Jump to content


Photo

Diskriminacija sveshtenika Beogradjana


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
86 replies to this topic

#1 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 27 May 2004 - 11:40

iza ochiju javnosti, bez ichijeg znanja ili mogucnosti da se reaguje,
u srpskoj patrijarshiji se odigrava tiha diskriminacija sveshtenosluzhitelja koji su rodjeni u starim, obichno uglednim srpskim porodicama ili koji na neki nachin imaju veze sa takvim familijama kao shto su, naprimer, familije Beckovic ili Popov.

pre svega imam u vidu sluchaj djakona N. Ilica, ali ima i drugih sluchajeva koji su poznati Tvorcu i meni :lol: .

u sluchaju Ilica se evidentno radi o zaveri :lol: patrijarshijskih sekretara [u najvecem broju sluchajeva - seljana]. u drugim sluchajevima se radi o episkopskoj rigidnosti (imate otprilike jedamput da pogadjate o chijoj :lol: )...

Pavle iskazuje potpunu anemiju i odsustvo ma kakve sklonosti da se umesha i odluchno razreshi probleme degradiranja i denominacije Beogradjana u zhivotu Crkve u Srbiji.

krajnje je vreme.

Edited by srdjanf., 27 May 2004 - 13:29.


#2 Chihiro

Chihiro
  • Members
  • 393 posts

Posted 27 May 2004 - 14:41

Nasa crkva je izgleda resila da ucini religiju nesvarljivom za gradjane, intelektualce i zene. Verovatno bih se vise jedila zbog toga da problem nije zasenjen cinjenicom da su ostale institucije sistema resile da ucine zivot u Srbiji nemogucim za sve njene stanovnike. Kakav narod, takva vlast i crkva :lol: .

#3 Monoteizam

Monoteizam
  • Members
  • 740 posts

Posted 29 May 2004 - 06:00

Moze li to malo opsirnije i jasnije?

#4 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 31 May 2004 - 12:29

Hoce Srtjan da kaze da je vreme da se patrijarsija najuri u pec. Stari je to lola.

#5 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 01 June 2004 - 14:25

minimum minimuma je da se poceraju svi trenutni sekretarishe i da se prepusti Beogradjanima briga o crkveno/teoloshkim stvarima u Beogradu.
Ilic je osoba koja je teatrolog po prevashodnom obrazovanju. pre nego shto je postao sveshtenik bavio se pozorishnom rezhijom.
Pavle Nejaki je prepustio kazhnjavanje Ilica sekretarima (Ilic je bio u braku sa malom Beckovicevom, il tako neshto :lol: , kad se preozhenio i otisho u popove). sad kao, kako mozhe Ilic da bude sveshtenik ako se vec zhenio (to je ista fora kao "kako mozhesh da budesh sveshtenik ako si imao seks posle krshtenja")? sekretari (jedan od njih je onaj stokanovic koji uskracuje akreditacije novinarima), koji su seljani u dushi i tijelu se izhivljavaju sad nad Ilicem kao izgladnele hijene.
drugi sluchaj je Irinejevo maltretiranje nekih dragih ljudi (takodje Beogradjana :lol: ).

Edited by srdjanf., 01 June 2004 - 14:28.


#6 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 01 June 2004 - 14:32

Crkva je hijerarhijski ustrojena institucija, te je majorizacija varvara pod okriljem aktuelnog Sinoda imanentna njenoj prirodi. Kada Beogradjani preovladaju, onda ce oni karati seljake, i tako u krug u krug kolo srece se okrece.

Sto se tice djakona Nenada Ilica, u pitanju je retko razborita osoba, sto ga je u startu kvalifikovalo za odstrel od strane, kako kazete, sekretara i drugih nevaspitanih elemenata.

Nego, vidim da znate covekov opus, da li je istina da je svojevremeno nosio mantiju nekakve neuobicajene boje, pravdajuci to cinjenicom da boja mantije nije kanonski propisana?

#7 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 01 June 2004 - 19:27

minimum minimuma je da se poceraju svi trenutni sekretarishe i da se prepusti Beogradjanima briga o crkveno/teoloshkim stvarima u Beogradu.
Ilic je osoba koja je teatrolog po prevashodnom obrazovanju. pre nego shto je postao sveshtenik bavio se pozorishnom rezhijom.
Pavle Nejaki je prepustio kazhnjavanje Ilica sekretarima (Ilic je bio u braku sa malom Beckovicevom, il tako neshto  :lol: , kad se preozhenio i otisho u popove). sad kao, kako mozhe Ilic da bude sveshtenik ako se vec zhenio (to je ista fora kao "kako mozhesh da budesh sveshtenik ako si imao seks posle krshtenja")? sekretari (jedan od njih je onaj stokanovic koji uskracuje akreditacije novinarima), koji su seljani u dushi i tijelu se izhivljavaju sad nad Ilicem kao izgladnele hijene.
drugi sluchaj je Irinejevo maltretiranje nekih dragih ljudi (takodje Beogradjana  :lol: ).

Ajde Srdjane ne lupetaj vise i ne siri svoju seljansku versku netoleranciju, nesto se petljas u odnose u SPC, a nemas pojma da je za svestenika tako reci obaveza da se ozeni kako bi primio parohiju. U ortodoksiji nema celibata. Umesto da jure sojke ili sitne muskadiju parohijansku oni zgrcu pare za potomstvo. Tek za nekog jerarha je to uslov. Postedi nas svoje verske propagande. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Za devu pop nad popom nije ijerrhija vec perverzija. :lol: :lol: :lol: :lol:

#8 phunqah

phunqah
  • Members
  • 339 posts

Posted 02 June 2004 - 10:29

Nasa crkva je izgleda resila da ucini religiju nesvarljivom za gradjane, intelektualce i zene. Verovatno bih se vise jedila zbog toga da problem nije zasenjen cinjenicom da su ostale institucije sistema resile da ucine zivot u Srbiji nemogucim za sve njene stanovnike. Kakav narod, takva vlast i crkva  :lol: .

apsolutno se slazem

#9 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 02 June 2004 - 15:18

Crkva je hijerarhijski ustrojena institucija, te je majorizacija varvara pod okriljem aktuelnog Sinoda imanentna njenoj prirodi. Kada Beogradjani preovladaju, onda ce oni karati seljake, i tako u krug u krug kolo srece se okrece.

Nego, vidim da znate covekov opus, da li je istina da je svojevremeno nosio mantiju nekakve neuobicajene boje, pravdajuci to cinjenicom da boja mantije nije kanonski propisana?

ne. nece nikoga dirati.
ali ce znatno povisiti prag ucheshca u zhivotu crkve.
nosio je bezh mantiju, prijatne pastelne boje.

herr, opet si odlepishkao i chashpri kojeshta.
stvarno ste beznadezhni sluchajevi, i ti i Djeva.

#10 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 03 June 2004 - 12:52

Lupetas Srdjane i to dobro znas. Ne znam koji su tvoji motivi za izazivanje verske netrpeljivosti, ali me se i ne ticu motivi za tudje divljastvo i mrznju prema drugima. Nekom smeta loj nekom boja mantije nekom mesto rodjenja. Ista fukara

#11 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 05 June 2004 - 22:57

nonsens.

meni ne smeta uglavnom nishta, izuzev gluposti i/ili samo-prenafurane i samo-prodeklamovane pameti.
nema nikakvog razloga da Patrijarshija produzhi sa terorisanjem oca Nenada.
no, kao shto je to fino formulisao drugi sveshtenik u sporu (otac D.),
ne damo im Crkvu, bre :lol: !

#12 Anatoli

Anatoli
  • Members
  • 1 posts

Posted 07 June 2004 - 22:12

o cemu vi raspravljate?!za ovo verovatno treba neki "kvalifikovani intelektualni nivo"? :lol:

#13 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 21 June 2004 - 04:30

...

>> ... minimum minimuma je da se poceraju svi trenutni sekretarishe i da se prepusti Beogradjanima briga o crkveno/ teoloshkim stvarima u Beogradu. Ilic je osoba koja je teatrolog po prevashodnom obrazovanju. pre nego shto je postao sveshtenik bavio se pozorishnom rezhijom. Pavle Nejaki je prepustio kazhnjavanje Ilica sekretarima (Ilic je bio u braku sa malom Beckovicevom, il tako neshto, kad se preozhenio i otisho u popove). sad kao, kako mozhe Ilic da bude sveshtenik ako se vec zhenio (to je ista fora kao "kako mozhesh da budesh sveshtenik ako si imao seks posle krshtenja")? sekretari (jedan od njih je onaj stokanovic koji uskracuje akreditacije novinarima), koji su seljani u dushi i tijelu se izhivljavaju sad nad Ilicem kao izgladnele hijene. drugi sluchaj je Irinejevo maltretiranje nekih dragih ljudi (takodje Beogradjana ) ... <<

Procitah ovo i rekoh sam sebi: sreca, sto nemas nikakve veze sa njima. Osim u nekom saznajnom / ontoloshkom / smislu. Na srecu, i to sam izbegao. Kupio kartu, video projekciju "filma", izasao i rekao - dobro je da nisam nikad bio tamo. Ipak, kakav mrak!

Nema "reformacije" u ortodoxiji. Reformacija je - zaustavi karusel, da sidjem! Tako jednostavno.
Pa posle pop Risto nek se stiska od "pucnjeva". Uvek drugi dobiju "prvu nagradu".

Pre mnogo (mnogo) godina, nesto se petljao sa jednom monografijom "istorija XYZ ortodoxne crkve".
Trebale mi "definicije" nekih pojmova. Raspitivao se unaokolo. Sve onda beshe "egzotika". Svracao (imao friend-a) u casopis "Pravoslavlje" - kazu, nije valjda da citate? Hm, ne bas redovno... Imate neko pitanje? Da. Otkud kod vas toliko "latinizama"? Opsti smeh, odobravanje, skoro uzvici. Uh, pa dirnuo si u vrlo bitnu stvar! Drugi vicu: sipaj coveku casu vina - treci odgovaraju, - pa Pavle je rekao samo uz rucak ... I td.
Vidim sta se dogadja. Friend se smejulji (nikad nije bio ortodoxni). Objasnim moj problem. Upute me na nekog "stranjskog" studenta.
I tako, u nekom razgovoru (kod mene kuci) pitam ga - a zenidba, razvod - svestenstvo? Kaze: sve zavisi od tvog episkopa. Moze te pusti, a ne mora. Zavisi gde je vaspitan, kakav mu je omiljen "tipik". Kako to? Jednostavno - i oni su ljudi.
Spremao se za svestenika, nije se zamonasio (ne treba mu "san"). Kaze mi - izbegavaj da pitas ove nase monahe, to je tvrd soj. Sumnjam da si se ikada sa njima sudarao ... osim ako nisi bio u partiji.
Nisam. E, - onda ne znas s kim imas posla.


srdjanf.
>> ... Ilic je osoba koja je teatrolog po prevashodnom obrazovanju. pre nego shto je postao sveshtenik bavio se pozorishnom rezhijom ... <<

Jednom "teatrolog" - uvek "teatrolog"?
Hm, - ovo je, skoro, (opet) za bisere. Ma, da nije i njega obuzela "prelest"? Zudi za reformacijom? Huh!
Trebao je da chita Bredjajeva. Ili Florenskog. Taj se toliko bacio u sustinu ortodoxije oko "imjaslovija" da je skoro pao u jeres. Nema reformacije u ortodoxiji. To je mutno ogledalo. Naziresh - a ne vidish.

Mozes samo da se trzash uz pucnjeve, ili klepash u mrtvacko zvona.
I u jednom i u drugom slucaju - neko drugi dobija nagrade, neko drugi uziva.

A "rasu" moz' nositi raznih boja: crnu. teget, braon, bordo ("malinovaja") a moze i crvenu, kao sto sam video nekog popu na demostracijama u Msk. Hebiga, rasa chiste crvene boje. Blagosiljao "zjuganovce".
A pre neki dan slucajno razgovarao sa nekim "muzealcima", kazu mi - jeste, kod nas u muzeju ima rasa "krem" boje. Stari eksponat. Pa ih pitam - kako to? Nasmeju se i kazu - pa ima tamo neko pravilo - po danima, po praznicima.

Nije u pravu nik koji kaze srdjanf-u da ne "lupeta i ne siri seljansku versku netoleranciju". To nik lupeta,
Jer ako srdjanf. i slicni napuste ovo ucenje - ostace samo istinska "seljanska tolerancija". To ne vredi ni po' marjasha. Pa nismo valjda jednu neslobodu zamenili za drugu? Ako taj nik jeste - to ne vredi ni pishljiva boba.

No, ima drugi problem.

A sto da se djakon Ilic jedno 20 godina ne bavi "podviznishtvom"? Onako, ostavi sve, i posveti se "sluzenju"?
Kako ono bese "veliki" ili "mali" postrig, shima ... da ne komplikujem. Odrekne se mirskog. Posveti se?
Pa nece valjda odmah posle pozorisne akademije - u mitropolite?
Hebiga, ipak nije Bordzija. Samo djakon.
Do cega mu je vise stalo?

Mislim, gledao sam ga vise puta preko TV. Pametan, elokventan, moderan. Ali, - u losem drustvu. Tamo takve ne trpe. Posebno fela tipa Shtokanovica. Ako se neko seti onog njegovog pisma - to je chisti uzas.
Na kraju, pada mi na pamet ono sto reche sv. apostol Pavle: "Sve mi je slobodno (dozvoljeno) ali mi nije na korist".

Cija "korist"?

...

#14 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 21 June 2004 - 08:47

SPC je skup fasista koji namecu drugima svoje opredeljenje i koji neguje antievropske vrednosti!Hoce ovu zemlju da pretvore u svoju licnu klerofasisticku prciju!Religija je OK,ali nametanje religije ne zelim ni da komentarisem,jer mi se gadi!Sebe deklarisem kao pravoslavca,nisam krsten, jer je veroispovest jedna od komponenti gradjanina/ke,ali religija je osecaj,a ne papir i nametanje!

Edited by uros_s78, 21 June 2004 - 08:47.


#15 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 22 June 2004 - 22:26

kiniche,
dzaba pishete kilometarske postove,
jer vas ne chitam vishe od kada ste me lagali da ste jurodiv.
verovao sam vishe godina, i chitao vas i trudio da vas razumem.
kada sam se posvadjao sa ljudima iz ds-a jer su se radovali tome shto je hilandar, lepi hilandar izgoreo, vi ste mi nonshalantno odgovorili da "niste jurodiv". vi ste jedno od najvecih razocharenja koja sam dozhiveo na ovom forumu, i mozhete bez problema da napustite moje teme.
sve sve, ali prezirem lazhove.
bolji mi je chestiti hal (iskreni anti-teista) nego smutljivci koji su chas neshto a chas nisu (za potrebe sluzhbe svom ego-tripu).

Edited by srdjanf., 22 June 2004 - 22:32.