Jump to content

Photo

Predlog ukidanja vojne obaveze...

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
264 replies to this topic

#1 Predrag Pesic

Predrag Pesic
  • Members
  • 643 posts

Posted 27 May 2004 - 15:21

Juce je pre magicnog finala, na vestima B92 bila i obavijest
da je neka stranka iz dijaspore (ili odavde) podnela predlog da svi
nasi mladici koji zive u dijaspori ne sluze vojni rok.

Zna li neko nesto vise o ovome? A ako nije frka i modratorima
licno da iskopaju ovu vest od juce i da je postave ovde da je lepo
ko covek iscitam.A cenim da i druge ovo zanima.

#2 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 27 May 2004 - 15:40

po zakonu ne treba da sluzis ako si van sicg (stav sicg ambasade, licno pitao raspravljao), ali treba da sluzis (stav vojnog suda u sicg).
Ovo je zvanicni stav. Biraj.

#3 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 27 May 2004 - 16:34

po zakonu ne treba da sluzis ako si van sicg (stav sicg ambasade, licno pitao raspravljao), ali treba da sluzis (stav vojnog suda u sicg).
Ovo je zvanicni stav. Biraj.

to je onaj isti stav - mozesh normalno da dodjesh, ali ce te apsiti na granici, pa isto biraj.

znachi nishta zvanichno, samo predlog nechiji... shteta...

#4 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 27 May 2004 - 17:24

kako sam ja razumaeo i da te uhapse na granici ne moras da sluzis, ali prosao bi ti ceo odmor dok sve to isteras i dokazes. Jel ako imas strano drzavljanstvo ko moze da te tera u vojsku? Jedino neki legijalisti, nazalost njih je pun i policija i vojska.
Kad sam pokazao ta ljubavna pisma koje sam dobijao od vojnog suda ovi u sicg ambasadi su rekli da je to apsurd, nemoguce i dodali da jedino ako se opet preselim u scg na stalno mogu da me prisile na sluzenje vojske.

Mene ipak brinu legijalisti/zivotinje. :lol:

#5 Noela

Noela
  • Members
  • 108 posts

Posted 27 May 2004 - 17:28

ako imas strano drzavljanstvo ko moze da te tera u vojsku?

A ako nemas strano drzavljanstvo, a zivis van SiCg?

#6 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 27 May 2004 - 17:48

kako sam ja razumaeo i da te uhapse na granici ne moras da sluzis, ali prosao bi ti ceo odmor dok sve to isteras i dokazes. Jel ako imas strano drzavljanstvo ko moze da te tera u vojsku? Jedino neki legijalisti, nazalost njih je pun i policija i vojska.
Kad sam pokazao ta ljubavna pisma koje sam dobijao od vojnog suda ovi u sicg ambasadi su rekli da je to apsurd, nemoguce i dodali da jedino ako se opet preselim u scg na stalno mogu da me prisile na sluzenje vojske.

pa o tome se i radi, imash strano drzavljanstvo, a oni te na crti potrazuju kompjuterski po imenu i prezimenu, dok im objasnish situaciju, dok te familija detektuje, dok dobavish razumnog advokata, ima da odlezish 2-3 dana cirka... :lol: :lol: :lol:

znam ljude sa kojima su regulisali pravno sve, ali cvrc zaboravili da skinu poternicu i chovek posle n godina otishao u policiju da zameni lichnu... elem, vidi prethodno, ista pricha, samo sto je trajalo dan i noc i deshavalo se u sred bgd...

stav vrhovnog vojnog suda je da se lice sa dvojnim drzavljanstvom pripushta k vojsci scg samo ako samo izrichito trazi da sluzi i to lichno pismenim putem nachelniku generalshtaba... to misli vrhovni sud (koji vishe ne postoji). nizi nivo tipa vojni odsek iste zakone tumache kao da mozesh da ne sluzish samo ako si sluzio u zemlji drugog drzavljanstva... itd itd...

a ako nemash strano drzavljanstvo, ista pricha, pretpostavljam sa izgledima da objashnjavanje traje josh duze i da rezultuje konachnim skembavanjem u v-scg... :lol:

#7 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 27 May 2004 - 18:03

"nizi nivo tipa vojni odsek iste zakone tumache kao da mozesh da ne sluzish samo ako si sluzio u zemlji drugog drzavljanstva... itd itd..."

da-da, tacno to stoji na papiru i to je zacudio i ovog u ambasadi, kaze da su svi ti zakoni preistorijski.
Inace ambasada je moju potvrdu o dvojnom drzavljanstvu poslala u vojni odsek i rekli su da je sve ok, medjutim kad mi je brat pricao sa legijalistima iz tog vojnog odseka rekli su mu :"nizi nivo tipa vojni odsek iste zakone tumache kao da mozesh da ne sluzish samo ako si sluzio u zemlji drugog drzavljanstva... itd itd..." I tako vrtis se u krug. :lol:
:lol:

#8 Ana Denic

Ana Denic
  • Sleepers
  • 2,756 posts

Posted 27 May 2004 - 21:23

Juce je pre magicnog finala, na vestima B92 bila i obavijest
da je neka stranka iz dijaspore (ili odavde) podnela predlog da svi
nasi mladici koji zive u dijaspori ne sluze vojni rok.

Zna li neko nesto vise o ovome? A ako nije frka i modratorima
licno da iskopaju ovu vest od juce i da je postave ovde da je lepo
ko covek iscitam.A cenim da i druge ovo zanima.

Jesi se ti ovde ranije otvarao temu o otkupu vojnog roka?

Evo, neki zakon je u pripremi, a izgleda da ni ta mogucnost, ali valjda samo za "dijasporu" nije iskljucena.

"Danas" - Beograd - Zamenik ministra za dijasporu Aleksandar Čotrić, povodom najave promene Zakona o vojnoj obavezi, prema kojoj bi državljani SCG koji žive u inostranstvu bili oslobođeni vojne obaveze, kaže za Danas da bi u parlamentu trebalo raspraviti sve aspekte takvog rešenja.

- Ne mislim da bi se ovim predlogom mladići u SCG osetili diskriminisanim, pošto oni već imaju zakonsku mogućnost da vojni rok služe civilno. Ali, naravno, sve bi to trebalo razmotriti kada promene zakona dođu pred parlament - kaže Čotrić, koji se sa pomoćnikom ministra Miodragom Jakšićem nalazi u poseti dijaspori SCG u Nemačkoj.

- Imali smo u par dana preko dvadeset tribina i na svima smo čuli da je vojna obaveza jedan od najvećih problema sa kojima se suočavaju naši građani koji žive u inostranstvu. Reč je o ljudima koji su rođeni u inostranstvu, koji su se tamo školovali i zaposlili i koji bi imali velikih problema zbog odlaska u SCG na godinu dana zbog služenja vojske. Ne bi mogli da nastave školovanje ili bi morali da traže novi posao. A neodazivanje vojnoj obavezi im stvara druge teškoće, da ne mogu da posete domovinu zbog straha da ne budu prisilno odvedeni u vojsku. Zato smo kao predlog za razmatranje uzeli rešenje koje postoji u turskom zakonodavstvu a to je da oni koji hoće da dobrovoljno služe vojsku to mogu da učine, a da drugi imaju mogućnost da umesto toga uplate određenu sumu u fond za modernizaciju oružanih snaga. To bi bila suma od pet do deset hiljada evra - precizira zamenik ministra.

Predstavnici jedne od najbrojnijih organizacija dijaspore, Kongresa srpskog ujedinjenja za naš list pozdravili su ovu inicijativu Ministarstva za dijasporu, napomenuvši da su već imali razgovore o tome sa zvaničnicima ovog resora.

- Mi to pozdravljamo i želimo da se to što pre ostvari. Ne želimo da se naši ljudi negde kriju nego da budu ambasadori saradnje i prijateljstva - kaže za Danas Sofija Škorić, potpredsednik KSU, iz Toronta (Kanada).
Ona ukazuje da suma koju bi trebalo uplatiti u fond za razvoj Vojske SCG, ne bi trebalo da bude previsoka "pošto je reč o mladićima koji tek počinju svoj život". Po njenim rečima, ovakve promenama zakona, ne bi nanele štetu državi i bile bi na korist građanima na mnogo načina, počev od toga što bi državljani SCG koji žive u inostranstvu mogli da letuju u matici.

Ministarstvo dijaspore Vlade Srbije saopštilo je prekjuče da će narednih dana Ministarstvu odbrane Srbije i Crne Gore dostaviti tekst Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o vojnoj obavezi. U saopštenju se navodi da se predloženim izmenama, državljani SCG koji žive u inostranstvu, oslobođaju obaveze služenja vojnog roka. Čelnici ministarstva, tokom boravka u Dizeldorfu, izjavili su, kako prenose agencije, da će služenje vojnog roka za građane u dijaspori, po tom predlogu, biti na dobrovoljnoj osnovi, kao i da postoji mogućnost otkupa vojnog roka, u iznosu od nekoliko hiljada evra, koji će biti uplaćivani u fond za modernizaciju Vojske SCG.
___

TIMOTIĆ: Problem mnogih mladića

Znam dosta mladića, koji su se obraćali našem Centru upravo sa ovakvim problemom. Ti mladići su iz raznih razloga odlazili u dijasporu. Neki su verovatno imali nameru da izbegnu služenje vojnog roka. Prema zakonu, oni koji izbegavaju vojnu obavezu do 35 godina su krivično odgovorni i služiće vojni rok. Pretpostavljam da je takva odluka doneta pod pritiskom tih konkretnih slučajeva - izjavio je Danasu saradnik Centra za civilno-vojne odnose Milorad Timotić.

J. L.

#9 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 27 May 2004 - 21:31

Predlog se ni u cemu ne razlikuje od onog koji je predlozila prethodna vlada a to je otkup od nekoliko 'iljada, dogovoricemo se, nema problema, samo ti bato idi u zavicaj, ne sekiraj se.

#10 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 27 May 2004 - 22:20

... medjutim kad mi je brat pricao sa legijalistima iz tog vojnog odseka rekli su mu :"nizi nivo tipa vojni odsek iste zakone tumache kao da mozesh da ne sluzish samo ako si sluzio u zemlji drugog drzavljanstva... itd itd..." I tako vrtis se u krug. :lol:
:lol:

Kakvo glupavo obrazlozenje, sta ce da rade sa drzavljanima onih drzava gdje se vojska nesluzi?

Tipicno razmisljane nekog sitnog cinovnika u vojnom odsijeku, ali nazalost dovoljno da ti zagorca zivot. :lol: :lol: :lol:

#11 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 27 May 2004 - 22:23

"To bi bila suma od pet do deset hiljada evra - precizira zamenik ministra."
:lol: :lol: :lol:

evo sa' cu samo ovu granu sa ijadarkama...ooo, e tako.

#12 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 27 May 2004 - 22:27

"Kakvo glupavo obrazlozenje, sta ce da rade sa drzavljanima onih drzava gdje se vojska nesluzi?"

To je taj apsurd :lol:

"Tipicno razmisljane nekog sitnog cinovnika u vojnom odsijeku, ali nazalost dovoljno da ti zagorca zivot."

I to, ali nije on kriv to stoji i u pismu keje sam dobio od vojnog suda. :lol:

#13 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 28 May 2004 - 08:21

O kakvim hiljadama evra ovi pricaju??

Pa ne dam im ni filera bre..
Kakva vojska bre...

Pre necu da dodjem nikada u Srbiju nego da idem u glupu vojsku i jos i da placam da ne idem...
Ne pada mi napamet.

Jedino na sta pristajemo je da se ukine prisilni vojni rok za sve ljude.
A ko zeli da ide u vojsku neka ide... Ko ne zeli neka ne ide.

#14 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 28 May 2004 - 10:34

pa o tome se i radi, imash strano drzavljanstvo, a oni te na crti potrazuju kompjuterski po imenu i prezimenu, dok im objasnish situaciju, dok te familija detektuje, dok dobavish razumnog advokata, ima da odlezish 2-3 dana cirka... :lol: :lol: :lol:

znam ljude sa kojima su regulisali pravno sve, ali cvrc zaboravili da skinu poternicu i chovek posle n godina otishao u policiju da zameni lichnu... elem, vidi prethodno, ista pricha, samo sto je trajalo dan i noc i deshavalo se u sred bgd...

stav vrhovnog vojnog suda je da se lice sa dvojnim drzavljanstvom pripushta k vojsci scg samo ako samo izrichito trazi da sluzi i to lichno pismenim putem nachelniku generalshtaba... to misli vrhovni sud (koji vishe ne postoji). nizi nivo tipa vojni odsek iste zakone tumache kao da mozesh da ne sluzish samo ako si sluzio u zemlji drugog drzavljanstva... itd itd...

a ako nemash strano drzavljanstvo, ista pricha, pretpostavljam sa izgledima da objashnjavanje traje josh duze i da rezultuje konachnim skembavanjem u v-scg... :lol:

Kad se odlazi u inostranstvo da se zivi odjavljuje se i boraviste i u vojnom odseku. Sad vise ne mogu da ti uskrate pasos po tom osnovu. Sta da radis sa stokom koja nece da postuje neke osnovne propise. Ako ne znate uzmite i platite advokata. Kako sredjujete poslove u novoj drzavi tako i u staroj.

#15 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 28 May 2004 - 10:38

Kad se odlazi u inostranstvo da se zivi odjavljuje se i boraviste i u vojnom odseku. Sad vise ne mogu da ti uskrate pasos po tom osnovu. Sta da radis sa stokom koja nece da postuje neke osnovne propise. Ako ne znate uzmite i platite advokata. Kako sredjujete poslove u novoj drzavi tako i u staroj.

Srbija nije drzava.

Srbija je crtani film...