Jump to content


Photo

BEOGRAD--- LAST RESORT


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
6 replies to this topic

#1 freak

freak
  • Members
  • 1,723 posts

Posted 20 July 2001 - 05:40

kod mene postoji jedan osecaj koji bi zeleo da proverim da li ga ima i kod drugih ljudi u sve ovo vreme zadnjih 10 godina koje su obilovale primitivizmom totalnom vulgarizacijom drustva itd da nepricam vise jer svi to vec znamo i naravno beograd koji nije ostao nimalo imun na sve to cini mi se da je pored svega ostao neki urbani duh u njemu da su ljudi pored svega(odredjeni broj ljudi) ostali koliko toliko normalni i da je taj duh beograda jedina svetla tacka koja me veze za ovu zemlju (nazalost)da je on bio poslednje utociste za mnoge mlade generacije koje su odrastale u 90. da li je samo ovo moj trip ili...

#2 Goranz

Goranz
  • Members
  • 11,307 posts

Posted 20 July 2001 - 10:35

Tripujes,ovaj silno tripujes sinko.....

#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 July 2001 - 13:21

Nesumnjivo je da je deo urbanog duha kojim se Beograd dugo (s pravom) ponosio ostao. U poplavi primitivizma kojim je grad bio preplavljen poslednjih petnaestak godina ovaj se duh povukao, ali nije nestao.
I dalje se na ulicama vidja i neki normalan, uljudjen svet, i dalje ima mesta na kojima takav svet dominira, na kojima se srece i kuda izlazi, i dalje postoji i "Kolarac" i mnoga slicna mesta - urbani duh Beograda, ma koliko bio potisnut, nije nestao i njegovo vreme ponovo dolazi.

#4 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 21 July 2001 - 09:35

Ti Goranz,
Ako nemas sto pametnije reci, nisi u obavezi da lupetas

#5 Goranz

Goranz
  • Members
  • 11,307 posts

Posted 21 July 2001 - 12:51

Izvini,mocni Lune,pogresio sam i sad cekam da me prosvetlis.....

#6 Nenad M.

Nenad M.
  • Members
  • 333 posts

Posted 29 August 2001 - 17:35

Delim Vas osecaj i misljenje freak u vezi cudne perzistencije beogradskog ili bolje reci evropskog duha u Beogradu.

Naime, dokle god se Beograd punio primitivizmom u pogledu ponasanja, opste kulture, tolerancije i sl., uvek je u njemu bilo ljudi okrenutih onom delu ljudske civilizacije koja vec dugo godina napreduje otkrivajuci nove horizonte i mogucnosti.

Prosecan covek sa Balkana je, kako ga licno posmatram, od detinjstva u sebi neravnomerno formiran na dve psihicke celine. Pojednostavljeno receno, jedna je ona koju mu namece novom dobu neprilagodjena tradicija olicena u mitoloskim postavkama i brizljivo negovanom strahu od promena sustinski baziranom na individualnom egoizmu. Druga je prirodna, zivuca celina koja svakodnevno trazi puteve opstanka i kvalitetnijeg zivota ne zaboravljajuci pri tom personalnu i jedinstvenu ulogu u citavom njegovom okruzenju i drustvu.

Kakav karakter ce ovaj covek ispoljiti zavisi najvise od kompleksnog uticaja spoljasnjih okolnosti, mada moze biti i drugih razloga. Evidentno je, kako ste i Vi primetili, da je prva, konzervativna osobina bila preovladjujuca kod ljudi u Beogradu poslednje decenije.

Medjutim, kako je Beograd, kao opste-informativni centar Srbije, dugo predstavljao migracionu zizu ove zemlje i sire, tako je prirodan priliv i evolucija ipak uspevala ciniti svoje, bez obzira na uticaje ostalih "negativnih" parametara konzervatizma. Mozda se na prvi pogled ta cinjenica ne moze uociti, narocito imajuci u vidu spoljasnje fizicko stanje grada, kao i nabujalo siromastvo, ali grad ipak cine njegovi ljudi, koji su bez obzira na sve u krajnoj liniji cuvari skrivenih potencijala.

Misljenja sam dakle da dokle god u Beogradu bude bio makar i najmanji uticaj evropske i ine civilizacije, u njemu ce se razvijati ljudski kapaciteti koji ce se, u momentu kada im se ukaze prilika, jednostavno otvoriti i pruziti perspektive za nastajanje i renesansu novog, modernog i svetu prilagodjenog Beograda, sto ovaj grad po svojoj istoriji i polozaju svakako zasluzuje.

#7 erorrijus

erorrijus
  • Members
  • 3 posts

Posted 05 November 2001 - 12:21

Nenad M.:
Delim Vas osecaj i misljenje freak u vezi cudne perzistencije beogradskog ili bolje reci evropskog duha u Beogradu.

>>>End of Script>>>

_________________ _________ :::::

Pozdravi,
po meni beograd je pretrpeo mnogo stvari koje ni mnogo veci i mocniji gradovi ne bi izdrzali..Ali to nije u redu. Ja nisam rodjen u BG, ali sam ziveo preko 6 god, i jedan sam od onih koji vole Beograd,koji je imao priliku da upozna sve njegove strane i ja sam mu zahvalan na tome..!Sada zivim u Finskoj,i svake godine se odluchujem da idem nazad bar na par dana , ali onda se zamislim na tome,koliko je to onaj grad koji sam ostavio iza sebe,kolio se promenio, kao i sami ljudu u njemu!??Pimitivizam,naravno da postoji,i ne samo u BG, vec i u vecim gradovima,Helsinkiju, Stockholmu..Samo mi se chini da u Beogradu postoji mnogo vishe ljudi koji taj primitivizam pokazuju javno..Kada se krene od razlichitih emisija tipa ZAM i sl.Naravno njihovi gosti koji nisu zavrshili ni srednje shkole, ee to je tuzno, ali vazno da se je prodala kravica...Nee??Pa se peva li peva.."/Ja volim sok od djusa/" Mislim stvarno...!??
I pored toga Beograd ima svoje lepshe lice, koje je meni uvek bilo i bice drago..!
Lepo je proshetati Kalishem,otici u Skadarliju na pivo, na Dorcol na burek i jogurt,na Zvezdin stadion na tekmu,u najlepsiji kraj Senjak, procoshkariti po coshkovima ulica, BG sajam i sl..!Eeee.Samo se nadam da cu imati priliku da to sve josh jednom uradim i prodjem.
Puno pozdrava mom najlepshem gradu Beogradu!!
Pozdravi takodje svima ostalim na ovom forumu koji su istog mishljenja!!
C-Yaaa!