Jump to content


Photo
- - - - -

Regionalna Kavica za Ljude Dobre Volje


  • Please log in to reply
18402 replies to this topic

#18136 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 November 2017 - 20:52

...

 

 

:ajme:

 

...


  • 0

#18137 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 29 November 2017 - 20:57

Bas danas pokusavamo muz i ja da se setimo drzavnih praznika u YU - jedino sto mi pada na pamet su 1-2 januar, 1-2 maj, 4 juli (ne secam se da li je bio neradni) i 29-30 novembar. Nesto mi malo, kad uporedim sa ovih nemackih 14! Ili sam nesto zaboravila?

 

Nije bilo više, osim dana ustanka oi republikama, mislim da je u nekom periodu i 9. maj bio neradan. Ali, dvodnevni praznici su se po pravilu povezivali sa vikendom, pretvaralo se to u 4-5 dana, plus neki lokalni dani oslobođenja, dani škole, firme, nakupi se. 


  • 1

#18138 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 29 November 2017 - 20:59

Bas danas pokusavamo muz i ja da se setimo drzavnih praznika u YU - jedino sto mi pada na pamet su 1-2 januar, 1-2 maj, 4 juli (ne secam se da li je bio neradni) i 29-30 novembar. Nesto mi malo, kad uporedim sa ovih nemackih 14! Ili sam nesto zaboravila?

Nisi zaboravila, nego se tamo nije radilo, pa nismo ni morali da imamo praznike. Sta je bilo 1 januar, 4 maj, 29 novembar, nista vise nema, sve je prekrio snjeg.


  • 0

#18139 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 November 2017 - 21:02

Bas danas pokusavamo muz i ja da se setimo drzavnih praznika u YU - jedino sto mi pada na pamet su 1-2 januar, 1-2 maj, 4 juli (ne secam se da li je bio neradni) i 29-30 novembar. Nesto mi malo, kad uporedim sa ovih nemackih 14! Ili sam nesto zaboravila?

 

To se lako moze naci na netu. 


  • 0

#18140 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 29 November 2017 - 21:10

To se lako moze naci na netu.


Skoro sve se moze naci na netu...mene zanimalo sta se ljudi secaju
  • 0

#18141 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 29 November 2017 - 21:19

29. novembar = sarma.

Jedina asocijacija je sarma koje sam se gnušao, jer je mama to kuvala u veš loncu da ima šta da se jede preko nedelje.

Jeo sam je za doručak, ručak i večeru. U školu sam nosio za užinu sendvič od sarme. :-D
  • 3

#18142 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 November 2017 - 21:32

...

 

Ma, sarma se spremala da se zhemski svet malo odmori od svakodnevnog kuvanja.

 

Koliko je to opterecenje, shvatio sam tek kao samohrani otac, kad bi kcera pocela nesto da mudruje - ovo bi, a ovo ne bi. Srecom volela je sarmu.

;)

I ja sam to pravio u povecem ekspres loncu, pa nocu cujem kako poklopac zveci - krisom nabada viljuskom hladne sarme!

:lol+:

 

...


  • 4

#18143 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 November 2017 - 21:33

Skoro sve se moze naci na netu...mene zanimalo sta se ljudi secaju

 

Pa sto ne rece odmah!? :D 

 

Bas danas pokusavamo muz i ja da se setimo drzavnih praznika u YU - jedino sto mi pada na pamet su 1-2 januar, 1-2 maj, 4 juli (ne secam se da li je bio neradni) i 29-30 novembar. Nesto mi malo, kad uporedim sa ovih nemackih 14! Ili sam nesto zaboravila?

 

A Div ti nabrojao praznike. ;)


  • 0

#18144 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 29 November 2017 - 21:42

Pa sto ne rece odmah!? :D 
 
A Div ti nabrojao praznike. ;)


Ni on se ne seca (a pokusao je, verovatno) da li su se slavili ustanci po republikama! Sacekacu jos koji minut, pa potraziti na netu ;)
  • 0

#18145 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 November 2017 - 21:44

...
 
>> ... Državni (savezni) praznici su bili:
1. siječnja - Nova godina
2. siječnja - Nova godina
1. svibnja - Praznik rada
2. svibnja - Praznik rada
4. srpnja - Dan borca
29. studenog - Dan Republike
 
Nova godina je praznik koji se proslavljao 1. i 2. siječnja. Praznik rada 1. i 2. svibnja, a Dan Republike 29. i 30. studenoga. Ako je jedan od praznika padao u nedjelju smatrao se praznikom i prvi sljedeći radni dan.
 
Republički praznici su se slavili u određenim republikama u Jugoslaviji:
27. travnja - Osnivanje Oslobodilačke fronte u SR Sloveniji
7. srpnja - Dan ustanka u SR Srbiji
13. srpnja - Dan ustanka u SR Crnoj Gori
22. srpnja - Dan ustanka u SR Sloveniji
27. srpnja - Dan ustanka u SR Hrvatskoj i SR Bosni i Hercegovini
2. kolovoza - Prvo zasjedanje ASNOM-a
11. listopada - Dan ustanka u SR Makedoniji
25. studenog - Prvo zasjedanje ZAVNOBiH-a
 
Ovde dole sam izbacio sve 'civilne', cisto ilustracije radi, da se vidi kakvo je to bilo militaristicko drustvo
 
Značajniji datumi, koji su se slavili u socijalističkoj Jugoslaviji:
7. ožujka - Dan roda inženjerije JNA
1. travnja - Dan omladinskih radnih akcija
9. svibnja - Dan pobjede
15. svibnja - Dan pobjede u Jugoslaviji
13. svibnja - Dan službe sigurnosti
21. svibnja - Dan Jugoslavenskog ratnog zrakoplovstva
25. svibnja - Rođendan Maršala Tita - Dan mladosti
16. srpnja - Dan tenkista JNA
15. kolovoza - Dan graničara JNA
9. rujna - Dan ustanka u Istri i Slovenskom primorju
10. rujna - Dan pomorstva
15. rujna - Dan konjičkih jedinica JNA
7. listopada - Dan artiljerije JNA
7. studenog - Dan Oktobarske revolucije
22. prosinca - Dan Jugoslavenske narodne armije
 
Pored ovih praznika, slavili su se i općinski i gradski praznici (najčešće na dan kad su partizani u Drugom svjetskom ratu oslobodili pojedini grad), kao i praznici raznih društvenih i gospodarskih organizacija. ... <<
 
Secam se, pastorak dosao iz skole i nesto pevusi u sobi. Udjem, a on peva nesto poznato na engleskom. Pogledam mu svesku, a ono im nastavnica izdiktirala 'Little partizan girl' da se spreme za praznik!
:ajme:
Ostao sam bez reci. 
 
...

  • 1

#18146 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 November 2017 - 21:47

Ni on se ne seca (a pokusao je, verovatno) da li su se slavili ustanci po republikama! Sacekacu jos koji minut, pa potraziti na netu ;)

 

To je zato sto se mi mladi ne secamo. ;)


  • 1

#18147 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 29 November 2017 - 22:09

Meni se tad cinilo da se nesto mnogo slavilo! Sad tek vidim da radni ljudi bas i nisu imali mnogo zvanicnih praznika. Na stranu to sto se spajalo sve i svasta, pa su to, nekako misteriozno, postajali dvo-tro- i cetvorodnevni praznici!
Sram bilo Nemce sto praznike koji "padaju" u nedelju nikud ne prebacuju :D
  • 0

#18148 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 November 2017 - 22:28

...

 

 

Steta sto nisi u italiji - da vidis svaki cas neki 'sveti onufrije / sveta agata'.

;)

 

 
 
Državni praznici u Italiji 2017 | Festività Nazionali in Italia 2017
 
01. 01. Nova godina | Capodanno o Primo dell'Anno
06. 01. Sveta tri kralja | Epifania o Befana
16. 04. Uskrs | Pasqua
17. 04. Uskršnji ponedjeljak | Lunedì dell'Angelo o Pasquetta
25. 04. Dan oslobođenja | Anniversario della Liberazione 
01. 05. Praznik rada | Festa del Lavoro
02. 06. Dan Republike | Festa della Repubblica
15. 08. Velika Gospa | Ferragosto o Assunzione
01. 11. Svi sveti | Tutti i Santi ( Ognissanti )
08. 12. Bezgrešno začeće | Immacolata Concezione
25. 12. Božić | Natale
26. 12. Sveti Stjepan | Santo Stefano

 

istrolovasmo regiJonalni slavonsko_brodski / bosansko_brodski tred!

;)

 

...


Edited by Kinik, 29 November 2017 - 22:31.

  • 1

#18149 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 30 November 2017 - 07:09

29. novembar = sarma.

Jedina asocijacija je sarma koje sam se gnušao, jer je mama to kuvala u veš loncu da ima šta da se jede preko nedelje.

Jeo sam je za doručak, ručak i večeru. U školu sam nosio za užinu sendvič od sarme. :-D

 

:lol+: 

Divota! Nova Godina, jutro, snijeg (moja najljepša varijanta), puste ulice, sve tiho. Krevet, ja polubudna i čekam Novogodišnji koncert u Beču, prijenos uživo s HRT-a, komentatorica nezaboravna, legendarna Helga Vlahović! I naravno u krilu pun tanjur sarme  :wub: 

I danas me prođu trnci kad se sjetim njenog posljednjeg prijenosa početkom 2012. godine. Imala je karcinom, to se tad nije znalo, ali su znakovite bile njene posljednje riječi kojima se zauvijek oprostila od gledatelja. Nova Godina, ni Bečki koncert, a ni sarma mi više nije ista bez nje...  :( 

U ovom videu, pred sam kraj: 

 


  • 0

#18150 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 03 December 2017 - 10:33


di je Vili? ese vratila iz Splita?

 

Da sam dobila po evro svaki put kad sam u poslednjih 27 godina cula da se Split strasno promenio, da ne lici na sebe i da ga necu prepoznati - sad bih bila bogata. A nije, prepoznala sam ga i on je mene.

Prvi dan sam jos bila malo zbunjena, gde sam ja to, sta radim ovde, po sta sam to uopste dosla?

Drugi dan je padala kisa. Idem od Zlatnih vrata prema Peristilu, i moje noge nepogresivo nalaze najbolju strategiju da se ne okliznu na uglacanom mokrom kamenu. Prepoznale su ga u trenutku (mislim, noge - kamen), kao da nikad nisu hodale negde drugde.

Treceg dana sam se vec prepirala s cerkom, koja od pre par meseci privremeno (?) zivi u Splitu, i misli da bolje od mene zna najkraci put sa Sucidra do Spinuta. Kako da ne, ali Google maps ne pokazuje precice :P.

Cetvrtog dana sam znala da je to jedino mesto na svetu (osim Stockholma, naravno) gde bih mogla da zivim. Jos ako penzija bude mala, kao sto hoce... :)

 

Attached File  IMG_3109.JPG   169.03KB   0 downloadsAttached File  IMG_3100.JPG   140.71KB   0 downloadsAttached File  IMG_3116.JPG   91.96KB   0 downloadsAttached File  IMG_3153.JPG   141.09KB   0 downloadsAttached File  IMG_3156.JPG   137.08KB   0 downloadsAttached File  IMG_3171.JPG   174.25KB   0 downloadsAttached File  IMG_3160.JPG   162.58KB   0 downloadsAttached File  IMG_3258.JPG   120.53KB   0 downloads

 

I na kraju, vecite, neponovljive i definitivno nepromenljive - Bobisove krafne

Attached File  IMG_3167.JPG   197.59KB   0 downloads :heart:


Edited by vilhelmina, 03 December 2017 - 11:41.

  • 8