Jump to content


Photo

Zasto je u Islamu propisano pokrivanje zena


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#1 Monoteizam

Monoteizam
  • Members
  • 740 posts

Posted 16 April 2004 - 20:28

Evo prenosim vam jedan topik sa podforuma "politika"

Topik je postavio Vajtlajt


Istinit dogadjaj iz niksicke diskoteke, prica o "velikim" i "malim "igracima"


Da me ne bi optuzio neko da trolujem, da odmah kazem da se kroz ovu istinitu pricu prelamaju mnoge polemike koje se vode na ovom forumu; o "velikim" i "malim igracima", o prihvatanju "realnosti", o "bezuslovnoj saradnji", o koleteralnoj steti zvanoj istina-pravda-dostojanstvo.

Elem, ovo se zaista dogodilo i moze da se dogodi svakome od nas pa me zanima kako bi ste vi reagovali i zasto bi ste reagovali tako kako bi ste reagovali...


Pre par godina je moj prijatelj bio u jednoj niksickoj diskoteci sa devojkom.Primetio je u uglu grupu od desetak bucnih i drcnih mladica ali nije obracao mnogo paznju na njih.Posle izvesnog vremena dvojica iz te grupe su se izdvojila i prisla ka njima.Prvi mu se uneo u lice i rekao nesto u fazonu kako ima preslatku devojku i da su oni resili da se malo "zabave" sa njom, nekih tricavih par sati pa da ce je posle vratiti.
Moj prijatelj nije mogao da veruje svojim usima,prvo je pomislio da je neka zajebancija,ali nije bila.
Videci njegovu nevericu, taj bilmez je pokazao na ostatak grupe i rekao da je glupo da se protivi jer ce oni doci i polomiti ga mada su i njih dvojica u principu dovoljna.Dok je on to pricao, onaj drugi je vec poceo da vuce ortakovu devojku...

Epilog.Ta dvojica kloshara su zaradili(verovatno) polomljene vilice,ostatak ganga je dotrcao i apsolutno polomio mog ortaka(jedva je ostao ziv), devojka je uspela da pobegne u toj guzvi...

Kasnije mi uvek ponavljao da se ne kaje ni malo i da ce tako uciniti i svaki sledeci put.I ja bih potpuno isto ucinio kao i on pa me zanima kako bi ste vi? Da li i ovde vazi "zakon jacega","uvazavanje realnosti","besmislenost svakog otpora" ili ne?

Dakle kako bi ste vi ucinili na njegovom mestu i zasto?

Upravo zbog ovakvih situacija i jos mnogih drugih je propisano
pokrivanje zene u Islamu,kao sto to rade i casne sestre u Hriscanstvu!

#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 17 April 2004 - 01:22

Nema to veze sa Islamom, Mono, to Vajtlajt pokusava da nas nauci da se treba opirati celom svetu, bez obzira na posledice.

A ti, pak, pokusavas da prometnes nesto drugo...

No, to ce vam proci samo kod slobotomiranih.

#3 2121 Ala Wai Blvd#3404

2121 Ala Wai Blvd#3404
  • Banned
  • 590 posts

Posted 17 April 2004 - 07:57

(Monoteizam) Upravo zbog ovakvih situacija i jos mnogih drugih je propisano
pokrivanje zene u Islamu,kao sto to rade i casne sestre u Hriscanstvu!


Dakle, u gorepomenutom slucaju iz Niksica, devojka bi bila propisno pokrivena zarom, feredzom i ostalim vizualnim pomagalima u sred nocnog kluba, u koji bi, verovatno, trebalo biti uvedena kao pas na povodcu (zbog lose vidljivosti) i na taj nacin bi se izbegla konfliktna situacija?

#4 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 17 April 2004 - 08:33

Ne, posto bi izgledala kao nindza, momci bi se prepali.

#5 Monoteizam

Monoteizam
  • Members
  • 740 posts

Posted 21 April 2004 - 21:12

(Monoteizam) Upravo zbog ovakvih situacija i jos mnogih drugih je propisano
pokrivanje zene u Islamu,kao sto to rade i casne sestre u Hriscanstvu!


Dakle, u gorepomenutom slucaju iz Niksica, devojka bi bila propisno pokrivena zarom, feredzom i ostalim vizualnim pomagalima u sred nocnog kluba, u koji bi, verovatno, trebalo biti uvedena kao pas na povodcu (zbog lose vidljivosti) i na taj nacin bi se izbegla konfliktna situacija?

AJDE MALO DA PRETERUJEMO!

#6 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 21 April 2004 - 21:25

monoteizam, gde zivis i jedes li meso?

#7 Monoteizam

Monoteizam
  • Members
  • 740 posts

Posted 21 April 2004 - 22:11

a zasto to pitanje?

#8 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 21 April 2004 - 22:44

Upravo zbog ovakvih situacija i jos mnogih drugih je propisano
pokrivanje zene u Islamu,kao sto to rade i casne sestre u Hriscanstvu!

- unbelievable :lol:

21 vek.. i takoto - cuo al ne maris ili ... :lol: ???


#9 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 21 April 2004 - 22:54

a zasto to pitanje?

Ako zivis na zapadu, i jedes meso, da li si siguran da su ispunjeni sledeci uslovi:

Zivotinja je zaklana uz reci "Allah akbar, bismillah"
Zaklao ju je sledbenik knjige (dakle ne jedes meso koje je zakleo ateista)
Zaklana je tokom dana.
Postavljena je na svoju levu i posle klanja je okrenuta kibli (sta god da je to).

Inace, ako se ne pridrzavas gorenavedenih uputstava cinis haram prema Allahu s.w.t.

#10 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 21 April 2004 - 23:38

sirote zene. iz otvora na mom oklopu, klize potocici esencijalne tecnosti.

#11 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 22 April 2004 - 01:12

Ne, posto bi izgledala kao nindza, momci bi se prepali.

:lol:

#12 cosak od Avale

cosak od Avale
  • Members
  • 306 posts

Posted 22 April 2004 - 02:14

Upravo zbog ovakvih situacija i jos mnogih drugih je propisano
pokrivanje zene u Islamu,kao sto to rade i casne sestre u Hriscanstvu!

S tom razlikom sto to 'casne sestre u hriscanstvu' cine sopstvenim izborom. Odabrale su da budu to, i shodno se i odevaju. Docim se, milijarde ostalih hriscanskih zena odevaju 'svetovno'.

U Islamu je situacija malo drugacija. U mnogim islamskim zemljama sve zene (ukljuciv i hriscanke, budistkinje, etc.) se imaju istovetno odevati (aka pokrivati) i ponasati. A nisu 'casne sestre'.

U tome je razlika. Da se NE poistovecuje, molim!

#13 hristodulo

hristodulo
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 22 April 2004 - 02:32

Kasnije mi uvek ponavljao da se ne kaje ni malo i da ce tako uciniti i svaki sledeci put.I ja bih potpuno isto ucinio kao i on pa me zanima kako bi ste vi? Da li i ovde vazi "zakon jacega","uvazavanje realnosti","besmislenost svakog otpora" ili ne?

Dakle kako bi ste vi ucinili na njegovom mestu i zasto?

taj tvoj ortak je veliki car...

naravno da bih pokusao da ucinim isto... bolje je "polomljen" leciti se, nego ziveti sa mislju da su devojku silovali zato sto si mislio samo na sebe...

meni se nesto slicno i dogodilo, samo sto sam i ja tad imao ekipu, tako da bi "masovka" neizvesno prosla...

sreca! :lol:

Edited by hristodulo, 22 April 2004 - 02:34.


#14 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 22 April 2004 - 11:49

Upravo zbog ovakvih situacija i jos mnogih drugih je propisano
pokrivanje zene u Islamu,kao sto to rade i casne sestre u Hriscanstvu!

S tom razlikom sto to 'casne sestre u hriscanstvu' cine sopstvenim izborom. Odabrale su da budu to, i shodno se i odevaju. Docim se, milijarde ostalih hriscanskih zena odevaju 'svetovno'.

U Islamu je situacija malo drugacija. U mnogim islamskim zemljama sve zene (ukljuciv i hriscanke, budistkinje, etc.) se imaju istovetno odevati (aka pokrivati) i ponasati. A nisu 'casne sestre'.

U tome je razlika. Da se NE poistovecuje, molim!


exactly!

ne mogu da verujem da neko u danasnje vreme moze da podrzava bilo kakvu diskriminaciju, a kamoli islamsko obezvredjivanje licnih sloboda zena...

Edited by Lavinia Amaldi, 22 April 2004 - 12:53.


#15 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 22 April 2004 - 13:27

Ljudi bre, morate malo da se naučite toleranciji. :lol:

1. Nek svako nosi šta god hoće na glavi, preko lica, očiju, štagod. To je lična stvar svakog pojedinca. U multietničkim društvima zapadne Evrope se stalno lome koplja oko pokrivanja glave kod muslimanskih žena. Organizuju se debate, TV emisije. Čula sam mnoge žene koje su govorile zašto nose maramu, svaka je rekla da je to bio njen lični izbor. Postoje mnoge religiozne muslimanke koje je ne nose.

2. Ne mislim da zaista možemo da razumemo kulturne običaje društava koje zakonom propisuju pokrivanje žena. Slažem se da su one žene koje ne žele da se kreću pod džakovima u takvim zemljama diskriminisane, ali ne primećujem nikakav konkretan glas protiv takvog stanja, osim iz hrišćanskih zemalja. Pretpostavljam da to znači da je broj takvih žena (i muškaraca, razume se, koji se ne slažu s tim tretmanom) zanemarljiv. S druge strane, religiozne muslimanke u Srbiji se ne pokrivaju jer znaju da bi u takvom "izdanju" na ulici doživele mnoštvo neprijatnosti. Njihov glas se takođe ne čuje, iz potpuno istog razloga - jer im je broj zanemarljiv.

3. Monoteizam, zadrži versko-kulturni model po kome živiš za sebe i uzdrži se od komentara tipa "Eto vam što ste takvi, da ste kao mi, bilo bi vam bolje." Čitava pretpostavka ti je potpuno besmislena jer se zna da se smerne, pokrivene žene ne uklapaju u zapadnjačku predstavu o javnom životu i zabavi. Nemam ništa protiv toga, ali iritira malo kad se neko pravi pametan. Ti si ovde preuzeo ulogu nekakvog misionara - propovedaj i dalje, ali nauči da povučeš crtu između propovedanja i popovanja.

4. Moj lični stav: Svaka religija je zlo. One izbezumljene babe što okapavaju pred Svetom Petkom i zapiraju se "lekovitom vodom" nisu ništa prosvetljenije ni civilizovanije od Iranki koje ispuštaju dušu ispod deset metara crne tkanine na 40 stepeni. Ipak, ne pada mi na pamet da bilo kome "otvaram oči". Živim i puštam druge da žive. Tolerancija za sve, a poštovanje za one koji misle sopstvenom glavom.

Edited by maxivida, 22 April 2004 - 13:29.