Jump to content


Photo

SRPSKI MANASTIRI


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
56 replies to this topic

#1 HESKEY

HESKEY
  • Banned
  • 1,409 posts

Posted 02 May 2004 - 22:59

Martovska tragedija na Kosovu je naterala mene i moje okruzenje da drugacije razmisljamo i da se drugacije odnosimo prema blagu koje imamo....

Pricajmo o nasim manastirima...razmenjujmo dozivljaje,utiske,osecaje...

#2 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 04 May 2004 - 10:32

Martovska tragedija na Kosovu je naterala mene i moje okruzenje da drugacije razmisljamo i da se drugacije odnosimo prema blagu koje imamo....

Pricajmo o nasim manastirima...razmenjujmo dozivljaje,utiske,osecaje...

Kosovske manastire nisam nikad video,jer,hvala Bogu,nisam crazy da idem na isto,ali sam odusevljen manastirima na Svetom Naumu u Makedoniji.Super su!

Edited by uros_s78, 04 May 2004 - 10:33.


#3 hater

hater
  • Members
  • 164 posts

Posted 04 May 2004 - 14:18

manastir ostrog i zicu treba videti u srbiji. poggotovu ostrog koji je uklesan u steni. nije to bilo jednostavno napraviti. inace sto se pravoslavnih manastira tice odusevio sam se grckim meteorima

#4 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 05 May 2004 - 07:34

Kakav je ovo napad na neovisnu CG. Ostrog je u Montenegro.

Urose tebe nebi primili u Judaizam ne mari sto si lencina.

#5 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 05 May 2004 - 10:37

Urose tebe nebi primili u Judaizam ne mari sto si lencina.

Why?

#6 HESKEY

HESKEY
  • Banned
  • 1,409 posts

Posted 08 May 2004 - 21:41

Za 1. maj sam otisao na izlet u Ravanicu. Manastir se nalazi na 22 km od Jagodine ili ti 11 km od Cuprije. Zaduzbina je Kneza Lazara Hrebeljanovica i podignut je u periodu izmedju 1386-88 godine, neposredno pred Kosovsku bitku. Pocetkom XV veka , u manastir se prenose mosti Svetlog Kneza Lazara i on otada postaje veoma popularan i znamenit u narodu.
Zbog dobrog geografskog polozaja, manastir je tokom vekova bio izlozen nasilju Turaka. U periodu izmedju 1690-1730 , on biva popaljen i napusten posle velike seobe Srba. Monasi su pri svakog begu, nosili mosti Lazareve i uspeli da ih sacuvaju do danasnjeg dana.

Imao sam tu srecu da vidim mosti velikog Kneza. Kruzi legenda da su isceliteljske. Vide se samo crn ruke, dok su ostali delovi tela pokriveni. Priroda manastira je fantasticna. U okolini se nalazi gusta suma i prelep potocic.

Pozdrav

#7 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 09 May 2004 - 00:10

Monasi su pri svakog begu, nosili mosti Lazareve i uspeli da ih sacuvaju do danasnjeg dana.


A sto te mosti (moste misliti naziv za vrecu kosaka) nisu lepo sahranili kao svi normalni ljudi. Sigurno ih niko ne bi dirnuo, jer kome trebaju kosketine. Verovatno mislili da je to ogromno blago koje se tek tako ne zakopava i ostavlja neprijateljima svih vrsta. I tako su nosakali koscurde svuda sa sobom. I preko granice. Poseban oblik nekrofilije, sta li. Npr. "prinudna mostonosnja".

#8 xiquet

xiquet
  • Members
  • 8 posts

Posted 09 May 2004 - 02:56

Sva ta "prinudna mostonosnja", obozavanje i celivanje mostiju mogu se nazvati jednim imenom - nekrofilija.
Odvratno... :lol:

#9 cosak od Avale

cosak od Avale
  • Members
  • 306 posts

Posted 09 May 2004 - 03:21

poggotovu ostrog koji je uklesan u steni. nije to bilo jednostavno napraviti.

Jel'?? Probaj da napravis ovo, monolitnu crkvu! Isklesanu u jednom, jedinom, kamenu.

Lalibela, the queen of churches.

http://www.ethiopiat...alibela_eng.htm

Ima mnogo cudesa na ovom prelepom svetu. I ona ne pripadaju samo nama.

#10 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 09 May 2004 - 03:54

Sva ta "prinudna mostonosnja", obozavanje i celivanje mostiju mogu se nazvati jednim imenom - nekrofilija.
Odvratno... :lol:

Pa dobro, ljudi su bre bili primitivni, nepismeni, neuki, vremena mračna, turobna, život kratak i za nas nezamislivo težak. Samo pomislite na sve one bolesti bez lekara, lekova, anestezije, itd. Morali su nečim da se teše, imajte malo saosećanja.

#11 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 09 May 2004 - 11:41

ljudi su bre bili primitivni


A danas? Zaboravljas da se prinudna mostonosnja desavala nedavno. Pre nekih desetak godina.

#12 HESKEY

HESKEY
  • Banned
  • 1,409 posts

Posted 09 May 2004 - 11:54

jebote, sa kojim kretenima ja pricam...ovo je uzasno.

#13 barbara

barbara
  • Members
  • 154 posts

Posted 09 May 2004 - 12:03

jebote, sa kojim kretenima ja pricam...ovo je uzasno.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

#14 Goranz

Goranz
  • Members
  • 11,307 posts

Posted 09 May 2004 - 13:48

jebote, sa kojim kretenima ja pricam...ovo je uzasno.

Strpljenja,ne mogu ljudi da se naviknu na tvoje transformacije..proslog leta si bio guru za rukomet,sad si presao na misticizam,sledece godine ces verovatno putem hipnoze opstiti sa nojevima....

#15 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 09 May 2004 - 15:07

A danas? Zaboravljas da se prinudna mostonosnja desavala nedavno. Pre nekih desetak godina.

Govorim o tome kako su ti običaji nastali. Svuda u svetu se smešni ili čudni običaji prenose kroz generacije, nije ovaj jedini.