Jump to content

Photo
- - - - -

Novi Beograd

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#46 FriendOfTheEarth

FriendOfTheEarth
  • Members
  • 590 posts

Posted 06 November 2007 - 13:53

Ovo gore sto je napisano, u prethodnim postovima, je u potpunosti tacno i tome se nema sta dodati niti oduzeti.
Cela prednost NBGA je u njegovoj relativnoj "mladosti" odnosno obliku reljefa na kojem se podize. Gledajuci u tom smislu.

Napomenuo bih, uz duzno postovanje, da je topic pokrenut u pf-u Umetnost sa naglaskom u prvom postu da se diskusija povede u slicnom maniru. Price o infrastrukturnim stvarima, komotnom stanovanju i ekonomicnosti zgrada su opravdane ali ne na ovom topicu..

Nadam se da smo pojasnili razlicita stanovista barem malo :rolleyes:

#47 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 06 November 2007 - 16:59

i jos jedna,vrlo bitna stvar je ta da te zgrade mnogo trose i da ce vecina njih morati da bude vrlo brzo promenjena da bi bili u skladu sa zakonom o potrosnji zgrada,koji ce,vrlo uskoro,doci i kod nas].
Svako dobro

... daj molim te pojasni šta je ovo, za nas laike...

... što se estetike '60-tih tiče, meni je čak žao što se nije više insistiralo na tome, jer bi time i NBGD imao bolje definisan imidž...ovako, malo paradoksalno, dosta se švrlja po stilovima, čak i u okviru istih celina...možda bi neko ko se bolje razume u arhitekturu mogao da uporedi razvoj NBGD-a i recimo Brazilije i Berlina, ili nekog sličnog grada

#48 xider-ylc

xider-ylc
  • Members
  • 4 posts

Posted 06 November 2007 - 20:13

... daj molim te pojasni šta je ovo, za nas laike...

... što se estetike '60-tih tiče, meni je čak žao što se nije više insistiralo na tome, jer bi time i NBGD imao bolje definisan imidž...ovako, malo paradoksalno, dosta se švrlja po stilovima, čak i u okviru istih celina...možda bi neko ko se bolje razume u arhitekturu mogao da uporedi razvoj NBGD-a i recimo Brazilije i Berlina, ili nekog sličnog grada

Ovako,jedan od najacih trendova u savremenoj arhitekturi kojom se poslednjih par godina arhitekte bave veoma mnogo je koncept odrzive arhitekture[sostainable architecture] a to je postovanje kako okoline tako i teznja sto manjoj potrosnji. Danas postoje projekti npr nebodera koji prozivode vise energije nego sto trose dok je jedan od ciljeva koriscenje obnovljivih izvora energije[sunce,kisa,vetar]. U mnogim drzavama zapada je nesvakidasnje da se za bojler ili za sporet.Koristi se gas koji je jeftiniji. Jedna od bitnijih stvari je i restrukturacija[restauracija?] zgrada da bi smanjili njihovu potrosnju,pre svega uvodjenjem bolje izolacije.Sto je bolja izolacija,manja je potreba za grejanjem tokom zime a i hladjenjem tokom leta,samim tim i manja potrosnja energije[bez obzira u kojem je obliku ta energija]. Takav zakon postoji i treba da ga usvoje zemlje clanice EU [2002/91/CE].
U svakom slucaju u neko dogledno vreme,verovatno ce veliki broj zgrada morati da ide na "remont".

Svako dobro

#49 xider-ylc

xider-ylc
  • Members
  • 4 posts

Posted 06 November 2007 - 20:23

Napomenuo bih, uz duzno postovanje, da je topic pokrenut u pf-u Umetnost sa naglaskom u prvom postu da se diskusija povede u slicnom maniru. Price o infrastrukturnim stvarima, komotnom stanovanju i ekonomicnosti zgrada su opravdane ali ne na ovom topicu..

Dobro,ali dokle dopire uticaj umetnosti Novog Beograda u kome bi mogli da raspravljamo? Samo u estetici? Ako je tako,onda se plasim da necemo imati mnogo toga da kazemo,novi beograd je gradjen u duhu CIAM-a, tako da ga se ni Le Corbusier ne bi postideo,razliciti delovi su dati razlicitim arhitektama koji su ga manje vise dobro ukomponovali,stim sto odredjene razlike postoje,kao i slicnosti medju blokovima koji su radili isti arhitekti.
Novi Beograd je impozantno zamisljen projekat,nazalost nedovrsen, fali centar Novog Beograda,koji je trebao da se nalazi preko puta danasnjeg siva,koji je godinama cuvena poljana izmedju 21.bloka i bloka 30 i fali glavna zeleznicka stanica[kod danasnjeg rugla,buvljaka].Mislim da bi ti objekti mnogo dali na zivotu Novog Beograda pa i na samoj slici grada koju bi slao.

Ne zelim da pricam o funkcionalnosti i infrastukturi[tu bi tek moglo dosta da se prica] ali mislim da je poredjenje novog beograda sa sarkofagom prilicno pogresno,niti predstavlja umetnicko dostignuce u identifikaciji.Pored toga,ideja koju zastupa diskutant u prvom topic-u nije tacna a to je da je NBG prazan,za razliku od ostalih polu-selo polu-grad naselja kojima odise nas divni grad,nbg je prilicno ziv,pogotovo ako se pogleda unutrsnjost tih istih blokova,gde veoma cesto ima dece koja se igraju i penzosa koji se bocaju;)
svako dobro

#50 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 12 January 2008 - 20:06

Dobro,ali dokle dopire uticaj umetnosti Novog Beograda u kome bi mogli da raspravljamo?
svako dobro

NBGD

ako ti kazem, biti ce preteshko
What is CiAM

#51 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 12 January 2008 - 20:13

What is CiAM

CIAM, za nas početnike

#52 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 05 February 2008 - 23:11

Pored toga,ideja koju zastupa diskutant u prvom topic-u nije tacna a to je da je NBG prazan,za razliku od ostalih polu-selo polu-grad naselja kojima odise nas divni grad,nbg je prilicno ziv,pogotovo ako se pogleda unutrsnjost tih istih blokova,gde veoma cesto ima dece koja se igraju i penzosa koji se bocaju;)
svako dobro

Zaista ne znam odakle ljudima ta ideja da je NBG neka pustara puna nesrecnih ljudi koji izlaze napolje samo kad moraju. Leti, blokovi su prepuni setaca, dece ima i vise nego sto bih ja voleo (glasna su, majku mu), sportskih terena, itd. itd.

A penzioneri koji Bocaju, tamo kod Mercedesica... preslatki su. :huh:

Elem - jedini deo NBg koji mi se ne svidja je onaj kod Sava centra - Interkontinental mi je ruzan, a Deltinu zgradu bih srusio jos koliko sutra, samo kad bih imao neko ovlascenje za ot. :rolleyes: A ona nedovrsena zgrada iza Hajata je apsolutno savrsenstvo.