Jump to content


Photo
- - - - -

Regionalna Kavica za Ljude Dobre Volje


  • Please log in to reply
18402 replies to this topic

#17956 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 04 September 2017 - 17:15

Nisu chipmunks - braon manje veverice, dugacki repovi. I pobedjuju ove sive velike.

 

Ja nisam nesto povrtarski orijentisana, iskreno i o cvecu brine bastovan

 

'Si sigurna da su te braon vjeverice?


  • 0

#17957 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 04 September 2017 - 17:31

'Si sigurna da su te braon vjeverice?

Sigurna, dolaze blizu kad sedim u dvoristu. I mnogo su bucne kad se bore  :) Obicne veverice samo crvenkasno/braon, ja bi ih vise nazvala braon, ali predpostavljam da su ove:

 

https://en.wikipedia...an_red_squirrel


  • 1

#17958 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 04 September 2017 - 17:51

Sigurna, dolaze blizu kad sedim u dvoristu. I mnogo su bucne kad se bore  :) Obicne veverice samo crvenkasno/braon, ja bi ih vise nazvala braon, ali predpostavljam da su ove:

 

https://en.wikipedia...an_red_squirrel

 

Lici na domacu evropsku crvenu vjevericu, a i drago mi je da ugnjetava ove sive, sta god da je.

 

Evropske vjeverice, za razliku od americke sive, ne vare nezrelo voce/povrce pa time nanose i manju stetu jer ti ne dira nista dok ne sazri. A onda bih i ja imao sansu da uberem, jer ko prije djevojci... :)


  • 0

#17959 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 04 September 2017 - 18:37

Lici na domacu evropsku crvenu vjevericu, a i drago mi je da ugnjetava ove sive, sta god da je.

 

Evropske vjeverice, za razliku od americke sive, ne vare nezrelo voce/povrce pa time nanose i manju stetu jer ti ne dira nista dok ne sazri. A onda bih i ja imao sansu da uberem, jer ko prije djevojci... :)

Ugnjetavaju sive nevidjeno, a sive su barem duplo vece od njih. Sive deluju miroljubivo.

 

Sta bi ti radio sa mojim zivuljkama, mrmot brani svoj cosak dvorista, rakuni su negde u dnu - tu i tamo se sretnemo. U cvecu imam i poljskog misa nekog - cudan misic. Srne navracaju .....

 

Pepea jos nisam videla i nadam se da necu iako sam upozorena da ga imamo 


  • 0

#17960 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 04 September 2017 - 20:42

Odlucio sam da se uclanim u strelicarski klub. Ima jedan (relativno) blizu i ici cu svake subote da malo gadjam metu. Da bi me primili u klub, prvo moram na pocetnicki kurs pa onda puno clanstvo. 
 
Vjeko, mislio sam da te pitam kakav luk da kupim i na sta da posebno obratim paznju ali kazu da ce na tom pocetnickom kursu da objasne i da ne kupujem nista jer oni imaju sve sto treba, pa cu pokupovati nakon kursa.
 
Opet, ako imas kakvih savjeta, pucaj. :)

 

Strelicarstvo je vjestina koju zelim da naucim i koja ce mi biti od koristi kad nakon Brexita napadnu perverzni Francuzi.  ;)

 
 
sorry lega, obicno na pitanja upucena meni odgovara Kinik, al izgleda je nesto sprijecen ovih dana. bacio sam oko na link, cini mi se da si odabrao dobar strelicarski klub i kvalitetan pocetnicki tecaj (freestyle recurve), mada onih 120 funti... (huh, kod mene u klubu su tecajevi bili tocno 10x jeftiniji). sto se opreme tice, strijela se bira prema strelicaru, a luk prema strijeli. svakako ne kupuj zasad nista, izabrat ce ti instruktor adekvatnu opremu. strijela ti ne smije biti prekratka, a luk ti ne smije biti pretezak, to su neke osnove za uspjesan pocetnicki tecaj.
 
sto se savjeta u savladavanju (sportske) vjestine zvane archery tice, zaboravi na zuto polje lica mete i nisanjenje, fokusiraj se na temelje -> pravilan (uspravan i opusten) stav tijela, pravilan polozaj podlaktice prednje ruke (i tzv. gripa / gdje luk ne drzis vec ga samo oslanjas), pravilan nateg i sidrenje, i pravilno otpustanje tetive. sve to, osim ovog posljednjeg (release and follow through), postavlja se na zdrave temelje bez odapinjanja strijele. s tim sto moras paziti da slucajno iz sidrista ne ispucas tetivu na prazno, jer krakovi luka znaju tako puknuti. kada pak krenes sa releasom (i follow through), vjezbaj u metu bez lica mete, gdje ti je uvijek cilj napraviti sto manju (opsegom) grupu strijela, nevezano za polozaj te grupe na meti. kada to savladas, lako je s nisanom tu grupu pomjeriti u zuto polje. nota bene, luk nije puska, ne zaustavljas dah dok pucas i uvijek gledas kroz nisan u metu sa dva oka, ne sa jednim (zato je bitno da odmah u startu tecaja saznas / odredis koje ti je dominantno oko).
 
javi kako napredujes, i slobodno pucaj ako imas nekih dodatnih pitanja, bas mi je drago sto si izabrao lokostrelstvo. sto se Francuza i Engleza tice, Francuzi su uvijek sili Engleze u olimpijskom strelicarstvu, pretpostavljam zato sto su Englezi predugo bili zamandaljeni u tradiciju engleskog dugog luka. english long bow je ipak samo oruzje, velike probojne snage, ali i prilicno neprecizno. donekle zanimljivo u disciplini clout, medjutim ne i u target archery. 


Edited by Vjekoslav, 04 September 2017 - 20:44.

  • 0

#17961 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 04 September 2017 - 21:06

 
 ...

 

 

Blagodarim. 

 

Ovo je slucajno ispalo, dok sam pregledao vazdusne puske na Woodys, naletim i na njihovu archery sekciju, pa se sjetim kako sam kao klinac pravio lukove i strijele od lijeske i da je to bila super igra. Malo istrazim i pojavi se ovaj HB club koji je 15 minuta vozom od mene ili 20ak minuta biciklom. Cijena od £120 jeste malo na steep side ali kako mjesecima ne trosim nista na duhan i alkohol, mogu se pocastiti kursom strelicarstva, zasto da ne. Sutra kad nas Kim I Trump utjeraju u novo kameno doba, mogao bih da budem u laganoj prednosti u odnosu na ostatak covjecanstva.

 

Ovaj luk mi se mnogo dopada jer je na rasklapanje, pa me nece murija zaustavljati svaki put kad budem isao na streliste. Sta velis, a?


Edited by Honey Badger, 04 September 2017 - 21:07.

  • 0

#17962 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 05 September 2017 - 00:28

Blagodarim. 

 

Ovo je slucajno ispalo, dok sam pregledao vazdusne puske na Woodys, naletim i na njihovu archery sekciju, pa se sjetim kako sam kao klinac pravio lukove i strijele od lijeske i da je to bila super igra. Malo istrazim i pojavi se ovaj HB club koji je 15 minuta vozom od mene ili 20ak minuta biciklom. Cijena od £120 jeste malo na steep side ali kako mjesecima ne trosim nista na duhan i alkohol, mogu se pocastiti kursom strelicarstva, zasto da ne. Sutra kad nas Kim I Trump utjeraju u novo kameno doba, mogao bih da budem u laganoj prednosti u odnosu na ostatak covjecanstva.

 

Ovaj luk mi se mnogo dopada jer je na rasklapanje, pa me nece murija zaustavljati svaki put kad budem isao na streliste. Sta velis, a?

 

velim da se javis kad krenes na tecaj. tamo ces nauciti da su svi sportski takedown recurve bows na rasklapanje, i da se lijepo sloze u ovakve kofere ili ovakve ruksake. s tim £170 rambo bullshitom iz linka mozes samo zavrsiti (upravo) na muriji. ili na PTF-u Moja Gitara.


  • 1

#17963 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 05 September 2017 - 09:28

velim da se javis kad krenes na tecaj. tamo ces nauciti da su svi sportski takedown recurve bows na rasklapanje, i da se lijepo sloze u ovakve kofere ili ovakve ruksake. s tim £170 rambo bullshitom iz linka mozes samo zavrsiti (upravo) na muriji. ili na PTF-u Moja Gitara.

 

Ne moras odma' tako strogo, pa nisam jos ni krenuo u skolicu.  :unsure:


  • 0

#17964 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 05 September 2017 - 18:20

Ne moras odma' tako strogo, pa nisam jos ni krenuo u skolicu. 

 

krenio ti po optuznicu za terorizam umjesto u skolicu, moram strogo. 

 

 

...

 

 

nego procitao sam danas jednu bas tragicnu vijest koja me rastuzila, nisam siguran na koji bi topic spadala, mozda ipak ovdje: 

 

Kod Sotina pronađeno tijelo majke utopljenog dječaka

05.09.2017.

 

VUKOVAR - Na Odjelu patologije vukovarske bolnice utvrđeno je da je sinoć pronađena mrtva žena u Dunavu kod Sotina, 29-godišnja majka iz Vukovara, koja je smrtno stradala 1. rujna, u pokušaju spašavanja 4-godišnjeg sina koji je pao u Dunav, izvijestila je u utorak vukovarsko-srijemska policija.

 

Mrtvo tijelo 29-godišnje žene pronađeno je u Dunavu na izlazu iz Sotina, nedaleko Vukovara nakon višednevne potrage, i prevezeno je na Odjel patologije vukovarske Opće bolnice gdje je provedena obdukcija i identifikacija, priopćila je ranije danas Policijska uprava vukovarsko-srijemska. Do nesreće je došlo u petak, 1. rujna, kada je 4-godišnji dječak prilikom šetnje s majkom kraj Dunava kod vukovarske stare klaonice,  gdje nije uređena šetnica, pao niz strmu obalu u rijeku. Za njim je odmah skočila i majka pokušavajući dostići dječaka. Dunav je na dijelu gdje je dječak upao vrlo brz i majka ga nije uspjela dostići jer je i ona nestala ispod površine vode. Tijelo djeteta pronađeno je nizvodno nešto kasnije, a Hitna pomoć koja je stigla, pokušala ga je reanimirati, ali nažalost neuspješno. Za majkom je odmah pokrenuta potraga, a u višednevnu pretragu Dunava, uz policiju, bili su uključeni uključeni pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanje (HGSS), Klub podvodnih aktivnosti s njegovim roniocima te stanovnici Vukovara sa čamcima, koji poznaju Dunav.

 

Hina / Glas Slavonije

 

...

 

huh  :(


  • 0

#17965 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 05 September 2017 - 19:05

strasno.  :(


  • 0

#17966 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 05 September 2017 - 19:26

Nemoj ovo Vjekoslave svega ti... Jasno mi je da je tragedija, ali nemoj crnu hroniku...

Zar nije ovaj topic zamišljen kao nešto veselo, regionalno, pa i zabavno...
  • 2

#17967 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 17 September 2017 - 15:37

 

 

Day: Saturday mornings
Time: 10:45am – 1:15pm (First session),
11:00am – 1:15pm (remaining five sessions)
Venue: Royal Free Hospital Recreation Centre, Hampstead.

Our current sessions are now full. Future dates will be announced shortly.

 

es krenio? nemoj sad da bude kao sa Zoranom. te "nema kluba", te "kicma", te "uragan", itd. malkic mi je zao sto neces biti u mojim rukama, pocetnicke greske / navike se tesko kasnije ispravljaju, posebno kod odraslih ljudi. vuku bicepsima / drze ukoceno prednje rame i ruku, iskrivljavaju glavu i tijelo kod nisanjenja / prangijaju (otvaraju prste na tetivi umjesto da svladaju tehniku finog otpustanja), itd. itd. pa onda nezadovoljni instant rezultatima krenu linijom lakseg otpora i prebace se na brca buraz compound, u biti predju na streljastvo. nadam se da ces dobiti kvalitetnog instruktora, imaj na umu da za te pare americki treneri drze 7-dnevne kampove strelicarima koji vec imaju FITA STAR 1200 znacku. 

 

inace, strelicarstvo je, poput tenisa, dugo slovilo kao bijeli / aristokratski sport. pa se na turnire islo u obaveznim bijelim hlacama, bijeloj majici i bijelim patikama. sto dakako ima i svoje prakticne razloge, jer se po cijele dane boravi na suncu. malo sam pogledao kako Tuzla stoji sa olimpijskim strelicarstvom. lose stoji. a izgleda i kompletna BiH, cim je drzavni FITA 144 rekord za seniore samo 1168 krugova. da si kod mene, to bi otpucao vec u drugoj godini. no i rekreacija je ok, nemoj me krivo shvatiti. al tu ti onda ne treba sportski klub / natjecanja, mozes se strelicarstvom nakon tecaja baviti i u svom dvoristu, i kad odes negdje na izlet u prirodu. samo nemoj na pecanje sa lukom i strijelom ko moj ludi stari. to je zabranjeno. 


  • 0

#17968 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 18 September 2017 - 11:21

Samo da on savlada da uvuce stomak i ne diHa prije nego opali strijelu i bice sve ok.

 

Ja se nesto sikiram za HB. Kuva kupus, postao sargijas i sad ga uvatila groznica da se igra indijanaca.

 

 

HB kad polozis kurs od mene imas:

 

mega-mooie-indianentooi-met-marabou.jpg


Edited by Doorn, 18 September 2017 - 11:24.

  • 0

#17969 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 18 September 2017 - 13:17

Vjeko, fala na iscrpnim podacima. Nismo jos krenuli, kad mi prodju ova putovanja. Trebali smo prvo na neki jednodnevni kurs ali bilo popunjeno pa cemo opet probati kad se vratim u London.

Pade mi napamet Eddie the eagle, GB olimpijac u ski skokovima koji se uspio plasirati na ZOI samo zato sto niko drugi nije ni pokusao. Tako bi i ja mogao da predstavljam Bosnu u strelicarstvu i postanem prvi/jedini BiH strelicar i obezbjedim si zapis u istoriji. ;)
  • 0

#17970 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 18 September 2017 - 13:18

Samo da on savlada da uvuce stomak i ne diHa prije nego opali strijelu i bice sve ok.

Ja se nesto sikiram za HB. Kuva kupus, postao sargijas i sad ga uvatila groznica da se igra indijanaca.


HB kad polozis kurs od mene imas:

mega-mooie-indianentooi-met-marabou.jpg


Trne, nije pc perjanica. Ljute se indijanci. Kupi mi tomahavk.
  • 0