Jump to content

Photo
- - - - -

Novi Beograd

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#16 Alje

Alje
  • Members
  • 385 posts

Posted 18 June 2004 - 23:34

Nešto mi se sad baš i ne mreška da se natežem sa dotičnima oko nbgd_a ali...Verujem da je malo teže sagledati mane grada iz vizure nekoga ko je iz te saksije, ali pokušaću da pojasnim. :lol:
Čitava priča je nastala oko toga, što je nbgd grandiozno osmišljen i realizovan, ali mu to nije bilo dovoljno da ispuni neke osnovne vrednosti koje čine grad. Vizija koju su jedno vreme imali urabanisti, sredinom sedamdesetih čini mi se, je bila da se sam Beograd decentralizuje i da se formiraju centri u periferiji. Znači policentričan razvoj, i o prednostima takvog grada nad centričnim (centralizovanim) neću ovde razglabati, a ima ih mnogo. Naravno da od toga nije bilo ništa. Elem, da je Novi Beograd građen drugačije, sada bi itekako postojalo nešto što je indetite Novoga Beograda i postoja bi “Novobeograđanin” kao neko ko se razlikuje...koji bi to kvalitet bio za sam Beograd o tome nema spora. Grad-spavaonica, koji je orijentisan ka centru i čiji građani ostvaraju razne sadržaje u samom centru, a ne tamo gde žive, čini sebe pukom periferijom i vodi ka getoizaciji. Svaka normalna urbana politika podrazumeva širenje centra ka periferiji, a ne obratno. U Beogradu je ono što je sada centar, bilo centar i pre 70 godina, i nije se ni za pedalj pomerilo. To je poražavajuće za grad, a nbgd ima veliki (ili je imao) potecijal da doprinese razvoju Beograda na sasvim poseban način. I tako... :lol:

#17 Voo

Voo
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 19 June 2004 - 06:14

a da li je neko video kako je novi beograd trebalo da izgleda?
na onoj kvazi3d maketi staroj oko 50 godina? sa dva ck, izmedju njih siv, pa preko puta siva veliki kompleks- centar grada.izvini, nisam dobro čuo?
da, arena limes.
Kako je planirano izvršavano, ja sam mogao da završim sa stanom u obdaništu a sa parking mestom na vrhu crkve. sve ej ispreturano. kada nije bio dovršen na vreme, projekat se istrgao daleko od ideje i postao nekaka kakofonija idejica i plančića.

#18 jddipqd

jddipqd
  • Members
  • 384 posts

Posted 19 June 2004 - 10:16

Svaka normalna urbana politika podrazumeva širenje centra ka periferiji, a ne obratno. U Beogradu je ono što je sada centar, bilo centar i pre 70 godina, i nije se ni za pedalj pomerilo. To je poražavajuće za grad, a nbgd ima veliki (ili je imao) potecijal da doprinese razvoju Beograda na sasvim poseban način. I tako... :lol:

E pa upravo si ovim sve rekao... NBGD je imao potencijal pa postane nešto mnogo bolje ali taj potencijal nije ispunio, i to je jedini njegov problem. Danas, i ovakav kakav on IMHO predstavlja jedno od boljih mesta za život u gradu jer nijedan drugi deo grada nije ispunio ciljeve (ili možda bolje reći želje) o policentričnom gradu, a NBGD ipak ima određene ihnerentne prednosti nad drugim delovima grada. Mada je to opet strogo individualno...

#19 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 19 June 2004 - 12:40

Bilo kako bilo, kada se NBG uporedi sa ostalom periferijom onda je zaista najdalje dogurao i uz Banovo brdo je jedini deo grada koji bi mogao da se pohvali autonomnim statusom u odnosu na centar. Merkator, Vero, buvljak, kinezi, splavovi, BG Arena, Sava Centar, CK, SIV, studenjak...ima li nesto priblizno tome na recimo Medakovicu, Karaburmi, Mirijevu ili Vidikovcu? I tek kada se NBG uporedi sa ostalim naseljima vidi se koliko se pomerio od spavaonice. Neko je pomenuo manjak ljudi na ulicama. A gde ih pa to ima po periferiji? KAda se uporedi sa ostalim delovima grada, dobar je NBG.

A i jedini objave rezultate izbora iste veceri. :lol:

#20 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 20 June 2004 - 14:13

Nešto mi se sad baš i ne mreška da se natežem sa dotičnima oko nbgd_a ali...Verujem da je malo teže sagledati mane grada iz vizure nekoga ko je iz te saksije, ali pokušaću da pojasnim.  :lol:

eh pa to se neminovno pretvori u to. ja zivim u zemunu, pa sam nezavisni branilac nbg :lol:, pardon, i ja tebi :lol:

u beogradu (integralno) ljudi idu u grad. tj. u beograd. u nbg ima ili nema provoda, zivot jeste ili nije kompletan... ja vishe ne idem u grad, neminovno se komiram u 22 i moze da ima 75 pozorishta te bioskopa, bash u susednoj zgradi, meni to ne vredi nishta u ovoj tachki zivota mi mog. pa me to verovatno diskvalifikuje za svaku kulturnu diskusiju :lol: . pretpostavljam da bi me dodatni kulturni i ostali sadrzaji naveli na greh :lol:
nbg ima 2 bioskopa u koje ne ide niko. zemun je star onoliko, ima 1 bioskop u koji ne ide niko. ima i pozorishte u koje ne ide niko. ljudi iz nbg idu u grad preko reke. zemunci se smaraju po zemunu, sve do penzije i zemunskog groblja...

pitanje koje mene zanima je: sta ako u celom gradu ima tachno onoliko sadrzaja za koliko je grad zainteresovan? sa sve novim beogradima i jerkovicima itd? kad naprave tu povijesnu operu na ushcu (a chujem da hoce), ko ce u nju da ide? brrr, ko li ce tek u njoj da peva :lol: na buvljak i u novi merkator se ide masovno... i to ce biti identitet, ako vec nije.

ja ne znam sta je tachno planirano za nbg u startu, to se ochigledno nije desilo, ali za 15 godina "onoga" definitivno je napredovala samo prashuma. da ne kazem priroda :lol: sto je stvar koja nema cenu i definitivno uljudjuje nesrecni projekat, nesrecnu realizaciju i sve sto ide uz to. grozan je, ali je vec dovoljno star...

sto se tiche identiteta, ljudi iz nbg su se kao deca igrali u pustinji B)

#21 Alje

Alje
  • Members
  • 385 posts

Posted 20 June 2004 - 15:08

Bilo kako bilo, kada se NBG uporedi sa ostalom periferijom onda je zaista najdalje dogurao i uz Banovo brdo je jedini deo grada koji bi mogao da se pohvali autonomnim statusom u odnosu na centar. Merkator, Vero, buvljak, kinezi, splavovi, BG Arena, Sava Centar, CK, SIV, studenjak...

to je sve šaka peska u pustinji. nisam ni izdaleka zadovoljan. mora to mnogo bolje.

2 thermal bug

sta ako u celom gradu ima tachno onoliko sadrzaja za koliko je grad zainteresovan?

grad naspram građana – građani naspram grada? kokoška ili jaje? :lol:

kad naprave tu povijesnu operu na ushcu (a chujem da hoce), ko ce u nju da ide? brrr, ko li ce tek u njoj da peva 

ajde malo razmisli, raspitaj se...

ali za 15 godina "onoga" definitivno je napredovala samo prashuma. da ne kazem priroda  sto je stvar koja nema cenu i definitivno uljudjuje nesrecni projekat

ta stvar ima cenu i ona je velika, a mi smo je već platili :lol:

Edited by Alje, 20 June 2004 - 15:09.

#22 Chivo D'Arbo

Chivo D'Arbo
  • Members
  • 31 posts

Posted 04 September 2007 - 00:16

...Slucajno nabasah na temu - tri godine posle ovog iznad posta. rolleyes.gif
Hehehe, iz sadasnje perspektive - vecina komentara zvuci blago... netacno. Gle, sta se izdesavalo sa NBG-om za samo - nekakve 3 godine!!! Postao je city. Ljudi na ulicama - vise nego sto je iko planirao, mostovi se prelaze (iz "kontra" smera, tj sa NBG-a ka gradu) po pola sata; hipermarketa, trznih i poslovnih centara, sedista banaka - jos malo pa 50% od svih uocljivih objekata... Pa sredise i tramvajske zelene bastice... Ne zaboravimo ni setaliste pored Save, koje u toplim vecerima lici na promenadu u posecenom primorskom mestu... Mmmmm. Lepo neko rece na pocetku: Novi Beograd- Evropa, stari Beograd - Balkan. Istina koja postaje sve ociglednija. Na kraju krajeva - uporedite sada cene kvadrata s obe strane reke. Sve one kritike na racun "spavaonice", koje smo preslusavali od uverglanih profana iz generacije u generaciju, kao da je rec o nepomerljivosti piramida u Gizi - pa... ne stoje vise, kolega Alje. smile.gif
Duboko uzdisem za Novim... Za njegovom sirinom, prostranstvima bulevara, uredjenoscu i snabdevenoscu. Ovde, na vr' starog BG-a, jednom nogom na izvikanom Vracaru, nemam coveka dostojnu pekaru u radijusu od kilometra. Da ne pricam o plocniku (kocka do kocke - caba do cabe, izujte stikle - kupiste ih dzabe! blink.gif ), da ne pricam o nemanju ikakvog korektnog trznog centra, bez zapucavanja u tzv "grad" - tj korzo-Kneza.
Ehh, da imadoh dovoljno kinte, ne bi me niko pomerio sa NOVOG! heart.gif sad.gif

#23 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 04 September 2007 - 01:02

Ni ja ne mogu da skapiram te ljude koji pljuju po Novom Beogradu. Po njima je svuda bolje ziveti. I u Bataji sa radikalima, i na Karaburmi, Kumodrazu, Resniku, Zarkovu... Neki bi pre ziveli i u Cortanovcima, nego na eN Bi Dziju.

Na sta se zale?

1) Sve je isto - sa ovim se slazem - bolje bi bilo da postoje raznovrsnije zgrade

2) Ne mogu da zive sa toliko ljudi u jednoj zgradi - ovo je tacno samo za neke zgrade. Neke zgrade uopste nisu prenaseljene. Necete verovati da i neke zgrade sa 10. spratova koje spolja izgledaju kao "kasarne", imaju na 7 od 10 spratova, svega 2 stana, a na ostala 3 sprata (po 3-4 stana).

3) Malo ljudi na ulicama - i ovo je razlicito od bloka do bloka. Tacno je da postoje mrtvi blokovi, ali opet zavisi za koju populaciju. Recimo tvrdim da je za malu decu NBGD ZAKON (bez obzira na blok), jer mogu lepse i bolje da se igraju, nego u gradu. Ovde imas i prirodu (doduse ne u svim blokovima), brdasca, lepe Kejove. A IMA I JAKO ZIVIH BLOKOVA, gde ima dosta ljudi po ulicama.

4) Nema mnogo bioskopa, pozorista, diskoteka, itd. A u Bataji, Zemunu, Karaburmi, Zarkovu, Mirijevu, Banjici, Kumodrazu, IMA? Sem toga, ovde postoje jako dobri splavovi, cak i za one koji ne slusaju folkere i densere.

5) Onda imaju neke predrasude kako ovde ima likova koji su blejaci i koji ceo zivot provode samo na NBGDu. Totalnih blejaca ponekad i ima, ali to traje neki period. A i ne bleje svi samo na NBGDu. Idu i u grad. Cak i da se nadje neki takav kao Guru u filmu "1 na 1". Sta kao takvih likova ne moze da bude i u nekom drugom kraju?

6) Kao NBGD je teska periferija i GHETTO - Nije. Sve ti je blizu. I Zemun i Centar.

Po meni ovi novi blokovi JESU LEPI. Ali je mana sto su stvarno totalan beton. Trebalo bi da ih grade nalik starijim blokovima, koji su imali puno prirode.

I DA. U novije vreme se mnogo toga izmenilo u korist NBGDa u odnosu na sve druge periferije, i dalje ce se menjati.

#24 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 04 September 2007 - 14:50

... betonski pastir cuva svoju ogradu
a velegrad ga zove na svoje visoke platforme ...

Ima neke magije u nocnoj setnji po blokovima, prolazis izmedju betonskih cudovista i iz jednog, deus ex machina, izadje predivna zena ili devojka obucena u opozit betona - leprsavu tkaninu i omamljujuci parfem. Ostaje ti samo (kao Lenny na drugoj temi) da udahnes grad i tu surovu poetiku blokova.

U blokovima mi se, zapravo, dopadaju kontrasti.

Edited by CowBoy, 04 September 2007 - 14:55.

#25 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 04 September 2007 - 17:17

najromanticnije sto bi moglo da se uradi u vezi sa betonskim monstrumom bi bilo srusiti ga do temelja i onda otpevati par oda na rusevinama

Edited by 3opge, 04 September 2007 - 17:17.

#26 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 04 September 2007 - 17:19

QUOTE(3opge @ 4 Sep 2007, 18:17) <{POST_SNAPBACK}>
najromanticnije sto bi moglo da se uradi u vezi sa betonskim monstrumom bi bilo srusiti ga do temelja i onda otpevati par oda na rusevinama
i kad pochinjesh lol_2.gif

missim, da ne budem kod kuce, bar pre nego sto pochne pevanje oda rolleyes.gif

#27 Chivo D'Arbo

Chivo D'Arbo
  • Members
  • 31 posts

Posted 04 September 2007 - 19:21

Ma, nema on dovoljno avijacije za tu intervenciju. wicked.gif A ni tepih-bombardovanje ne bi bilo ekonomicno, s obzirom na proporciju izgradjenih i zelenih povrsina. Zato, 3orge, ako vec ne znas sta ces sa naoruzanjem - u centar karte, miko! Ima i ovde betona, nije se skrtarilo. Nemoj samo da promasis, pa da izgadjas humane ambijente... Predlozila bih ti Marinkovu Baru, al' ce da me optuZU za rasizam... blush.gif

#28 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 17 October 2007 - 16:39

Jedno od retkih mesta gde se moze videti propisna upotreba zastava, ispred opstine Novi Beograd-

Posted Image

Edited by WVIZ, 17 October 2007 - 16:39.

#29 Sophia

Sophia
  • Members
  • 4 posts

Posted 21 October 2007 - 18:18

Ovde, na vr' starog BG-a, jednom nogom na izvikanom Vracaru, nemam coveka dostojnu pekaru u radijusu od kilometra. Da ne pricam o plocniku (kocka do kocke - caba do cabe, izujte stikle - kupiste ih dzabe! :rolleyes: ), da ne pricam o nemanju ikakvog korektnog trznog centra, bez zapucavanja u tzv "grad" - tj korzo-Kneza.

Mogu da potpišem ovo. Rođena sam i odrasla na Vračaru. Ovaj deo se dosta izmenio za poslednjih 15-ak godina, kao što možete videti, menja se i dalje, niču višespratnice, imam sve više komšija... Za sve to vreme u mom kraju nije izgrađen nijedan tržni centar, nije otvorena nijedna veća samoposluga... Najveći problem je svakodnevni odlazak u nabavku: krenem po 5 namirnica, vratim se sa 3. Kad mi zatreba neki 'egzotični' proizvod (na primer, maslinovo ulje) zapucam do Merkatora (NBGD).
Dodaću da i ovaj stari deo grada meni poprima hladan izgled (posto moje komšije kažu da im tako izgleda Novi Beograd).....

Edited by Sophia, 21 October 2007 - 18:19.

#30 dejandjuk

dejandjuk
  • Members
  • 419 posts

Posted 21 October 2007 - 20:42

blokovi jesu tu i tamo grozni, ali stanovi u centru sa pogledom u dvoriste su najveci horror, bio sam par puta u takvim gradjevinama, jezivo, dok gajba u bloku sa dobrim pogledom na 10+ spratu sa terasom uopste nije losa stvar.