju da se ogrejes!

 

A niti je bilo dobre 'opreme', ni perjanih jakni, ni toplih rukavica. Neke 'gojzerice', dva para vunenih carapa, dva debela dzempera od 'seljacke', tj. neodmascene vune - pa kad padnes u sneg a on se samo pretvori u kapljice - ne upija ga vuna.

Pa udri od jutra do mraka, sa prekidom za rucak. Dodjes kuci i zaspis za stolom, glavom pored tanjira.

:lol+:

 

Gledam pre neki dan matore, moderno obucene konjove na stanici, promice neki snezic, ima jedno -7, a to se sve stislo ko' piq ....

:ajme:

 

...


  • 3