Jump to content


Photo

Zbog cega pusite ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
101 replies to this topic

#31 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 26 May 2001 - 18:06

Btw, manje pušim kad duvam.
Pet džokavaca je otprilike ekvivalent za kutiju cigareta.
Eto reeešššenja !

Lun

PS
Molim da se napravi i stoned smajli.

#32 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 26 May 2001 - 18:54

Ultra, da se razumemo. Ne smeta meni sto ti pusis dok god ne sedimo za istim stolom. I nisam od onih koji idu okolo i maltretiraju druge vec samo u slucaju da moram ili hocu da duze ostanem pored nekoga zamolim ga da prestane za vreme dok smo zajedno.
Znam za tu antipusacku histeriju ali to samo dokazuje da covek moze uzeti bilo sta i od toga napraviti dogmu i religiju. Sto bi rekao Osho (Bagvan, Radnes) pusenje nije bitno vec da li se to radi svesno ili ne. Dakle svesno upaliti i zatim pratiti kretanje dima kroz usta,grlo,pluca i efekte.
Postoje neka istrazivanja koja kazu da pusenje zapravo ima veoma mali uticaj na tezinu.
Glavni efekat pusenja je verovatno baziran na cinjenici da se za vreme pusenja um koncentrise i to pruza zadovoljstvo. Osim toga dimna zavesa privremeno stvara distancu od okoline a i od sopstvenih problema. Mislim da i za jedno i za drugo postoje bolja resenja.

Zasto sam tako "zestoko" reagovao na tvoje pisanje ?
Deo je kao sto si naslutio emotivne prirode. Nije bilo bas ugodno gledati calca kako se pati razdiran od bolova koje mu je pricinjavao rak na jednjaku. I tu mi nije nikakva uteha da bar nije bio dzangrizavi bivsi pusac. Cak se ponekad pitam da li sam sebi trebao da dozvolim vise slobode u odnosu na njegovo pusenje.
Druga stvar. Postoji zaista nas nekoliko kojima dim smeta ne samo u glavi vec i u telu. Nista tu ne pomaze redovno tusiranje kada ti nakon 5 min. u nekoj zadimljenoj prostoriji smrde kosa i odeca.
Trece: zao mi je svih onih klinaca koji su zaista svojim ponasanjem ali i UZ VELIKU I SVESRDNU POMOC mafije, biznisa, drzave i svojih odraslih uzora vec sada osudeni na smrt. I nemoj neko sad da mi kaze da nista nije dokazano i nece mene. Mozda i nece ali to je samo statisticka vrednost. Puno ih je koji su vec umrli i koji ce tek umreti zbog redovnog pusenja !
Ono doduse svi cemo jednom na onaj svet ali hajde objasni ti to deci roditelja koji su prerano otisli.
Dakle osim emotivnih imam i racionalne razloge zbog kojih smatram da je neophodna borba protiv pusenja. Borba ne u smislu represije i zabrane vec osvescivanja. Volimo decu toliko da im ne bude potrebna zamena za ljubav.
Sto se tice kaznjavanja tog coveka zbog pusenja pre ce biti da je to izuzetak nego pravilo. Ja bih ipak rekao da smo mi nepusaci progonjene zverke.
I tako stizem do Vladanovog pitanja kakva je to Svajcarska zemlja.
Sarena. Od 6.5 mil stanovnika 1.5 mil su stranci. A oni su doneli sa sobom svoju kulturu i nekulturu (+ domacini sami). Postoje sigurno neki zakoni (nisam tacno upucen) ali se to u realnosti vise svodi na protivpozarnu zastitu. Pusi se skoro svuda. Skoro je odbijen predlog da u restoranima bude obavezno odvojen jedan kutak za nas. Ono svaki restoran koji do sebe drzi ima nekoliko stolova koji su rezervisani ali s obzirom na malu udaljenost to ne znaci nista.
Postoje naravno i ustanove i prostorije koje su zasticene ali cesto se to svodi na molbu i preporuku.
I sada nesto za Henryja - postoji zakon koji kaznjava bacanje smeca na ulicu ali do sada nisam video da ga strogo primenjuju. Jos uvek je koliko toliko sve cisto jer velika vecina postuje pravila a i cistaci su im revnosni. Ali sve cesce moze da se vidi i gomila razbacanih (besplatnih) novina u tramvaju ili na ulici. Pa cak i kese sa smecem u sumi...

I mozda samo jos jedna slika : kako bi vama bilo kada bi vas svuda gde odete hteli to ili ne neko posipao sitnim peskom ? Bacao vam ga u kosu, oci, odecu ... A to je upravo ono sto pusaci rade nepusacima.

Da, Lune tako je, eto resenja.

[ Izmena poruke: Dragan na dan 2001-05-26 20:10 ]

#33 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 26 May 2001 - 22:01

Draganu:
Nadam se da si shvatio da su veliki delovi mog posta napisani da bi se neko osmehnuo. Da je pusenje stetno po zdravlje, da je ekoloski i socioloski sve manje prihvatljivo i da je trend u opadanju u zapadnom svetu, to je jasno i ne treba posebno objasnjavati. Sto vise ides na sever i zapad, sve manje ljudi pusi, sto vise ides na jug i istok, pusi ih sve vise. Iznenadjen sam ovim sto ti pises o Svajcarskoj, u GB je odnos prema pusacima i pusenju mnogo, mnogo rigorozniji.
I na kraju o odnosu pusenja i debljine: Tacno je da se gotovo svako ko prekine pusenje znacajno ugoji. Ja, koji ni ranije nisam bio ideal elegantnog izgleda, od kada sam prestao da pusim, potpuno sam se usvinjio. Objasnjenje za to je da se coveku ponovo aktiviraju culo ukusa i culo mirisa, koji su, sto je duzi bio pusacki staz sve vise bili suprimirani, pa vise uziva u hrani i nehotice, nesvesno, jede vise.
Pusenje je strasno nezdravo, necivilizovano, odvratno i ostalo, bljoc, ali, joj, kako bih ja sada zapalio cigaretu...

#34 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 26 May 2001 - 22:19

Dragane i Vladane hvala na izdasnom postu. Vec nekoliko drugara mi je preslo na Lunov sistem i zakljucujem da su zadovoljni. Razmisljam ali nisam siguran da zelim da rizikujem vazne odluke donesene u stanju kamenja. Prosto nemam resenja.
Cigarete smrde!!!
Treba napraviti rez i zabraniti pusenje u celom svetu pa nek pukne gde pukne.
Ultra metod

#35 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 27 May 2001 - 12:37

Prespavah i zakljucih da je zivot pun kontradikcija. Nastavih da pusim.

#36 jelena.s

jelena.s
  • Members
  • 177 posts

Posted 27 May 2001 - 17:25

To sto smrde cigarete, manje-vise, al' sto smrde pusaci, kad bi samo znali!
U poslednje dve godine dve osobe koje poznajem (od kojih jedna iz bliske familije) su umrle od raka pluca.
Inace, Italija je raj za pusace. Svuda sme da se pusi, pa cak i tamo gde je, teoretski, zabranjeno. Valjda se jedino u bolnicama ne pusi.
Da, nepusacki teror je nepodnosljiv (pusacima), i na racun toga pusaci imaju uvek pravo da terorisu. Najgore mi je ono licemerno:"Nece vam smetati da zapalim?" i ne saceka odgovor...

#37 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 27 May 2001 - 18:40

Sve dobro dolazi sa Mediterana.
Vatra i vrelina.
Serenada.
Balkon.
Ljubav.
I žar cigarete u noći.

Dear Helen S., kao da sam se mimoišao sa Vama i osetio lahor Juga koji ostavljate za sobom. Dugo nakon što ste nestali, stajao sam zamišljen i uznemiren.

Lun

#38 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 27 May 2001 - 19:00

Bezuspesno sam nekoliko puta pokusavala da ostavim pusenje i onda i od toga odustala. Probala sam 'nicorette' zvake, nicotine patches, herbal cigarettes, pa cak i hipnozu,...i nista od toga nije bilo uspesno. Mozda taj 'zayban' sto ga Vladan spomenu, vredi pokusati ali tek kada sama zaista odlucim da prestanem.
Iako sam potpuno svesna svih losih strana pusenja i svakodnevno ih cujem i od muza (koji je bivsi pusac, sada nepusac-najgori kriticari) i dalje nemam tu odlucnu moc volje sto se tice ovog poroka. Uzasna navika, znam, ali i mislim da se sve vise priblizavam trenutku kad cu biti spremna da prestanem sa ovim trovanjem koje mi jos uvek na neki gotovo mazohisticki nacin strasno prija.

#39 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 28 May 2001 - 21:08

Hej pronasao sam nesto interesantno.
Upravo se vracam iz jednog Azilantskog logora u okolini u kojem su smesteni Romi i Albanci iz nase zemlje (kako god da se ona zvala. Medju Albancima svi muskarci puse a zene ne. Medju Romima Zene puse a muskarci ne. Niko nije uspeo da mi objasni zasto.
Tako ti je to kod nas, kazu...
Moze li neko da mi objasni o cemu se radi?

#40 zonel

zonel
  • Members
  • 170 posts

Posted 28 May 2001 - 21:31

E Branka dobra si!
Moj muz je prestao pre 4 godine da pusi, a ja normalno i dalje, bez problema kurim (rus.) tj. pusim.
Ja mislim da je sve stvar karaktera i nista vise. Samo volja i odlucnost. Moj muz je na moj rodjendan bacio kutiju sa cigarama i rekao da od tog dana prestaje. To je bio njegov poklon za moj rodjendan. I prestao covek, kao da nikada nije ni poceo. Nije imao krizu nijednom. Mislim, on je cudo od coveka po pitanju karaktera i volje, he,he, sto se za mene nebi moglo reci. (zensko, hormoni, sta ces, pa bolje da tamanim cigarete i kafu nego slatkise)

Ih bre Ultra, kakva su ti to pitanja, pa nisi juce rodjen!!

#41 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 28 May 2001 - 21:42

Pokusacu da dam odgovor Ultrasu na pitanje, koje je naravno samo moje misljenje.

Koliko znam Romi pripadaju skupini Nomadskih naroda sa dalekog istoka (poreklom) u cijem drustvu je odnos muskarac-zena ravnopravniji nego medju Albancima kod kojih, kao i kod vecine naroda muslimanske vere zene nemaju ni priblizno ista prava kao i muskarci, pa tako verujem da vecina Albanskih zena nema ni pravo da odluci o pusenju (nemaju pravo na upotrebu kontracepcije recimo sto je mnogo vaznije od odluke o pusenju) ali izbor individue da odlucuje o svom zivotu, svom telu (pa i trovanju svog organizma ako cemo tako) to bi u svakom slucaju trebala biti stvar licne slobode bez obzira radilo se o pravu zene da li da zatrudni ili da li da pusi.

#42 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 29 May 2001 - 08:08

Izvini Zonelce,
slucajno se radi o ljudima koji se nalaze u istom kampu i poticu sa dve strane granice, one oko koje se sad ratuje.
Scena 1: Kosovar koji govori srpski bez ikakvog problema. dolazi da se grebe za cigaru od Romkinje iz Vranjsku Banju. Interesantno je kako pucaju opne kada su ljudi u istoj nevolji.Ona bez reci vadi cigaru i daje uz osmeh.
Scena 2
"Logor" u kojem zive su barake opasane pravom bodljikavom zicom,u koje su smestene velike porodice od po pet do deset clanova u sobe od po 26m2. Cigarete su skupe, a meni je Romkinja sem kafe odmah po dolasku ponudila i cigaru.
Prolog scena: U kampu ne govori niko nemacki a dete su udarila kola i bacila ga sa bicikla, pa su me zvali da vodim Albansko dete u bolnicu.Majka koja je videla da nosim povredjeno dete je htela da ga bije jer je vozilo biciklu po ulici, pa sam onda ja nju morao da "smirim" pre nego sto smo isli dalje. Dete slomilo kljucnu kost i vristi od bolova.
Ultra komsiluk

#43 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 31 May 2001 - 17:58

“Glas javnosti”, 31. maj 2001.


Pasivno pusenje ubija

Ono sto pusac cini sam sebi, njegova je stvar, ali ono sto cini drugima vec nije. Ti "drugi" su pasivni pusaci kojima je Svetska zdravstvena organizacija temom "Pasivno pusenje ubija" posvetila ovogodisnji Svetski dan borbe protiv pusenja, koji se tradicionalno obelezava svakog 31. maja. Na ovo je ukazala i dr Melita Vujnovic, predstavnik SZO, na konferenciji za novinare u utorak.

- Iako duvanska industrija sve cini, pa cak angazuje i strucnjake da ospore stetnost pasivnog pusenja, dokazano je da su pasivni pusaci isto ugrozeni, pogotovu deca koja u povecanom broju obolevaju od respiratornih infekcija, obolenja srednjeg uva, a dokazana je i direktna veza izmedju iznenadne smrti odojceta sa udisajem duvana. Koliko je pusenje zaista opasno, najbolje pokazuje podatak da svakog sekunda na planeti od pusenja umire svaki osmi stanovnik, a godisnje cetiri miliona ljudi.

Zabrinjava podatak da u nasoj zemlji mladi u pubertetskom dobu najvise puse u odnosu na svoje i zapadne (Francuska) i istocne (Rusija) vrsnjake. Dr Dragoslav Popovic iz Unicefa istice da ih je vise od 23 odsto, i da preovladjuju devojcice, sto moze biti pogubno za buduce trudnice i majke.

Dr Dragana Jovanovic, direktor Instituta za tuberkulozu i plucne bolesti Klinickog centra Srbije, naglasila je da je zbog pusenja karcinom pluca vodeci uzrok smrtnosti.

- Istovremeno i kod zena i kod muskaraca, jer se pokazalo da su cak blizu 98 odsto obolelih- pusaci. Samo u nasem institutu godisnje se od karcinoma pluca leci 4.500 obolelih, a broj novootkrivenih slucajeva krece se izmedju 1.300 do 1.500. Osim toga, zbog pasivnog pusenja sve je vise dece sa bronhijalnom astmom i ucestalim infekcijama organa za disanje...

#44 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 31 May 2001 - 22:33

Ja sam vise puta probala da ostavim pusenje i nikada uspesno. Onda sam pre pet meseci imala veoma dobar razlog za to i prestala sam. I mnogo sam zadovoljna zbog toga.

#45 Goranz

Goranz
  • Members
  • 11,307 posts

Posted 03 June 2001 - 23:09

Rak pluca?