Jump to content


Photo

Prelazak u jevrejsku veru


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#1 Elly

Elly
  • Members
  • 53 posts

Posted 02 May 2004 - 21:20

Interesuje me da li poznajete nekoga ko je iz ubeđenja postao Jevrejin/Jevrejka i da li je tako nešto moguće ovde kod nas u SCG, ili je za "kosher conversion" potrebno ići u Izrael... :lol:

#2 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 02 May 2004 - 21:36

pa, kol'ko je meni poznato nash Rabi Isa (Dule)
je binsr koji post'o jesha, zavrshio studije u dzeruzalem/jew york-u :lol: , ozhenijo neku lijepu Rabinadiju americhanku i vratio se u bgd city, ima punu sinagogu, pravi konverzije (ko zheli naravno, nije da neshto prozelitizuje).
za ovakve infoz najbolje je otici kod njega...
a gde ga pronaci se mozhe saznati svagda u j-opcini,
koja je inache veoma fino jedno mesto
koje je okrechio moj brat
tako da smo pohvaljeni kolektivno u j-biltenu
kao chasna obitelj :lol: .

ps.
mislim da ko god je radio konvrzhn u Izi se malko razocharao jer je to jedan potpuno debilistichan proces koji podseca na kafkinu pripovetku 'preobrazhaj' sa onim chikom koji postaje kukac polako a nitko ga ne zamecuje.

...josh par ljudi zavrshava ovde [visoke] rabinske ili tiolodzi studije i kapira da se vrati u srbiju tako da stvarno iskreno mislim da cemo biti spiritualno bash ojachani u doglednijoj buducnosti.

בעזרת השם לפחות :lol:

Edited by srdjanf., 02 May 2004 - 21:39.


#3 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 03 May 2004 - 11:49

Konverzije u dijaspori su ukinute, mislim, 1997. godine, a konverzija u Izraelu podrazumeva prolazak `kvake 22`...da bi se preslo u jevrejsku veru potrebno je posedovati aktivno znanje hebrejskog jezika i vere, i to na nivou koji je omogucen iskljucivo ortodoksnim vaspitanjem od ranog detinjstva. Zaboravite...no can do.

#4 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 03 May 2004 - 17:46

...da bi se preslo u jevrejsku veru potrebno je posedovati aktivno znanje hebrejskog jezika i vere, i to na nivou koji je omogucen iskljucivo ortodoksnim vaspitanjem od ranog detinjstva...

nevjerojatno,
Vasu,
pa ti si i u dzudaizmu fatalistichno raspolozhena.
ta kvaka 22 se ne mora prolaziti, jer postoje reformisti i conservatives...no Drzhava Israel ne prepoznaje ovakve konverzije samo zato shto tvoji prijatelji Ortodoksi, Vasu Djeva, misle da polazhu hipoteku na nashe drushtvo.
no, shodno prolasku epohe cionizma nestace potreba za ovim koketnim i nezdravim odnosom utilistichne drzhave i ispraznog birokratsko-legalistichkog shvatanja vjere u dzudaizmu.
naposletku nije bitno da li meni u lichnoj karti pishe da sam jehudej, i kakva je konverzija bila,
vec je bitno da Torah iminentno ispunjava moju relaciju ka
prirodi, zhivim bicima, resursima, strancima, gostima, neprijatelju u ratu, obitelji, mojoj dragoj, djeci, prijateljima i materijalnoj svojini.

#5 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 04 May 2004 - 00:15

Konverzije u dijaspori su ukinute, mislim, 1997. godine, a konverzija u Izraelu podrazumeva prolazak `kvake 22`...da bi se preslo u jevrejsku veru potrebno je posedovati aktivno znanje hebrejskog jezika i vere, i to na nivou koji je omogucen iskljucivo ortodoksnim vaspitanjem od ranog detinjstva. Zaboravite...no can do.




Ti zaboravi sunecenje kod muskog svijeta. :lol: :lol: :lol: Il' mozda toga vise nema?

#6 John Doe

John Doe
  • Banned
  • 887 posts

Posted 04 May 2004 - 01:52

  Ti zaboravi sunecenje kod muskog svijeta. :lol:  :lol:  :lol: Il' mozda toga vise nema?


Gos'n Leone,

Nije u pitanju "sunecenje" kako Vi kazete, nego "brit mila"- obred koji predstavlja simbol saveza jevrejskog naroda sa Bogom, a smatra se da potice od praoca Avrama i sprovodi se osmog dana po rodjenju novorodjenceta. Spominje se jos u Knjizi postanja, u vidu zapovesti koju je Avram primio od Boga. Koliko znam, reformisticki judaizam ne iziskuje brit mila-u za odrasle preobracenike.

#7 2121 Ala Wai Blvd#3404

2121 Ala Wai Blvd#3404
  • Banned
  • 590 posts

Posted 04 May 2004 - 09:02

"Bomb bay clear," Sergeant Knight in the back would announce.
"Did we hit the bridge?" McWatt would ask.

"I couldn't see, sir, I kept getting bounce back here pretty hard and I couldn't see. Everything's covered with smoke now and I can't see."

"Hey, Aarfy, did the bombs hit the target?"

"What target?" Captain Aardvaark, Yossarian's plump, pipe-smoking navigator would say from the confusion of maps he had created at Yossarian's side at the nose of the ship. "I don't think we're at the target yet, are we?"

"Yossarian, did the bombs hit the target?"

"What bombs?" answered Yossarian, whose only concern had been the flak.



#8 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 04 May 2004 - 10:24

Prica srdjanaf-a o rabinu je tacna. Covek je rodjen kao 100% Srbin. Koga interesuje taj put, moze potraziti rabina u Bg sinagogi.

#9 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 04 May 2004 - 10:30

Ja sam nesto razmisljao da predjem u Judaizam,ali me ta misao polako napusta,posto me nekako mrzi da se smaram s ucenjem hebrejskog.

#10 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 04 May 2004 - 10:49

Ja sam nesto razmisljao da predjem u Judaizam,ali me ta misao polako napusta,posto me nekako mrzi da se smaram s ucenjem hebrejskog.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

fenomenalno...

#11 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 04 May 2004 - 12:40

Prica srdjanaf-a o rabinu je tacna. Covek je rodjen kao 100% Srbin. Koga interesuje taj put, moze potraziti rabina u Bg sinagogi.

Ko izdaje te sertifikate za sto procentnost?

#12 hater

hater
  • Members
  • 164 posts

Posted 04 May 2004 - 14:15

mesto da gledate da se oslobodite bilo kakve vere vi jos ocete da predjete u jevrejsku koja je jos religioznija nego srpska religija. covek treba da tezi da zivi bez verskih ubedjenja

#13 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 04 May 2004 - 14:28

Ozbiljno razmisljam o jediizmu (ne judaizmu) - tj dzedajizmu, srpski receno... prava stvar! B)

#14 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 04 May 2004 - 18:00

ateisti mogu da "predju" u brights.

#15 Solaar

Solaar
  • Members
  • 1,275 posts

Posted 04 May 2004 - 20:46

Ozbiljno razmisljam o jediizmu (ne judaizmu) - tj dzedajizmu, srpski receno... prava stvar! B)

A jel tu nece niko da mi secka pishu? :lol: