Jump to content

Photo
- - - - -

amaterski tenis, rekreacija itd....

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 zoran59

zoran59
  • Members
  • 9,991 posts

Posted 14 June 2018 - 04:10

Ne znam zasto, na otvaranje teme me navelo nesto a nisam hteo da trolujem vec postojecu temu.

Post koji mi je dao inspiraciju:

hehe, za volej i reakicju u sekundi je potrebno vise teniskog umeca, nego stojim 5 metara od osnovne udaram balone sa reketom od 100"

Malo bih da opisem. Vec sam negde pisao kako me zainteresovao tenis, pa taj deo necu ponavljati.

Da se predstavim: zovem se Zoran (stvarno, ne samo forumski nick), u 60-oj godini zivota sam, volim sve sta vole mladi ( :D) i igram tenis. Igram 5 do 15 sati nedeljno (ne vodim statistiku). Ovako napamet, rekao bih 5% sa trenerom, 5% lupanje u zid, 60% mecevi sa dogovorenim protivnicima i 30% takmicenje u ligi.

Ovako to kod mene ide. Clan sam kluba https://www.corpusch...hleticclub.com/ i u teniskoj sekciji. Tek nekih 15-ak godina.

U klubu, u teniskom delu, imamo tri majstora/profesionalca/trenera/kako-se-to-vec-zove. Jedan glavni i dva pomocna. Imamo 16 terena, sve tvrdi.

Imamo klupsku ligu, takmicimo se. Imamo i gradsku, takmicimo se sa drugim klubovima.

U klubu, to izgleda ovako:

Na osnovu procene, ovi profi ljudi nam daju rating od 1 do 10. 1 su totalni pocetnici, ti se ne takmice, a 10 su oni na granici da ih izbace iz amaterizma. Moj najbolji "rating" je bio 4.0, a inace se obrcem oko 3.5.

Meni to nije bas jasno. U magazinima (dobijam kao clan USTA - United States Tennis Assocciation) vidim da postoji i nacionalni amaterski sampionat 3.0 ljudi. Ma, ne zajebavajte - onaj ko pobedi, igra barem k'o 4.5. Sta qrtz 3.0?

No, bilo kako bilo, nasi profesionalci sastave (sasvim arbitrarno) timove od 5 ljudi, sa clanovima od 3.0 do 7.0, pa se takmicimo. Svaki tim sa svakim, a pojedinci sa onima istog ranga.  Traje oko 3 meseca, pa onda opet "Jovo nanovo". Najbolji pojedinac dobije reket, pobednicki tim dobije badava upad u sledece takmicenje (inace sudelovanje kosta $15, ali svi dobijemo pivo nakon meca).

U privatno dogovorenim mecevima, igramo po pizzu i pivo - gubitnik placa. Sramota me da priznam, ali sam verovatno platio vise nego sam pojeo... :blush:

Da se vratim na post koji me naveo na ovo, a i onaj kad me Kido pitao sta mislim o Karlovicu.

Hehe, Karlovicev i moj tenis su slicni - u taktici, ne u egzekuciji.

Ja ne lupam aseve. Za mene, uspesan servis je ako ide u polje i nije aut ili mreza. :D

Ali, 90% mojih BH su slajsevi, a ni FH nije neko oruzje.

U mojim godinama, a i pusim vec vise od 40, nemam ni snagu ni brzinu da se jurcam po terenu. Zato, ako slajsujem, imam vremena da se namestim jer lopta ide sporije. Sa top-spinom ide prebrzo i nemam vremena da reagujem na odgovor. Igram top-spin samo ako je protivnik stvarno u nedodjiji i nece stici.

U klubu, nazvali su me "Butcher" (u prevodu, "kasapin") - zato jer "secem" loptu kao kobasicu. Volim drop-shotove jer moji protivnici nemaju brzinu kao ni ja. Jedan mi je cak rekao da bih mogao da igram sam sa sobom jer mi se nakon drop-shota lopta vrati u mrezu ili preko nje.

Dakle, kao Karlovic. I on usporava igru ako je vise od par udaraca. On je visok i tezak pa tesko menja smer, a ja sam mator i slab.

"Zaradio" sam na tenisu neuporedivo manje nego sam potrosio. Svejedno, uzivam. Ovako mator, ne bih mogao da se bavim gimnastikom a tenis mogu da igram dok ne umrem.

Kako to ide kod vas?

Igrate li, gde i koliko cesto, kakva je situacija?

Edited by zoran59, 14 June 2018 - 12:57.

• 4

#2 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,170 posts

Posted 15 June 2018 - 15:30

Zorane, to jeste uspeh sam po sebi igrati tenis nakon pedesete,

igrati ga svaki dan,

zatim sesti i napisati duzi post o tome,

a ne pomenuti nijednom bol u ledjima, 

kuk-tetiva-koleno.

Nema ni fckn zuljeva.

Respect.

• 2

#3 zoran59

zoran59
  • Members
  • 9,991 posts

Posted 16 June 2018 - 02:08

Zorane, to jeste uspeh sam po sebi igrati tenis nakon pedesete,

igrati ga svaki dan,

zatim sesti i napisati duzi post o tome,

a ne pomenuti nijednom bol u ledjima, 

kuk-tetiva-koleno.

Nema ni fckn zuljeva.

Respect.

Kido, hvala ti. Lepe reci.

Ipak, gresis.

Nije to uspeh nego nacin da se zivotu da smisao. Stvarno, ne bih imao razloga da zivim ako bi se to svelo na kauc i gledanje TV.

Malo sam zajebat. Naprosto, ne razumem neaktivnost - ili pasivnost, ako hoces.

Nemam nista protiv kafane i pica. Al' da to bude svrha, i da tamo lajem i prepucavam se, bzvz mi je. Za lajanje je dosta i forum... :D A kafana je super kad umoran i znojan nakon tenislog meca popijes hladno pivo.

Imam i druge hobije (trazio sam te po nekim sahovskim sajtovima, bez uspeha), a i zdravstvene probleme - no ovo je teniski pdf. pa nisem hteo da pricam o tim glupostima.

Nadao sam se, otvarajuci temu, da ce se javiti vise ljudi koji igraju i opisati kako, zasto, koliko cesto itd. igraju.

Tenis je super sport. Bas zato sto mozes da ga igras dozivotno i odrzavas kakvu-takvu kondiciju. Nemas atleticare koji trce 110m prepone stare 80 godina, ali teniseri te dobi postoje i bas se dobro zajebavaju.

Igram ovde sa ljudima slicnog nivoa vestine (tj. nedostatka iste :lol+:  ). Kad odem na godisnji u domovinu, igram sa par prijatelja. A bogami i sa tastom koji je preko 80. Ja sam mladji ali pusim, a on je batalio duvan tamo negde kad sam zenio njegovu cerku, pa smo skoro "tu negde" - on je u odlicnoj kondiciji, a igra vec preko 50 godina. Neku snagu vise nema, al' je precizan, majku mu njeg'vu.

Sa zenom retko igram, a najcesce parove. To je smejurija. Imamo bliske prijatelje, bracni par, pa se zezamo. Moja struka je MRI/CT/rendgen, zena je accountant. Eh, a ovaj prijatelj je accountant, zena mu je nurse. Amerikanci su. Pa se zajebavamo i kombinujemo parove: hocemo li zdravstvo protiv accountants, imigranti protiv Amera, muski protiv zena ili sta li vec. Blizu smo po vestini. Pa se dobro oznojimo na terenu, istusiramo u klubu i onda odemo na veceru.  Gde ces lepseg druzenja?

1-on-1 sa njom ne igram. Dovoljno se svadjamo i kod kuce, dodatak terena ne treba... ;)

Ni sa cerkom ne igram. Predobra je, njoj bi bilo dosadno. Rodjena je u USA ali smo je prijavili i u domaji, pa ima 2 drzavljanstva i dobro to koristi. Ima dosta uspeha iza sebe. Nekad je mastala da bude profesionalka, ali nije bilo para. Svejedno, za mesec dana ce igrati na Univerzijadi u Portugalu kao predstavnica Hrvatske. Sajt je ovde: https://www.eusa.eu/...es/coimbra-2018 Univerzijada ce se 2020. igrati u Beogradu. ali se nadam da ce dete dotle vec diplomirati i nece ucestvovati...

Sve kad se zbroji, ako i ponavljam: tenis je odlican sport, iz 1100 razloga.

Nadao sam se da ce se ovde javiti ljudi koji ga igraju i opisati kako i zasto. Mozda se jos uvek jave.

Sa onima koji se sportom bave iskljucivo gledajuci TV, nisam previse impresioniran. Ma, gledam i ja, to je OK, ali iskljucivo? Msm, lepo je procitati kako neko analizuje Djokovicevu BH paralelu, ali hebes ti to kad taj nikada nije opalio nikakav BH svojom rukom.

Tako, ako neko ovo cita i igra, na bilo kojem nivou, javite se. Bilo bi zgodno razmeniti iskustva.

Edited by zoran59, 16 June 2018 - 02:25.

• 0

#4 Malkolm Brogdon

Malkolm Brogdon
  • Members
  • 5,057 posts

Posted 16 June 2018 - 05:28

Dosta sam mladji, skoro 3x :D

Poceo negde sa 12, zainteresovalo me posle par godina treniranja basketa, i igrao dobrih 7-8 godina sto trenirajuci sto kasnije ovako. Pre nesto vise od 3 godine sjebao rame i od tad nisam uzeo reket u ruke.

Sto se tice same igre, neki Delpo za sirotinju sam. Imam 2m pa nisam imao izbora osim da bijem po loptici sa svih strana. Peglam eastern FH i to mi je sigurno najjaci udarac u arsenalu (bar je bio). Dosta varijacija naravno, slajs i DS sa obe strane bez problema. 

Nikad nisam bio nesto preterano kompetetivan pa sam uglavnom igrao rekreativno, bez zelje da odem negde da se takmicim ili bilo sta slicno, a nije ni kao da sam ikad imao dovoljno kvaliteta ili bio u fizickom stanju za to posto sam uvek bio lenja guzica. Sreca pa sam nekim kvazi talentom uspeo da nadoknadim to sto me mrzelo da se krecem po terenu :D

Sto se USTA rejtinga tice, nemam pojma, bio bih negde 4.5-5.0, pretezno zbog toga sto sam bas lenj na terenu, iako sam tehnicki skroz ok potkovan.

• 1

#5 romantik

romantik
  • Members
  • 7,297 posts

Posted 16 June 2018 - 07:09

Ja bas volim tenis, i blizi sam 40-oj nego 30-oj, ali sam jako kasno poceo da ga igram, krajem studija, nakon sto sam uzeo prve malo vece pare u kladionici (hvala Aleksu Barosu :)). Tad se skupio solidan broj nas sa smera, sve pocetnici, a termini na onim studentskim terenima na Novom Beogradu su bili bas bagatela, pa smo te prve dve godine peglali bas cesto, bar dva puta nedeljno, a neretko i cesce. Kad sam poceo da radim mecevi su se znacajno proredili, al opet sam igrao s vremena na vreme, leti 1 do 2 puta mesecno, zimi pauza. Najcesce sam igrao sa jednim drugarom koji se posle par godina preselio u NS, te sam ja ponekad isao tamo na mec, a bil  je i situacija da se dogovorimo da igramo na neutralnom terenu :D pa smo tako igrali recimo u Staroj Pazovi. E kad se on definitivno odselio iz Srbije 2011-te tenis sam skroz proredio, svega par puta godisnje, i tako je to islo do 2015 od kad imam neki probelm sa okom zbog koga ne mogu da igram, ali nadam se da ce to konacno biti sanirano ove jeseni, pa da se sledeceg proleca reaktiviram.

Samouk sam, nisam mnogo visok tako da je servis bas slab, tehnika nula, forhend iskljucivo ravan, dvorucnim bekendom se u 90% situacija samo branim, a tim udarcem jedino napadam skracenom dijagonalom (i to obicno na neku sporiju loptu, gde ugao napravi leva ruka, a desnjak sam). Sve te mane sam kompenzovao izrazenim takmicarskim duhom, i trcanjem do besvesti. Kad sam bio u prajmu :D mogao sam da drzim lopticu ceo dan u terenu, to su uglavnom bili baloni ala Peti Snider koji padaju tik ispred osnovne linije, ali posto retko ko od mojih protivnika izlazi na mrezu, to je itekako davalo rezultat.

• 2

#6 McLeod

McLeod
  • Members
  • 55,182 posts

Posted 16 June 2018 - 09:47

Nisam igrao sigurno dve godine, nikako da nadjem vremena, a ni odgovarajuce protivnike. Samouk sam i prilicno sam dobro savladao sve udarce, igram jednorucni bekhend i nije mi problem da ga koristim i za napad, cak su ljudi koji treniraju u klubu gde najcesce igram bili iznenadjeni kako mogu tako jako i precizno da ga udaram, al ne lezi vraze, sjebao sam lakat zbog toga kad sam igrao 10-ak sati nedeljno pre 3-4 godine i sad ne znam sta bih radio.

Stil, posto nisam bas pokretan, napad na prvu dobru lopticu i odlucivanje o poenu. Zato uglavnom i ne vole da igraju sa mnom jer ili cu da pogresim ili ce biti viner. Posto sam igrao stoni tenis godinama to mi je malo pomoglo i uglavnom sam na visem nivou od drugih samoukih sa kojima sam igrao.

Jedino mi je servis (imam 190 cm) tanak za moju visinu i zbog toga sam hteo da idem na casove ali kao sto rekoh nemam vremena, a i drustvo sa kojim sam igrao se malo i raspalo i ohladilo, pa sad nema ni potrebe.

Mozda nekad obnovim te planove :)

• 1

#7 zoran59

zoran59
  • Members
  • 9,991 posts

Posted 16 June 2018 - 10:35

Drago mi je da se tema aktivirala... :D

.....

Samouk sam, nisam mnogo visok tako da je servis bas slab, tehnika nula, forhend iskljucivo ravan, dvorucnim bekendom se u 90% situacija samo branim

.....

.....

igram jednorucni bekhend ...

.....

Eh, ovako to kod mene ide...

Par puta godisnje, kad bas popizdim, platim par sati profi trenera da mi nesto pokaze i ispravi.

Tako me je jedan poducavao da igram dvorucni BH.

Al', majku mu, ja imam dve leve ruke a leva je cak i levija od desne. A mozda je i nesto kraca... :D

Nista od toga, cak se nakon pola sata i trener smejao pa rekao da samo nastavim jednorucno.

Eh, nevezano, Kido mi je dao kompliment sto ne serem o medicinskim problemima. A ovde cu - nije da pizdim nego mozda bude nekome zabavno.

Ja sam redak primerak (mozda i jedini na svetu) koji je operisao koleno zbog ledja. :rotflmao:

Nije mi isla igra na mrezi, pa sam uzeo par casova sa profi trenerom, da mi pokaze i ispravi me.

Ja na mrezi, a ovaj mi salje jednu na BH, drugu na FH i menja. Tako, vrtim se k'o cigra (ili k'o Aleksandra Krunic) i lupam. I, jebote, okrenem sa sa FH na BH, a presece me u ledjima, ma k'o da mi je neko zabio noz. Sve mi se zacrnilo pred ocima, pustim reket i sve i padnem na kolena.

Jebote.

Nakon dva dana, bol u ledjima je nestao - ali sam u padu razbio koleno. Otisao meniskus, ligamenti i svasta.

Operisao me prijatelj, ortopedski hirurg - sa kojim inace igram tenis! - i rekao da ce sve biti u redu za par meseci. Lazov, majku mu. Za par meseci se oporave mladi sportisti. Ja sam se kilavio skoro godinu ili dve, nikako da stanem na noge (tj. na teren). :lol+:

Sad je opet sve OK, tj. odgovarajuce godinama.

Sledeci put kad odem u domovinu, napisacu nesto i ovde. Mozda se nadjem s nekim od vas, pa posle meca odemo na zderanje i pice. :D

• 0

#8 McLeod

McLeod
  • Members
  • 55,182 posts

Posted 16 June 2018 - 10:38

Moj drug je zeznuo ukrstene ligamente slicno, samo na fudbalu :lol: Preseklo ga nesto u grudima, on se uplasio i pao i kako je pao nekako je uspeo da zezne ukrstene. Nikome i dalje nije jasno kako.

Tad je imao mozda 23,24 i otad ne igra nista, a igrao je i fudbal i tenis i kosarku i odbojku i stoni tenis bukvalno svaki sport koji mozes da zamislis.

Edited by McLeod, 16 June 2018 - 10:39.

• 0