Jump to content


Photo

DOBRA STARA VREMENA ? ? ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
154 replies to this topic

#136 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 27 February 2004 - 19:26

ti si shvacen od samog pocetka, jamie. samo sto se ne slazem sa svime sto kazes. sto je, naravno, ocito.
...
zvuci li cudno,  zene o kojima govorimo su sebe i sveta svesne.

lepo je da sam shvacen, iako ne znam sa cime se tacno ne slazes. mada je u redu ako se ne slazes ni sa cim od izrecenog, ne insistiram da je ovo sto govorim apsolutna istina, daleko bilo.

uostalom, ko zna, moguce da zena nikada nije ni bila izrabljivana i da joj zelja nikada nije bila potisnuta, da pre seksualne revolucije nije ni bila zrtva patrijarhata i da joj je mesto u drustvu nekada bilo daleko bolje pozicionirano, a da se danas dogadja njeno konacno porobljavanje [za pocetak, na podrucju seksualnog], a ne oslobadjanje.

e, da - ne smatram da si ponizena, ali mi se ponekada cini kako si zeljna toga da i muskarac pati, onako, malo, osvete radi. a ne znam otkud ti ideja da je biti muskarac danas, ili bilo kad, lakse nego biti zena [ne u nigeriji, nego tu kod tebe, u neo-nigeriji].

#137 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 27 February 2004 - 21:01

D > Sa takvom praksom se prekinulo (i to ne odmah), tek posto je dokazano da epizode histerije mogu da imaju i muskarci -- kako ce njima/nama da odstrane matericu, jel' da. Znaci, prethodno je morao biti demontiran nekakav drustveni ili naucni mit da bi prestala potreba za tim nekim sadistickim ludilom drustva.

S > nije mi sasvim jasan znacaj ove epizode. niko ne prica da je a priori u svakom pojedinacnom elementu zapadna civilizacija nuzno iznad npr. nigerijske. prica se prosto da postoji nacin da se utvrdi da li je to tako, od slucaja do slucaja. i u slucaju kasapljenja zena to jeste dece je to jednostavno jasno.


Mozda ce pomoci ako rec "epizoda" zamenim recju "ritual".

Da pretrecimo na kratko jos jednom: kakvi se drustveni rituali (od rodjenja pa do sahrane) negde koriste, to je samo refleksija vec postojecih podela drustvene moci itd. U ovom slucaju smo imali demonstraciju drustvenie moci ovih-i-onih grupa. Ne govorim to da bih uspostavio nekakvo takmicenje ko je koliko dobar, vec da predocim da je takvo stanje stvari zajednicko za sve moguce zajednice na ovom svetu ma gde one obitavale, bas kao sto je sadasnja refleksija postojeceg stanja na zapadu teznja ka ravnopravnosti, koja se takodje nekim drustvenim ritualima stalno potvrdjuje i prikazuje. Keyword: ritual.

E pa, poenta je napraviti u Nigeriji shift na nivou drustvenih odnosa, ali ne na nivou samog rituala, vec potaci promene koje ce ukinuti opravdanost nekog rituala u ocima tamosnjeg lokalnog sveta da bi ono prestalo da praktikuje takav ritual. Bas kao u onom nasem primeru sa vadjenjem materice, dakle nista novo. Keyword: demontiranje. Ako toga nema, ritual ce se provoditi u tajnosti ili na neki drugi nacin, ili ce biti smisljena neka nova podlodst da bi se simbolika restaurisala i odrzala.

D > Ali isto tako, sav humanizam koji je tako dugo razvijan na zapadu, bez obzira na neslavne istorijske epizode, brani i nalaze dobrovoljnost i pristanak, a ne ispiranje mozgova i silu zarad promene bilokakvih rituala.

S > pa nisam primetila da je neko zagovarao bacanje atomske bombe da bi se promenio "bilo kakav" ritual. kakva tacna akcija je optimalna zavisi od nasih mogucnosti, znanja i prioriteta.

Nisam ni ja medjutim, palo mi je na pamet da bi naredni korak bio angazovanje nekakve (vojne) sile da se resi odvratna nam nigerijska situacija. Sad pricam u svom utisku koji je moze biti pogresan...

Ovde je najbolji odgovor dala sama Mango - investicije u civilni sektor i lokalnu ekonomiju i slicno.

D >Druga dimenzija je, valjda, sex traffiking, sa sve cinjenicom da su zrtve takve trgovine daleko najcesce zene/devojke, a da se to povezuje sa duplim standardima patrijarhata.

S > kojim duplim standardima? prosto, niko ne zeli da plati muskarce za seks. samim tim, ne moze nema ni njihovog trafikinga kao sto nema npr. trafikinga kamenja.

Ima zena koje placaju za sex sa muskarcima, a ima i muskaraca. Elem, ima i traffikinga sa sve kidnapovanjima (makar ovde na Balkanu), cije zrtve po pravilu jesu zene. Tako imamo vest od pre nekoliko dana da je neki nas sud u unutrasnjosti osudio bracni par (imaju 4. dece) koji je kidnapovao 13-godisnju maloletnicu usred bela dana ispred neke radnje, i prodao je za 200€. Dobili su po 1.5 godina, a dva pomagaca po sest meseci.

A zapravo, nesto drugo sam mislio kada sam pricao o patrijarhalnom duplom standardu -- od zena se ocekuje da budu hraniteljke deci i suprugu, da budu verne, postene, vrle i moralne, od muskarca da redovno odlazi u lov i brani ognjiste, pa bi se ocekivalo da takve zajednice ne poznaju prostituciju jer u takvoj idili naposto ne postoji potreba za njom (tj. nema ko ni da kupi, ni da proda uslugu). Kad ono, prostitucija se nikada nije ni gasila.

D > Elem, raspolaganje sopstvenim telom (voljno raspolaganje, cak i komercijalno) Vs. serijske komercijalizacije (nevoljne), gde su zrtve ponovo daleko najcesce zenskog pola, mislim da je u tom smislu Jamie...

S > ne znam na sta mislis pod serijske komercijalizacije - vecina stvari na koje neko nekog drugog prisiljava su na zapadu kaznjive.


Pa, zapravo, jesu kaznjive, stim da uvek postoji neki pojas moci koji precutno odrzava neke pojave, uprkos zakonu. Prostitucija je do nedavno bas svugde na zapadu bila zabranjena, u dobrom delu je i danas, ali se nikada nije gasila kao delatnost, zar ne. Da ne ulazim sad jos i u polemiku da li je i koliko dobro da prostitucija uopste bude zabranjena, samo predocavam da ni zakoni i kaznjavanje nisu svemocni, narocito kada se ocekuje da ljudi sluze zakonu a ne zakon ljudima.

>Da, i o tome se i radi, to i jeste paradoks. Ali, na kraju zene ispadnu kurve, zar ne!?

prvo, ne ispadnu sve zene kurve, cak ni velika vecina. u stvari "biti kurva" je izraz rezervisan za one zene sa ekstremnim seksualnim ponasanjem. ali cinjenica jeste da muskarci pa i zene gledaju na drugaciji nacin na promiskuitetnost zene u odnosu na promiskuitetnost muskarca. zena koja se odlucuje da se bavi prostitucijom to treba da ima u vidu. da neto dobitak koji onda dobija jeste pare - reputacija. i sumnjam da ih ima koje toga nisu svesne. zasto bi na to moralo da se gleda na isti nacin nije mi bas jasno. biti muskarac i biti zena je u nekim aspektima drugacije, i njihova ponasana se ocenjuju prema odstupanju od norme za njihov pol. ne gleda se isto ni na npr. visinu muskaraca i zena. muskarca visi od mnogih zena moze da bude relativno nizak muskarac i to se broji protiv njega. da li je to sad dupli standard?

Pa, ja sam polemisao samo u okviru bas te "ekstremne" grupe, bez obzira na pol, a ne generalno, a moj zakljucak je da ce daleko lakse neka zena zaraditi nalepnicu kurve nego li muskarac slicnog ponasanja/prohteva/realizacije -- jos jedan dokaz tome o postojanju duplog standarda, zar ne.

#138 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 27 February 2004 - 22:04

ovde se, po meni, vidi samo problem zadrte muske optike, po kojoj je kasapljenje devojcica stvar kulture "manjinske" nacije (drustva, zajednice) a pobuna zena (te iste manjinske ancije i zajednice) se gleda kao odstupanje od muske optike i norme.

da su zene odredjivale norme te iste manjinske kulture i zajednice, verovatno bi se manje tupih brijaca ostrilo na njihovim neznim dvanaestogodisnjim vaginama.

Da li se salis ili ti doslo da budes maliciozna!? Ja te samo pitam da li si sigurna da pobuna postoji?? Znamo za 1 (jedan) slucaj. Naravno da tamosnje zene moraju da pokrenu stvari i da prethodno pokazu zelju i volju da menjaju svoje okruzenje. A sada se lepo otvori i kazi sta si konkretno ti spremna da uradis za te Nigerijke, a da se ne zavrsi na pozivu za ulazak nekakve sile u Nigeriju, sa svetim ciljem da uspostavi trenutni ideal zapada?

To o cemu ti pricas je kao da je neko od nas pozvao da se ukine Mosou matrijarhat ili nesto tako. Sada budi dosledna, pa se zalozi za prestanak postojanja svih postojecih obreda sirom sveta koji su nasilni prema telu, pocev od javanskog ziletiranja koze, preko katolickih rituala samokaznjavanja (iz, recimo, Spanije), do zapadnog (urbanog) piercinga.

I evo jednog korisnog linka za nasu pricu kako se zapad bori sa nigerijskim varvarizmom. Za Sioran: eto, u nigerijskom zakonu lepo pise "no person shall be subjected to torture or inhuman or degrading treatment", pa se ritual i dalje sprovodi, dakle, iako je kaznjivo. Poenta je u tome da ljudi tamo ili nisu culi za taj zakon ili, sto je verovatniji razlog, nisu senzibilisani da u odstranjivanju klitorisa vide povredu. A zasto -- zato sto njihovo verovanje kaze da ce beba pri rodjenju cija glava dodirne klitoris - umreti. Zapadne fondacije su se ukljucile da razbiju tu vrstu sujeverja i da obucavaju.

bilo bi lepo istraziti i videti da li postoji manjinska nacija (kultura, zajednica) u kojoj se muskoj deci selektivno odsecaju testisi jer musko kad mu dodje do one stvari pobenavi i svuda zabada svoj...recimo nos...a kulturi, zajednici itd...je potrebno da samo najlepsi i najpametniji budu uvrsteni u prirodan proces reprodukcije.
verujem da i to ima smisla. zena hoce samo najbolje. pogotovo od muskarca. saseci sve inferiorne.  :lol:

Ok, poruka iscedjena i primljena, mada je sve ovo receno na takav nacin da bi celu ovu stvar mogli da nastavimo u tvom tonu i pretvorimo u izlisnu svadju, kao da se ne slazemo. A slazemo se.

#139 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 28 February 2004 - 00:42

to diskutant:
ne mogu da se kajem sto su mi poruke jasne. nemam se nameru prepucavati. toliko o tome.

dakle, u vezi svakog nasilja nad telom:

oni kojima nasilje neke vrste smeta neka se organizuju i govore protiv istog. ne znam nista o javanskom ziletiranju. ako te javansko ziletiranje zanima, slobodno pokreni topic, iznesi misljenje, organizuj klub, ne znam ni ja sta...

buduci da ne znam mnogo o praksi i posledicama ne bih da diskutujem.

postoji jedno nacelo kog se drzim a to je da nasilje ne sme da bude nametnuto a pogotovo onima koji u tome nemaju ni rec izbora niti emocionalnu/intelektualnu mogucnost da odluce. ergo, kasapiti decu u ime tradicije, bez obzira cije, je barbarizam. end of story.

ps. buduci da mi nisi komsija besmisleno ti je govoriti sta radim za dobrobit zene u drustvu ili nigerijskih devojcica.

Edited by mango, 28 February 2004 - 00:50.


#140 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 28 February 2004 - 00:50

ti si shvacen od samog pocetka, jamie. samo sto se ne slazem sa svime sto kazes. sto je, naravno, ocito.
...
zvuci li cudno,  zene o kojima govorimo su sebe i sveta svesne.

lepo je da sam shvacen, iako ne znam sa cime se tacno ne slazes. mada je u redu ako se ne slazes ni sa cim od izrecenog, ne insistiram da je ovo sto govorim apsolutna istina, daleko bilo.

uostalom, ko zna, moguce da zena nikada nije ni bila izrabljivana i da joj zelja nikada nije bila potisnuta, da pre seksualne revolucije nije ni bila zrtva patrijarhata i da joj je mesto u drustvu nekada bilo daleko bolje pozicionirano, a da se danas dogadja njeno konacno porobljavanje [za pocetak, na podrucju seksualnog], a ne oslobadjanje.

e, da - ne smatram da si ponizena, ali mi se ponekada cini kako si zeljna toga da i muskarac pati, onako, malo, osvete radi. a ne znam otkud ti ideja da je biti muskarac danas, ili bilo kad, lakse nego biti zena [ne u nigeriji, nego tu kod tebe, u neo-nigeriji].

interesantno mi je kako se - maltene uvek kada zena diskutuje otvoreno i suprotno misljenju muskarca - muskarac zamisli i pita da li ta zena mrzi muskarce.

jos jedan primer stereotipiziranja zena.

volim vas ja, decaci. samo sebe volim vise.

#141 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 28 February 2004 - 01:33

to diskutant: 
ja se ne svadjam. no ne mogu da se kajem sto su mi poruke jasne. nemam se nameru prepucavati. toliko o tome.

dakle, u vezi svakog nasilja nad telom:

oni kojima nasilje neke vrste smeta neka se organizuju i govore protiv istog. ne znam nista o javanskom ziletiranju. ako te javansko ziletiranje zanima, slobodno pokreni topic, iznesi misljenje, organizuj klub, ne znam ni ja sta...

buduci da ne znam mnogo o praksi i posledicama ne bih da diskutujem.


ps. buduci da mi nisi komsija besmisleno ti je govoriti sta radim za dobrobit zene u drustvu ili nigerijskih devojcica.

Pa, OK.

postoji jedno nacelo kog se drzim a to je da nasilje ne sme da bude nametnuto a pogotovo onima koji u tome nemaju ni rec izbora niti emocionalnu/intelektualnu  mogucnost da odluce. ergo, kasapiti decu u ime tradicije, bez obzira cije, je barbarizam. end of story.

Procitaj jos jednom ove svoje redove i shvatices da im ti takodje ne ostavljas nista vise "izbora" od same njihove kulture. Sam tvoj stav nije nista manje nasilan prema toj/takvoj zajednici ili zeni, a prosto nametanje tvog izbora nije resenje, jer to opet nije njihov izbor, jer to nije izbor koji su one same tamo stvorile. Ja se opet vracam na ono sto neke evropske fondacije tamo vec rade, i sto je jedini dobar put, a to je rad sa tim stanovnistvom, to je stvaranje izbora, da im se pokaze da moze drugacije, a ne da se dekretom proglasi nekakva "univerzalna" istina. Tek tada govorimo o slobodnom izboru.

Ja sam pokusao da objasnim, a ne da opravdam uzrok ili da umanjim brutalnost takvog rituala. No, tvoj je cilj da izvuces drugi zakljucak i toga se drzis, a to je jedina konzistentnost koju kod tebe nalazim.

Mango, nihovo nasilje ne umanjuje tvoje, njihov varvarizam ne umanjuje tvoj.

#142 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 28 February 2004 - 02:42

u vezi objasnjenja koja si izneo: razumela ih. samo se ne slozila.
nastavili smo dalje razgovarati i ne znam zasto se nerviras. ja sam zastupala svoju poziciju (konzistentno).
ti izlagao svoja moguca objasnjenja ove pojave i reakcija zapadnog sveta. tvoja objasnjenja meni nisu dovoljni argument da ovu praksu mesarenja prestanem smatrati nedopustivom i tipicnom za kako negde rekoh "bahatost" tradicije. nisam tvrdila da je ti smatras dopustivom, ali sam potirala ( i dalje bih) tvoje objasnjenje po kojoj ova praksa ipak mozda treba da opstane na konto kulturnog nasledja.

u vezi tebe licno (moj dozivljaj): nastojim, kada razgovaram sa ljudima, osim ako mi ne daju za to povod, da ne poistovetim coveka sa svime sto kaze a sa cime se ne slazem.

u vezi sile: ako mogu da sprecim da se zabrani secenje klitorisa, ucinicu to.
tj. da ucinim da se primeni zakon koji tamo, procitah, vec postoji. svaka primena zakona je sila protiv necijeg uverenja. da. prihvatam da je to sila. i drago mi je da sam na toj strani sile. svet ne postoji u vakuumu i ljudi grade i biraju svoja uverenja i deluju po istim.

jos u vezi sile (moje) slaba vajda od moje sile. nemam moc koja bi mi omogucila da sprovedem taj zakon u delo. jedina moc koja mi preostaje je da diskutujem, da pomognem nekim zenama koje sretnem, da napisem pokoji redak i ovde.

o nametanju naseg nacina nekom drugom: sto se tice nametanja mojeg nacina nekome drugome (pri cemu "moj": nacin ne shvatam na licnoj osnovi nego na nivou jednog opsteg pristupa): mislim da se ovde radi o deci. slazemo se da je onaj zakon nametnut roditeljima ali ti roditelji kasape svoju decu. istu, niko nista ne pita. tako da se tu mora napraviti moralni izbor. moj je takav kakav je. silom bih nametnula roditeljima da ne kasape decu. i mirno bih spavala.

Edited by mango, 28 February 2004 - 03:00.


#143 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 28 February 2004 - 03:17

Malopre me izbezumio onaj djuture-pokroviteljski-blanco stav "ne mogu da se kajem sto su mi poruke jasne". :lol:

Now we're talkin' :lol:

Pogledi su nam bliski utoliko sto smo oboje za isti cilj ali, ukratko, ne slazemo se u nacinu postizanju tog cilja, tj. gde je/sta je sama meta problema -- drustveni podtekst ili sam cin... Meni se cini da je prvo uzrok, a drugo posledica, i da je zarad trajnog resenja daleko racionalnije gadjati sam uzrok da bi nestala posledica. U suprotnom, mislim da ce biti znacajnog "sverca" i izvrdavanja zakona, bas kao sad, jer ocito da tamo ljudi ne kapiraju da je odsecanje klitorisa nasilnistvo, nego to smatraju moralnom odlukom. Oni to jednostavno ne povezuju sa nasiljem jer smaraju da time stite rajdanje i zivot novorodjenih.

A sto se mirnog sna tice... plasim se da bi naprasnim uvodjenjem zabrane te majke ili devojcice bile strahovito stigmatizovane ili odbacene od okoline, to bi bio katastrofalan rezultat -- cilj da obrezivanje nestane bi bio tek delimicno ispunjen, ali bi se maltretiranje i/ili podele produbile, zato ne vidim to kao srecno resenje, na stranu sto mi se cini da bi to nepotrebno produzilo citav proces. Mozda i gresim.

#144 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 28 February 2004 - 04:47

sebe volim vise.

ja nisam nigde rekao da ti mrzis muskarce, rekao sam da zvucis osvetnicki [a sad malo da mi vas kastriramo, i slicna cimanja], i taj stereotip koji spominjes ocigledno da projektujes [mozda si zakljucila da muskarci mrze zene na osnovu price o tradicionalnom seckanju klitorisa u nigeriji, pa sad malo zene da mrze muskarce, pa u krug, sta li - ali to bi bio svojevrsni nonsens, zar ne].

i jos kazes - ...kada zena diskutuje otvoreno i suprotno misljenju muskarca...

koliko ja vidim, tvoje misljenje nije suprotno misljenju muskaraca koji su ucestvovali na ovom topicu, osim sto se ne slazemo u tome da na nasilje u nigeriji treba odgovoriti nasiljem.

#145 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 28 February 2004 - 06:06

jamie,

ako analiticko gledanje nasilja iz drugog ugla (zarad ilustracije i nuznog pomeranja vizure) smatras osvetnickim, onda je zaludu govoriti.

usput, zaboravih da te pitam, koja je tvoja vizija "stvarne zenske emancipacije?"

#146 BUKEFAL

BUKEFAL
  • Members
  • 244 posts

Posted 13 March 2004 - 21:11

Obzirom da uočavam da nisam adekvatno shvaćena zelela bih da objasnim par stvari !!!
Ja se osećam veoma ženstvenom,i pored toga što se ja lično tako osećam,i drugi me tako doživljavaju.Meni se uopšte ne dopada model'' moderne žene'' koji  se trenutno plasira i koji je trenutno aktuelan. Emancipacija je svakako nešto pozitivno doneto vremenom.
ajde da počnem  od izgleda.- idealna zena 2000-tih je dečazki tip.pogledajte sve one top modele.Šta se desilo sa zenskim oblinama,tankim strukom,grudima??? Očigledno da zene tipa Ave Gardner ne bi bile po današnjim merilima – lepotice.- garderoba- pogledajte današnju modu. Zaboravljene su suknje,najlonke,korseti...i da ne nabrajam.Složićete se da danas većina devojaka i ne nosi suknje i štikle itd....Što se tiče obrazovanja,ja sam ZA  pomak na tom polju,Ja skoro pa da imam VSS , još malo mi je ostalo.Ali ta navodna jednakost među polovima me više nego nervira.Smatram da je muško- muško a žensko-žensko, Neće muškarac nikada moći da rodi bebu,i da odigra ulogu majke,pa tako ni žena ne treba da izigrava muškarca .Znam da ću mnogima zazvučati kao užasno patrijarhalno vaspitana,i ograničena.Mene su moji roditelji krajnje liberalno vaspitavali,žive u krajnje harmoničnom braku, i oduvek sam imala apsolutnu slobodu izbora.I zato smatram da današnja zamena uloga i teza,ne vodi ničemu....
Zato današnja žena postaje majka u proseku u 30-oj, zato je sve veći broj neuspelih brakova....zato što smo narušili prirodno, i pokušavamo da zamenimo uloge.

Ella, maximalna si ako stvarno tako misliš i tako se ponašaš i pri tome si vjerojatno za okolinu neshvaćena i čudna. Imam pet banki (dakle ako ti završavaš faks, mogu da ti budem tata) dijete sam i Beatlesa i može da se kaže da se sjećam ljepotice Gardner i ostalih žena sa velikim Ž. A sjećam se i udvaranja i plesnjaka gdje se jedva čekalo da dodje set sentiša (stiskavaca), a "dame biraju" čekalo se. A danas? Iz debelog prikrajka sam gledao (možda i nije baš u redu, ali zanimalo me čisto usporedbe radi) proslavu 17. rodjendana svog sina.A ne jednom sam mu pričao o šetnjama na lokalnom korzu, od životu bez kafića i mobitela, o kutama u školi. Uglavnom mu sve to nije jasno. Oćito su puno brži. A,da, proslava rodjendana. KATASTROFA. U jednom momentu ih je bilo cca četrdesetak. Stavr se dešavala u velikom dvorištu, sa obvezatnim light showom i "muzikom". Bože, ja rekao muzikom, a to je ustvari dum,dum,dum.Ni ritma ni riječi,a najmanje glazbe. I jasno da nitko nije zaplesao. Uz što?A "djevojke"? U startu njih par je sasulo u sebe po dva decilitra whiskyja, ponapile se (čak ih je bilo više pijanih nego dečki), moja supruga pravila (budala neinformirana) sendviče, kolače kupila, a oni unose gajbe pive i žeste. Užas. I kako sada takvim "damama" treba netko prići, nakloniti se, zaplesati?? Pa, to je njima smiješno i strano. Bitno je da imaš Benneton, Sisley, Diesel. Bez toga si, kako oni kažu "papak". Basket, koji, navodno, vole, neće igrati ako nisu "kompletni" u opremi. Jasno da su i nezaobilazni dio bez kojeg se ne igra i znojnice. A vjeruj, ja ih sa pedeset još derem u basketici i pri tom im govorim (jesam parip)da je bitnije kako se igra, nego u čemu se igra. Itd, itd. Mogao bih do sutra. Kažeš da si ženstvena i pri tom misliša da si lijepo gradjena, poželjna, pristojna. Gdje danas smjestiti te atribute? Pod plu? Sumnjam. Prolaziš ako si i manje ženstvena, ali da voliš rado "pogledati u strop". To se traži. I to već na prvom sudaru. Što brže. Što prije. Misliš li ostati "djubre do kraja", bojim se da će te proglasiti da si "pukla". Ipak ostani takva i ne postani roba."....ostani djubre do kraja..."

#147 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 14 March 2004 - 22:27

Ja bih mnogoj zeni voleo da budem i peti ili sesti, a bogami i sloppy second.

:lol: :lol: :lol: umrijet cu mlad

Inace rec "slop" nastala je od srednjovekovnog sloppe (n.), Olde English -sloppe (in cusloppe COWSLIP, lit., cow slime)

#148 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 15 March 2004 - 09:28

DA LI VAM JE ŽAO ŠTO VIŠE NEMA '' DOBRIH STARIH VREMENA''?

Mislim na 60-te....vreme kada su ljudi znali da zive
Kada su muškarci umeli da se udvaraju zenama...i iskreno govoreći- kada su zene to i bile-zene
Mislim na SVA ONA PROŠLA DOBA .... koja eto meni nedostaju a rođena sam mnogo posle toga...i to vreme sam upoznala samo kroz muziku....knjige i filmove.....Mislim i na 50 -te,  70-te....i na sve one godine koje su prošle...

  Volela bih da znam da li jedino meni nedostaju ????
Kako unaprediti ovo vreme u kome smo??? u svakom smislu !!!

Ne bih o 60-ima jer ih samo znam iz slika...prica i muzike. Ponekom filmu koji se i danas moze pogledati a da nije prepun komercijalne price. Radje bih o osamdesetima i vremenu moje generacije. Vremenu kada smo se znali sakupiti kod knjizare na cosku... ja i moje drustvo... Danas se tu prodaje brza hrana. Vrijeme bijase oko sedam, pred vece. Nas nekoliko stalnih drugara.

Garderoba iz Barija

Feri “Stefan sveti”, jeftina karta, spavanje po onim tvrdim klupama i za sedam-osam pa i devet sati eto te kod komsija, Zabara. Pare su stekane k’o nikad a garderoba sa velikom paznjom birana. Nije tada bilo kao danas. Odmah se vidjelo na nama da je moda nova. I tako se picnes malo, dva-tri pritiska na "Brut" i spreman si. Fiat, dobro opran, sentis na kaseti, i ona mirisna jela na retrovizoru. Originalna.

Pravac grad

Nije bas to bilo jednostavno i obicno se znalo da se sa "zvizdukom u osam" vise ne prolazi. Djevojke su malo manje bile opterecene izgledom u odnosu na "ogradu". Ona je bila jaka…bedem bre. Bilo je potrebno sresti oci dok se ona seta sa drugaricom na korzou. Znas da ono nije beskonacno i da ce ti se sansa ponovo ukazati kad bude opet prolazila. Naravno, ne napadno buljenje vec onako, slucajno… neprimjetno…cekao se susret ociju koji je uvijek bio magican.

Vjerovalo se u taj pogled…

A ona, valjda vidi da je smekas, onako, nonsalantno, vrati polozaj glave u pravcu drugarice koja joj nesto prica i nastavi lagano setnju. U tom momentu se brzo analizira…razmislja k'o na testu. Da li je moj pogled primijecen… i tako nekoliko puta, iz veceri u vece. Ostalo se nekako uvijek dogadjalo samo. Zna on njenu drugaricu a ona njega… i tako to...bez neke pisane definicije. Sretnemo se jednom na metar razdaljine. Tu vise nema bjezanja…oci se srijecu i lako se dogadjala ona…

Niko nikoga nije davio nekom fraziranom teskom pricom. Islo se brate lagano, bez onih teskih potpitanja. Idemo na pice u "Plavu ruzu" i naravno ne sami. Drugarica je tu i moj pobratim koji je uvijek volio pricati o autima. Ovoga puta ne. Znao je da to ne ide. One bre ne vole tu pricu, a ni onu koja se danas prica…uglavnom.
Sjedamo za onim drvenim klupama, muzika kao i uvijek prava i porucujemo pice. Nema onog manitog otimanja za novcanik. Ima malo, radi reda… red je red ali ne puno. To su kasnije uveli ovi novopeceni…
Pricam o jednom crtezu u kojem su nekad ljudi vise vidjeli nego li ja sam, a sam ga crtao. U srednjoj skoli sam imao strasnog profesora umjetnosti i tip je toliko bio lud za mojim radovima da ih je svremena na vrijeme izlagao. Naravno ne samo moje, jos nas nekih, kazu, nadarenih. Pricam im o tome, o slobodi olovke i cetke…pricamo jedni drugima sto studiramo, sto ocekujemo od zivota…a oci gledaju, snimaju… i mjere… niko nikoga ne davi…

Eh te oci, sjajne, nesovojive…ili bar ne tako lako osvojive…



Odlutah od teme…moram malo i o njoj… (sorry elle)

Ne mislim da se zena kao zena promijenila. Natjerali su je da pocne vjerovati u ono sto ona nije...biti vodja. (jedna je Orleanka). Vodja u zivotu, vodja u ljubavi. Nije uopste poenta da li to ona moze ili ne, nego da li joj to stoji… da li to ona, kao zena stvarno zeli…da li to nju zaista cini srecnom? Jednom sam napisao da najvise volim piti kafu koju je zena skuvala. Sjecam se da su me zbog toga skoro lincovali a da se pri tome nijedna od njih nije zapitala zasto sam to mislio. Trip je vec postojao.Nisam se ja, doduse ni trudio da objasnjavam…ili pravdam. Meni je takva kafa ipak najsladja, pa maker bila bez ijedne kocke secera....nekako mi je pitkija… Naravno, umijem je i sam skuvati… da, nije rijec o kafi, napokon se kapiramo…

Buket lijepih ruza ima znacaj samo ako je kupljen osobi koja ga je zaista zeljela…

#149 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 15 March 2004 - 18:06

Odlutah od teme…moram malo i o njoj… (sorry elle)

nista strasno, Stoprocentni, ne pricas ti ovde samnom

ella je novi lik

nema samnom veze

al pozdrav tebi, anyway


elle / glede nick-a :lol: imal koje vozilo ? :lol:

#150 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 15 March 2004 - 18:59

Ne mislim da se zena kao zena promijenila. Natjerali su je da pocne vjerovati u ono sto ona nije...biti vodja. (jedna je Orleanka). Vodja u zivotu, vodja u ljubavi. Nije uopste poenta da li to ona moze ili ne, nego da li joj to stoji… da li to ona, kao zena stvarno zeli…da li to nju zaista cini srecnom?

Naravno da se zena nije promenila. Samo ima vise mogucnosti da iskaze sve sto jeste. Npr., da bude vodja ako to zeli (a neke zele i odlicno im to stoji. Jovanka Orleanka nije jedina).

Edited by mango, 15 March 2004 - 19:00.