Jump to content


Photo
- - - - -

Minijature


  • Please log in to reply
1889 replies to this topic

#1801 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 22 July 2015 - 23:34

Nimrod na "Bankrotu Srbije?", ubo pravo "u sridu" (opet quote zeza):

 

 

Meni se cini da se i na ovom forumu (a i generalno u Srbiji) diskusija upravo vodi, vec godinama, oko ovog postulata - jednostavno vecina ne veruje da privredna aktivnost nije "zero-sum game". Meni nije jasno gde se i kako se to zapatilo - ne mislim da mozemo da krivimo komunizam/socijalizam, jer ni priblizno takvo iskustvo nemam sa drugim zemljama istocne Evrope kao sto su Madjarska, Bugarska ili Rumunija, kao sto cujem/citam po Srbiji: ljudi se ubise dokazujuci kako na "svi pljackaju", a sa druge strane ostaju potpuno slepi za mogucnost da neko nesto zaista stvara svojim radom. Imam utisak da je generalna ekonomska misao u Srbiji nekakav merkantilizam tamo nekog 17og veka - vrednost postoji samo ako se iskopa iz zemlje, pa je prodamo nekome van i uzmemo najbolje zlato, ako ne moze zlato, ono bar evro. Ubise se dokazujuci kako usluge ne stvaraju vrednost itd..


  • 9

#1802 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 July 2015 - 06:27

...

 

Crtica:

 

U jednom beogradskom hotelu odsedaju sirijske izbeglice. Medju njima ima dosta parova sa malom decom i trudnica. Pored hotela jako lepo uredjen park sa svim spravama za decju igru i mekim podlogama. Veliki park. Svako (pred)vece u parku vrvi od domace dece i njihovih roditelja. U jednom cosku parka Sirijci. Ljuljaskama ni da pridju. Izopstenost se vidi. Izopstavanje se cuje. Domaci roditelji, zaseli na mnogobrojnim klupama, svako malo ljutito dozivaju nazad svoju decu kad se ”odmetnu” u onaj deo parka gde su mali Sirijci (”ne tamo!”, ”smesta dolazi ovamo, sta sam ti rekao?”).

 

To su isti oni roditelji cija deca idu u obliznje obdaniste a koji vrlo cesto na roditeljskim sastancima ne mogu da se sporazumeju i dogovore oko elementarnih stvari u vezi dobra svoje dece u vrticu. Ali u parku je (nemi?) sporazum kompaktan – decu ne pustati medju Sirijce!

 

Jedna vidno iritirana mama koka se jada kako je morala da digne svoju zadnjicu sa klupe (doduse, ”ono” i nije lako dici) i svojerucno izmesti svog petogodisnjeg junaka od ”onih tamo izbeglica” iako mu je prethodno sto puta rekla da tamo ne sme da ide. Ona odlucno obecava da ce ga ako se ponovo drzne prebiti! (”dosta je bilo!”) Njen muz je u tom trenutku, na klupi pored, zauzet pricom o hrastu i samouvereno najavljuje da ce ”ova banda sa vlasti otici u krvi”. (”dosta je bilo!”)

 

Divan nacin da se nepogresivim signalima detetu usadjuje ubogi civilizacijski orijentir u zivotu. Mislim, i ovo po turu a i nepoverenje copora koji ”brani” svoje mladunce i revir od potencijalne ”opasnosti” od drugog copora. Plase se cistunci da im deca ne dobiju buve/shugu/koznasta.

 

To su verovatno isti oni roditelji koji su inace dobri ljudi kojima se svaki put kad krenu da dokazuju svoju dobrotu/toplotu, empatiju i ispravnost u svakom pogledu … potkrade ono ”ali”. Medju njima, po svoj prilici, ima ljubitelja hrasta koji su tu ljubav bogznakako dokazivali na onim klupama u parku. Decu bijemo i plasimo, strance izbegavamo kao kugu ali hrast volimo! Deja vu: vazda sabornost i drcnost zbog neke trulezi.  

 

:thumbs:

 

...


  • 2

#1803 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 January 2016 - 06:27

...

 

Ne brini za moje 'atletske sposobnosti', ja sam stvarno poslednji koji bi nekome ograničavao bilo šta. Ne osudjujem, daleko da kriminaliziram, ali mi je ceo hajp, zajedno sa kulturom, u nekom ličnom svojstvu sasvim neprivlačan.

 

Konopljino ulje, upotreba u industrijske ili medicinske svrhe i ostalo, što u takvim slučajevima više koristi nego šteti, pa neću valjda ja biti onaj koji će davati svoj irelevantan ali više nego liberalan glas protiv. Daleko bilo, medjutim gandja jednostavno nije moj cup of tea.

 

Poslednji put sam se nekim hašišom i buteljom Muškat otonela popeo na Crveni vrh s jednom fantastičnom damom još daleke 99'. Kako izgleda, kako se ona skinula sa mene, tako sam se i ja sa duvanja. Posle toga je bilo par (s)eksperimenta za koje nisam bio sasvim svestan ali koje ni ne brojim u regulu, kamoli u reksulu. A nisu nešto što bi mi palilo svetlo na kraju tunela. Eto, sad sam ih izbunario za potrebe ove debate. Opet, daleko bilo da se toga sramim.

 

Naravno, promocija uživanja iste mi ne pada na pamet, kao ni promocija uživanja alkohola. Taman posla pa da naletim na nekoga usred nekog radnog procesa, sa očitim znakovima uživanja iste - pa to je ružno, kao što je ružno i alkoholizirano stanje u sličnom dejstvu. Tu lete packe a receptori su mi veoma osetljivi, uz više nego pogan jezik.

 

Nema tu gubljenja, to je jednostavno state of mind - hoćeš nećeš. Prvu sam cigaretu pripalio u 30-oj, poslednju pre dve i po godine. Nisam ni razmišljao zašto prvu palim ili poslednju gasim, jednostavno se desilo. Bez priprema, najavljivanja, oklada, sviranja qrtzu i palcu, flastera, hipnoza, religije ili bolesti, kamoli neke brige.

 

Naprosto sam se opustio, kako veliš. :)

 

:thumbs:

 

...


  • 0

#1804 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 February 2016 - 22:47

...

 

E, do mog! Vidim da tebi ne pomaže. Daj nešto iz onih dana kada te nema na forumu. :lol+:

 

Dhx maestralno porucuje Atreidu.

:thumbs:

 

...


  • 1

#1805 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 30 April 2016 - 15:52

...



Nije stvar vlasti da 'vantelesnom oplodnjom' stvara opoziciju.
Opozicije ili ima, ili nema.

Kao sto vidimo, ovom slucaju - nema je ni u tragovima, jer se niko nikada nije usudio da bude demokratski dosledan i da pritisne zagnojeni cir sVrBovskih politickih budalastina do prsnuca, vec su se svi trudili da ponude tecni puder odgovarajuce nijanse da ga usnimnaju / sakriju.

Niko nije smeo da spomene kocobo, ratne zlocine i genocid, odnos prema zrtvama, odnos prema manjinama, tuzno nasledje bliske proslosti, lustraciju, ekonomiju, EU, NATO, svet - vec se stalno bezalo u neki zaborav koji je na kraju proizveo sizofrenu raspolucenost kada se svakoj politickoj akaludi cini da se radi o 'kraju sveta'.

To moze biti samo kraj sVrBovskog sveta koji je odavno nastupio, samo im niko to jos nije javio.

...


  • 4

#1806 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 April 2016 - 16:53

 

...



Nije stvar vlasti da 'vantelesnom oplodnjom' stvara opoziciju.
Opozicije ili ima, ili nema.

Kao sto vidimo, ovom slucaju - nema je ni u tragovima, jer se niko nikada nije usudio da bude demokratski dosledan i da pritisne zagnojeni cir sVrBovskih politickih budalastina do prsnuca, vec su se svi trudili da ponude tecni puder odgovarajuce nijanse da ga usnimnaju / sakriju.

Niko nije smeo da spomene kocobo, ratne zlocine i genocid, odnos prema zrtvama, odnos prema manjinama, tuzno nasledje bliske proslosti, lustraciju, ekonomiju, EU, NATO, svet - vec se stalno bezalo u neki zaborav koji je na kraju proizveo sizofrenu raspolucenost kada se svakoj politickoj akaludi cini da se radi o 'kraju sveta'.

To moze biti samo kraj sVrBovskog sveta koji je odavno nastupio, samo im niko to jos nije javio.

...

 

 

Da se urami i okači na zid u školama pored Titine slike.  :D


  • 1

#1807 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 21 June 2016 - 19:21

Nigde kod DJB nisam našao tvrdnju da Srbiji EU ne treba. Ono što tvrde je da u EU ne treba ući "na mućku", već da Srbiju zaista treba tako urediti da bude sa primljena sa punim pravom.

 

Ja ne glasam na izborima, jer smatram da sam posle četvrt veka izvan Srbije, sa veoma površnim poznavanjem političkih prilika u Srbiji i srpske svakodnevice postao apsolutno nekompetentan da utičem na Srbiju, pa makar to bio i jedan jedini jebeni glasački listić.

 

O Raduloviću znam samo ono što sam našao preko neta i zaista me zbunjuje fanatizam sa kojim i vlast i opozicija napadaju njegov lik i delo. Opozicija ga napada kao da je osvojio 60% glasova umesto tih 6% koliko ima. On sa tih 6% može samo da postavlja neprijatna pitanja u skupštini, uticaj na državnu politiku je sa 6% glasova nepostojeći.

 

Što se mene tiče, smatram da Srbija pripada Evropi i navijam da uradi sve što može da postane članica EU.

 

Na primeru Hrvatske, a delimično i Bugarske, vidim da su se "uvalile" u EU, ali uz "gledanje kroz prste", jer i dalje kubure sa korupcijom, mešanjem politike u sudstvo i privredu, javašlukom i populizmom. Taj ogavni populizam, nažalost, gledamo i kod Mađara i Poljaka.

 

Radulović tvrdi da je poenta da Srbija sama, zbog sebe same i zbog svojih stanovnika mora da raskrsti sa svim tim negativnim pojavama. Kaže da su stara članice EU voljne da Srbiji u tome pomognu, ali da ne mogu da urade "domaći zadatak" koji Srbija sama mora da reši.  Posle toga je ulazak u EU formalnost.

Evropske vrednosti u Srbiji zbog Srbije, pa onda ulazak u EU,  a ne ulazak u EU "na mućku", a bez istinskog sprovođenja esencijalnih evropskih vrednosti.

 

 

 

Ovo je moje subjektivno mišljenje, ja bar tako tumačim program DJB. Ne tvrdim da sam u pravu, ne pada mi na pamet,

 

Ako A sad, Šredinger ili drugi forumaši kažu da lupetam, prihvatam.

 

A tvoje kanadsko mišljenje cenim isto kao i svoje - dakle, ne cenim ga nimalo.


  • 1

#1808 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 22 June 2016 - 11:54

Samo ti "tumachi" politichke programe. Ako malo bolje razmislish, a da ti prethodno ne odobre pojedini forumashi chije mishljenje cenish - mozda i SAM shvatish da politichki programi nisu Sanovnik - pa da se tumache.
 
Ja josh nisam chuo za evropskog politichara koji nema jasan stav po pitanju EU, NATO. Ali eto, Srbin ima - shto niko nemade. On ce sredi Srbiju da se ne uvali na mufte u EU, nego poshteno, srBski,   :lol+: pa kad on to sredi - onda joj EU nece ni trebati. Neko od nas dvojice ne zna da chita. Ko? Nije bitno shto bi rek'o novi srBski prosvetitelj.
 
A ima li neki rok za koji ce on to da sredi? Ako je za 50 godina, da ne gubimo vreme. Ako je za 5 godina, 10 ..... pa to nije problem ..... sachekacemo kao i sva ostala chuda ....
 
Izredjalo se na ovom forumu mnogo proroka, svima sam se podsmevao i podyebavao ih  .... da ce Rusija da bude neshto vishe od Pere Lozacha, pa je sad i posao sa lozenjem doshao u pitanje, bice pre Etiopija nego "zemlja chuda". Da ce Chemerika da propa'ne, da ce dolar koristiti u Africi umesto toalet papira, da ce zlato biti > 5000$/ unca  :lol+: ..... eto, dochekali smo da proroci i njihova prorochanstva odu u kanalizaciju .... a neki dospeli i u novine, kao chuveni Daytrader, danas ga nema da se javi, a bio je zvezda foruma, svi mu se klanjali i pitali za "savet kako da investiraju"  :rotflmao: .
 
Aj' ce vidimo i novo prorochanstvo ...... kako ce Sai_Baba da "sredi Srbiju". Odbijanjem stranih investicija, ulaganjem u domacu pamet  :lol+: i referendumima - za sve o chemu on nema - nikakav stav!!!
 
Ko zna? Mozda cesh da pochnesh jednog dana da cenish i moje "mishljenje'. Shto se mene tiche - ne morash se trudish, meni to nishta ne znachi. Bolje ti je pochni da cenish svoje. Bolje cesh se osecati.


  • 1

#1809 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 27 June 2016 - 10:18

Trt, mrt ..... tako bi se najbolje objasnili vashi postovi ..... SLUCHAJNO se "njihov iinteres" UVEK poklapa i sa interesom naroda koji je ugrozen, nebitno koji je.
 
Pa im se "sluchajno" poklopio "interes" sa tim da nije u redu drzati grad pod opsadom 4 godine i rokati po njemu granatama kad god se stoka napije u 2-3 ujutro, a "sluchajno" im se "interes" poklopio i sa tim da nije u redu proterati milion gradjana svoje zemlje, poshto im prethodno otmesh sve ukljuchujuci i dokumenta i novac, naravno. 
 
Vi jednostavno narichete. Shto je u skladu sa nedostojanstvom koje postaje zashtitni znak. Jednostavno ne pokazujete dostojanstvo ni prema tudjim zrtvama, ni prema svojim, trgujete njima, cenkate se, poredite brojeve, nachine na koji su ubijeni i sve to je naravno - odvratno, bash kao i sumanuta politika koju vam je vodio retardirani lider.
 
To nariKanje medjutim, toga ste i vi svesni ne dopire dalje od granica u kojima ste, pa ni forumskih, jer je to zavrsheno i stavljena je tachka.
 
Time se vishe niko u svetu ne bavi, slabo se ko i seca. Lazu vas da se neki Rusi loze na to i da "saosecaju". Mozda neki internet lunatici, manje od 1%. Imaju oni previshe svojih problema.
 
A vi ste ochigledno u nekom totalno sjebanom tripu .... evo samo shto srBska pravda nije pobedila i ceo svet nam odao priznanje i priznao greshku.
 
Mislim, kako hocete, ali bolje bi vam bilo da se probudite i prihvatite realnost i zivot, kakav je - takav je. Praktichno radite protiv sebe, a pre svega protiv novih generacija koje trujete i opterecujete svojim dushevnim bolima zbog svih izgubljenih bitki koje ste zapochinjali. Naravno, ne ochekujem da shvatite nishta od toga.


  • 2

#1810 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 20 August 2016 - 14:30

Kako si iz mog posta zaključio da ja impliciram da država zna ili ima pravo da zna šta ja radim u svojoj gajbi? Uopšte mi tako nešto nije ni palo na pamet.

 

Mislio sam na nanny state u smislu zabrane prodaje alkohola ili kanabisa, da me zaštiti od samog sebe. Sopstvenu gajbu ili kafić sam naveo jer su primer mesta gde pijan  ne ugožavam nikoga. Za volanom automobila ili upravljačem neke mašine u fabrici ugrožavam ljude oko sebe.

 

Zar nije poenta zakonodavstva omogućiti maksimalnu slobodu svima, a toi znači i sprečiti ih da jedni drugima uskraćuju slobodu?

 

Ako sam ja slobodan da kupim i vozim auto, a i ti, to znači da ja zbog tvoje slobode nisam slobodan da sednem u tvoj auto kada mi dune.

 

Ili da ti se uvalim u gajbu ...   Pa slobodan sam, zar ne, zašto ima neka nanny state da mi brani slobodu kretanja po tvom stanu ili vožnju tvojim autoim ako mi se to sviđa?

I što da mi nanny state brani da vozim 120 na sat po gradu, pa spretan sam ja za volanom, neću nikoga da udarim, pravi sam majstor, nisam ko drugi... a tek kada malo popijem, vozim i bolje nego trezan.

 

Ako imam slobodu govora, to ne znači i da sam slobodan da o tebi širim klevete, da izmišljam priče da sam čuo da je Šredinger lopov ili silovatelj koga traže po belom svetu pa se skriva u Srbiji. To više nije sloboda govora, jer ugrožava druge - tj forumaša Šredingera.

 

Ukratko, granica moje slobode je tamo gde počinje sloboda drugih.

 

Naravno da nije tako jednostavno utvrditi gde su granice i to je razlog što se zakoni pišu već vekovima i knjige su tako debele, a zato postoje i sudovi jer uvek ima sporova  u kojima je nejasno ko je u pravu.

 

Što se tiče mojih stavova o državi i Velikom bratu, pa zar na topiku o terorizmu nisam bio u velikoj manjini jer sam se protivio naoružavanju policije teškim naoružanjem, prisustvu vojske i policije na ulicama, nasumičnom prisluškivanju građana, ukidanju lekarske tajne itd...


  • 1

#1811 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 21 August 2016 - 15:32

Mislila sam, mogu da puknu od muke jer taj proces migracije ne mogu da zaustave. Niti je moguce zaustaviti proces stvaranja paralelnog drustva. Ono vec postoji. Nema tog socijalnog inzenjeringa koji to moze da srusi pa da gradi nesto novo. Moze malo fasada da se licka ali ...

 
Ja sam dugo – skroz nezavisno od bas ove teme – tumbala neke stvari u glavi i dosla do zakljucka da ponekad u zivotu jednostavno resenja nema. Mislim, nema u trentuku, nemoguce je resiti u datom trenutku na nama dostupne/poznate nacine. To zato sto realnost nije crno-bela. Vrlo mi (intelektualno) smeta kad ljudi potrce pa za svako malo odmah (osecaju da) moraju da se pozicioniraju ZA ili PROTIV necega. To su obicno oni koji najmanje razmisljaju. Ta intelektualna lenjost i inertnost je posast koja nam dolazi glave. Pa sam cesto u diskusijama apelovala (IRL, imam ja jedan zivahan network razlicitomisljenika) na nase pravo da nekad nesto jednostavno ne znamo i da to priznanje ne treba da bude nista dramaticno. To ne znaci da priznanjem treba da zacementiramo to nase neznanje. Dapace. Ja, znas, propovedam ravnopravnost izmedju vrlina i mana i tako to. Ni to da se ne zacementira nego da se uvek smirglamo i oblikujemo sto bolje. Racunam, ko ne zna da bude mali taj ne zna da bude ni veliki. Ne moze sve uvek biti fajn inace se nikada ne bismo razvili intelektualno i emotivno. Mora malo da se zvace i tvrd orah. Ali jok, to nam je to gadno socijalno nasledje i drilovanje - da krijemo kao zaba noge neke stvari  a neke da velicamo. Drustvo nas od malih nogu uci i emotivnom i intelektulanom nepostenju. 
 
Posle mi dodje u ruke onaj esej Umberta Eca Misli o ratu (ili tako nekako) gde on bas lepo sumira to, pa kaze da kad covek (pokusa da) vrsi intelektualnu funkciju (znaci, da reflektuje i deluje) on prosto mora da se suoci i sa emocinalno neizdrzivim posledicama – a to je da se neki problemi resavaju tako sto se prizna da su neresivi. Dakle, neresivi su na nama poznate nacine. Nove situacije traze novu vrstu resenja/resavanja. Mi tu jos nismo stigli.
 
Vidis, toliko intelektualno posteni bi trebali da budu ovi koju su sebi dodelili ulogu profesionalnih pravednika i/li funkcionera svetskog morala pa da to shvate i priznaju. Ali ne, oni se frljaju floskulama i ulepsavaju sliku stvarnosti da bi kontrirali onim mrziteljima koji zacrnjuju sliku stvarnosti. Toje sve emotivna manipulacija i jednih i drugih. Ja to vec dugo posmatram kao jednu infantilnu, neodgovornu igru u pesku (o cemu sam pisala u svojim prvim postovima na ovom topiku). Ta igra je diskurs u mnogim evropskim zemljama. Jednostavno, previse je odraslih koji nisu odrasli. Zato sam u jednom od tih postova i rekla da Evropa nije spremna za izbeglice i izbeglice nisu spremne za Evropu.  
 
Imam ja jos puno toga da kazem ali da ne duzim sada ...

 
 
zahvaljujem na odgovoru cyber .. ovo o cemu si, i kako si napisala zapravo bi trebao biti najpravicniji odnos prema zivotu.
kad bi ovako kao ti razmisljalo 40% svjetske populacije, Zemlja bi bila najdivnije mjesto u Univerzumu.
 
jos jednom, izuzetno razmisljanje .. respect.

Edited by cyberwor/L/d, 21 August 2016 - 15:48.

  • 1

#1812 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 August 2016 - 03:35

Ontoloski i fenomenoloski gledano, hrvatski ali i bilo koji drugi narod ne postoje ili im barem postojanje nije u istoj ontoloskoj ravni u kojoj je pojedinac. Narod nije nikakva pojava, objekat da bi stekao ontoloski status kakav ima obican smrtnik, zivotinja, kamen, atom. Prostije receno, narod postoji samo u glavama jedinki koje su sebe proglasile narodom i onih koji te jedinke vide zasebno u odnosu na sebe kao nekakav narod. Kada sve te jedinke prestanu da misle da su narod, onda naroda nece ni biti jer ga nikad nije bilo.  
 
Ono sto se moze nazvati pojavom jeste jedna od karakteristika homo sapiensa da copor, grupu i zajednicu u kojoj zivi sa drugim homo sapiensima sa kojima deli neke zajednicke karakteristike poput istog jezika, nazove Hrvati, Srbi, Rusi, Nemci ili mozda belcima, crncima, proleterijatom. Tako mi ovde mozemo na forumu da formiramo narod i nazovemo se Bedevedestdvaforumasi, napravimo grb, himnu i ustav.   
 
Dakle u pitanju je samo jedan od velikog broja ispoljavanja ljudske drustvenosti koja ironicno dovodi do stetnih posledica.

 

Savršenstvo od posta, ali potpuno.


  • 3

#1813 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 25 August 2016 - 05:32

Denis Jasarevic

Sve sto je lose treba kritikovati a usput je pozeljno I predlagati neka konkretna resenja. Problem sa diskutantima iz dijaspore je sto su (vecinom) zaglavljeni u proslosti I teme o Srbiji/Srbima im sluze za iskaljivanje frustracija I mrznje, a o nekim predlozima kako nesto poboljsati, unaprediti - ni govora, bar ja jos ne procitah na ovom pdf-u.

Repetitio est mater studiorum. Polako, teshko je ali nauchicesh ako redovno ponavljash svaki dan ......

 

1. Diskutanti iz dijaspore nisu zaglavljeni u proshlosti, oni zive negde daleko u drzavama kakvu mi mozemo samo da sanjamo. MI SMO ZAGLAVLJENI U DEVEDESETIM, SA VUCHICEM I DACHICEM, KOJI JESU IZ DEVEDESETIH.

 

2. Oni nam predlazu da protestujemo ispred parlamenta ili zgrade vlade, bez patkice, kao u celom svetu shto ljudi rade. Za brzi ulazak u EU, NATO, za priznanje Kosova i otvaranje dosijea tajne policije i vlade u senci, shto su uradile sve komunistichke zemlje koje su krenule napred, kao i potpuni otklon od Rusa koji ce nam ga kao i uvek samo sterati otpozadi jer stalno lazu da ce nam vratiti Kosovo, da ce nam dovesti juzni potok, da ce nam benzin i gas biti jeftini, da ce nam dati jeftine kredite, a mi se primamo kao mladi majmuni ....  a ne zbog rushenja nekih baraka koje su ionako bile ruglo grada. MI TO NECEMO. LEPSHE NAM JE DA SE SHETAMO PORED REKE, SA PATKICOM, UZ KOKICE, MUZIKU I SLADOLED. SVI SMO MLADI I PREPAMETNI I KUL JE ATMOSFERA, SAMO SHTO NAS NIKO NE JEBE NI 2%, EVO VEC MESECIMA. ZAPRAVO MI I NE ZELIMO U EU I NATO, KAO NI DA PRIZNAMO KOSOVO, A TA DOSIJEA SU IONAKO UNISHTENA. MI ZELIMO NOVOG VODJU KOJI NAM SVE TO OBECAVA DA NECEMO MORATI ILI DA CEMO SAMI ODLUCHITI O TOME KADA DODJE VREME, ALI JE TRENUTNO ZAUZET JER GA NESHTO CIMAJU DA NIJE PLATIO MILION DOLARA POREZA U SHTA MI NE VERUJEMO JER JE MNOGO FIN CHOVEK IZ DIJASPORE I SVIRA GITARU, A  VRATIO SE DA NAM POMOGNE I DA MU DECA NE ZABORAVE SRBSKI. ON KAZE DA TO NIJE BITNO, SAMO DA GLASAMO ZA NJEGA I SVE CE BITI KAO NA ISLANDU.


Edited by Dragan, 25 August 2016 - 05:35.

  • 0

#1814 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 25 August 2016 - 05:37

GlennGould

 



Rambo je to vrlo lepo objasnio:

 

"Nacionalizam je tema za one do 300 evra prihoda mesečno. Njima se servira ta priča. Kada plata pređe 500 evra, onda počinje razgovor o garderobi i kafićima. Kada pređe 1.000, onda je top-tema zdrava hrana, letovanja i zimovanja, a kada se popne na više od 3.000 onda prestaje svako palamuđenje. Ljudi onda pričaju o vremenskoj prognozi i ljubavi", kaže Rambo."

Znaci, samo da dupliramo prosecni dohodak (sa 300€ da skocimo na 600€) i PROBLEM SOLVED?

Vazi, uzmimo da je Rambova pretpostavka neupitna i da ce se nacionalizam pretopiti u komercializam/kosmopolitizam. Kojom magijom mislis uspeti podici GDP za 100%?

 

Vidim tri mogucnosti:

 

A) demagogijom & populizmom ces obecavati da ce dogodine standard biti duplo bolji, pa ko uspe da se seti, seti...

 

B) socijalizmom/(kripto)komunizmom ces prosipati iz supljeg u prazno i zamajavati izvesno vreme...

 

C) smelim i principijelnim reformama ces poceti da sistem menjas, drustvo edukujes i institucije gradis; odnosno da stvaras uslove u kojima bi razvoj bio moguc (kulturni/ekonomski) i GUESS WHAT? - eto tebe iznova na kamenu Svih Savrmenih Srpskih Spoticanja (cccc): nacionalizmu!

onom istom, koji drustvo paralise neperstanim tapkanjem u mestu (e.g. sta se zapravo dogodilo u WWII / ko je odgovoran za raspad SFRJ / zasto su nas bombardovali 1999.); umesto nove paradigme Evrope u Srbiji (nikako SRB u EU), gde se nacionalni identitet

onaj isti, koji blagosilja noz u balkanskoj tamnoj noci i obecava "ceranja jos", menja za nesto vece i vise od tog prevazidjenog koncepta XIX stoleca:

 

Savremeni - koji zivi sa vremenom, ne bezeci od proslosti i ne mastajuci o buducnosti,

Racionalni - koji uvazava realno stanje stvari (tzv cinjenice/stvarnost) koristeci naucni metod i postujuci zakonitosti koje proizilaze iz celokupnog dosadasnjog ljudskog iskustva,

Liberalno/Humanisticki - koji najvecu i jedinu vrednost vidi u Zivotu, dakle Coveku, a za jedini guiding princip oko kojeg organizuje drustvo/drzavnu zajednicu smatra Slobodu istog;

 

jednom reciju, ono najbolje sto je iznedrila Zapadna kultura.

 

Eto, nista manje od ovog (gore) opisanog: To je NON NEGOTIABLE 

 

Pa ti sad slobodno to "zatvori" do nekog novog i 'nicim izazvanog' 'dogadjanja' tzv 'naroda', ali molim te, budi konsekventan pa ne dopusti da te i ovog puta 'ko nas ono bese zavadi' iznenadi/zbuni.

 

Odgovor ce te (i dalje) cekati ... u podrumu ;)


Edited by Dragan, 25 August 2016 - 05:37.

  • 0

#1815 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 23 September 2016 - 13:18

...

 

Mašiš analogiju po mnogim frontovima.

 

Nisu preostali sarajski Srbi po gradu nosili šajkače, 4C vitaminske embleme, četničku simboliku ili troprstašili kad su prolazili niz ulicu, kao oni na brdu.

 

Sarajevo tada još nije bio muslimanski grad niti je pripadao muslimanskoj kulturi. Sarajevo je bio kozmopolitanski grad. Muslimanska kultura je, naravno, uvek bila deo njega ali više kao evolutivna komponenta istorijskog značaja, nikako dominantna kao danas.

 

Ja razumem zašto je danas Sarajevo pretežno muslimanski grad i razumem zašto svaka od većinsko dominantnih primordijalnih etnoplemenskih kultura mora u svojoj bezbednoj blizini imati svoje 'dobre' Srbe, 'dobre' Hrvate ili 'dobre' Bošnjake, u nekom bizarnom promilu, doslovno 'za dobar pucanj' odmaknute.

 

To je najviše zbog toga da može nakaradno m'oralisti o toleranciji i posrednoj veličini takvih primordijalnih kolektiva!

 

Etnoplemenski kolektivisti naprosto obožavaju slušati ili pričati o svojoj kolektivnoj otvorenosti, liberalnom pogledu na svet i svim bajnim dobrotama svoje anakrono pozicionirane zajednice. Pa gde ćeš nekome lepše činiti nego kada slučajnom prolazniku, npr. srboveku kažeš kako su Srbi najbolji domaćini, sportisti ili ljudi, onako čisto usput. Pa taj se topi od veselja i sreće još pet sati posle tog dialoga i balavi hodajući ulicom zbog vlastite umišljene veličine.

 

Pa to ti je sve poznata, čak i veoma providna nacionalistička mantra, uz sve predvidljiv narativ i uzorak ponašanja! Srbovi se pred vajnim svetom vole pozivati na 'svog' Danila Kiša a Hrvati na 'svog' Dežulovića ili Tomića, sve u smislu kako je njihova kultura veća od celokupne svetske, jer je sposobna tolerirati takve različite svetonazore. Medjutim, svi znamo šta su kadri napraviti kada se takva, licemerno bahata i dominantno većinska kultura barem za promil svoje ekspanzijsko imperijalističke samobiti oseti ugroženom.

 

Onda kozmopolitanski gradovi postaju muslimanski.

 

Mašiš takodje kada kažeš kako su muslimani / Bošnjaci spašavali preostale Srbe po gradu, od samih sebe. To su radili ljudi, spašavajući druge ljude od neljudskoga. Bošnjacima se živo jebalo za Srbe baš kao što se i Srbima na brdima živo jebalo za 'izdajničke' Srbe.

 

A tek Srbima za Bošnjake.

 

Možda je najtužnija sarajevska priča baš ta što su oni sa brda ipak u nečemu uspeli - a to je napraviti grad pretežno muslimanskim. Navukli su sve vas na tanak led zatvaranja u svoje torove, samo da bi vam mogli posle dvadeset godina licemerno pričati kako ste isti kao oni, samo sa drugim simboličkim predznakom.

 

Nažalost, u tome su u pravu.

 

:+1:

 

...


  • 0